10 základních tipů pro produktivitu pro Visual Studio Code

Visual Studio Code je jednoduše nejlepší programovací textový editor. Pro mnohé nahradil Sublime Text jako editor, který si vybrali. Je to JavaScriptová aplikace založená na Electronu, ale je bleskurychlá a netrpí problémy s výkonem jako mnoho aplikací JavaScript.

A pokud by vás to zajímalo, ano, VS Code je open-source a je dostupný na GitHubu. Zde je několik základních tipů pro Visual Studio Code, které byste se měli naučit, pokud chcete zvýšit svou produktivitu a pracovní postup na další úroveň.

1. Osvojte si paletu příkazů ve VS Code

Podobně jako Sublime Text (a TextMate před ním) má VS Code něco, čemu se říká paleta příkazů. Tato funkce vám umožňuje přistupovat k různým příkazům pouhým psaním, aniž byste museli procházet nabídkami pomocí myši.

Paletu příkazů můžete vyvolat klávesovou zkratkou Ctrl + Shift + P (nebo Cmd + Shift + P). Stačí začít psát, co chcete udělat (např. „zavřít“), a možnosti se aktualizují v reálném čase. Některé příkazy jsou umístěny v kategoriích (např. „File“, Git, „Terminal“ atd.), což usnadňuje jejich nalezení.

2. Nastavte pracovní složku projektu

Pokud kliknete na Průzkumník na postranním navigačním panelu, otevře se nový podpanel. Tento podpanel se skládá ze dvou částí (možná budete muset kliknout na nabídku se třemi tečkami a vybrat Otevřít editory, chcete-li to mít jako jednu z možností): Otevřít editory (tj. aktuálně otevřené soubory a dokumenty) a Žádná složka není otevřena. To poslední je to, co nás zajímá.

  10 cvičebních lekcí, které vám pomohou s zotavením císařského řezu

Klikněte na Otevřít složku (nebo můžete přejít na Soubor > Otevřít složku v pruhu nabídek) a vyberte libovolnou složku ve vašem systému. Tím se tato složka načte do VS Code jako „aktuální pracovní projekt“, což vám umožní snadný přístup ke všem souborům a podsložkám, takže nemusíte neustále listovat v Průzkumníku souborů.

3. Zobrazení několika souborů najednou

Většina moderních textových editorů může podporovat více než jeden soubor najednou, což vám umožňuje přepínat mezi otevřenými soubory prostřednictvím rozhraní založeného na kartách. Pokročilejší textové editory mohou dokonce podporovat úpravy textu vedle sebe a VS Code také (i když pouze horizontálně).

Úpravy vedle sebe jsou však obtížné na menších obrazovkách, jako jsou notebooky nebo starší monitory, a to je místo, kde VS Code září.

Má něco, čemu se říká dynamické panely, kde pokud je jeden z panelů otevřených dokumentů příliš úzký, automaticky se rozšíří, když daný dokument aktivujete (tj. umístíte do něj kurzor). Pokud stále používáte rozlišení blízké 720p, budete tuto funkci milovat.

4. Upravte více řádků najednou

Pokud někdy potřebujete vložit nebo odstranit více instancí textu v celém dokumentu, vše, co musíte udělat, je vytvořit více kurzorů. Můžete to udělat tak, že podržíte Alt (nebo Option na Macu) a kliknete kamkoli do textu. Každé kliknutí vytvoří nový kurzor.

To je užitečné zejména pro věci, jako je HTML, kde můžete chtít přidat mnoho instancí stejné třídy nebo změnit formát několika hypertextových odkazů. Naučte se to a milujte to.

5. Přejděte na Definice

Když programujete nebo skriptujete, často narazíte na proměnnou nebo metodu, kterou neznáte. Tak co děláš? Můžete strávit několik minut hledáním správného souboru nebo můžete kurzorem vybrat proměnnou/metodu a stisknout F12 a okamžitě přejít na její definici. Případně vyberte svou metodu, funkci nebo proměnnou a stiskněte Ctrl nebo Cmd, poté na ni klikněte a přejděte k definici.

  Jak přizpůsobit klávesové zkratky na KDE Plasma 5

Nebo můžete použít klávesovou zkratku Alt + F12 (nebo Cmd + F12) a jednoduše nahlédnout do definice, která vám namísto otevření zdrojového souboru ukáže definici přímo v řádku, kde je váš kurzor.

Chcete-li jít opačným směrem, můžete vybrat definovanou proměnnou/metodu a pomocí klávesové zkratky Shift + F12 najít všechny odkazy na ni. To se také zobrazí v řádku u vašeho kurzoru.

Aby tyto funkce fungovaly, musíte otevřít správnou složku jako „aktuální pracovní projekt“ (viz Tip #2).

6. Přejmenujte všechny výskyty

Refaktorování je nezbytným aspektem psaní a udržování čistého kódu, ale může to být docela bolest hlavy – zvláště když refaktorujete velký modul nebo jinak obrovský kus kódu. Takže místo toho, abyste procházeli desítky souborů jen za účelem přejmenování proměnné nebo metody, nechte VS Code, aby to udělal za vás.

Pokud vyberete proměnnou/metodu a stisknete F2, můžete upravit název a změní se každý výskyt názvu této proměnné v celém aktuálním pracovním projektu.

Pokud chcete provést změny pouze v aktuálním souboru, použijte klávesovou zkratku Ctrl/Cmd + F2 a VS Code vytvoří kurzor v každé instanci v aktuálním souboru.

7. Vyhledávání v mnoha souborech

Pokud pracujete se soubory, které nejsou zdrojovým kódem, funkce hledání symbolů výše (v tipu č. 5) nebudou použitelné. Co tedy můžete dělat, když potřebujete najít větu nebo slovo, ale nevíte, ve kterém souboru se nachází? Vrátíte se zpět k základní funkci Najít.

Ctrl/Cmd + F umožňuje vyhledávat v aktuálním souboru, zatímco Ctrl + Shift + F (nebo Shift + Cmd + F) umožňuje prohledávat všechny soubory v celém aktuálním pracovním projektu, včetně všech podsložek rekurzivně.

  Co je dobrá normální teplota GPU pro hraní her?

8. Použijte příkazový řádek ve VS Code

VS Code je dodáván s integrovaným terminálem. V systému Windows se tento terminál zobrazuje jako příkazový řádek. Na Macu a Linuxu se zobrazuje jako výzva Bash. V obou případech se terminál spustí v adresáři aktuálního pracovního projektu, pokud nějaký existuje, nebo ve vaší domovské složce.

Podporuje také možnost mít více samostatných terminálů. Stačí kliknout na tlačítko Plus (+) v pravém horním rohu, chcete-li vytvořit další instance terminálu, nebo kliknutím na tlačítko Koš zavřete aktuální terminál. Rozbalovací nabídka usnadňuje přepínání mezi nimi (a nezabírá tolik místa na obrazovce jako rozhraní založené na kartách).

9. Nainstalujte nový motiv do VS Code

Jak byste pravděpodobně očekávali, VS Code vám umožňuje motiv zvýraznění syntaxe textu a zdrojového kódu. Bohužel to neumožňuje tématiku samotného rozhraní, ale zvýraznění syntaxe je důležitý kousek. Dobré téma může zvýšit vaši produktivitu více, než si myslíte.

Nová témata najdete na VS Code Marketplace (jsou zdarma), nebo je můžete vyhledat přímo ve VS Code. Podívejte se na náš seznam nejlepších témat VS Code pro případ, že potřebujete doporučení.

10. Nainstalujte rozšíření třetích stran do VS Code

Poslední zásadní funkcí, kterou je třeba zdůraznit, je rozšiřitelnost VS Code prostřednictvím rozšíření třetích stran. Stejně jako u témat je najdete na VS Code Marketplace (ano, i ty jsou zdarma), nebo je můžete vyhledat ve VS Code. Otevřete panel Rozšíření pomocí klávesové zkratky Ctrl + Shift + X (nebo Shift + Cmd + X).

Rozšíření jsou klíčem k maximalizaci vaší produktivity. Najdete zde všechny druhy nástrojů, jako jsou linters, debuggery, úryvky, vylepšení kvality života samotného kódu VS, nástroje pro vytváření a dokonce i některá rozšíření, která používají ChatGPT pro snadnější programování ve VS Code.

Visual Studio Code je nejlepší textový editor

I když se zdá, že to mnozí milují, VS Code není ideální pro nikoho – nikdy nic není – a nemusí to být to, co hledáte. Pamatujte, že VS Code je textový editor, nikoli plnohodnotné IDE.

Měli byste to však zkusit a jít do toho s otevřenou myslí. Myslíme si, že vás jeho funkce mohou překvapit – v dobrém slova smyslu!