12 nejlepších open source monitorovacího softwaru pro IT infrastrukturu

Software pro monitorování IT infrastruktury poskytuje podnikům centralizovanou platformu pro monitorování jejich kompletní IT infrastruktury, což je jedna z jeho nejúžasnějších výhod.

Kromě urychlení procesu monitorování poskytuje cenné informace o výkonu systému, které podnikům pomáhají při rozhodování a předcházení možným problémům.

Přehled monitorovacího softwaru

Software pro monitorování IT infrastruktury se v dnešním světě založeném na technologiích, kde jsou výkon a spolehlivost systému zásadní pro všechny typy podniků, bez ohledu na velikost, stává stále důležitější.

Ruční sledování malých a středních podniků a rozsáhlých počítačových sítí a zajištění hladkého a bezpečného provozu je náročné, proto přichází na řadu software pro monitorování IT infrastruktury, který tento problém překoná.

Tyto nástroje jsou dobře vybavené a nákladově efektivní pro monitorování stavu, výkonu a dostupnosti IT infrastruktury v reálném čase. Správci mohou snadno sledovat problémy dříve, než se stanou problémy, pomocí monitorování, analýzy a upozorňování na síťové a systémové komponenty pomocí těchto nástrojů.

Dynamické IT prostředí vyžaduje řádné monitorování, dostupnost a zabezpečení, aby byl zajištěn bezproblémový provoz. Takové nástroje dokonce posilují týmy DevOps tím, že jim poskytují větší flexibilitu a škálovatelnost pro sledování stavu celého technologického zásobníku.

Vzhledem k tomu, že se potřeby a infrastruktura IT liší společnost od společnosti a existují různé placené a open source nástroje, bylo by náročné vybrat ten správný pro vaši infrastrukturu.

V níže uvedené části jsme probrali nejlepší open-source monitorovací nástroje s jejich funkcemi. Pomůže vám pochopit, jak tyto nástroje fungují a které by vyhovovaly vaší infrastruktuře.

Nagios

Nagios monitoruje celou vaši IT infrastrukturu, rychle třídí data protokolů nebo analyzuje vaši šířku pásma. Se spolehlivými řešeními pro shromažďování dat, analýzu NetFlow a monitorování IT infrastruktury pomáhá Nagios podnikům po celém světě dělat chytřejší obchodní rozhodnutí.

Nagiosu důvěřuje více než 9000 předních zákazníků, jako jsou Airbnb, Cisco a Paypal.

Nagios, renomované řešení pro monitorování IT infrastruktury, nabízí různé produkty a služby ke stažení pro malé a střední podniky až po velké podniky.

Platforma slouží jako komplexní zdroj, který uspokojuje širokou škálu požadavků, od monitorování serverů a aplikací po poskytování viditelnosti sítě a použitelných přehledů. Jeho proveditelnost zajišťuje bezproblémovou integraci s vašimi stávajícími systémy.

Funkce

 • Pro sledování vašich serverů je k dispozici pět tisíc plus různých doplňků.
 • Zkontroluje, zda v síti nejsou problémy způsobené přetíženými síťovými připojeními nebo datovými linkami.
 • Monitoruje Windows, Linux, UNIX a webové aplikace.
 • Nastavte si upozornění, která vás upozorní na potenciální hrozby.

Podniky všech velikostí mají přístup k různým softwarovým balíčkům Nagios, jako jsou Nagios Core, Nagios XI, Nagios Fusion a Nagios Log Server. Jádro XI Nagios se používá k rychlému monitorování IT infrastruktury. Jeho protokolový server se používá k rychlému prohlížení, analýze a archivaci protokolů z libovolného zdroje na jednom centrálním místě.

Šířka pásma sítě je sledována pomocí jejího síťového analyzátoru. Nagios Fusion vám poskytuje centralizovaný pohled na váš provozní stav a umožňuje rychlejší řešení problémů v celé síti.

Jakékoli z našich řešení můžete vyzkoušet zdarma po dobu 30 dnů bez omezení. Nagios má placenou i open-source verzi a na základě organizačních potřeb jej lze stáhnout.

Zabbix

Zabbix je oceňovaný, profesionálně vyvinutý software s otevřeným zdrojovým kódem bez omezení a skrytých nákladů. Jedná se o komplexní a široce používané řešení monitorování, které podnikům a organizacím umožňuje sledovat jejich síť, hardware a infrastrukturu.

Všestrannost platformy sahá od monitorování sítí, serverů, cloudů, aplikací, služeb a dokonce celých datových center.

Důvěřují mu přední světové organizace jako Dell, ICANN, T-systems atd. Jeho snadná integrace s různými systémy a rozšiřitelná architektura z něj činí oblíbenou volbu mezi IT profesionály po celém světě.

Díky široké škále funkcí a schopností nabízí Zabbix skutečně robustní monitorovací zážitek, který uspokojí různé potřeby svých uživatelů.

Zabbix umožňuje administrátorům identifikovat a řešit kritické problémy a zjednodušuje úkol udržovat výkon napříč různými systémy pomocí analýzy dat v reálném čase, snadno použitelných řídicích panelů a přizpůsobitelných výstrah.

Funkce

 • Šablony připravené k použití pro integraci vaší instalace Zabbix se systémy varování, ticketingu, internetu věcí a ITSM.
 • Definujte prahové hodnoty pro okamžitou detekci problémů.
 • Získejte další poznatky a rozšiřte pozorovatelnost prostřednictvím výkonné vizualizace dat.
 • Sledujte KPI pomocí monitorování obchodních služeb.
 • Zabezpečení na podnikové úrovni.

Alexej Vladishev vytvořil platformu v roce 2001, aby poskytoval podnikům a IT profesionálům všestranné a uživatelsky přívětivé řešení pro jejich potřeby monitorování. Primárním cílem platformy je poskytnout spolehlivý a účinný monitorovací systém, který zajistí, že obchodní infrastruktura zůstane stabilní a bezpečná.

Checkmk

Checkmk je navržen pro monitorování celé hybridní IT infrastruktury zahrnující servery, sítě a aplikace. Databáze, cloudy, kontejnery, úložiště, IoT atd. Podle jeho stránek mu důvěřují Adobe, Fitbit, NHL, Labcorp, Groupon atd.

  Kolik lidí může najednou používat Netflix?

Jeho nejnovější verze 2.1 přichází s přepracovaným monitorováním Kubernetes, více integrací pro váš otevřený ekosystém pozorovatelnosti, lepším výkonem a mnoha dalšími.

Má dvě edice – Raw, což je open source, a další je Enterprise, která je prémiová s více funkcemi, ale je placená.

Podporuje také automatické zjišťování sítě a udržuje inventář hardwaru a softwaru. Pokud jde o monitorování, edice Raw podporuje monitorování stavu serverů, sítí a aplikací.

Pro rozšíření škálovatelnosti a funkčnosti podporuje více než 2000 pluginů. Kromě toho také poskytuje API pro psaní vlastních pluginů.

Software Checkmk je dostatečně schopný monitorovat a spravovat složitá a hybridní IT prostředí a snadno se implementuje a používá.

Nejlepší funkce

 • Automaticky detekuje problémy a odesílá upozornění.
 • Integrace s Slack, PagerDuty, SIGNL4 a VictorOps.
 • Grafy časových řad a integrace Grafana.
 • Centralizovaná správa výstrah pro distribuovaná prostředí.

Pokud hledáte jediný centralizovaný dashboard pro monitorování, správu a správu end-to-end hybridní IT infrastruktury, Checkmk vám poskytne řešení. Jeho edici Raw lze používat zdarma a pokud potřebujete další funkce, můžete přejít na podnikovou edici.

Prometheus a Grafana

Prometheus a Grafana jsou široce používané open-source nástroje pro monitorování IT infrastruktury. Prometheus je 100% open-source nástroj a jeho vývoj podporuje Grafana, pokud jde o vylepšování funkcí, které pomáhají zákazníkům Grafany i Prometheus.

Prometheus je sada nástrojů pro monitorování a upozornění a Grafana je cloudový systém, který pomáhá vizualizovat metriky Prometheus v grafech a panelech. Oba nástroje tedy umožňují uživatelům ukládat velké množství metrik, které mohou snadno rozdělit a rozdělit, aby pochopili, jak jejich infrastruktura funguje.

Monitorovací systém Prometheus zahrnuje vícerozměrný datový model a výkonný dotazovací jazyk nazvaný PromQL, který shromažďuje a ukládá své metriky jako data časových řad. Grafana je IoT stack pro monitorování a vizualizaci všech datových metrik v jediném panelu provozního dashboardu.

Grafana používá více než 10 milionů uživatelů po celém světě zejména ve velkých korporacích.

Nejlepší vlastnosti Grafana

 • Centralizace analýzy, vizualizace a upozornění na metriky Prometheus pomocí řídicích panelů Grafana.
 • Prozkoumejte, vizualizujte, dotazujte se a upozorňujte na své metriky Datadog v Grafana Cloud.
 • Centralizovaná, horizontálně škálovatelná, replikovaná architektura pomáhá udržovat Prometheus.
 • Nejlepší výkon dotazů ve své třídě pro vytváření řídicích panelů v reálném čase, které lze sdílet v celé organizaci.
 • Robustní zásady přístupu k datům pro zabezpečení a správu dat.

Nejlepší funkce Promethea

 • Upozornění jsou založena na Prometheus PromQL a správce upozornění zpracovává upozornění.
 • Ukládá časové řady do paměti a na lokální disk v efektivním formátu
 • Různé integrace pro přemostění dat třetích stran
 • Vlastní knihovny se snadno implementují a je podporováno více než deset jazyků.

Prometheus a Grafana jsou standardy pro monitorovací služby a aplikace. Metriky Prometheus se shromažďují a načítají do Grafana Cloud. Prometheus je open-source nástroj, zatímco Grafana je navždy zdarma pro tři uživatele s omezenými metrikami.

Pokud chcete prémiové funkce a neomezené metriky, můžete se zaregistrovat do Grafana Pro, která má 14denní zkušební období.

Kaktusy

Cacti je robustní open-source nástroj pro monitorování a správu chyb navržený tak, aby poskytoval komplexní řešení monitorování od LAN až po komplexní síťové systémy.

Může se škálovat od několika do tisíců hostitelů a shromažďovat, analyzovat a vizualizovat výkon síťových zařízení a aplikací.

Jeho základní služby mohou být nasazeny za nástroji pro vyrovnávání zátěže, přičemž správa relací pochází z její databáze a její strukturální databáze je také nasazena způsobem plně odolným vůči chybám.

Je široce používán mezi správci sítí a inženýry, kteří chtějí zjednodušit své každodenní monitorovací aktivity a zajistit efektivní výkon sítě.

Jeho efektivní vizualizace dat prostřednictvím intuitivních grafů pomáhá IT profesionálům pochopit celkový výkon sítě prostřednictvím různých síťových zařízení.

Pomáhá nejen monitorovat síťová zařízení a aplikace, ale také pomáhá proaktivně zjišťovat a odstraňovat problémy s výkonem, aby se předešlo budoucím problémům.

Funkce

 • Používá libovolnou metodologii sběru dat k automatickému vytváření grafů výkonu.
 • Podporuje soubory RRD (Round-Robin Database) s více než jedním zdrojem dat a může také použít soubor RRD uložený kdekoli v místním systému souborů.
 • Šablony a balíčky pro podporu velkého počtu zdrojů dat a grafů.
 • Integrace s datovými připojeními MySQL/MariaDB pro podporu offline databáze Cacti
 • Automatické zjišťování síťových zařízení.

Jeho flexibilní rozhraní a možnosti umožňují malým a středním podnikům a velkým korporacím podporovat rychlou detekci problémů s výkonem a přijímat kvalifikovaná rozhodnutí v kontextu dnešních stále složitějších IT infrastruktur.

Tato bezplatná platforma také podporuje zásuvné moduly a doplňky, které správcům umožňují zvýšit možnosti nástroje.

OpenNMS

OpenNMS Meridian je cloudová, vysoce škálovatelná open-source platforma pro správu sítě pro místní a vzdálené sítě.

Jedná se o kompletní řešení pro monitorování výkonu a správy podnikové sítě z hlediska monitorování sítě, analýzy síťového provozu, zjišťování a upozorňování sítě, komplexní správy poruch, generování alarmů atd.

  Jak opravit nefunkční gumu GIMP

Používá se téměř v každém sektoru, včetně zdravotnictví, technologií, energetiky, financí, vlády, školství, maloobchodu atd., k monitorování a správě tisíců síťových zařízení.

Je vhodný pro podporu malých a středních podniků až po velké podniky, dokáže zpracovat až 300 000 datových bodů za sekundu s toky a je škálovatelný, aby zvládl více.

OpenNMS přichází ve dvou open source distribucích: Horizon a Meridian. Horizon je komunitní vydání, zatímco Meridian je podnikové vydání. Kromě těchto dvou poskytuje OpenNMS vytváření vlastních grafů prostřednictvím Helm a rámce, který využívá umělou inteligenci (AI) k seskupování souvisejících síťových alarmů pro lepší řešení problémů.

Je dostatečně univerzální, aby podporoval čtrnáct protokolů sběru dat, takže nejsou potřeba žádné nástroje třetích stran. Všechny tyto protokoly pomáhají při vlastním prahování v reálném čase, analýze trendů, prognózování, analýze dat o výkonu v časových řadách, vizuálním vykreslování a provozních prognózách v reálném čase.

OpenNMS získáte podrobnější data o vaší síti, která vám pomůže předvídat potenciální problémy prostřednictvím sledování změn napříč vašimi síťovými zařízeními a konfigurací. Je mnohem snazší udržovat a používat bez otravných rychlých upgradů a vydání.

Funkce

 • Správa zásob a poruch.
 • Správa síťového provozu.
 • Monitorování perspektivy aplikací.
 • Podpora monitorování Border Gateway Protocol pro pokročilé monitorování a správu směrovacích zařízení.
 • Správa alarmů a událostí.
 • Oznámení v reálném čase pro odpověď s vysokou prioritou.
 • Přizpůsobitelné řídicí panely Grafana.
 • Podnikavá vizualizace sítě ve smyslu grafů zdrojů, databázových zpráv, grafů atd.

Pokud se chcete soustředit na své hlavní činnosti spíše než na časově náročné monitorování a údržbu, OpenNMS vám pomůže se vším od sběru dat přes hodnocení až po praktické poznatky a vizualizace.

Jedná se o kompletní řešení pro monitorování výkonu podnikové sítě a zajištění výkonu a dostupnosti vašich životně důležitých síťových služeb.

Zmrzlina

Icinga může monitorovat rozsáhlé, komplexní ekosystémy na mnoha místech, protože je škálovatelná a flexibilní. Icinga je systém monitorování dostupnosti síťových zdrojů, který také upozorňuje uživatele na narušení a shromažďuje statistiky výkonu pro hlášení.

Největší společnosti na světě, jako Adobe, Audi, Vodafone, puppet a další, Icingě důvěřují.

Monitorovací složka zásobníku Icinga je pouze jedna. Mezi další výhody řešení patří včasná upozornění, přehledné vizualizace a analýzy, automatizace úloh a snadná integrace s jinými systémy.

Všechny druhy cloudové infrastruktury jsou monitorovány jeho škálovatelným monitorovacím systémem. Díky propojení se stávajícími nástroji, jako je Graphite, Ansible, InfluxDB, Grafana, AWS, Jira, Azure, ServiceNow a mnoha dalšími, můžete navrhovat řešení monitorování šitá na míru vašim konkrétním požadavkům.

Platforma se může snadno rozrůst z malé infrastruktury na velké multitenantské sítě.

Funkce

 • Centralizovaná konzole pro monitorování infrastruktury.
 • Správa přístupu na základě rolí, připojení šifrovaná SSL a clustery s vysokou dostupností pro zajištění nepřetržité doby provozu.
 • Automatizace opakujících se úloh.
 • Komplexní zprávy založené na metrikách, protokolech, vzorech a oznámeních na základě prahových hodnot.

Icinga je podnikové řešení pro sledování různých spekter desek, včetně zařízení, databází, aplikací, cloudových služeb, webových stránek a sítí.

Netdata

Netdata je open source a nejpokročilejší software pro monitorování, sledování a řešení problémů s místní a cloudovou infrastrukturou. Poskytuje metriky v reálném čase, přehledné grafy a

inteligentní alarmy, které rychle identifikují problémy a podnikají proaktivní kroky dříve, než dojde k závažné poruše.

Jsou jím monitorovány všechny fyzické a virtuální servery, kontejnery, cloudová infrastruktura a jakékoli další součásti infrastruktury. Shromažďováním a studiem metrik a protokolů mohou správci rychle odstraňovat a řešit problémy.

Díky uživatelsky přívětivému a přímočarému rozhraní mohou administrátoři a vývojáři snadno získat zásadní informace o provozu své infrastruktury, vizualizovat složitá data a odhalit problémy dříve, než se jim vymknou z rukou.

Nabízí širokou škálu funkcí bez ohledu na typ vaší infrastruktury pro monitorování každého fyzického a virtuálního serveru, kontejneru a zařízení IoT. Jeho architektura je poháněna technologií ML, což pomáhá rychle odhalit nesrovnalosti a spustit výstrahu.

Funkce

 • Nekonečná škálovatelnost od serverů na bázi kovu až po cloudová nasazení pokrývající řadu služeb a zařízení.
 • Stovky interaktivních grafů v reálném čase, které se aktualizují každou sekundu.
 • Distribuovaná architektura s ochranou soukromí již od návrhu.
 • Nulová konfigurace monitorování Kubernetes.
 • Strojovým učením asistovaná detekce anomálií, výstrahy a metrické korelace.

Software s otevřeným zdrojovým kódem, Netdata, je jedním z nejznámějších projektů v oblasti CNCF. Je poměrně flexibilní pro integraci různých populárních nástrojů, jako jsou Prometheus a Grafana, Graphite, OpenTSDB, InfluxDB nebo dokonce komerční řešení třetích stran.

M/Monit

Moderní, malý a škálovatelný M/Monit je software vytvořený speciálně pro správu a sledování unixových systémů. Tento bezplatný software s otevřeným zdrojovým kódem kromě správy a řízení unixových systémů provádí automatickou údržbu, opravy a významné kauzální akce při chybách.

Každý, kdo chce mít úplnou kontrolu nad svými unixovými systémy, by měl použít tento nástroj.

  Jak nakonfigurovat sledování provozuschopnosti webu pomocí Google Cloud Monitoring?

Nástroje poskytují úplné podrobnosti o využití zdrojů a stavu systému a také poskytují automatická upozornění, když se vyskytnou problémy, a přijímají nápravu podle potřeby. Správci mohou pomocí tohoto nástroje snadno a rychle monitorovat služby a zařízení napříč infrastrukturou.

Funkce

 • Možnost používat stolní počítače, tablety a telefony pro přístup k rozhraní.
 • Grafy v reálném čase a předpovědi trendů.
 • Podpora je poskytována pro doménové sokety TCP, UDP a Unix.
 • Mechanismus upozornění založený na pravidlech.
 • Vestavěná databázová podpora pro SQLite, MySQL a PostgreSQL.

Jeho popularita je připisována efektivní architektuře a funkcím specifickým pro události, včetně restartování serverů, ladění a odesílání e-mailů. Pro vytváření informativních grafů automaticky shromažďuje klíčová data od hostitele.

Na základě požadavků společnosti lze tento nástroj také upravit tak, aby vyhovoval konkrétním požadavkům na monitorování.

LibreNMS

LibreNMS je důvěryhodná open-source platforma pro podrobné sledování výkonu a stavu sítě. Díky četným funkcím a podpoře SNMP, Syslog a dalších protokolů monitoruje a ovládá různá zařízení, služby, platformy a operační systémy.

Platforma podporuje systémy jako Cisco, Juniper, Linux, Windows a další. Díky vysoce škálovatelné architektuře je snadné jej přizpůsobit tak, aby splňovalo specifické požadavky na monitorování různých organizací všech velikostí.

Funkce

 • Přizpůsobitelné výstrahy a oznámení lze přizpůsobit konkrétním potřebám organizace.
 • Sběr dat pomocí více protokolů (STP, OSPF, BGP atd.).
 • Kolekce tabulek VLAN, ARP a FDB.
 • Integrace zálohování zařízení (Oxidized, RANCID).
 • Distribuované hlasování.

Tento nástroj může stačit pro potřeby monitorování sítě a poskytuje přehled o síťovém provozu, stavu zařízení a využití šířky pásma. LibreNMS pomáhá udržovat hladký chod sítě pro všechny organizace všech velikostí.

Grafit

Vhodným řešením monitorování infrastruktury pro místní sítě a cloudovou infrastrukturu pro malé a střední podniky a velké korporace je Graphite. Používá se ke sledování účinnosti webových stránek, aplikací, komerčních služeb a síťových serverů.

Software je vhodný pro měnící se datové sady dneška, protože usnadňuje ukládání, načítání, výměnu a vizualizaci časových řad dat.

Jeho hlavním využitím je správa numerických datových bodů časových řad nebo řady ukazatelů výkonu, jako je CPU, I/O metriky, pole RAID, SSD atd., z desítek tisíc serverů a znázorněných v grafech.

Grafitová architektura ukládá číselná data časových řad do své specializované databáze a používá se k jejich vizualizaci ve formě tabulek a grafů v reálném čase prostřednictvím webových rozhraní.

Chris Davis ho vytvořil na Orbitz na začátku roku 2006 a nakonec si získal popularitu. Graphite je distribuován pod open-source licencí Apache 2.0.

Špičkoví hráči v oboru, jako je Booking.com, Github, Salesforce, Etsy, Reddit atd., využívají monitorovací nástroje Graphite, aby sledovali svou produkci, elektronický obchod, služby atd.

Je také možné platformu kombinovat s dalšími nástroji třetích stran, jako je Nagios, Windows server, logstash atd.

Observium

Observium je robustní software pro monitorování a správu sítě, který poskytuje vaší firemní infrastruktuře bezkonkurenční viditelnost.

Pro společnosti všech velikostí, které hledají spolehlivé, uživatelsky přívětivé monitorovací řešení, je Observium vynikající volbou díky široké škále podporovaných zařízení a kompletní sadě funkcí.

Vlády, velké korporace, telekomunikační společnosti, ISP a malé a střední podniky se připojily k uživatelské základně Observium. Mezi významné klienty patří Twitch, eBay, PayPal, Aramco, Squarespace, The Scottish Government, Yahoo Inc., Spotify a další.

Technologie Observium zjednodušuje správu sítě, shromažďuje metriky výkonu a generuje varování, když jsou nalezeny problémy. Automaticky detekuje síťová zařízení a služby a provádějí se desítky tisíc instalací pro sledování milionů zařízení.

Pomocí systému upozornění na prahové hodnoty můžete nakonfigurovat prahové hodnoty a stavy selhání pro řadu různých druhů entit.

Funkce

 • Poskytuje proaktivní informace pro řešení potenciálních problémů dříve, než způsobí poruchy nebo výpadky.
 • Pomáhá při plánování obnovy po havárii.
 • Sledování a účtování využití šířky pásma spotřebitele je jednodušší díky účtování provozu.
 • Jsou podporovány aplikace od třetích stran, včetně Apache, BIND, DRBD, Memcached, MySQL, NFS a dalších.

Díky uživatelsky přívětivému webovému rozhraní Observium může být platforma snadno ovládána technickými i netechnickými lidmi, aby pochopili zdraví a stav sítě.

Je kompatibilní se širokou škálou hardwaru, softwaru a operačních systémů, včetně Cisco, Windows, Linux, HP, Juniper, Dell, FreeBSD, Brocade, Netscaler, NetApp a mnoha dalších.

Enterprise, Professional a Community Edition jsou tři nabízené verze programu. Komunitní edice je bezplatná.

Závěrečná slova

Sledování, monitorování a správa infrastruktury s nádechem automatizace se staly nezbytností dnešní světové technologie. Open-source monitorovací software je zdarma; některý software má dokonce pokročilé funkce ve svých prémiových verzích.

Většina výše uvedeného softwaru je komplexní a podporuje malé a střední podniky až po velké organizace. Navrhnout jakýkoli konkrétní software pro všechny je obtížné, protože každá organizace má různé zájmy.

Doporučuje se tedy vyzkoušet tento monitorovací software a na základě vaší vhodnosti můžete dokončit ten nejlepší pro vaši Infrastrukturu.

Také by vás mohlo zajímat naše představení Prometheus a Grafana.