etechblog

12 nejlepších softwaru a nástrojů pro monitorování sítě recenzovaných v roce 2020

Síťové nástroje se od svého vzniku před nějakými třiceti lety hodně vyvinuly. Nyní jsou flexibilnější a snadněji se nastavují než kdy dříve. Ne každý administrátor je má rád, ale všichni souhlasí – někdy i nechtěně – s tím, že jsou nezbytné, i když je někteří mohou považovat za nutné zlo. Termín monitorovací nástroj používáme volně jako obecný termín k popisu několika různých typů nástrojů. Všechny mají jedno společné, ale používají se ke sledování nějakého normálně skrytého parametru našich sítí.

Dnes vám přinášíme náš výběr 12 nejlepších nástrojů pro monitorování sítě. Máme kombinaci SNMP monitorů, NetFlow kolektorů a up nebo down monitorovacích nástrojů.

Než se ponoříme do jádra našeho předmětu, krátce se zastavíme a probereme nástroje pro monitorování sítě obecně. Vysvětlíme, proč je musíte používat a jaké typy nástrojů existují. Jak uvidíte, existují různé typy nástrojů pro různé účely. A jakmile budeme všichni na stejné stránce, odhalíme našich 12 nejlepších nástrojů pro monitorování sítě, přičemž každý z nich stručně zkontrolujeme.

Proč používat nástroje pro monitorování sítě

Existuje velmi jednoduchý důvod, proč by někdo chtěl používat nástroje pro monitorování sítě. Více než cokoli jiného to souvisí se skutečností, že normálně nevidíme, co se děje uvnitř sítě. Všichni jsme viděli sítě v porovnání s dálnicemi a datové pakety v porovnání s auty, která tyto dálnice používají. Ale je v tom velký rozdíl. Je vidět provoz na dálnici. Stačí se podívat a uvidíte, zda tam není zácpa nebo ne.

Se sítěmi to není tak jednoduché. Vše se děje na molekulární úrovni uvnitř měděných drátů nebo optických vláken. A i kdybychom viděli, jak doprava ubíhá, je tak rychlá, že bychom tomu nebyli schopni rozumět. Monitorovací nástroje nám umožňují vizualizovat provoz a úrovně zatížení kabelových a bezdrátových sítí. Některé z nich jsou určeny jako nástroje pro sledování, zatímco jiné jsou nástroje pro odstraňování problémů nebo dokonce nástroje forenzního vyšetřování.

Různé nástroje pro různé úkoly

Nástroje pro monitorování sítě spadají především do tří kategorií. K dispozici je monitor využití šířky pásma, síťové analyzátory a sniffery paketů. Existují i ​​jiné typy nástrojů a také nástroje, které jsou hybridy několika typů, ale jejich počet je omezený. Ten, který si vyberete, závisí na očekávaných výsledcích. Každý typ nástroje bude nejvhodnější pro konkrétní úkol.

Monitory šířky pásma používají protokol SNMP k dotazování síťových zařízení a čtení počítadel provozu jejich rozhraní. Pomocí těchto čísel vypočítají využití šířky pásma podle jednotky času – obvykle v bitech za sekundu nebo bps – a zobrazí je v grafu zobrazujícím jeho vývoj v čase. Obvykle se používají pro monitorování a plánování kapacity. Umožní správcům vidět vývoj využití šířky pásma a proaktivně plánovat upgrade nadměrně využívaných obvodů.

Síťové analyzátory jdou trochu hlouběji a využívají funkce NetFlow mnoha síťových zařízení. NetFlow – který má také jiné názvy v závislosti na výrobci – shromažďuje podrobné údaje o každé konverzaci, kterou zařízení zpracovává, a odesílá je do sběrače toku a analyzátoru. Shromážděné informace mohou zahrnovat zdrojové a cílové adresy a porty, typ provozu, parametry QoS a několik dalších prvků, které umožňují analyzátoru nejen vědět, kolik dat se přenáší, ale také jaká data se přenášejí. Je to například velmi užitečné při zjišťování šířky pásma nebo při identifikaci nežádoucího provozu v síti.

Sniffery paketů jsou některé z nejhlubších monitorovacích nástrojů. Jak jejich název napovídá, připojují se k síti, kde zachycují každý procházející datový paket. Ale nezachycují jen je. Také je dekódují a zobrazují jejich záhlaví a někdy dokonce i datovou zátěž, když nejsou zašifrována. Jejich síla a užitečnost vychází především z jejich schopnosti filtrovat zachycená data podle několika kritérií, což uživatelům umožňuje zaměřit se přesně na data, která je zajímají. Obvykle se používají pro pokročilé ladění, například když se snažíte zjistit, co zpomaluje konkrétní server nebo službu. Jedná se o složité a vysoce specializované nástroje, které obvykle přesahují rámec monitorování, takže žádné takové nástroje na náš seznam nezahrnujeme.

  Jak hrát Hearthstone na Linuxu

Našich 12 nejlepších nástrojů pro monitorování sítě

Náš seznam 12 nejlepších nástrojů pro monitorování sítě zahrnuje většinou monitory šířky pásma SNMP, protože jsou pravděpodobně nejužitečnější. Zahrnujeme také další typy nástrojů, jako jsou analyzátory průtoku a monitory nahoru nebo dolů.

1. Monitor výkonu sítě SolarWinds (bezplatná zkušební verze)

SolarWinds Network Performance Monitor, neboli NPM, je vlajkovou lodí společnosti Solarwind. Je to možná jeden z nejlepších nástrojů pro monitorování šířky pásma SNMP. Je nabitý tolika funkcemi, že by se o něm dal napsat celý článek. Mezi hlavní přednosti produktu je třeba zdůraznit jeho jednoduchost. Ale nemáme na mysli jednoduché jako neúplné, ale tak snadné. Jeho řídicí panel, pohledy a grafy lze libovolně přizpůsobit. Lze jej nastavit s malým úsilím a začít monitorovat během několika minut. NPM je také snadno škálovatelný. Dokáže monitorovat sítě téměř jakékoli velikosti.

ZDARMA ZKOUŠKA: Monitor výkonu sítě SolarWinds

Monitor výkonu sítě SolarWinds bude pravidelně dotazovat vaše síťové zařízení, aby načetl počítadla jejich rozhraní. Poté spočítá využití šířky pásma a zobrazí jej jako grafy zobrazující jeho vývoj v čase. Konfigurace nástroje je snadná a vyžaduje, abyste specifikovali IP adresu zařízení a poté vybrali parametr, který chcete monitorovat. NPM má také mnoho pokročilých funkcí, jako je možnost vytvářet síťové mapy a zobrazovat kritickou cestu mezi dvěma zařízeními, což je užitečná funkce při odstraňování problémů se zpomalením.

Cena za Network Performance Monitor je velmi rozumná, začíná kolem 3000 $. 30denní zkušební verze je k dispozici, pokud si produkt před zakoupením raději vyzkoušíte.

2. SolarWinds NetFlow Traffic Analyzer (bezplatná zkušební verze)

Náš druhý výběr je také od SolarWinds. Dává to smysl, protože společnost vyrábí některé z nejlepších síťových nástrojů. NetFlow Traffic Analyzer poskytuje poněkud podrobnější pohled na síťový provoz. Místo zobrazení využití šířky pásma v bitech za sekundu jde hlouběji a poskytne podrobné informace o tom, jaký je pozorovaný provoz. Může například hlásit, jaký typ provozu je převládající nebo který uživatel využívá větší šířku pásma. Na řídicím panelu nástroje je k dispozici několik různých zobrazení, jako jsou například špičkové aplikace, protokoly nebo mluvčí.

ZDARMA ZKOUŠKA: Analyzátor provozu SolarWinds Netflow

Jak by se dalo uhodnout z názvu produktu, NetFlow Traffic Analyzer spoléhá na protokol NetFlow, aby shromáždil podrobné informace o využití z vašich síťových zařízení. Protokol NetFlow, původně od společnosti Cisco, umožňuje zařízením odesílat podrobné informace o každé síťové „konverzaci“ nebo toku do sběrače a analyzátoru NetFlow, jako je NetFlow Traffic Analyzer. NetFlow se však neomezuje pouze na zařízení Cisco. Mnoho výrobců zařazuje funkcionalitu nebo ekvivalent do své výbavy. V posledních letech byl protokol NetFlow standardizován organizací IETF jako IPFIX nebo IP Flow Information Exchange.

Stejně jako většinu nástrojů SolarWinds lze ze SolarWinds stáhnout bezplatnou 30denní zkušební verzi. Toto je plně funkční verze, která nemá žádné omezení, ale čas.

3. PRTG

Paessler Router Traffic Grapher neboli PRTG je jedním z nejjednodušších a nejrychlejších nastavení. Podle Paesslera byste mohli být v provozu během několika minut. I když to může být mírné nadhodnocení, je pravda, že nastavení produktu je neuvěřitelně rychlé. Součástí snadného nastavení produktu je jeho funkce automatického zjišťování, kdy PRTG prohledá vaši síť a automaticky přidá komponenty, které najde.

Uživatelské rozhraní PRTG – nebo spíše uživatelská rozhraní – je další ze silných stránek tohoto nástroje. Můžete si vybrat mezi nativní konzolí Windows, webovým rozhraním založeným na Ajaxu nebo mobilními aplikacemi pro Android nebo iOS. Mobilní aplikace vám umožní naskenovat QR kód připevněný k vašemu zařízení a rychle zobrazit jeho stav. PRTG může monitorovat několik parametrů – nejen využití šířky pásma – pomocí SNMP, WMI, NetFlow a Sflow.

  Proč nemůžete použít televizi jako monitor?

4. WhatsUp Gold

WhatsUp Gold od Ipswitch existuje již nějakou dobu. Primární funkcí nástroje je spíše sledování dostupnosti systému než provozních parametrů. Jak jeho název napovídá, WhatsUp Gold vám řekne, co se děje a co ne. Má jeden z nejlepších výstražných systémů a lze jej nakonfigurovat tak, aby předával výstrahy mnoha způsoby, včetně e-mailu a SMS, abychom jmenovali alespoň některé.

WhatsUp Gold nejen monitoruje zařízení, ale také může kontrolovat, zda služby reagují. Ověří například dostupnost serverů Exchange a SQL, Active Directory, IIS a webových služeb Apache. A pokud je vaše serverová farma cloudová, WhatsUp Gold bude také monitorovat instalace AWS nebo Azure.

5. Nagios

Nagios je k dispozici buď jako bezplatný nástroj s otevřeným zdrojovým kódem, který si může stáhnout a používat kdokoli, nebo jako komerční produkt s názvem Nagios XI. Jak byste očekávali, komerční produkt má více funkcí. Ale i bezplatná edice je velmi účinný nástroj. Něco jako WhatUp Gold je primárním – a původním – účelem Nagiosu monitorování nahoru nebo dolů.

Největší výhodou Nagios – zejména open-source verze – je podpora komunity. Několik komunitou vyvinutých pluginů, frontendů a doplňků je k dispozici přímo z webu Nagios. Pokud ale chcete ještě více funkcí, sáhnete po Nagios XI. Tato verze přidává sledování využití šířky pásma a mnoho dalších užitečných funkcí. Pokud se chcete sami přesvědčit, co pro vás tento nástroj může udělat, je k dispozici bezplatná zkušební verze.

6. Zabbix

Další open-source produkt, Zabbix, nabízí velmi uhlazený vzhled a dojem, podobně jako byste očekávali od komerčního produktu. Produkt však nemá jen dobře vypadající webové rozhraní, ale působivá je také sada funkcí. Zabbix bude monitorovat většinu zařízení připojených k síti, nejen síťová zařízení.

Zabbix používá SNMP a také IMPI pro monitorování zařízení. Tento nástroj můžete použít ke sledování šířky pásma, využití CPU a paměti zařízení, obecného stavu zařízení a také změn konfigurace. Výstražný systém v Zabbix je také působivý. Bude nejen odesílat e-maily nebo SMS upozornění, ale také spouštět místní skripty. Je plně konfigurovatelný, stejně jako většina oblastí tohoto vynikajícího produktu.

7. ManageEngine OpManager

ManageEngine OpManager vám umožní sledovat směrovače, přepínače, firewally, servery a virtuální počítače.
chyba a výkon. Výkon síťových zařízení je kontrolován v reálném čase a lze jej sledovat na živých řídicích panelech a grafech. Jsou monitorovány kritické metriky, jako je ztráta paketů, chyby a vyřazení. Nástroj bude také sledovat metriky výkonu vašich fyzických a virtuálních serverů, jako je dostupnost, CPU, místo na disku a využití paměti.

OpManager přichází s více než 100 vestavěnými reporty. Každý lze naplánovat, přizpůsobit a exportovat podle potřeby. Produkt je dostupný ve třech verzích: Free, Essential a Enterprise. Liší se počtem zařízení, která mohou monitorovat – od 10 do 10 000 – a sadou funkcí, přičemž vyšší verze mají pokročilejší funkce.

8. Poleva

Icinga je další open source monitorovací platforma. Má čisté uživatelské rozhraní a sadu funkcí, které mohou konkurovat některým z nejlepších komerčních produktů. Stejně jako většina podobných balíčků používá Icinga SNMP ke shromažďování dat o využití ze zařízení. Jednou z oblastí, kde Icinga zvláště září, je používání pluginů. Jsou jich tisíce pro provádění různých monitorovacích úkolů a rozšiřování funkčnosti produktu. A pokud nemůžete najít ten správný plugin pro vaše potřeby, vždy si ho můžete napsat sami.

Mezi její silné stránky patří také funkce upozornění a upozornění Icinga. Výstrahy jsou plně konfigurovatelné, pokud jde o to, co je spouští a jak se přenášejí. Další skvělou funkcí je segmentované upozornění, které vám umožní posílat některá upozornění některým uživatelům a jiná upozornění různým lidem, abyste získali co nejlepší flexibilitu.

9. Spiceworks Network Monitor

Spiceworks Network Monitor tvrdí, že je jednoduchý a snadno použitelný. A to je. Je to koneckonců jeden z nejpopulárnějších bezplatných systémů pro monitorování sítě. S Network Monitorem je vše zdarma. Dokonce i podpora. To není něco, co je běžně vidět u svobodného softwaru. Má to však háček. Toto není jeden z těchto vysoce škálovatelných systémů. Tento byl naopak vytvořen s ohledem na menší sítě. Bude vám dokonale vyhovovat, pokud vaše síť nemá více než 25 zařízení. I když to není mnoho, pro mnoho malých podniků to určitě stačí.

  Jak ovládat stropní ventilátory v chytrém domě

Ovládací panel nástroje lze přizpůsobit vašim potřebám. s řadou barevně odlišených grafů. Upozornění jsou další hlavní funkcí programu Spiceworks Network Monitor. Výstražná upozornění jsou zcela uživatelsky konfigurovatelná a mohou se pro každé zařízení lišit. I když však můžete nastavit prahové hodnoty upozornění, nemůžete vytvářet vlastní upozornění, abyste byli upozorňováni na konkrétní podmínky. Další nevýhodou tohoto nástroje je, že je podporován reklamou, což může být nepříjemné a neprofesionální.

10. LogicMonitor

LogicMonitor prohlašuje, že je „přední platformou pro monitorování výkonu na bázi SaaS pro podnikové IT“. A pokud jde o cloudové monitorování, je to skutečně jeden z nejlepších nástrojů, které můžete použít. LogicMonitor automaticky rozpozná zařízení ve vaší síti a začne shromažďovat data ihned po instalaci. Spoléhá na více než tisíc modulů, které pomáhají uživatelům a automatizují monitorování a upozorňování. Lze jej použít k monitorování široké škály zařízení a technologií včetně cloudových služeb od AWS nebo Azure. Co je přirozenější než monitorování cloudových služeb pomocí cloudového nástroje?

Jednou z nejlepších funkcí LogicMonitoru je jeho prognostický engine. Dokáže předvídat vaše budoucí potřeby na základě současného využití a trendu. To je vynikající funkce při dlouhodobém plánování kapacity. LogicMonitor je k dispozici ve třech verzích: Starter, Pro a Enterprise. Liší se počtem služeb, které mohou zkontrolovat, a dobou uchovávání dat. Chcete-li získat informace o cenách, budete muset kontaktovat LogicMonitor. K dispozici je 14denní bezplatná zkušební verze.

11. Observium

Observium je ideálním řešením pro monitorování sítě pro organizace všech velikostí. A pokud uživatelská základna svědčí o kvalitě nástroje, budete rádi, že jej používají významní hráči, jako jsou Yahoo, Twitch a Spotify. Observium nepoužívá pouze SNMP jako svůj hlavní protokol. Používá také LLDP, CDP, FDP a EDP. Observium nabízí automatické zjišťování, které přidá zařízení do vaší konzole a zobrazí jejich provozní parametry jako grafy. Uživatelské rozhraní obsahuje velmi důkladnou stránku s přehledem, kde můžete na první pohled vidět celou síť.

Observium také obsahuje upozornění na prahové hodnoty, které uživatelům umožňují přijímat upozornění, když jsou splněna určitá kritéria. Můžete například obdržet upozornění vždy, když dostupná paměť zařízení klesne pod 70 %. Můžete také obdržet upozornění, když určitá služba přestane fungovat. Observium je k dispozici ve dvou verzích. Observium Community je k dispozici zdarma pro každého a je aktualizována dvakrát ročně. Observium Professional přidává prioritní přístup k denním aktualizacím a novým funkcím za malý roční poplatek.

12. Jádro Zenoss

Zenoss Core nemusí být nejznámějším monitorovacím nástrojem, přesto jsme cítili, že si zaslouží místo na našem seznamu kvůli jeho sadě funkcí a profesionálnímu aspektu. Nástroj může monitorovat mnoho věcí, jako jsou toky provozu nebo služby jako HTTP a FTP. Zenoss Core má čisté a jednoduché rozhraní a jeho systém upozornění je vynikající. Obzvláště jsme milovali vícenásobné výstražné mechanismy, které upozorní druhou osobu, pokud první nereaguje v předem definovaném zpoždění.

Na druhou stranu se jedná o jeden z nejsložitějších systémů pro instalaci a nastavení. Proces je řízen příkazovým řádkem. V dnešní době instalátorů GUI, konfiguračních průvodců a automatického objevování se to může zdát trochu archaické. Naštěstí je k dispozici rozsáhlá dokumentace a konečný výsledek stojí za námahu při instalaci.

Zabalit se

Tento seznam není zdaleka úplný. Mohlo to být dvacet pět, padesát nebo možná i sto položek. Vybrali jsme těch dvanáct nástrojů, které jsme považovali za nejlepší. Každý z nich je cenným nástrojem, který pomůže správcům sítě v jejich úsilí o monitorování. Vzhledem k tomu, že mnoho z těchto produktů se vzájemně doplňují, pokud jde o sadu funkcí, není vzácné vidět, že organizace používají kombinaci nástrojů pro co nejlepší pokrytí svých potřeb monitorování. A protože většina z nich je zdarma nebo nabízí bezplatnou zkušební verzi, není důvod, proč byste jich nemohli vyzkoušet několik a zjistit, co nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

x