etechblog

4 Software pro správu životnosti baterie a výkonu notebooku

Notebooky fungují na interní baterie, které jsou jednou z nejcitlivějších součástí. I když nemůžeme zajistit, aby baterie notebooku vydržela věčně, je nezbytné se o ni řádně starat, aby se její životnost co nejvíce prodloužila.

Od té doby, co nás zasáhla pandemie, požadavky na notebooky neustále rostou. V samotném roce 2020 přibližně 300-310 milionů notebooky se prodávaly po celém světě, čísla roku 2021 si ponechte stranou.

Ať už jde o chlápka v kanceláři, který je nucen pracovat z domova, nebo o školáka, který musel navštěvovat hodiny prostřednictvím videohovoru, notebooky se nyní staly nutností.

Notebooky si najednou získaly obrovskou popularitu, protože se proměnily v okno, přes které lidé mohli nahlédnout do světa, když byli zamčeni ve svých domovech. Kromě toho, že to byla platforma pro kancelářskou práci a studium, umožnila také lidem setkávat se ve virtuálním světě, hrát online hry a bavit se, když všude kolem byly sociální distancování a zákazy cestování.

Jakkoli nás tato elektronická zařízení baví, vyžadují rozsáhlou péči a pozornost, abyste za jejich údržbu nechtěli utratit nemalé peníze.

Pokud neudržujete stav své baterie, její výkon se bude stále zhoršovat a budete nuceni notebook často nabíjet. Přinese vám to rozpočet na elektřinu, ale počkejte, to není ono. Špatně udržovaná baterie má zkrácenou životnost, takže si budete muset pořídit novou baterii, aby váš notebook fungoval; nebudeme diskutovat o tom, kolik bude stát nákup nové baterie.

Kromě vypálení díry v kapse má vybitá baterie negativní dopad na životní prostředí. Toxické chemikálie jako olovo, lithium a rtuť jsou nebezpečné pro půdu a vodní útvary. Pokud není baterie notebooku řádně zlikvidována, skončí na skládce; když se rozloží, pomalu uvolňují karcinogeny a působí na životní prostředí na dlouhou dobu.

Takže víte, jak důležité je starat se o baterii notebooku. Jak tedy prodloužíte životnost baterie? Podívejte se na tyto tipy!

Tipy pro údržbu baterie notebooku

Existuje několik osvědčených postupů, které byste měli dodržovat, abyste udrželi baterii notebooku v dobrém stavu. Uvedli jsme několik tipů, které nám mohou pomoci věnovat baterii našeho notebooku více pozornosti než my.

Udržujte teplotu notebooku.

Vysoká teplota, ať už kvůli horkému klimatu nebo přebíjení, je smrtící ranou nejen pro procesor vašeho notebooku, ale také pro jeho baterii.

  Jak generovat hesla pomocí nástroje Chrome Password Tool

Přestože obě extrémní teploty (horko i chlad) jsou pro váš notebook škodlivé, teplo poškozuje baterii více než nízké teploty. Doporučuje se tedy chránit notebook před teplem, nejen když na něm pracujete, ale také když je nečinný.

Teplota naprázdno je mezi 32 a 55 stupni Celsia. Teplota mimo tento rozsah ovlivní zdraví baterie.

Použijte chladící podložku.

Při používání notebooku se nutně přehřívá. Jak tedy udržujete teplotu notebooku při práci? Je to jednoduché – použijte chladicí podložku.

Chladicí podložka notebooku má vestavěné ventilátory, které pomáhají cirkulovat studený vzduch a snižují provozní teplotu notebooku. Dlouhodobě vysoké teploty mohou rozbít choulostivé součásti vašeho notebooku a poškodit jeho baterii. Chladicí podložka ji tedy bude ochlazovat zespodu, takže ji budete moci držet na klíně.

Chraňte své notebooky před vlhkostí.

Baterii notebooku je vhodné skladovat na suchém místě mimo vlhkost. I když je nepravděpodobné, že by se do baterie notebooku dostala voda, její obvody a svorky jsou náchylné k poškození vodou.

Dlouhodobé vystavení vlhkosti může způsobit nepředvídatelné poškození vašeho notebooku, nejčastěji se jedná o zrychlené vybíjení baterie a v extrémních případech dokonce o zkrat.

Udržujte proto svůj notebook mimo vlhká a vlhká místa a buďte zvlášť opatrní, když v jeho blízkosti máte nápoje.

Upravte nastavení notebooku.

Váš notebook je dodáván s některými vestavěnými nastaveními, která vám mohou pomoci ušetřit trochu šťávy vašeho notebooku. Je dobré zapnout režim adaptivního jasu. Tento režim automaticky upravuje jas vašeho notebooku podle okolního světla. Můžete také aktivovat tmavý režim, který méně namáhá vaše oči a snižuje rychlost vybíjení.

Kromě těchto režimů narazíte také na „Režim úspory baterie“ v nastavení napájení vašeho notebooku se systémem Windows. Když povolíte tento režim, poslední kapky baterie vašeho notebooku zůstanou zachovány, zatímco budete běžet zapojit nabíječku. Baterii také ochráníte před poškozením, když její nabití dosáhne 0 %. Pokud používáte Mac, najdete na něm také podobná nastavení.

Použijte software Battery Saver.

Shodněme se na jedné věci; je těžké starat se o baterii notebooku a přitom zvládat úkoly, které máte v úmyslu dělat. Na rozdíl od našich chytrých telefonů nejsou notebooky dodávány s žádnými vestavěnými pokročilými nástroji pro monitorování a diagnostiku baterie. Proto je těžké držet se pravidel a nechat je spotřebovávat méně energie.

Ale existuje řešení! Na trhu existuje několik aplikací pro úsporu baterie notebooku, které vám mohou nejen pomoci sledovat stav baterie vašeho notebooku, ale jsou také schopny automaticky upravit její nastavení pro zvýšení výkonu.

  Jak pracovat s proměnnými v Bash

Tyto aplikace třetích stran pro úsporu baterie pro notebooky vám pomohou optimalizovat výkon vašeho notebooku tak, aby spotřeboval méně energie. Tyto aplikace nepřetržitě monitorují výkon vašeho notebooku a automaticky aktivují příslušná nastavení spořiče baterie.

Jednají podle scénáře, spotřebovaných zdrojů a výkonu CPU, aby zajistily, že baterie vašeho notebooku nebude drasticky ovlivněna.

Pojďme se dozvědět o některých z nejlepších spořičů baterie pro Mac i Windows.

Spořič baterie Avast

Spořič baterie Avast je pravděpodobně jednou z nejlepších aplikací Windows Battery Server. Tento spořič baterie tvrdí, že ušetří až 32 % výdrže baterie vašeho notebooku tím, že udržuje ty aplikace a procesy na pozadí pod kontrolou, které mohou být pro baterii vašeho notebooku katastrofální a vysávají příliš mnoho šťávy.

Tato aplikace pro úsporu baterie notebooku je kompatibilní s Windows 7, 8, 10 (32 a 64 bit) a 11.

Aplikace spořiče baterie od Avastu je uživatelsky přívětivá a intuitivní s řadou promyšlených funkcí. Tento spořič baterie Windows pracuje tiše na pozadí a nespotřebovává žádné zbytečné zdroje. Kromě toho můžete také vypnout nastavení optimalizátoru baterie ručně, pokud jej nechcete kdykoli používat.

Zdroj obrázku: Avast

Některé z jeho jedinečných vlastností jsou:

 • Inteligentně optimalizuje výkon vašeho PC.
 • Automaticky snižte jas vašeho notebooku.
 • Při nečinnosti automaticky deaktivujte aplikace spotřebovávající energii, jako je Bluetooth, Wi-Fi.
 • Po odpojení notebooku začne automaticky fungovat

Tento spořič baterie notebooku nabízí zkušební verzi na patnáct dní s omezenými funkcemi. Jeho plnohodnotná aplikace vás bude stát 29,99 $ ročně na zařízení; získáte také 30denní záruku vrácení peněz, pokud se vám aplikace nebude líbit.

Optimalizátor Avira a spořič baterie

Avira je jedním z nejlepších softwarů pro produktivitu, který nabízí optimalizační nástroje pro chytré telefony i notebooky. Aplikace Avira System Speed-up pro Windows je vestavěný spořič baterie notebooku, který šetří energii vašeho zařízení, když provádíte úkoly s vysokou spotřebou CPU, a zvyšuje výkon vašeho notebooku, když to nejvíce potřebujete. Jeho jedinečný režim Windows efektivně řídí spotřebu energie a výkon vašeho notebooku se systémem Windows.

Zdroj obrázku: Avira

Optimalizátor a aplikace pro úsporu baterie Avira se zaměřuje na viníky, jako jsou aplikace pro vybíjení baterie, automatické aktualizace softwaru, oznámení push a sledování polohy a přepne na nastavení úspory baterie.

Zatímco zkušební verze System Speedup vám může pomoci sledovat výkon vašeho notebooku, profesionální verze Avira obsahuje funkci úspory baterie notebooku a stojí 14,54 $.

AVG Battery Saver pro Windows

AVG Windows Battery Saver je další významnou zmínkou v seznamu spořičů baterie notebooku. Může se pochlubit tím, že šetří výdrž baterie vašeho notebooku optimalizací CPU vašeho notebooku, aktivních úloh a úloh na pozadí a nastavení zobrazení. Tento inteligentní spořič baterie notebooku se automaticky aktivuje, když se nenabíjí.

  Jak získat upozornění na narušení dat z Mozilla Firefox Monitor

AVG může pracovat ve třech promyšlených režimech:

 • Režim vypnuto: Tento režim můžete povolit, když nemusíte šetřit baterii notebooku. Aplikace AVG Battery Saver bude deaktivována a bude fungovat podle nastavení Windows.
 • Vlastní režim: Vlastní režim AVG vám umožňuje vytvořit plně přizpůsobený profil pro váš notebook. Můžete určit, jaké funkce chcete zachovat a co chcete deaktivovat, abyste prodloužili životnost baterie a optimalizovali výkon notebooku.
 • Maximální režim: Tento režim nabízí profesionálně nastavený profil, který vám pomůže využít spořič baterie AVG na maximum. Maximální režim můžete aktivovat, když nejste u zdroje napájení. Tento předkonfigurovaný režim prodlužuje výkon baterie a vymačká z ní maximum šťávy. Pokud se výkon baterie v průběhu let snížil, můžete použít tento režim.

AVG Battery Saver pro Windows je dodáván s 15denní zkušební dobou, po jejímž uplynutí budete muset utratit 29,99 $ ročně, abyste mohli využívat funkce tohoto spořiče baterie notebooku.

Aplikace Endurance

Vytrvalost je skvělá aplikace pro úsporu baterie pro Mac, která vám může pomoci prodloužit výdrž baterie vašeho Macu. Díky tomuto výjimečnému spořiči baterie vydrží baterie vašeho Macu o 1/5 déle než pouhým přepnutím do režimu nízké spotřeby.

Aplikace Endurance battery saver je balíček velmi zkušených nástrojů, které pomáhají snížit spotřebu energie na vašem Macu. Kromě toho, pokud máte pocit, že vám tyto moduly brání v práci, můžete je kdykoli deaktivovat.

Aplikace Endurance se spustí, jakmile baterie Macu dosáhne 70% limitu nabití, a provede následující:

 • Udržujte Procesor pod kontrolou, aby se nepřepracoval a nespotřeboval hodně energie.
 • Sledujte aplikace, které vybíjejí baterii, aby nepolykaly baterii Macu.
 • Dovedně zpomaluje aplikace na pozadí, aby nepohltily výkon notebooku.
 • Endurance pomalu ztmavuje lesklou obrazovku vašeho Macu tak, že vás tím nebude obtěžovat, čímž ušetříte značné množství energie.

Zakoupení předplatného pro výdrž s doživotním upgradem vás bude stát jen 20 USD.

Shrnutí 👩‍🏫

To bylo vše o tom, jak můžete ušetřit baterii svého notebooku a zvýšit jeho celkový výkon. Výměna baterie vás může stát značné množství peněz, takže je rozumné přijmout včasná opatření, abyste zabránili předčasnému vybití baterie vašeho notebooku; investice do aplikace pro inteligentní spořič baterie je jedním z nich.

Také by vás mohl zajímat Nejlepší antivirový software.

x