5 Alternativy System Center Configuration Manager (SCCM) pro záplaty desktopů a serverů

Vlajkovou lodí IT produktu Microsoftu je SCCM (System Center Configuration Manager). Je to sada produktů, které spravují celé vaše IT prostředí.

Lze jej nasadit v několika krocích a má vestavěnou spoustu automatizace, aby se snadno používal. Je to jeden z nejoblíbenějších produktů pro správce IT a používají ho společnosti všech velikostí.

Obrazový kredit: microsoft.com

O Microsoft SCCM (System Center Configuration Manager)

Není to tak dávno, co byla správa oprav pro IT oddělení pracný a časově náročný proces. Vývojáři a správci IT musí jednotlivě stahovat záplaty a instalovat je, jednu po druhé, do svých počítačů.

Dnes, s pomocí automatizačních nástrojů, jako je Microsoft SCCM, Solarwind Patch Manager a několik dalších, se IT oddělení mohou postarat o nasazení a správu oprav pomocí několika jednoduchých kliknutí. To šetří čas a peníze a pomáhá udržovat systém v hladkém chodu.

Microsoft System Center Configuration Manager (SCCM) je platforma pro správu softwaru a životního cyklu, kterou používají organizace ke správě softwarových a hardwarových aktiv v rámci své IT infrastruktury. Poskytuje inventář softwaru, nasazení softwaru, aktualizace softwaru a správu konfigurace pro fyzickou, virtuální a cloudovou infrastrukturu.

Poskytuje také správu zařízení pro Windows, Microsoft a software třetích stran, jako je e-mail, zabezpečení a pluginy prohlížeče. Microsoft SCCM je pouze softwarový produkt, který poskytuje cloudové nebo místní zpracování pro nasazení, aktualizaci, zabezpečení a správu softwaru a hardwaru.

Používají jej společnosti všech velikostí a měřítek k nasazení a správě softwaru ve velkých podnikových sítích. Cílem SCCM je pomáhat správcům IT efektivně a efektivně řídit jejich pracovní zátěže Microsoft bezpečnějším nasazením, správou a aktualizací jejich infrastruktury.

Jedná se o výkonný nástroj pro správu IT, který poskytuje automatizovanou infrastrukturu na vyžádání, software, nasazení operačního systému a možnosti správy oprav pro servery, stolní počítače a mobilní zařízení.

Pomáhá také uživatelům vytěžit ze svých zařízení maximum, například spravovat, které aplikace se stahují, a automaticky aktualizovat opravy softwaru a operačního systému s cílem zlepšit jejich produktivitu a snížit náklady na údržbu jejich zařízení.

System Center Configuration Manager pomáhá organizacím snížit jejich provozní náklady a zlepšit kontinuitu podnikání a úsilí o obnovu po havárii.

Podle nejnovějších analýzaOčekává se, že velikost globálního trhu se správou patchů vzroste z 652 milionů USD v roce 2022 na 1084 milionů USD do roku 2027, což představuje nárůst CAGR o 10,7 %.

Proč je SCCM mezi podniky tak oblíbený a má velkou uživatelskou základnu?

Používá se již dlouhou dobu a má nainstalovanou značnou uživatelskou základnu.

Zde je několik faktorů, které přispívají k širokému přijetí SCCM mezi různé organizace:

 • Jedná se o mnohostranný systém podnikové správy vytvořený za účelem centralizace a zefektivnění správy koncových bodů, jako jsou servery, stolní počítače, notebooky a další výpočetní zařízení napříč fyzickými a virtuálními prostředími.
 • Poskytuje jednotnou správu pracovních zátěží běžících na systémech Linux, Windows Server, SQL Server, VMware a Hyper-V.
 • Je neuvěřitelně univerzální pro většinu potřeb nasazení díky své mimořádné schopnosti interakce s různými nástroji a platformami.
 • Vzhledem k jeho silným schopnostem programovacího jazyka mohou vývojáři snadno vytvářet přizpůsobení a integrace, zatímco s jinými nástroji je to velmi složité.
 • Pomáhá vám spravovat vaši infrastrukturu efektivněji, rychleji a s delší dobou provozu.
  Jak zapnout 5G na iPhone 11

Alternativy k Microsoft SCCM

Profesionálové a podniky hledající alternativu k SCCM, která provádí srovnatelný úkol, ale nabízí větší všestrannost, nebo hledající rozšíření SCCM, mohou zvážit následující řešení.

Než však budeme pokračovat, podívejme se na několik omezení SCCM:

Omezená podpora hybridního prostředí: Protože SCCM bylo navrženo primárně pro systémy Windows, aktualizace a funkce jsou zaměřeny na Windows. Operační systémy Linux a Mac lze do určité míry ovládat i na platformách jiných než Windows.

Vysoké náklady na přijetí: SCCM se obvykle prodává jako součást větší sady nástrojů od společnosti Microsoft a je drahý pro nepodnikové podniky. Jeho místní řešení potřebuje ke svému fungování SQL server, což zvyšuje trvalé provozní náklady a nároky na zdroje údržby.

Omezení záplatování aplikací třetích stran: Přestože SCCM přidává větší podporu pro programy třetích stran než WSUS, jeho schopnost záplatovat aplikace třetích stran je stále poněkud omezená.

Správce záplat Solarwind

Správce záplat Solarwind je webová platforma pro správu oprav pro všechny typy organizací pro správu a opravy počítačů se systémem Windows, macOS a Linux. Správci jej používají k nasazení, konfiguraci a aktualizaci bezpečnostních záplat v rámci své sítě, serverů a aplikací. Pomáhá společnostem udržovat jejich zařízení v bezpečí a správně fungovat pomocí automatických aktualizací a oprav zabezpečení.

Platformu lze snadno integrovat s Microsoft SCCM, rozšířit její možnosti a zjednodušit opravy třetích stran pomocí předem vytvořených, průmyslově testovaných a připravených balíčků. Solarwind se tedy používá pro správu rozsáhlé kybernetické bezpečnosti a ochrany infrastruktury.

Odborníci v oblasti IT mohou také využít platformu ke konfiguraci dalších osvědčených bezpečnostních postupů, jako je protokolování, monitorování a výstrahy. Poskytuje také rámec pro vytváření vlastních zásad a pracovních postupů, což umožňuje sofistikovanou ochranu aplikací a sítě.

Nejlepší funkce

 • Intuitivní uživatelské rozhraní usnadňuje správu vašich záplat, zatímco výkonná rozhraní API vám umožňují automatizovat téměř vše, co je třeba nasadit v síti.
 • Povolit opravy na vyžádání pro produkční systémy a spravovat životní cykly oprav pro jednotlivé stroje, virtuální stroje a hypervizory
 • Exportujte a importujte data oprav a rozsáhlé možnosti vytváření sestav pro splnění standardů shody.
 • Vizualizujte a analyzujte stav vaší záplatovací infrastruktury

Solarwind Patch Manager poskytuje zákazníkům jediné bezpečné místo pro správu, ukládání a distribuci aktualizací pro jejich Windows, síť, aplikace třetích stran a infrastrukturu virtuálních strojů. Software lze před nasazením v živém prostředí vyzkoušet po dobu 30 dnů zdarma.

ManageEngine Endpoint Central

ManageEngine Endpoint Central je výkonná platforma pro správu koncových bodů, která organizacím pomáhá detekovat hrozby, reagovat na ně a předcházet jim v rámci všech koncových bodů – včetně počítačů PC, Mac a mobilních zařízení.

Kombinuje výkonné funkce detekce a odezvy koncových bodů s výkonnými nástroji pro správu malwaru a zranitelnosti, které organizacím pomáhají předcházet problémům souvisejícím s koncovými body, které by mohly ovlivnit jejich podnikání.

Jedná se o všestrannou platformu navrženou pro správu vysoce heterogenního prostředí sestávajícího ze smíšených OS (Windows, Mac, Linux, iOS, Android, Windows Phone OS). Podporuje různé koncové body, jako jsou stolní počítače, chytré telefony, tablety, servery, prodejní zařízení, virtuální stroje, tencí klienti a další síťové komponenty.

Poskytuje jediné rozhraní pro správu všech vašich produktů pro zabezpečení koncových bodů, od antiviru přes filtrování webu a správu identit až po filtry spamu.

Nejlepší funkce

 • Jeho centralizovaná konzola pro správu pomáhá při správě zabezpečení koncových bodů, správě zranitelnosti a dodržování předpisů napříč organizacemi.
 • Efektivní opravy třetích stran: Podpora více než 850 programů třetích stran.
 • Umožňuje vám ovládat vaše zabezpečení v reálném čase a poskytuje vám pokročilé možnosti vyhledávání hrozeb pro zajištění bezpečnosti vašich dat.
 • Silná funkce vytváření sestav: K dispozici je více než 200 integrovaných sestav a lze je snadno exportovat ve formátu XLSX nebo CSV.
 • Zásady granulárního restartu: Na základě požadavků uživatelů může být restart systému odložen po záplatě systému.
  Jak odstranit zprávy na iPhone z obou stran

Manageengine Endpoint Central je výkonná sada nástrojů, které pomáhají podnikům spravovat fyzická, virtuální a digitální aktiva a udržovat je v souladu. Vzhledem k jeho obrovské dosažitelnosti může být nejlepší náhradou za Microsoft SCCM. Přečtěte si o něm více výhody oproti SCCM.

Software je k dispozici zdarma pro 25 počítačů a 25 mobilních zařízení. Placené jsou jeho další verze, které podporují větší databázi počítačů s více funkcemi.

Správa oprav Jumpcloud

The Jumpcloud Patch platforma pro správu pomáhá týmům spravovat a nasazovat síťové záplaty. Poskytuje jediné místo pro správu všech vašich potřeb v oblasti oprav, od hledání a testování nových oprav až po jejich nasazení do vaší sítě.

Platforma nabízí řídicí panel, kde si můžete prohlédnout seznam vašich aktuálních záplat a jejich stav, což vám umožní být informováni a v případě jakýchkoli problémů okamžitě zasáhnout. Platforma pomáhá odstraňovat zranitelnosti operačního systému, prohlížeče a aplikací automatickým aplikováním oprav, které udržují zařízení v bezpečí a aktuálním stavu.

Jumpcloud má zjednodušenou správu oprav, což uživatelům umožňuje rychle vytvářet plány a spravovat opravy zařízení z jediného rozhraní. Uživatelé nyní mohou dosáhnout vylepšené správy verzí operačního systému, prohlížeče a aplikací a zlepšit zabezpečení zařízení při dodržení požadavků organizace.

Nejlepší funkce

 • Centralizované ovládání a viditelnost hybridních prostředí, jako jsou Windows, macOS, Ubuntu Linux atd
 • Proveditelnost vývoje časového rozvrhu zavádění oprav, který je efektivní a realistický a řídí se pravidly založenými na skupinách uživatelů, skupinách zařízení nebo obojím.
 • Přizpůsobená upozornění jsou odesílána konkrétním nebo všem skupinám a automatické vynucení na základě chování uživatelů.
 • Možnost aplikovat záplaty na celou vaši Jumpcloud infrastrukturu najednou.

Prostředí Jumpcloud vám umožňuje spravovat vaše záplaty pro řadu operačních systémů a softwarových aplikací, to vše z jednoho řídicího panelu. To vám šetří čas a peníze a snižuje riziko ve vašem prostředí. Je zdarma pro 10 použití a 10 zařízení a jeho prémiová verze začíná od 2 USD za uživatele měsíčně.

Správa oprav Automox

Automox je jedním z nástrojů, který lze snadno integrovat do stávajících nástrojů, včetně Microsoft SCCM. V jakékoli velikosti nabízí pouze Automox úplnou viditelnost a správu pro každý koncový bod Windows, macOS a Linux z jediné platformy.

Cloudový Automox vynucuje záplatování OS a třetích stran spolu se zavedenými bezpečnostními parametry, čímž výrazně snižuje čas, úsilí a složitost související se správou základních prvků kybernetické hygieny.

Tato cloudová nativní konzole má jedinečnost, jako je seskupování zařízení pro zjednodušení správy napříč platformami. Bez použití více nástrojů a softwaru platforma pomáhá při opravování zranitelností, instalaci potřebného softwaru a opravách nesprávně nakonfigurovaných systémů prostřednictvím jediného okna.

Nejlepší funkce

 • Výměna dat přes Automox probíhá prostřednictvím špičkových bezpečnostních opatření, jako je Perfect Forward Secrecy (PFS) pro vyjednávání klíčů a používá se šifrování AES-128 nebo lepší.
 • Skriptování v prostředí PowerShell a Bash pro automatizaci a vynucení akcí na koncových bodech.
 • Platformu lze snadno začít opravovat rychleji a efektivněji, což vede ke zkrácení času a nákladů na správu koncových bodů až o 80 %.
 • Agent koncového bodu byl vytvořen pomocí jazyka moderních systémů a zahrnuje zabezpečení proti častým chybám v kódování, které by mohly vést k bezpečnostním chybám.
  Jak používat VLC ke kontrole záběrů z bezpečnostní kamery

Automox je jednou z pokročilých verzí v této kategorii, která umožňuje automatizované záplatování napříč OS, záplatování třetích stran a poskytuje kompletní přehled o infrastruktuře. Software lze testovat po dobu 15 dnů zdarma.

Správa oprav NinjaOne

Podle G2, NinjaOne je nejlepší nástroj pro vzdálené monitorování a správu se skóre oprav 93 ze 100. Mezi jeho nejlépe hodnocené funkce patří správa oprav, vzdálené monitorování, nasazování aplikací a správa aktiv.

Automatickou identifikací, stahováním a rozsáhlým nasazením oprav OS a aplikací minimalizuje její automatizace potřebu lidské interakce. Jednou z charakteristických vlastností je, že kromě silné platformy pro opravy nabízí funkce vzdálené správy, které usnadňují rychlé odhalení a opravu problémů s opravami.

Software přenáší záplatovací aktivitu nepřerušovaně tím, že nasazuje skripty do systému před a/nebo po záplatě pro ukončení provozních procesů, které mohou narušit proces záplatování.

Nejlepší funkce

 • Rychlý proces záplatování: Záplatování se provádí rychle automatickou identifikací, schválením, nasazením a nahlášením záplat všem koncovým bodům.
 • Téměř okamžitě identifikuje a opraví zranitelná místa
 • Automaticky opraví 100+ softwaru třetích stran.
 • Možnost probuzení zařízení bez probuzení před skenováním oprav a aktualizací oprav.

NinjaOne je platforma, kterou by každý správce IT využil k efektivnímu zjednodušení provozu IT, správě celé řady IT a poskytování podpory koncovým uživatelům odkudkoli. Jeho špičkové funkce, jako je automatizace, monitorování koncových bodů, vzdálená správa a ochrana dat, by organizaci jistě přidaly hodnotu k zabezpečení vašeho IT prostředí.

Proč je správa oprav důležitá?

S každým dnem rychle roste počet kybernetických útoků na společnosti všech velikostí. Zajištění aktualizace každého hardwaru a softwaru v síti může být pro podniky obtížná, časově náročná a nákladná záležitost.

Několik níže uvedených bodů uvádí, jak správa oprav usnadňuje práci se záplatami v celé infrastruktuře:

 • Správa oprav je proces správy změn v počítačovém systému, aby byl bezpečný, spolehlivý a aktuální. Je to neustálý proces, který zajišťuje, že systém vždy funguje na optimální výkon.
 • Náplasti musí být aplikovány okamžitě a důkladně testovány, aby bylo zajištěno, že mají požadovaný účinek. Systém správy záplat pomáhá zajistit, aby byly záplaty nasazeny rychle a byly účinné, takže nenarušují každodenní obchodní operace organizace.
 • Správa oprav je nezbytná k tomu, aby vaše systémy fungovaly efektivně a aby byly schopny odolat útokům v budoucnu. Pomáhá vám také vyhnout se riziku nákladných prostojů instalací záplat dříve, než se problém objeví.
 • Nástroje pro správu záplat mohou odstranit nepoužívané nebo netestované záplaty a zlepšit tak provozuschopnost a výkon systému. Může také poskytnout dodatečnou ochranu proti bezpečnostním zranitelnostem tím, že zajistí, aby byly na systémy aplikovány pouze ověřené a důvěryhodné záplaty.

Závěr

Vzhledem k tomu, že záplatování je rutinním povinným úkolem každé společnosti, správa oprav činí tuto práci snadnou, nákladově efektivní a včasnou. Existuje několik možností softwaru pro správu oprav a výběr společnosti bude zcela záviset na jejích potřebách. Nepochybně můžete nahlédnout na tuto platformu z výše uvedeného příspěvku.

x