5 nejlepších aplikací pro úpravu videa pro Linux

V dnešní době je důležité mít v operačním systému program pro úpravu videa. Pokud s Linuxem začínáte, možná nevíte o některých skvělých nástrojích pro úpravu videa, které Linux nabízí. Platforma Linux má spoustu skvělých řešení pro úpravu videa. To je důvod, proč v tomto článku představíme nejlepší aplikace pro úpravu videa pro Linux.

Ať už jste profesionální video editor, který chce udělat seriózní práci, nebo obyčejný člověk, který chce vytvořit rychlou prezentaci, pomůžeme vám najít ten nejlepší nástroj pro vaši práci. Všechny editory videa, které pokrýváme v tomto seznamu, lze nalézt ve většině softwarových úložišť distribuce Linuxu. Chcete-li některý z nich nainstalovat, stačí otevřít správce balíčků, vyhledat a nainstalovat. Případně navštivte propojené webové stránky a nainstalujte je.

1. Kdenlive

Na Linuxu by si toho měli všimnout ti, kteří hledají řešení pro úpravu videa s otevřeným zdrojovým kódem s profesionálními funkcemi Kdenlive. Je to sada pro úpravu videa vyvinutá speciálně pro uživatele, kteří chtějí vytvářet vysoce kvalitní videa v systému Linux.

Video editor je vytvořen s ohledem na desktopové prostředí KDE a ve výsledku hodně spoléhá na Qt a další technologie. To znamená, že Kdenlive poběží také dobře pro ty, kteří nepoužívají desktopové prostředí KDE Plasma.

Samotný editor videa je vícestopý. To umožňuje uživatelům uspořádat více video a zvukových klipů různými způsoby. Je také možné každou stopu uzamknout, ztlumit nebo s nimi manipulovat nezávisle na sobě.

  Jak nainstalovat JetBrains RubyMine na Linux

Mezi funkce aplikace patří tvůrce titulků, který uživatelům umožňuje vytvářet vlastní 2D tituly, desítky funkcí speciálních efektů včetně překrývání, sledování, podpora zelené obrazovky, podpora hardwarového snímacího zařízení, podpora událostí klíčových snímků/sledování pohybu, efekty úpravy zvuku a online úložiště speciálních efektů ke stažení.

Pokud hledáte aplikaci s otevřeným zdrojovým kódem pro vytváření profesionálně vypadajících videí na Linuxu, toto je video editor, který byste měli použít.

2. OpenShot

OpenShot je multiplatformní video editor, který je „jednoduchý a výkonný“. Je vytvořen speciálně pro generaci YouTube nebo pro kohokoli, kdo chce vytvářet jednoduchá videa sestřiháním věcí dohromady a sem tam přidáním několika efektů. V žádném případě to není na stejné úrovni jako něco jako Final Cut, nebo Premiere, nebo dokonce Kdenlive. Místo toho si představte OpenShot jako linuxový iMovie.

Funkce OpenShot zahrnují věci jako základní nástroj pro střih/ořez, podporu pro vytváření animovaných titulků, úpravu klíčových snímků, video efekty, zvukové křivky a vícestopé rozhraní, které umožňuje snadnou manipulaci s klipy.

Pokud s editorem videa teprve začínáte nebo chcete vytvořit rychlé video, zvažte použití OpenShot.

3. Pitivi

Pitivi je nelineární video editor pro Linux s „krásným a intuitivním uživatelským rozhraním“. Na rozdíl od mnoha jiných video editorů v Linuxu, Pitivi editor bere v úvahu, že všichni uživatelé mají různé dovednosti, pokud jde o práci na video projektech. Výsledkem je, že uživateli poskytuje mnoho různých způsobů manipulace s časovou osou projektu prostřednictvím různých zobrazení časové osy.

  Jak nainstalovat webový server Caddy na Linux

Vývojáři editoru Pitivi věří, že editor videa by měl být flexibilní a efektivní. Uživatelé si mohou vybrat od jednoduchých zobrazení až po komplexní režim, který umožňuje zkušeným uživatelům provádět jemnější úpravy jejich projektu. Uživatelé získají přístup ke „stovkám animovaných efektů, přechodů a filtrů“, skvěle vypadajícím zvukovým křivkám na časové ose projektu a časové ose, která podporuje mnoho různých video a audio kodeků.

4. Světelná díla

Lidé, kteří nemají rádi Linux, obvykle říkají, že to není skvělé pro profesionální, vysoce kvalitní video produkci, a v důsledku toho jej průmysl ignoruje a nebere ho vážně. Není to tak úplně pravda. Je fakt, že Apple Computer nikdy nevydá Final Cut Pro pro Ubuntu a Adobe nikdy nevyrobí FlatPak verzi Premiere, ale to nevadí. Některé komerční, profesionální nástroje pro úpravu videa si najdou cestu do Linuxu.

Představujeme Lightworks, je to komerční sada pro úpravu videa pro Linux, Mac a Windows. Je to nelineární nástroj se zcela odlišným přístupem k úpravě videa. Namísto jednoduchého okna GTK nebo Qt, které je ovládáno prostředím pracovní plochy (a také jím tematicky), nabízí aplikace prostředí pro úpravy na celé obrazovce. Lightworks není zadarmo. Ve skutečnosti, na rozdíl od ostatních aplikací v tomto seznamu, ve skutečnosti vyžaduje měsíční předplatné, ale stojí za to, pokud chcete upravovat a produkovat video na Linuxu.

  Jak nainstalovat Terminus na Linux

S Lightworks získáte snadno použitelné prostředí pro úpravy, obrovské množství zvuku a videa „FX“, podporu videa ve vysokém rozlišení (předpokládejme 4k), přístup k bezplatnému audio a video obsahu a jednoduché profily exportu videa ( YouTube, Flickr, Vimeo atd.).

Ti, kteří chtějí něco podobného ve funkcích jako Adobe Premiere na Linuxu, by měli určitě vyzkoušet Lightworks!

5. Shotcut

Chcete rychle upravit video v systému Linux? Zvažte použití Shotcut. Je to nelineární, multiplatformní, vícestopý nástroj pro úpravu videa, který je skvělý a snadno se používá. Editor videa má podporu pro přidávání titulků, stříhání a spojování klipů, stejně jako možnosti klíčových snímků a další. Rozhodně to není tak složité jako něco jako Lightworks, nebo tak uživatelsky přívětivé jako OpenShot, ale je to solidní editor, který zvládne práci. Pokud hledáte kompetentní nástroj pro úpravu videa, Shotcut může být skvělou volbou.

Závěr

Úpravy v Linuxu mohou být ošidné (v závislosti na tom, s kým mluvíte). Je to proto, že mnoho z těchto nástrojů nevyrábí velké společnosti. V důsledku toho mohou uživatelé zjistit, že jim chybí špičkové funkce, které očekávají. Navzdory tomu, pokud dáte těmto nástrojům šanci, zjistíte, že uspokojí většinu vašich potřeb pro úpravu videa.

x