5 nejlepších klientů SSH pro Mac

Klíčové věci

  • Klienti SSH jako Terminal, PuTTY for Mac, iTerm2, Termius a ZOC Terminal vám umožňují vzdálený přístup k jiným počítačům a jejich ovládání prostřednictvím šifrovaného připojení.
  • Terminál, vestavěný klient SSH na Macu, je zdarma a je již nainstalován na vašem počítači, takže je pohodlnou volbou pro ty, kteří mají zkušenosti s kódováním.
  • PuTTY pro Mac poskytuje grafické uživatelské rozhraní a možnost ukládat přihlašovací údaje a informace o relaci, zatímco iTerm2 nabízí pokročilé funkce, jako jsou rozdělené panely a možnosti automatického doplňování kódu. Termius je všestranná možnost, která funguje na více zařízeních, a ZOC Terminal nabízí funkce pro organizaci a přizpůsobení pro pokročilé uživatele.

SSH neboli Secure Shell je síťový protokol, který umožňuje vzdálený přístup k jinému počítači prostřednictvím šifrovaného připojení. SSH používáte k otevírání souborů a spouštění programů na jednom počítači, zatímco používáte jiný.

SSH je integrován do většiny moderních počítačů, včetně počítačů Mac. To je skvělé pro práci na dálku a snadný přístup k souborům. Ale který klient SSH je pro Mac nejlepší?

Níže jsme sestavili seznam našich oblíbených klientů Mac SSH. Podívejte se, který z nich je pro vás nejlepší, abyste jej mohli začít používat co nejdříve!

1. Terminál

Váš Mac je dodáván s aplikací, která vám umožní přistupovat a spouštět SSH v něm zabudované. Touto aplikací je Terminál, který obvykle najdete tak, že přejdete do složky Aplikace a podíváte se do Utilities, i když existuje několik způsobů, jak otevřít Terminál na Macu.

S otevřeným terminálem se můžete přihlásit ke vzdálenému počítači prostřednictvím připojení SSH zadáním ssh uživatel@IP-adresa, kde uživatel je nahrazen vaším uživatelským jménem pro systém a IP adresa je nahrazena IP adresou vzdáleného serveru.

Odtud můžete zadávat příkazy pro přístup k souborům a spouštění programů na druhém počítači. Na to neexistuje žádný grafický systém – Terminál je založen na textu – takže zadáte příkazy a stisknete Enter, abyste získali přístup, spustili a provedli změny v jiném systému.

Pokud potřebujete nápady nebo připomínky toho, co můžete zadávat a spouštět pomocí příkazového řádku v Terminálu, máme cheat sheet pro příkazy Mac Terminal.

Pokud toho o kódování moc nevíte nebo jste Terminal příliš nepoužívali, může to být náročný klient Mac SSH. Ale pokud máte nějaké zázemí v těchto oblastech, měli byste být v pořádku. Navíc je to zdarma a už na vašem Macu! Pro nás by každý klient SSH pro Mac musel být velmi působivý, aby jej porazil.

  Jak používat rozdělenou obrazovku Microsoft Teams na schůzkách

2. PuTTY pro Mac

Na Macu se otevře okno konfigurace PuTTY se zvýrazněnou záložkou Barvy okna

PuTTY je aplikace pro Windows pro připojení k SSH serverům, kterou lze také nainstalovat a používat na počítačích Mac. PuTTY pro Mac, stejně jako Windows PuTTY, umožňuje připojení SSH vytvořením oken terminálu, která spouštějí vstupy z příkazového řádku pro přihlášení a používání vzdálených počítačů.

Na rozdíl od počítačů Mac založených na Unixu nemá Windows v sobě zabudovaný terminál. PuTTY zaplňuje tuto mezeru. PuTTY pro Mac tedy není nutné k vytvoření připojení SSH nebo spuštění příkazového řádku na Macu, ale přichází s funkcemi, díky kterým je užitečný jako klient SSH na počítačích Mac.

PuTTY pro Mac má grafické uživatelské rozhraní (GUI), pomocí kterého se můžete přihlásit namísto použití oken Terminálu. GUI má možnosti pro uložení vašich přihlašovacích údajů SSH, takže si nemusíte všude zapisovat hesla, abyste si je zapamatovali.

PuTTY pro Mac můžete také použít k uložení informací o relaci SSH – IP adresy a čísla portu, ke kterému se přihlašujete. To ušetří spoustu času při přihlašování a přepínání mezi vzdálenými počítači.

Nakonec však PuTTY pro Mac funguje podobně jako Terminal, pokud jde o provoz a akce, které může provádět. K instalaci PuTTY na Mac se také doporučuje použít Terminál. Může mít smysl používat pouze Terminál, než stahovat zcela samostatného klienta SSH pro stejné základní funkce.

Pokud ale znáte PuTTY z Windows nebo opravdu chcete, aby byly vaše přihlašovací údaje a informace o relaci uloženy, PuTTY pro Mac je skvělý a přesto jej doporučujeme.

Stažení: PuTTY pro Mac (Volný, uvolnit)

3. iTerm2

Pokud jste obeznámeni s Terminálem a máte na něj nějaké stížnosti, nebo máte pocit, že má nějaká omezení, iTerm2 je pro vás klient SSH. iTerm2 je kompletní náhrada terminálu. Kromě toho, že vám tento klient umožňuje navazovat připojení SSH, umožňuje vám na počítači Mac provádět funkce, které provádí Terminál, ale s řadou dalších užitečných funkcí.

  20 nejlepších bezplatných a placených zdrojů pro studium statistik pro datovou vědu

iTerm2 podporuje rozdělená podokna, takže můžete mít otevřeno více oken Terminálu a pracovat přímo vedle sebe nebo nad sebou. Umožňuje také vyhledávat v okně terminálu iTerm2 konkrétní slovo nebo příkaz, takže se k požadovanému kousku kódu můžete dostat během několika sekund.

Kopírování a vkládání v iTerm2 je mnohem jednodušší než v PuTTY pro Mac a uchovává pro vás historii vkládání, takže můžete rychle najít předposlední zkopírovanou položku. Umožňuje vám také vrátit se a obnovit text, který jste smazali nebo změnili pomocí funkce Okamžité přehrávání.

Pokud jde o SSH, iTerm2 vás bude informovat o tom, ve kterém adresáři se nacházíte, a umožní vám přejít zpět k předchozím příkazům stisknutím Shift + Cmd + Up nebo Shift + Cmd + Down.

iTerm2 také sleduje, které adresáře nejčastěji navštěvujete na svých SSH připojeních, takže se do nich můžete dostat znovu mnohem rychleji. A umožňuje vám nastavit a rychle přepínat mezi profily, takže můžete využívat různé úrovně oprávnění nebo rychle přejít na různá připojení SSH.

Díky možnostem automatického doplňování kódu (které fungují v připojeních SSH a v běžných oknech Terminálu) a schopnosti vytáhnout aplikaci pomocí klávesové zkratky jsou funkce iTerm2 neuvěřitelné pro vytváření a využívání připojení SSH a pro dokončování funkcí Terminálu obecně.

Může to mít trochu křivku učení, pokud ještě neznáte docela dobře příkazy terminálu. Ale pokud se chcete naučit Terminal – a mít s ním malou pomoc prostřednictvím funkce automatického doplňování – iTerm2 by mohl být skvělý SSH klient pro Mac, i když by vás mohl rozmazlovat svými mnoha skvělými funkcemi.

Stažení: iTerm2 (Volný, uvolnit)

4. Termius

Termius je SSH klient, který funguje nejen na počítačích Mac, Windows a Linux, ale také na mobilních zařízeních. Můžete jej tedy použít pro připojení k SSH serverům na vašem Macu, ale také na vašich iOS zařízeních. To znamená, že jde o solidní metodu pro šifrování a odesílání dat mezi zařízeními, která vlastníte, a mezi všemi vzdálenými zařízeními, ke kterým potřebujete mít přístup.

Termius není náhradou Terminálu jako iTerm2, ale má podobnou funkci automatického doplňování pro psaní textu příkazového řádku a také možnost ukládat často používané příkazy, které můžete sdílet s ostatními na serveru SSH.

Kromě oken a ovládacích prvků podobných terminálu má Termius GUI pro SFTP (Secure File Transfer Protocol), bezpečnou metodu sdílení souborů mezi zařízeními. Takže můžete nahrávat a stahovat soubory přes SSH připojení v Termius, aniž byste museli používat příkazový řádek!

  Co je to pretexting a jak se před ním chránit?

To podle našeho názoru dělá z Termiuse snazšího klienta Mac SSH pochopit a používat než mnoho možností v tomto seznamu. Chcete-li však získat funkci SFTP, musíte za verzi Pro Termius zaplatit 10 $ měsíčně. Termius má verzi Starter, která je zdarma, ale bez grafického uživatelského rozhraní SFTP je velmi podobná ostatním možnostem na našem seznamu.

Pokud vám nebo týmu lidí, se kterými to budete používat, stojí za to neučit se příkazový řádek (Termius má také verzi Teams, která stojí 20 $ měsíčně na člena týmu a Termius Business, která je 30 $ měsíčně na zaměstnance), Termius Premium by za ty peníze mohlo stát. Jinak je Termius Basic stále opravdu dobrý SSH klient pro Mac!

Stažení: Termius (Zdarma, k dispozici předplatné)

5. Terminál ZOC

Dalším emulátorem terminálu, který funguje neuvěřitelně dobře jako klient SSH Mac, je terminál ZOC. Toto je emulátor, který je opravdu skvělý pro udržení pořádku při používání a přesouvání souborů v připojeních SSH.

ZOC Terminal vám umožňuje otevřít několik záložek Terminál a barevně je označit, abyste si připomněli, k čemu a kde jste připojeni. Také pro vás spravuje „adresář“ složek a hostitelů, které jsou také barevně označeny pro rychlý přístup a údržbu různých serverů.

Můžete snadno procházet příkazy, které jste zadali v terminálu ZOC, a také zobrazit vše, co jste zadali v relaci. Takže se můžete v relaci také vrátit nebo používat stejné příkazy znovu a znovu tak rychle, jak potřebujete.

Terminál ZOC také umožňuje spoustu přizpůsobení. Klávesnici můžete v terminálu ZOC zcela přemapovat a vytvořit tak klávesové zkratky pro určité funkce příkazového řádku a textové vstupy. Umožňuje také klávesy F-Macro a přizpůsobené lišty tlačítek pro příkazy.

Opět tu máme klienta SSH pro Mac, který vyžaduje velkou znalost terminálu a příkazového řádku. Ale pokud máte tyto znalosti a chcete něco, co, jako je iTerm2, může nahradit Terminál s více funkcemi pro organizaci a přizpůsobení, ZOC Terminal je pro vás.

Stažení: Terminál ZOC (Volný, uvolnit)

Na Macu je tolik klientů SSH, které lze použít

Počítače Mac mají vestavěný způsob vytváření připojení SSH s terminálem. Ale spousta dalších klientů SSH existuje i pro Mac a každý z nich má své vlastní funkce, díky kterým jsou skvělé způsoby, jak používat připojení SSH ke vzdálenému přístupu k jiným zařízením.

Doufáme, že na vašem Macu najdete klienta SSH, který dobře vyhovuje vašim potřebám. Víme, že jsme našli své, a odteď budeme sdílet soubory a data bezpečně a bezpečně!