6 dalších widgetů KDE Plasma 5 pro vaši plochu Linuxu

V minulém příspěvku jsme prošli některými skvělými widgety pro KDE Plasma 5. Pokryli jsme ty skvělé, jako je KDE Connect, Redshift Control, Win7 Volume manager a další. Přesto existuje nekonečné množství widgetů pro plochu Plasma 5 a byla by škoda mluvit jen o několika. Zde je tedy šest dalších widgetů KDE Plasma 5 pro vaši plochu Linuxu.

Poznámka: Než se pokusíte nainstalovat kterýkoli z widgetů v tomto seznamu, nezapomeňte aktualizovat na nejnovější verzi plochy KDE. V opačném případě některé nemusí fungovat správně.

1. Excalibur

Excalibur je alternativní systém nabídek k výchozímu systémovému spouštěči KickOff pro KDE Plasma 5. Vlevo obsahuje sloupec oblíbených položek a vpravo nabídku procházení aplikací a je založen na nabídce Lancelot pro KDE 4.

I když tento widget nabídky rozhodně není první náhradou, Excalibur dokáže vyniknout čistým designem a slušnou sadou funkcí.

Instalace – Excalibur

Chcete-li nainstalovat Excalibur na KDE Plasma, přejděte na Stránka Excalibur OpenDesktop.org. Poté klikněte na kartu „Soubory“.

V oblasti souborů si stáhněte nejnovější dostupnou verzi (2.7) do počítače se systémem Linux. Poté spusťte terminál a nainstalujte widget pomocí níže uvedených příkazů terminálu.

  Jak změnit hostitele schůzky v Zoomu

Poznámka: Pokud používáte Plasma 5.8, budete muset použít verzi 2.4 Excaliburu.

cd ~/Downloads
plasmapkg -u org.kde.plasma.excalibur_p59+p511.plasmoid

2. Jednoduchý systémový monitor

Simple System Monitor je widget pro desktopové prostředí KDE Plasma 5, který dokáže vytisknout různé systémové statistiky, včetně využití CPU, verze jádra, teploty jádra CPU, využití paměti a dokonce i linuxového SWAP prostoru.

Instalace – Simple System Monitor

Nastavte Simple System Monitor na plazmové ploše KDE na kartě „Soubory“. tato stránka. Poté si stáhněte nejnovější soubor Plasmoid.

Po dokončení stahování widgetu Simple System Monitor do počítače se systémem Linux jej nainstalujte pomocí příkazů v níže uvedeném terminálu.

cd ~/Downloads

plasmapkg -u plasma-simpleMonitor-v0.6.plasmoid

3. Widget Místa

Jedna věc, která je na KDE Plasma 5 velmi nepříjemná, je, že v nabídce není žádná vestavěná zkratka, která by vám umožňovala snadný přístup k záložkám vašich složek přímo z plochy.

Naštěstí existuje widget Místa a díky němu budete moci rychle přistupovat ke kterékoli složce, kterou chcete, pokud je přidána do „Místa“ ve správci souborů Dolphin.

Instalace – widget Místa

Přejděte na stránku widgetu Místa na OpenDesktop.org. Poté klikněte na kartu „Soubory“ a vezměte si verzi 1.2 widgetu Místa. Poté nainstalujte widget do KDE pomocí:

cd ~/Downloads

plasmapkg -u places-widget-1.2.plasmoid

4. Brighty

Brighty je jednoduchý widget pro pracovní prostředí KDE Plasma 5, který uživatelům umožňuje rychle upravit jas externích monitorů HDMI pomocí několika kliknutí, což je nesmírně užitečné, zvláště když si uvědomíte, jak nepříjemné je dosáhnout perfektní úrovně jasu.

  Proč byste nikdy neměli deaktivovat automatické aktualizace v Chrome

Instalace – Brighty

Chcete-li nastavit Brighty v nastavení KDE Plasma 5, stáhněte si nejnovější verzi widgetu tady. Poté jej načtěte pomocí příkazu Plasmapkg.

cd ~/Downloads

plasmapkg -u brighty-v0.3.plasmoid

5. Arch Linux System Tray Update Notifier and Upgrader

Hledáte způsob, jak být vždy informováni o aktualizacích vašeho nastavení Arch Linux/KDE? Pokud ano, možná se budete chtít podívat na tento widget pro upozornění na aktualizaci Arch Linux! Může denně kontrolovat aktualizace a upozorňovat vás na čekající aktualizace. Ještě lepší je, že je možné instalovat aktualizace systému pro váš systém Arch přímo z widgetu!

Instalace – Arch Linux System Tray Update Notifier a Upgrader

The Widget pro oznamování aktualizací Arch Linuxu není jako ostatní v tomto seznamu a nebudete moci stáhnout soubor Plasmoid a načíst jej. Místo toho má vývojář k dispozici balíček AUR. Chcete-li jej nainstalovat, postupujte podle pokynů krok za krokem.

Krok 1: Nainstalujte požadované balíčky Git a Base-devel do Arch Linuxu.

sudo pacman -S git base-devel

Krok 2: Naklonujte widget Arch Updater z AUR pomocí příkazu git.

git clone https://aur.archlinux.org/plasma5-applets-kde-arch-update-notifier-git.git

Krok 3: Přesuňte terminál do složky s kódem pomocí příkazu CD

cd plasma5-applets-kde-arch-update-notifier-git

Krok 4: Spusťte příkaz makepkg a nainstalujte widget Arch Updater do KDE Plasma. Pokud se během procesu instalace něco pokazí, nezapomeňte zkontrolovat oficiální stránku AUR.

makepkg -sri

6. Tepelný monitor

O desktopovém prostředí KDE je známo, že je graficky velmi náročné a občas těžké. I když není tak pomalý jako Gnome Shell, není zrovna lehký a rychlý na počítačích s minimálními prostředky, takže pokud trváte na jeho použití na počítači, který to stěží zvládne, budete si muset hlídat teploty.

  Jak připojit jakékoli chytré zařízení k HomeKitu (s Raspberry Pi)

Skvělý způsob, jak sledovat teploty vašeho počítače se systémem Linux při používání KDE Plasma 5, je instalace widgetu Thermal Monitor. Využívá senzory na vašem počítači k přesnému zobrazení teploty CPU, GPU a pevných disků při používání.

Instalace – Thermal Monitor

Chcete-li získat Thermal Monitor, přejděte na tato stránka na OpenDesktop.org. Jakmile tam budete, budete muset kliknout na „Soubory“ a stáhnout verzi 1.2.8 Thermal Monitor do svého počítače se systémem Linux.

Po dokončení stahování widgetu jej načtěte na plochu KDE Plasma provedením níže uvedených příkazů v okně terminálu.

Poznámka: spolu s instalací souboru Thermal Monitor Plasmoid musíte do počítače se systémem Linux nainstalovat balíček qt5-graphicaleffects.

cd ~/Downloads
plasmapkg -u plasma-applet-thermal-monitor.plasmoid

Aktivace widgetů

Stáhli jste si a nainstalovali jeden z plazmových widgetů v tomto seznamu? Nejste si jisti, jak jej přidat na váš panel nebo plochu? Pokud ano, udělejte si laskavost a podívejte se na našeho průvodce, jak přizpůsobit plochu KDE. Popisuje, jak nakonfigurovat a nastavit plazmové widgety.

Závěr

Jednou z největších předností KDE jako desktopového prostředí je obrovské množství přizpůsobení, které svým uživatelům nabízí ve formě widgetů. Pokud jste chtěli okořenit svou plazmovou plochu, udělejte si laskavost a podívejte se na tyto widgety. Nebudete litovat!

Máte oblíbený widget pro plochu KDE? Dejte nám vědět v komentářích níže!

x