6 nástrojů AI, které vám pomohou zlepšit vaše duševní zdraví

Jednoúčelová mentální terapie a video kurzy nejsou účinné pro každého a ne každý má přístup k osobnímu terapeutovi. Pro mnohé mohou být nástroje AI pro duševní zdraví dostupnějším řešením.

Pokud jste mluvili s chatbotem, jako je ChatGPT, můžete vidět, že jsou opravdu dobří v vedení konverzace. Existuje mnoho nástrojů umělé inteligence, které používají stejnou technologii ke konverzaci speciálně k řešení duševních problémů, jako je úzkost, deprese, stres, PTSD atd.

Ať už procházíte duševní léčbou nebo se jen potřebujete vyvětrat po stresujícím dni, nástroje, které uvádím v tomto příspěvku, vám pomohou ulehčit vaše duševní zdraví.

Zde je rychlý souhrn nejlepších nástrojů AI pro duševní zdraví, o kterých budu diskutovat níže.

Nástroj

Pozoruhodné vlastnosti

Odkaz

Vyper

Chatbot založený na CBT pro snížení stresu

dechhh

Včasná dechová cvičení, sledování nálady

Replika

Adaptivní doprovodná aplikace AI pro personalizované konverzace

Mindsera

Žurnálování s podporou AI s automatickými komentáři

GentleGossip

Nástroj založený na prohlížeči se 7 osobnostmi AI

Wysa

Nabízí různé roboty AI pro překonání životních překážek

Role Ai při zlepšování duševního zdraví

Problémy s duševním zdravím jsou na neustálém vzestupu a končí 20 % adolescentů mít nějaký druh duševního zdraví. Světové události, jako je nedávná pandemie a současná inflace, také přispívají k nárůstu problémů s duševním zdravím.

Umělá inteligence hraje důležitou roli v boji proti problémům duševního zdraví tím, že nejen poskytuje rady a pohodlí, ale také usnadňuje a široce zpřístupňuje léčbu. Níže uvádíme několik způsobů, jak AI usnadňuje léčbu duševního zdraví:

Stigma obklopující duševní zdraví

Stigma kolem duševních problémů může pacientům zabránit v získání tolik potřebné léčby. Umělá inteligence nabízí soukromou a dostupnou podporu lidem, kteří mohou váhat s vyhledáním tradiční léčby, a může je dokonce povzbudit, aby se dostali ke správné léčbě.

Personalizovaná nápověda

Na rozdíl od kurzů a rad duševní léčby nabízí AI personalizovanou léčbu problémů duševního zdraví podle vašich příznaků, problémů a životních podmínek.

Snadná dostupnost

Většina řešení AI je buď zdarma, nebo levně a lze k nim přistupovat odkudkoli přes internet. Na rozdíl od osobního terapeuta mohou mít nástroj AI pro duševní zdraví přístup lidé, kteří si nemohou dovolit osobního terapeuta.

Včasný zásah

Vzhledem k tomu, že nástroje umělé inteligence jsou snadněji dostupné, mohou identifikovat potenciální problémy duševního zdraví dříve, než se vystupňují.

  Vyřešte problém s odpojením aplikace Outlook od serveru za pouhých 5 minut

Podpora 24/7

Ve srovnání s terapeutem můžete mít přístup k podpoře AI 24/7. To nejen činí léčbu účinnou, ale také pomáhá v hrozných stavech, jako jsou záchvaty paniky.

AI doplňuje pokračující léčbu

Nástroje umělé inteligence mohou výrazně doplnit současnou léčbu terapeuta nebo zdravotníka. Může monitorovat stav, pomáhat se zápisem do deníku, usnadňovat léčbu alternativami, nabízet pomoc v nepřítomnosti terapeuta, doporučovat další zdroje a další výhody, které jsem zmínil výše, které osobní terapeuti nemohou poskytnout.

Nyní se podívejme na některé nejlepší nástroje umělé inteligence pro duševní zdraví.

Typer

Pomocí kognitivně behaviorální terapie (CBT), Typer pomáhá snížit stres a úzkost a zlepšit náladu. Je to chatbot, který se snaží porozumět vašemu aktuálnímu duševnímu stavu tím, že vám položí řadu otázek a poté s vámi mluví, aby podpořil pozitivní chování.

Vytvoří vlastní plán, který vás bude kontrolovat a ptát se vás, jak se věci mají. Můžete s ním mluvit o svém dni a o tom, jak se cítíte, a ono vám odpoví radou, která vám zajistí pozitivní přístup.

Vzhledem k tomu, že je založena na CBT, celý účel aplikace je přeměnit negativní myšlenky a chování na pozitivní. Opraví váš přístup k věcem v ruce a poradí, jak vše řešit pozitivně. Celkově to pomůže snížit stres, úzkost a deprese.

Když jste odpověděli na dostatečné množství check-inů, poskytne vám to náhled na váš celkový duševní stav a zlepšení v průběhu času. Aplikaci můžete nastavit a otestovat zdarma, ale pro skutečné konverzace a přihlášení musíte upgradovat na profesionální plán.

Pusťte se do toho iOS | Android

dechhh

dechhh konkrétně pomáhá se stresem a úzkostí souvisejícími s prací tím, že vám pomocí umělé inteligence pomáhá vtlačit dechová cvičení ve správný čas. Sleduje vaši aktivitu, ať už jste na telefonu nebo na PC, a poté doporučí dechové přestávky v době, kdy to nejvíce potřebujete.

Nástroj vám pomáhá s dýcháním pomocí pokynů a vizuálních pomůcek a sezení obvykle trvá 2 a půl minuty. Také vás požádá, abyste ohodnotili svou aktuální náladu a to, jak se cítíte. Tyto záznamy můžete vidět později, abyste mohli sledovat svou náladu v průběhu času.

Kromě relaxace má také spoustu dalších nástrojů produktivity, které vám pomohou sledovat vaši aktivitu a pomohou vám soustředit se. Můžete blokovat rušivé webové stránky, učit se zahřívací cvičení, hrát bílý šum a získat přehled o chování v průběhu času.

Aplikace je dodávána se 7denní bezplatnou zkušební verzí (vyžaduje kreditní kartu) a stojí 5 $ měsíčně za roční plán.

  Co znamenají ikony pod zprávami na Snapchatu?

Pusťte se do toho iOS | Chrome

Replika

Replika je dokonalým společníkem AI, který vám naslouchá a poskytuje podporu. Je to adaptivní doprovodná aplikace AI, která se učí z vašich interakcí s ní, aby konverzace odpovídala vašim potřebám.

Během nastavování musíte vytvořit animovaného avatara pro vaši AI a sdělit jí své zájmy, které si bude pamatovat, když s vámi bude konverzovat. Můžete mu také samostatně sdělit fakta o vás v přirozeném jazyce a ono si je zapamatuje.

Animovaný avatar je plně interagovatelný, podobně jako hra, a můžete mu přikázat, aby šel kolem a interagoval s věcmi. Během hovoru bude nejen odpovídat na vaše otázky, ale také se sám pokusí zahájit nový rozhovor.

Cokoli, o čem budete mluvit, si to zapamatuje a případně převypráví později, v závislosti na kontextu. Osobnost AI se také mění v průběhu času, když mluvíte o svých preferencích.

Bezplatná verze vám umožňuje mluvit s AI a komunikovat s ní. Většina pokročilých funkcí je k dispozici pouze v prémiové verzi, včetně možnosti vybrat vztah s AI, sdílet obrázky, videohovory s AI, hlasový chat a další.

Pusťte se do toho iOS | Android | Oculus

Mindsera

Zapisování myšlenek a emocí je skvělý způsob, jak se zbavit stresu a být v pohodě. Mindsera posouvá to na další úroveň tím, že ve vašem prohlížeči poskytuje žurnálování podporované AI. Dává vám volný prostor k napsání čehokoli, co chcete, a automaticky to okomentuje, aby ještě více podnítil myšlenky.

Většinou se bude ptát na otázky, které dále prozkoumají vaše pocity nebo řešení, pokud jste o problému psali. Můžete jej požádat o změnu otázky a dokonce pokračovat v psaní, abyste získali aktualizovanou otázku. Zaznamenává také, jak dlouho jste psali, a vaše aktuální a nejdelší série.

Mezi další funkce žurnálování patří vytváření AI umění z žurnálů, hlasový vstup/přepis AI, shrnutí deníku v odrážkách, analýza deníku/myšlenek a hodnocení osobnosti.

Kromě žurnálování má také pěknou funkci mentora, která s vámi mluví pomocí osobnosti slavných lidí, jako je Steve Jobs, Carl Jung, Elon Musk atd. Mohlo by to být užitečné, pokud dáváte přednost interakci v tónu své oblíbené osobnosti.

Základní žurnálování a komentáře AI jsou zcela zdarma; pro další pokročilé funkce budete muset upgradovat na jejich Geniální plán.

GentleGossip

Pokud jen chcete, aby naslouchající ucho promluvilo vaše srdce, věci nemohou být jednodušší než GentleGossip. Je to jednoduchý nástroj založený na prohlížeči, který má 7 různých AI, které vám naslouchají a poskytují uklidňující rady.

Každá umělá inteligence má svou vlastní osobnost a specializaci na řešení specifických problémů duševního zdraví. Doporučuji, abyste se každé AI zeptali, na co se specializují, abyste si vybrali tu správnou AI pro své potřeby. Například AI James Foster se specializuje na řešení PTSD a traumatu a Tonya pomáhá se smutkem a ztrátou.

  Passwork vs. KeePass – který si vybrat pro své podnikání?

Podle mých zkušeností byla každá AI velmi pozitivní a snažila se se mnou souhlasit. I když jsem se ve svých emocích choval nezdvořile, nejprve souhlasili a pak se pokusili pomalu změnit mé chování nabídkou alternativních řešení. Také kladou otázky sami, aby pokračovali v rozhovoru.

Použití nástroje je zcela zdarma, ale k použití nástroje je nutné nejprve vytvořit účet. Nezaznamenává vaši historii, ani když jste přihlášeni, což je trochu průšvih, pokud chcete své konverzace vidět později.

Wysa

Wysa nabízí různé typy robotů AI, které vám pomohou překonat konkrétní překážky v životě, včetně problémů s duševním zdravím. Ve výchozím nastavení se zeptá na to, s čím potřebujete pomoc, a AI použije váš výběr, aby vám podle toho nabídla pomoc. Zajímavé je, že dělá většinu dotazů a předem napsané odpovědi usnadňují pokračování v chatu.

Osobně se mi velmi líbilo, jak používal fotky a emotikony k doplnění konverzace a jak se mě neustále ptal, jak se cítím. Automaticky vás každý den zkontroluje a zeptá se vás, jak probíhá váš den. Všechny vaše konverzace jsou uchovávány v deníku, který aplikace automaticky seřadí, a můžete si je prohlédnout později.

Sekce péče o sebe obsahuje stovky cvičení využívajících AI ke zlepšení pozitivního chování. Existují cvičení k budování sebedůvěry, všímavosti, překonání stresu, zvládání úzkosti, zvládání hněvu, překonání smutku, zvýšení produktivity a mnoho dalších.

Ještě důležitější je, že placené předplatné Wysa vám umožní najmout skutečného kouče, který s vámi bude mít každý týden individuální sezení, které vám pomůže překonat duševní problémy. V podstatě získáte týdenního lidského poradce a 24/7 AI kamaráda v jedné aplikaci.

Bezplatná verze stačí na to, abyste si promluvili s výchozím AI botem a provedli jedno cvičení v každé kategorii. Placená verze vám umožní přístup k lidskému trenérovi a otevřít všechna cvičení.

Pusťte se do toho iOS | Android

Bonus

Dalším zajímavým společníkem AI je BobbyChat. Stejně jako ostatní v tomto seznamu je to jednoduchý terapeutický bot AI, který používá CBT ke zmírnění různých problémů s duševním zdravím. Zajímavé je, že přichází jako chatbot WhatsApp. Při registraci budete kontaktováni přes WhatsApp a poté s ním můžete kdykoli konverzovat přes WhatsApp.

Závěrečné myšlenky 🧠

Mile mě překvapil GentleGossip; je to tak jednoduchý nástroj, ale velmi efektivní a dobře vyrobený. I když z hlediska všestrannosti je mnohem lepší Youper nebo Replika. Kromě toho vám také doporučím chatovat s ChatGPT nebo podobným chatbotem. Se správnými pokyny jej můžete snadno použít k pomoci s duševním zdravím. I většina výše uvedených nástrojů je založena na GPT API.