6 Publikační platformy Web3 pro spisovatele

S vývojem Web2 na Web3 získává tvorba a distribuce digitálního obsahu nové formy. Pozoruhodné je, že hlavním zájmem spisovatelů v této nové éře je nalezení platformy, která upřednostňuje plné vlastnictví jejich kreativního vyjádření a příležitostí ke zpeněžení.

Publikační platformy Web3, které zahrnují funkce jako blockchain technologie a decentralizace, tyto potřeby splňují. Pojďme prozkoumat některé z nejlepších platforem pro publikování Web3, které byste měli zvážit jako autor, který chce využít sílu Web3.

Co jsou platformy pro psaní Web3 a čím jsou jedinečné?

Pokud Web3 odkazuje na decentralizovanou verzi webu bez oprávnění a zaměřenou na uživatele, pak platformy pro publikování Web3 jsou publikační aplikace se všemi těmito vlastnostmi zabudovanými. Platformy pro publikování Web3 odkazují na aplikace pro digitální publikování, které integrují technologii blockchain a poskytují funkce jako vlastnictví, transparentnost a možnosti přímého zpeněžení.

Existují některé klíčové funkce, které odlišují publikační platformy Web3 od běžných publikačních platforem.

Decentralizovaná technologie blockchainu a monetizace

Největším ukazatelem Web3 je technologie blockchain. Platformy Web3 mohou zajistit transparentnost a skutečnou decentralizaci prostřednictvím blockchainu.

Platformy Web3 mohou například využívat technologii blockchainu k vytváření literárních NFT nebo tokenů z vašich písemných děl. Pak byste mohli použít blockchainové chytré smlouvy k získání licenčních poplatků za každý další prodej vašeho tokenizovaného díla nebo k automatickému zaplacení spoluautora.

Také pravděpodobně obdržíte platbu za svou práci v kryptoměnách, které, jak všichni víme, jsou obvykle založeny na technologii blockchain.

Soukromí

Na Web2 existují nekonečné možnosti porušení dat, protože uživatelé musí odesílat osobní údaje ve jménu ověření KYC. Publikační platformy Web3 řeší tento problém tím, že upřednostňují anonymitu a používají adresy peněženky.

  Jak nabíjet Chromebook pomocí USB

Každý uživatel je rozpoznán podle alfanumerického řetězce znaků známého jako adresa peněženky. Pokud je to pro vás jako spisovatele důležité, měli byste se rozhodnout pro platformy Web3.

Mirror se etabloval jako jedna z nejlepších platforem pro publikování Web3. Platforma žije v síti Ethereum, což znamená, že každý uživatel se může zaregistrovat pomocí své peněženky Ethereum a uložit své psaní na Arweave, trvalé síti pro ukládání informací.

Mirror vám nabízí dva hlavní způsoby, jak vydělávat na obsahu: sběratelské předměty a předplatné Web3.

První, sběratelské předměty, je možné razit kus obsahu jako NFT. Mirror nabízí bezplatný způsob ražení každého příspěvku nebo obsahu, což umožňuje autorovi nastavit omezenou nabídku a cenu. Autoři mohou navíc do svých blogových příspěvků nebo článků vložit jakékoli digitální umění NFT, které si zakoupili. Finální literární NFT produkt bude zahrnovat jak psaný obsah, tak digitální umění NFT.

Druhou možností monetizace je token-gating, což zahrnuje zamykání prémiového obsahu za paywall, který lze odemknout pouze pomocí kryptoměn.

Celkově vzato, Mirror má snadno ovladatelné uživatelské rozhraní a je oblíbenou volbou pro autory i zákazníky. Nabízí také slušnou flexibilitu možností zpeněžení publikování.

Sigle je další možností pro publikování Web3. Je postaven na protokolu Stacks, řešení Layer-2, které umožňuje NFT a funkci inteligentní smlouvy na bitcoinovém blockchainu. Kvůli své domácí síti používá Sigle k ukládání obsahu uživatelů v síti bitcoinů technologii ordinálního zápisu bitcoinů namísto tradičních Ethereum NFT.

Sigle má několik funkcí, které zlepšují uživatelský zážitek. První je uživatelské rozhraní, které je stejně jednoduché jako jeho rival Web2, Medium. Druhou funkcí je řada nástrojů pro podporu spisovatelů, včetně vestavěného editoru, vlastní blogové domény optimalizované pro SEO a intuitivního řídicího panelu.

  Jak deaktivovat „Vyzvednout, kde jste skončili“ v Microsoft Office

Vydělávání příjmů za psaní na Sigle má stejný vzorec jako Mirror: token-gating a literární NFT. Malý rozdíl je však v tom, že autoři na Sigle si mohou vybrat, v jaké měně budou dostávat výdělky.

Publikační průmysl je konkurenční prostor, kterému vládnou nakladatelské smlouvy, což vede nové spisovatele k tomu, aby se vydali cestou vlastního vydávání elektronických knih. Soltype přichází jako Web3 řešení pro self-publishing; je to trh elektronických knih založený na blockchainu, kde mohou autoři psát, razit a prodávat svá díla jako literární NFT.

Každá sbírka literárních NFT je pod plnou kontrolou autora, takže si může nastavit limit dodávky a cenu, jakkoli si zvolí. Pro zvýšení vzácnosti jednotlivých NFT ze sbírky může autor k e-knihám ve sbírce připojit unikátní obal.

Zakoupením NFT z kolekce získáte plný přístup a vlastnictví e-knihy, což znamená, že můžete číst, obchodovat a dále prodávat na nejlepších tržištích Solana dle vlastního výběru.

Odstavec má trochu odlišný přístup od jiných platforem, protože se zaměřuje na autory, kteří si již vybudovali publikum. Pokud jste spisovatel, který již má komunitu, odstavec vám umožňuje zpeněžit ji tím, že nabízí tři roční plány předplatného pro spisovatele v různých fázích růstu. Spisovatelé se 100, 1000 a 5000 členy musí zaplatit 0,05, 0,1 a 0,5 ETH.

Pokud jde o vydělávání, každý příspěvek na platformě je ražen jako NFT, ale autoři mohou své nejlepší příspěvky posunout dále a přeměnit je ve sběratelský předmět. Nákup sběratelského předmětu dává kupujícímu úplné vlastnictví příspěvku.

Na rozdíl od ostatních na tomto seznamu je Hashnode malý výklenek. Jedná se o blogovací platformu, která se stará o vývojáře softwaru a technické autory. Ačkoli platforma má funkce Web2, jako je ověření KYC a přihlášení k e-mailu, platforma hostí velkou komunitu uživatelů Web3, kterou nelze ignorovat.

  Jak sdílet složky na iCloud Drive na iPhonu, iPadu a Macu

Hashnode poskytuje mnoho nástrojů na podporu autorů na platformě, včetně podpory SEO, automatického publikování a zálohování na GitHubu, vestavěného editoru a služby odběru newsletteru.

Hive Blog je platforma pro sociální sítě a blogování postavená na Hive blockchainu. Stejně jako ostatní blockchainy má Hive nativní měnu, která usnadňuje transakce na všech jeho projektech, včetně Hive Blogu.

Tento blog neodměňuje autory za psaní, ale vybízí uživatele, aby upravovali obsah a komunikovali s jinými příspěvky. Uživatelé s největším vlivem získávají podíl z příjmů platformy vyplacených v Hive-Based Dollars (HBD), stabilním coinu platformy.

Hive Blog je hybridní platforma, která nabízí různé možnosti registrace pro uživatele Web3 a Web2. Můžete tedy použít e-mailovou adresu nebo zůstat v anonymitě s přihlášením pomocí peněženky.

Klíčové věci

  • Platformy pro psaní Web3 poskytují plné vlastnictví kreativního vyjádření a příležitosti k monetizaci prostřednictvím funkcí, jako je technologie blockchain a decentralizace.
  • Tyto platformy využívají technologii blockchain k zajištění transparentnosti, decentralizace a soukromí a nabízejí možnosti, jako je vydělávání licenčních poplatků z tokenizovaných děl a přijímání plateb v kryptoměnách.
  • Některé populární platformy pro psaní Web3 zahrnují Mirror, Sigle, Soltype, Odsek, Hashnode Web3 a Hive Blog, z nichž každá nabízí jedinečné funkce a možnosti zpeněžení pro spisovatele. Prozkoumání těchto platforem může nabídnout větší kontrolu, lepší výdělky a spravedlivý publikační ekosystém.

Měli byste používat platformu pro psaní Web3?

Platformy pro psaní Web3 vám nabízejí větší kontrolu nad vaším obsahem, lepší možnosti zpeněžení a transparentnější a spravedlivější ekosystém. Díky těmto funkcím jsou platformy pro psaní Web3 dobrou volbou, pokud byste chtěli psaním vydělávat peníze a přitom zůstat v anonymitě.

Nejlepší na tom všem je, jak odstraní všechny prostředníky a zpřístupní publikování. Může však být trochu náročné naučit se orientovat ve světě kryptoměn a Web3. Rozhodně to ale stojí za vyzkoušení.