Windows

7 lehkých prohlížečů Windows testovaných na využití paměti RAM: který je nejlepší?

Používání prohlížeče náročného na zdroje na počítači nižší třídy může nepříznivě ovlivnit jeho výkon. Optimálním řešením je tedy zvolit odlehčenou alternativu prohlížeče, která nevyčerpává paměť. Testovali jsme spotřebu paměti RAM u různých prohlížečů s efektivním využíváním zdrojů, abyste si mohli vybrat ten nejlehčí pro své potřeby.

Jak byly testy provedeny?

Spotřeba zdrojů prohlížečů závisí na tom, jak je používáte. Zatímco prohlížeč může být méně náročný na zdroje při spouštění webových aplikací, nemusí být tak efektivní při přehrávání videí.

Z tohoto důvodu jsme vybrali sedm odlehčených prohlížečů: K-Meleon, Falkon, SlimBrowser, Pale Moon, Maxthon, SeaMonkey a UR Browser. Poté jsme je otestovali s ohledem na tři typické každodenní scénáře: zábavu, kancelář a práci.

Abychom zjednodušili porovnávání spotřeby zdrojů různými prohlížeči, udržovali jsme procesy konzistentní, tj. spustili jsme stejné procesy pro každý scénář ve všech prohlížečích.

Zde jsou procesy, které jsme spustili v prohlížečích při testování spotřeby paměti pro každý každodenní scénář:

1. Zábava: Používání prohlížeče pro zábavu obvykle zahrnuje procházení YouTube, streamování filmů, poslech hudby online atd. Spustili jsme čtyři různé procesy na samostatných kartách, abychom důkladně vyhodnotili využití paměti pro zábavu. Mezi nimi byla dvě videa na YouTube (jedno bylo pozastaveno a druhé se aktivně přehrávalo), film a píseň.

2. Práce: V kanceláři používáme především prohlížeče ke spouštění webových aplikací, procházení e-mailů v e-mailovém klientovi, občasné sledování YouTube tutoriálů nebo práci v CMS (content management system). Abychom otestovali spotřebu paměti RAM, spustili jsme procesy na čtyřech kartách: jedna s Tabulkami Google, druhá se systémem správy obsahu, další s e-mailovým klientem a čtvrtá s výukovým programem YouTube.

  Jak opravit rychlost procesoru je omezena systémovým firmwarem ve Windows

3. Obecné použití: To zahrnuje čtení zpráv, procházení Twitteru nebo Facebooku a nakupování online. Proto jsme stejně jako v předchozích případech použití otevřeli čtyři karty: jednu pro Twitter, jednu pro Facebook, další pro web s online nakupováním a poslední pro zpravodajský článek.

K měření spotřeby RAM jsme použili Správce úloh systému Windows, nikoli vestavěné správce úloh, které nabízejí některé prohlížeče. Kontrola spotřeby zdrojů prostřednictvím vestavěného správce úloh na kterémkoli z testovaných prohlížečů se tedy může lišit od hodnot uvedených níže.

Přehled spotřeby RAM různými prohlížeči

Zde je tabulka ukazující, kolik RAM každý prohlížeč spotřeboval pro tři výše uvedené případy použití:

Název prohlížeče

Use Case

Spotřeba paměti (MB)

K-Meleon

Líný

78

Zábava

450

Práce

526

Obecné použití

320

Falkon

Líný

235

Zábava

1749

Práce

1170

Obecné použití

935

Tenký prohlížeč

Líný

320

Zábava

968

Práce

1000

Obecné použití

902

Bledý měsíc

Líný

175

Zábava

830

Práce

805

Obecné použití

820

Maxthon

Líný

323

Zábava

875

Práce

1172

Obecné použití

790

Mořská opice

Líný

82

Zábava

550

Práce

570

Obecné použití

562

Prohlížeč UR

Líný

239

Zábava

831

Práce

921

Obecné použití

647

Z výsledků získaných během testování můžete vyvodit několik závěrů:

  • K-Meleon spotřebovává nejméně zdrojů, zatímco Falkon je nejhladovější na zdroje.
  • K-Meleon a SeaMonkey spotřebují v nečinnosti velmi málo paměti, zatímco SlimBrowser spotřebuje nejvíce.
  • Po K-Meleon a SeaMonkey je Pale Moon vaší nejlepší volbou pro sledování videí na YouTube, streamování filmů a poslech hudby a kancelářské práce.
  • UR Browser se po K-Meleon a SeaMonkey jeví jako nejlepší volba pro obecné procházení webu.
  Opravit chybu aktivace systému Windows 10 0x80072ee7

Testování probíhalo na notebooku Microsoft Surface 3 s 16GB RAM. Vzhledem k tomu, že skutečná spotřeba zdrojů jakékoli aplikace nebo prohlížeče závisí na různých faktorech, včetně účinnosti paměti RAM, výrobce zařízení, jeho stáří, skutečné využití paměti RAM u výše testovaných prohlížečů se může na vašem zařízení mírně lišit.

Proč K-Meleon a SeaMonkey nemusí být nejlepší volbou?

Prohlížeče K-Meleon a SeaMonkey jsou nejméně náročné na zdroje, ale pro výše uvedené případy použití nemusí být tou nejlepší volbou.

Ve srovnání s ostatními prohlížeči na tomto seznamu je K-Meleon extrémně pomalý a jeho rozhraní není intuitivní, takže může chvíli trvat, než si na něj zvyknete. A co je nejdůležitější, prohlížeč nepodporuje běžné webové aplikace, jako je Slack. Používání webových aplikací sociálních médií na K-Meleon je také náročné, protože často vrací chyby.

SeaMonkey má na druhou stranu stejně složité rozhraní. Mnoho základních funkcí, jako je otevření nové karty, je pohřbeno v nabídkách prohlížeče. Stejně tak musíte kliknout pravým tlačítkem myši a otevřít kontextovou nabídku pro zavření karty. Proto jeho použití jako primárního prohlížeče nepochybně omezí vaši produktivitu.

Vzhledem ke všem nevýhodám, které má každý prohlížeč, je spravedlivé říci, že K-Meleon a SeaMonkey nejsou tou nejlepší volbou pro běžné používání. Přestože jsou tyto prohlížeče nejméně náročné na zdroje, tyto důvody činí oba prohlížeče nevhodnými pro naše případy použití. Chcete-li se dozvědět více o funkcích a omezeních testovaných prohlížečů, podívejte se na naši příručku o nejlepších starých a levných prohlížečích.

Pokud vaše spotřeba RAM ve Správci úloh stoupne na 100 procent, i když je váš prohlížeč nečinný a nemáte otevřené žádné karty, může být vaše RAM téměř vyčerpána.

  Jak propojit telefon Android s počítačem se systémem Windows 10 pomocí aplikace „Váš telefon“ společnosti Microsoft

Který prohlížeč byste měli používat?

Po odstranění K-Meleon a SeaMonkey se Pale Moon a UR Browser staly dvěma hlavními uchazeči o nejlehčí a na funkce nejbohatší prohlížeče.

1. Bledý měsíc

Pale Moon je založen na derivátu vykreslovacího enginu Gecko (Goanna) a staví na hard forku kódu Mozilly s názvem UXP. Prohlížeč je rychlý, má jednoduché uživatelské rozhraní a nabízí špičkové zabezpečení. Kromě toho je to po K-Meleon a SeaMonkey nejméně náročný prohlížeč pro pracovní použití.

Pale Moon by proto měl být vaší první volbou, pokud hledáte na funkce bohatý a méně náročný prohlížeč pro použití v kanceláři.

Ke stažení: Pale Moon for Okna

2. Prohlížeč UR

Prohlížeč UR je postaven na prohlížeči Chromium, ale kvůli lepší ochraně soukromí byly odstraněny některé sledovače Google. Prohlížeč má snadno použitelné rozhraní, podporuje rozšíření v internetovém obchodě Chrome a nabízí pokročilé funkce ochrany osobních údajů. Prohlížeč je také vybaven vestavěným blokováním reklam a VPN.

Díky kombinaci těchto funkcí je UR Browser dobrou volbou pro zábavu a obecné použití, zejména pokud přecházíte z prohlížeče Chrome.

Stáhnout: Prohlížeč UR pro Okna

Použijte lehký prohlížeč ke snížení využití paměti RAM

Nadměrná spotřeba paměti prohlížečem může výrazně ovlivnit výkon zařízení. Proto byste měli používat prohlížeč, který nejméně zatěžuje vaši RAM. Doufejme, že vám naše testování poskytlo představu o tom, který prohlížeč je méně náročný na zdroje pro práci, zábavu a obecné použití.

Nebylo by však moudré vybírat prohlížeč pouze podle toho, jak málo zdrojů spotřebovává. Místo toho byste také měli zvážit další funkce a integrace, které nabízí, včetně podpory rozšíření, snadné správy stahování, ochrany soukromí a dalších.

x