7 nejlepších nástrojů pro monitorování a audit konfigurace serveru

Nalezení správné konfigurace hardwaru serveru a jeho úspěšné spuštění je jen polovina úspěchu.

Poté je nutné neustále sledovat protokoly konfigurace a auditu, aby všechny služby, aplikace a služby fungovaly správně a nedocházelo k problémům s dodržováním předpisů.

Včasná reakce na selhání a bezpečnostní hrozby vám umožní vyhnout se významným ztrátám produktivity a finančním ztrátám. Bez monitorování je obtížné okamžitě určit, zda je server vadný nebo některé jeho služby nefungují správně.

Monitorování konfigurace serveru shromažďuje a analyzuje data o aktuální konfiguraci serverů a serverových aktiv. K tomu se používají speciální nástroje a služby, jejichž funkčnost se od sebe poněkud liší.

Některé programy pro Windows nebo Linux jsou určeny pouze pro sledování volné paměti a zatížení CPU serveru, jiné jsou vhodné pro pokročilé sledování podnikových a podnikových serverů.

Proč potřebujete monitorování konfigurace serveru?

Hlavním cílem monitorování konfigurace serveru je sledování jakýchkoli změn v benchmarku nebo základní konfiguraci serveru, často však zahrnuje také sledování výkonu, vytížení paměti a funkčnosti v reálném čase.

Nejdůležitější věcí monitorování konfigurace je zjišťovat jakékoli změny v konfiguraci a korelovat je s metrikami výkonu. To pomáhá při odhalování problémů ještě dříve, než se s nimi uživatelé setkají. Pokud například snížíte volné místo na SSD serveru na kritickou úroveň, můžete mít čas na vyřešení problému.

Předpokládejme, že to není provedeno včas (což se nejčastěji děje bez monitorovacích nástrojů). V takovém případě může webová služba, aplikace, web nebo data utrpět: web, služba a aplikace přestanou fungovat všem uživatelům a může dojít ke ztrátě dat. Odhadnout finanční ztráty je v tomto případě náročné – je to plné nejen odlivu uživatelů a kupujících, ale také dlouhodobých problémů s důvěrou a pověstí.

  Přidejte detekci Ok Google na všechny obrazovky vašeho zařízení [No Root]

Monitorování konfigurace serveru zahrnuje analýzu následujících dat:

 • Změny v konfiguraci
 • Protokoly serveru
 • Výkon procesoru
 • Paměť
 • Stav úložných jednotek připojených k serveru
 • Celkový stav zařízení
 • Stav zadaných úkolů
 • Dopravní proud
 • Venkovní teplota a stav chladicího systému.

Na základě těchto dat můžete sledovat volný a obsazený úložný prostor, stav zařízení (aktivní nebo ne), objem provozu, zatížení CPU, teplotu zařízení a výkon jednotlivých úložných prvků (například aktivní chladicí systém u firemních modelů).

Všechny informace jsou analyzovány a zobrazovány v reálném čase. Nástroje a služby s uživatelsky přívětivým rozhraním mají režim upozornění, takže správce systému okamžitě zaznamená každou chybu.

Monitorování serverů se provádí pomocí speciálních nástrojů nebo služeb. Nejčastěji jsou monitorovací služby využívány pro nepřetržitý monitoring. Níže jsou uvedeny některé z nejlepších a široce uznávaných nástrojů pro monitorování a audit konfigurace serveru:

SolarWinds

SolarWinds monitor konfigurace serveru je nástroj, který lze použít k detekci jakýchkoli změn v benchmarku nebo základní konfiguraci na serverech Windows i Linux. Umožňuje nejen porovnávat různé změny konfigurace v reálném čase a také zjišťovat, kdo změny provádí a jak to ovlivňuje výkon serveru. SolarWinds také umožňuje monitorovat serverový hardware a aplikace.

ManageEngine

Operační správce ManageEngine je nástroj pro monitorování v reálném čase, který vám umožňuje sledovat více než 2000 metrik výkonu. Umožňuje také monitorovat skutečné i virtuální servery včetně virtuálních počítačů a Hyper-V. OpManager vám také dává možnost nastavit víceúrovňové prahové hodnoty, které lze použít k získání výstrahy, pokud dojde k nějakým velkým změnám v konfiguraci serveru.

Netwrix

Netwrix je síťový auditní nástroj, který monitoruje vaši síť a detekuje bezpečnostní hrozby. Umožňuje vám zmírnit slabá místa prostřednictvím automatického hodnocení rizik. Netwrix také usnadňuje audit souladu tím, že sleduje vaše data a kdo k nim má přístup, a pokud se vyskytnou nějaké kritické problémy, obdržíte upozornění v reálném čase.

  Jak obejít omezení Wi-Fi ve škole (pracovní řešení pro rok 2020)

Datadoghq

Datadoghq je platforma se širokou škálou různých nástrojů pro monitorování serverů včetně monitorování infrastruktury a výkonu. Poskytuje také funkce pro správu protokolů a monitorování citlivých dat pro řešení problémů s dodržováním předpisů.

Datadog má také řadu možností správy zabezpečení a funkci sledování chyb, která poskytuje upozornění v reálném čase na jakékoli změny provedené v síti nebo bezpečnostní problémy.

Opsview Monitor

Ospview Monitor je monitorovací řešení, které monitoruje vaše operační systémy, sítě, e-mailové servery, cloud, virtuální počítače, kontejnery, databáze a aplikace. Podporuje pluginy z Výměna Nagios což vám dává další možnosti sledování. Opsview lze snadno integrovat, pokud používáte systém prodeje vstupenek a upozornění prostřednictvím jeho API.

Atera

Atera je software pro vzdálené monitorování a správu, který vám umožňuje sledovat síť v reálném čase. Umožňuje vám spouštět okamžité skenování sítě a automatizovat úlohy správy a údržby. Altera vám umožňuje spravovat smlouvy a SLA. Navíc vám také umožňuje integrovat QuickBooks, Xero a Freshbooks.

Chef.io

Šéfkuchař je řešení pro správu konfigurace založené na zásadách, které vám umožňuje definovat konfigurace a zásady jako kód a automatizovat eliminaci posunu. Chef automate lze použít k ověření těchto zásad a pomocí Chef infra je můžete snadno vynutit.

Výběr nástrojů pro monitorování a audit konfigurace serveru

Při výběru nástrojů a služeb pro monitorování nebo audit serverů je důležité zvážit několik faktorů. Zde se podíváme na tři nejdůležitější faktory:

 • První je operační systém, pro který je nástroj určen. Některé nástroje lze například spustit pouze na Windows Server 2016+, ačkoli monitorují jakýkoli hardware, včetně serverů Linux.
 • Druhým faktorem volby je dostupnost pohodlného rozhraní pro správu a ovládání. Mnohem pohodlnější je, pokud má monitorovací služba výstražný systém a vizuálně ukazuje, který úložný prvek funguje správně a který má chybu.
 • Třetím faktorem je funkčnost a počet sledovaných parametrů. Některé služby lze doplnit pomocí analytických systémů a systémů sledování logů.
  Jak zpětně kompatibilní je PlayStation 5?

Většina podnikových monitorovacích služeb je kompatibilní s běžnými podnikovými servery, jako jsou Dell PowerEdge, HP ProLiant, IBM eServer xSeries, Dell PowerEdge Blade, HP BladeSystem, VMware vSphere a další, ale někdy je rozumné zvolit je pro užší specializaci. Některá řešení jsou například vhodnější pro monitorování databází, zatímco jiná jsou vhodnější pro monitorování konfigurace v reálném čase.

Závěrečná slova

Existuje celá řada možností, pokud jde o výběr serveru nebo nástroje pro sledování konfigurace serveru a auditu. Při výběru nástroje je důležité zvážit vaše požadavky, jako je infrastruktura. Správci systému jsou navíc často zaujatí, pokud jde o nástroje, se kterými dříve pracovali. Pokud tedy uvažujete o přechodu na nový nástroj, je lepší zvolit nástroj s mělkou křivkou učení.

x