7 pokročilých funkcí Chrome pro rychlejší prohlížení

Klíčové věci

  • Chrome zavedl funkci skupiny karet, která vám umožňuje uspořádat více karet v jednom okně prohlížeče pro lepší správu úkolů.
  • Zavřené karty můžete v Chromu snadno znovu otevřít pomocí zkratky Ctrl/Cmd + Shift + T, i když jste zavřeli více karet za sebou.
  • Google implementoval v prohlížeči Chrome zkratku @, která vám umožňuje rychle prohledávat záložky, karty a historii zadáním @bookmarks, @tabs nebo @history do adresního řádku pro snazší navigaci.

Díky maximálnímu využití funkcí vašeho prohlížeče může být web celkově rychlejší a příjemnější. Chrome v průběhu let inovoval některé z nejpůsobivějších funkcí prohlížeče (a několik si jich vypůjčil), aby vytvořil jeden z nejplynulejších online zážitků.

Pojďme se tedy podívat, kolik z těchto pokročilých funkcí Chrome využíváte co nejlépe.

1. Uspořádejte své karty do skupin

Správa více karet je jedním z nejvíce frustrujících aspektů intenzivního používání prohlížeče. Jistě, můžete seskupit karty v různých oknech prohlížeče, ale to vás zatím dostane. Naštěstí v roce 2021 Chrome představil a funkce skupiny karet který vám umožňuje seskupit karty v rámci jednoho okna prohlížeče.

Tím, že máte ve stejném okně více skupin karet, můžete začít organizovat různé úkoly, aniž byste se dostali do nepořádku.

Řekněme například, že pracujete na projektu. Webové aplikace, jako je Gmail a Disk, můžete mít v jedné skupině karet a dokumenty, na které potřebujete odkazovat, v jiné. Tímto způsobem jsou vždy k dispozici, když k nim potřebujete přístup.

  Jak opravit nefunkční klávesy se šipkami v aplikaci Microsoft Excel

Jak se více zapojíte do projektu, můžete vytvořit novou skupinu pro stávající články, které budou sloužit jako inspirace, a další pro zkoumání nových nápadů. Jak se váš projekt formuje, můžete vytvořit další skupinu karet pro zdroje, které plánujete citovat, a tak dále.

Můžete dokonce vytvořit trvalé skupiny karet pro své nejdůležitější karty, což vám umožní rychle je obnovit po restartování Chromu nebo jejich náhodném zavření.

2. Otevřete poslední zavřenou kartu

Stalo se vám někdy, že zavíráte spoustu záložek a omylem zavřete jednu, kterou jste skutečně potřebovali nechat otevřenou? Všichni jsme tam byli a zoufale jsme hledali na kartě historie jednu konkrétní stránku a věděli jsme, že ji pravděpodobně ani nepoznáte, když ji uvidíte.

Dokonce ani skupiny karet proti tomu nejsou imunní, pokud zběsile stisknete zástupce pro zavření karty příliš mnohokrát. Svět se tedy radoval, když Google zavedl funkci opětovného otevření zavřené karty pro Chrome, kterou můžete použít stisknutím Ctrl/Cmd + Shift + T, abyste svou chybu okamžitě vrátili zpět.

Nejlepší ze všeho je, že pokud jste zavřeli několik záložek za sebou, můžete stisknout zástupce několikrát a znovu otevřít každou kartu jednotlivě, dokud nenajdete tu, kterou chcete. Fuj!

3. Rychle prohledávejte záložky, historii a karty

Záložky, historie prohlížeče a karty jsou některé z nejdůležitějších funkcí pro každého zkušeného uživatele prohlížeče. Bohužel i ten nejuklizenější systém záložek se časem promění v bludiště, takže je stále obtížnější najít, co potřebujete, nebo si zapamatovat, co kde je.

Už jsme diskutovali o zázrakech skupin karet, ale rychlé nalezení jedné konkrétní karty může být obtížné, když jsou všechny pohřbeny ve skupinách.

Naštěstí Google vyřešil oba problémy implementací zkratky @ do prohlížeče Chrome, která vám umožňuje rychle prohledávat záložky, karty a historii zadáním @bookmarks, @tabs nebo @history do adresního řádku.

  Jak nainstalovat OptiFine pro použití shaderů v Minecraftu

4. Zastavte webové stránky žádající o zasílání oznámení

To, že vás webové stránky neustále žádají, aby vám zasílaly oznámení push, musí být v dnešní době jednou z nejotravnějších věcí na zhnědnutí webu. Jako by výběr nastavení souborů cookie a zavírání všech vyskakovacích oken nestačilo řešit, na polovině navštívených webových stránek se musíte vypořádat s jedním z těchto:

Chrome pravděpodobně webům příliš usnadnil odesílání požadavků na upozornění. Jak již bylo řečeno, uživatelům to ještě více usnadnilo blokování požadavků na upozornění v prohlížeči Chrome. Jedinou nevýhodou je, že výchozí nastavení prohlížeče umožňuje webům volně posílat požadavky.

Chcete-li to zastavit, klikněte na ikonu tří teček v pravém horním rohu okna prohlížeče Chrome a vyberte Nastavení > Soukromí a zabezpečení > Nastavení webu > Oznámení.

V horní části karty Oznámení se zobrazí část s názvem Výchozí chování se třemi možnostmi: Weby mohou žádat o zasílání oznámení (ve výchozím nastavení vybráno), Používat tišší zasílání zpráv a Nepovolit webům odesílat oznámení.

Zaškrtněte políčko Nepovolit webům zasílat upozornění, čímž zabráníte webům v odesílání požadavků na upozornění při procházení webu.

5. Ztlumením webových stránek zastavíte zvuky upozornění

Pokud je něco otravnějšího než neustálé požadavky na upozornění, musí to být zvuky upozornění na místě, jako jsou widgety chatbotů. Řekněme, že kliknete na několik výsledků Vyhledávání Google najednou a poté přepnete zpět do jiného okna prohlížeče.

Najednou vám v uších zazvoní půl tuctu zvonků z chatovacích widgetů, které vám sdělují, že jsou připraveni odpovědět na vaše otázky. Zejména uživatelé sluchátek a hudební posluchači porozumí boji s invazivním zvukem při procházení webu.

Aby nás Chrome uchránil před tímto šílenstvím a dalšími problémy, jako je automatické přehrávání videí, umožňuje vám ztlumit celé webové stránky. Jediné, co musíte udělat, je kliknout pravým tlačítkem myši na problematickou kartu a z rozbalovací nabídky vybrat možnost Ztlumit web.

  Co je ultra širokopásmové připojení a proč je v iPhone 11?

Chrome si toto nastavení zapamatuje a bude i nadále ignorovat stejný web pro budoucí návštěvy, pokud budete přihlášeni ke svému účtu Google.

6. Spravujte svá hesla a metody ověřování

V roce 2023 Google představil novou zkratku pro Správce hesel v Chrome na ploše. Nyní k němu můžete přistupovat jednoduše kliknutím na ikonu se třemi tečkami v pravém horním rohu okna prohlížeče a výběrem Správce hesel z rozbalovací nabídky.

Zde můžete spravovat svá hesla pro stránky, ke kterým pravidelně přistupujete, což vám umožní rychlejší přihlášení. Můžete také přidat zástupce Správce hesel Google pro přímý přístup k nástroji ve vašem účtu Google.

Jednoduše otevřete Správce hesel v prohlížeči Chrome a klikněte na tlačítko Přidat zástupce v horní části řídicího panelu.

Kromě správy hesel pro weby a aplikace můžete také přidávat metody ověřování, ukládat poznámky o svých účtech a importovat data z jiných nástrojů pro správu hesel.

7. Shrňte články pomocí generativní umělé inteligence

S tím, jak generativní umělá inteligence přetváří web, Google experimentuje s novými funkcemi, které zlepšují zážitek z vyhledávání. Jedna z jeho nejzajímavějších funkcí umělé inteligence se nazývá SGE při procházení, což je experimentální funkce prohlížeče Chrome, která ke shrnutí obsahu stránky využívá generativní umělou inteligenci.

Pokud například čtete článek o Route 66, v pravém dolním rohu prohlížeče uvidíte tlačítko Generovat.

Klikněte na tlačítko Generovat a Chrome vám článek shrne a vytvoří seznam klíčových bodů, které vám pomohou rychleji vybrat informace, které potřebujete. Pokud kliknete na některý z klíčových bodů, Chrome vás přenese na část stránky, která zobrazuje příslušné informace, a zvýrazní ji.

Jako experimentální funkce je jediným způsobem, jak v současné době přistupovat k SGE při procházení, zaregistrovat se Prohledat laboratoře.

Využíváte pokročilých funkcí Chromu na maximum?

Google do Chromu neustále přidává nové funkce – tolik, že je někdy těžké se všemi držet krok.

Vždy se však vyplatí kontrolovat aktualizace Chrome pro nové funkce a revidovat předchozí aktualizace pro funkce, které nevyužíváte naplno. Často zjistíte, že funkce obsahuje více, než se na první pohled zdá, nebo Chrome v průběhu let tiše vylepšil funkce prostřednictvím sekvenčních aktualizací.