8 Nejlepší Open-Source LMS (alternativy Moodle) v roce 2023

Open source LMS vedl od pandemie přední linii online vzdělávání a trend LMS šel dále v postpandemické éře.

Vůbec první open-source LMS Moodle si získal masivní popularitu díky své flexibilitě a možnostem přizpůsobení (o jeho výhodách si povíme v další části).

Ale v poslední době se mnoho tvůrců kurzů obrátilo a hledalo alternativy Moodle. V tomto článku jsme ručně vybrali nejlepší open-source LMS, který funguje jako skvělá alternativa Moodle.

Než začneme se seznamem, promluvme si o Moodle LMS, jeho funkcích a důvodech, proč jej hledat.

Co je Moodle LMS?

Moodle je první open-source LMS, založený v roce 2002 australským technikem Martinem Dougiamasem. Moodle je zkratka pro Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment a má za sebou 200 milionů uživatelů celosvětově.

Platforma nabízí různé funkce přizpůsobení a flexibilitu při vytváření kurzů, což umožňuje vzdělávacím institucím a podnikům vytvářet obsah vhodný pro jakékoli výukové prostředí.

Open-source framework Moodle ho činí životaschopnějším a umožňuje uživatelům zapojit se do prosperující komunity uživatelů a vývojářů, kteří přispívají k jeho vývoji a poskytují podporu.

Moodle se také může pochlubit wiki, dokumentací, fóry a sekcemi blogu.

Výhody Open-Source LMS

Moodle jako open-source LMS má pro tvůrce online kurzů různé výhody. Podívejme se na tyto výhody:

 • Možnosti integrace: Uživatelé se mohou bez problémů integrovat s různým podnikovým softwarem, jako je řízení lidských zdrojů, dodržování předpisů, řízení talentů, řízení pracovních postupů a řízení vztahů se zákazníky, čímž se rozšíří funkčnost.
 • Zabezpečení: Funkce zabezpečeného přihlášení Moodle chrání citlivá data a poskytuje uživatelům kontrolovaný přístup, takže je sdíleno pouze omezené množství dat.
 • Hlášení a sledování: Bezplatné služby Moodle neomezují jeho funkce. Umožňuje studentům sledovat pokrok, analyzovat výkon zkoušek a zaznamenávat výkony.
 • Rozhraní: Většina open-source LMS postrádá uživatelsky přívětivé rozhraní. Moodle má elegantní rozhraní a umožňuje snadnou navigaci z jedné stránky na druhou. LMS se snadno používá, takže nebudete muset trávit mnoho času školením svých zaměstnanců, aby jej efektivně používali.

Jak se open-source LMS liší od proprietárního LMS?

Nejběžnějším názorem na software s otevřeným zdrojovým kódem je, že postrádá zabezpečení a pravděpodobně spadne do zranitelnosti. Kromě toho existují různé rozdíly mezi otevřeným a uzavřeným LMS, které většina podniků vidí.

Open source LMS (systémy pro správu učení) je licencován zdarma a kdokoli může přispět k jeho návrhu a kódování, zatímco blízké LMS jsou soukromě kódovány a přicházejí s licencováním na základě předplatného.

Open-source LMS jsou přizpůsobitelné a flexibilní, protože do nich může přispívat kdokoli. Na druhou stranu vlastní proprietární LMS organizace se šifrovaným softwarem. Žádní externí vývojáři nebo kodéři nemohou provádět změny softwaru.

  8 vysoce hodnocených AB strojů pro vytvarování vašich břišních svalů jako profík

Navíc není snadné integrovat open-source LMS s nástroji pro správu učebny, protože k tomu potřebujete silné technické znalosti. V tom má proprietární LMS výhodu. Většina LMS nabízí kromě integrace API přímou integraci s nástroji třetích stran.

Jednou z důležitých funkcí LMS a e-learningových nástrojů jsou přizpůsobitelné rozvrhy a kalendáře pro online učebny. Placený LMS na druhé straně přidává další funkce pro přizpůsobení uživatelského zážitku pomocí funkcí, jako je rok, měsíc, týden a dokonce i školní den.

To ale nevylučuje možnost, že všechny open-source LMS jsou špatné. Záleží na použitelnosti a funkcích, které hledáte.

Proč byste měli hledat alternativu Moodle?

Moodle je bezesporu skvělá volba, pokud jste ochotni dělat vše sami. Od návrhu až po vývoj to zvládnete sami. Ale to přichází s ozdůbkami a překážkami.

Většina škol a vládních univerzit používá Moodle jako preferovanou volbu, ale lidé často přehlížejí bolesti hlavy spojené s prací s tradičním open-source LMS, jako je Moodle.

Podívejme se na některé z důvodů, proč zvolit alternativu Moodle:

#1. Omezené přizpůsobení

Neříkám, že Moodle postrádá přizpůsobení, ale existují omezení. Můžete změnit styly a barvy, přidat obrázek nebo upravit výšku a šířku.

Ale ne rozložení. Moodle má pevný design přístrojové desky a katalog kurzů. Můžete si najmout vývojáře, aby změnili řídicí panel a rozvržení. Existují však určité překážky, kterým můžete čelit, a budete muset celý systém kompletně přepsat.

#2. Potřebujete vývojáře Moodle

Promiň, že ti praskla bublina! Nemůžete si nainstalovat Moodle sami.

Budete si muset najmout vývojáře Moodle, aby vaši platformu zprovoznil. K kódování virtuální učebny potřebujete silné technické znalosti. V některých případech můžete dokonce narazit na technické poruchy, které nelze opravit sami.

Proto můžete vždy potřebovat pomoc od vývojáře Moodle. Tak či onak vás Moodle bude stát peníze a zdroje.

#3. Chybí škálovatelnost

Jednou z nevýhod Moodle je jeho dopravní omezení. Vzhledem k tomu, že se jedná o open-source, jsou servery Moodle omezeny na určitý provoz.

Když vaše stránky dosáhnou určitého prahu návštěvnosti, budete potřebovat nový server.

Získání nového serveru znamená najmout vývojáře a znovu naklonovat prostředí. Pokud ho plánujete používat na sdílené platformě nebo v cloudu, musíte systém přepsat.

#4. Obavy o bezpečnost

Ochrana dat je jednou z nejdůležitějších funkcí efektivního online vzdělávacího systému. Moodle je skvělý v identifikaci bezpečnostních úniků a upozorňování na aktualizace; při implementaci nové aktualizace se porouchá.

Opět musíte najmout vývojáře, aby obnovil nebo přepsal systém.

#5. Vlastní hostování na serveru

Jednou z hlavních nevýhod Moodle je omezení serveru. Moodle je hostován samostatně, což znamená, že budete potřebovat svůj server. Jakmile se server přetíží, budete k jeho instalaci potřebovat další server a vývojáře.

Dále si budete muset zakoupit hosting Moodle pro hostování vašeho LMS.

  Jak zjistit, zda někdo četl vaši zprávu na WeChat

Nyní, když znáte nevýhody Moodle, vybrali jsme některé z nejlepších alternativ k Moodle, nebo to nazvali seznam nejlepších open-source LMS.

Plátno

Ve srovnání s Moodle Canvas LMS je modernější a spolehlivější platforma LMS. Je používán pro širokou škálu aplikací ve školách, univerzitách a vzdělávacích institucích.

Canvas LMS má také náskok, pokud jde o jeho rozhraní. Na palubní desce je bezproblémová navigace se všemi prvky na pravé straně. Další dobrá věc je jeho velká a výkonná komunita, kde mohou uživatelé komunikovat a vyjadřovat se k novým nápadům na zlepšení LMS.

Klíčové vlastnosti:

 • Záruka 99,99% dostupnosti
 • Rychlé nahrávání souborů a videí
 • Jediné místo pro výukové materiály, průvodce a zdroje

Zatímco Moodle nenabízí přímou integraci ani API s většinou nástrojů, Canvas se integruje s nástroji třetích stran, jako je Zoom, Google Classroom a MS Teams. Na rozdíl od některých open-source LMS je Canvas kompatibilní s jakýmkoli zařízením a běží na jakémkoli rozlišení obrazovky.

Chamilo

Chamilo.org začal jako nezisková organizace v roce 2010 a výrazně přispěl k online vzdělávacímu ekosystému pomocí svých Chamilo LMS.

Řídicí panel nabízí funkce, které vám umožní vytvářet a organizovat kurzy, spravovat materiály kurzu a sledovat pokrok studentů.

Chamilo podporuje více než 10+ jazyků, takže je pohodlnější vytvářet kurzy v jiných jazycích než v angličtině. Platforma má také vestavěné komunikační nástroje, jako jsou fóra, chat a zasílání zpráv, které umožňují interakci mezi studenty a instruktory.

Klíčové vlastnosti:

 • Funguje na Androidu i iOS
 • Nabízí různé integrace třetích stran
 • Responzivní design a rozvržení

Nejen základní kurzy, platforma podporuje také kvízy, úkoly a multimediální prezentace. Vývojáři mohou přispívat a rozšiřovat jeho funkčnost kromě základních funkcí.

Sakai

Sakai LMS nemusí být tak populární jako ostatní v seznamu, ale patří mezi nejlepší open-source LMS, které jsme našli.

Z hlediska spolehlivosti a intuitivnosti je Sakai špičkovou volbou pro studenty a vzdělávací instituce.

Nebudete mít problém prozkoumat rozhraní, protože zde nejsou žádné neohrabané možnosti. Pokud chcete změnit rozložení a strukturu podle svých potřeb, musíte mít vývojářskou licenci.

Klíčové vlastnosti:

 • Zahrnuje různé komunikační nástroje pro zasílání zpráv, diskuse, sociální kontakty a spolupráci
 • Správci mohou ovládat přístup uživatelů a udělovat oprávnění
 • Systém také podporuje různé výukové technologie

Stejně jako Canvas a Chamilo existuje integrace API třetích stran, která dále zvyšuje jeho funkčnost. Platforma také nabízí funkce, jako je detektor plagiátů, nástroj pro tvorbu zdrojů a plánovač úloh.

Odoo

Odoo je populární LMS s více než 7 miliony uživatelů po celém světě. Tento open source LMS přichází s bohatými médii a možnostmi přidávat různé typy obsahu, jako jsou videa, infografiky, externí odkazy atd.

Kromě toho můžete také vkládat prvky kurzu, jako jsou kvízy, body, odznaky a sekce otázek a odpovědí. Získáte dokonce přístup k rozsáhlé knihovně více než 1 milionu bezplatných obrázků.

Všechny tyto prvky mohou zlepšit zážitek z učení a poskytnout lektorům lepší uživatelskou zkušenost.

Klíčové vlastnosti:

 • Analýzy a přehledy příjmů
 • Drag and Drop rozhraní
 • Integrace třetích stran prostřednictvím API
  Co je handheld Sony PlayStation Portal?

Stejně jako Canvas LMS má i Oddo rozsáhlou komunitu s více než milionem uživatelů. Vlastníci stránek se také mohou zapojit prostřednictvím fór, výsledkových tabulek, e-mailů a recenzí.

Frappe LMS

Frappe LMS je jako osobní asistent na vaší cestě online koučování. Přestože se jedná o platformu s otevřeným zdrojovým kódem, Frappe LMS vám dá dojem proprietárního LMS, protože je vysoce přizpůsobitelný.

Jakmile LMS spustíte, budete mít k dispozici plynulý návod pro vstup, který vás provede od základů. K úpravě nebo přidávání kurzů nepotřebuje přístup správce. Místo toho mají lektoři kurzu přístup k přidávání nebo odebírání modulů.

Vše však prochází povolením správce, aby byla zachována kvalita.

Klíčové vlastnosti:

 • Vestavěná pracovní deska pro najímání talentů
 • Vyhrazená sekce otázek
 • K dispozici jsou přizpůsobené webové stránky a témata

Statistický řídicí panel zobrazuje informace o registracích uživatelů, zápisech, dokončených kurzech a trendech pomocí grafů a tabulek, se kterými můžete pracovat.

Otevřete EdX

Vyvinuto společností EdX, Otevřete EdX je důvěryhodné jméno v odvětví open-source LMS. Tomuto otevřenému systému pro správu výuky důvěřují významné organizace jako EDX, IBM, Microsoft, Harvard a MIT.

Open EdX poskytuje lektorům kurzů a studentům bezproblémový zážitek prostřednictvím vytváření kurzů a funkcí pro spolupráci. Jednou z hlavních funkcí Open EdX je její analytika a reporting. Jejich analytická platforma pomáhá studentům činit rozhodnutí na základě dat prostřednictvím cenných poznatků.

Klíčové vlastnosti:

 • Interaktivní komunitní fóra, chaty a wiki
 • Kompatibilita mezi zařízeními
 • K dispozici v 53 jazycích

Open EdX nabízí integraci s různými nástroji pro spolupráci, softwarem pro prodejní cesty a nástroji pro správu webinářů pro zvýšení funkčnosti, včetně Salesforce.

Claroline

Claroline je platforma LCMS – výuková a redakční systémová platforma, která efektivně spravuje online kurzy a umožňuje tvorbu obsahu přímo na platformě.

Správci si mohou přizpůsobit svůj kurz a změnit témata a přizpůsobitelné widgety umožňují uživatelům přístup k různým prvkům kurzu.

Klíčové vlastnosti:

 • Správce zdrojů pro centralizaci a třídění obsahu do složek
 • Zdarma dostupné demo
 • Wiki a diskusní fóra pro zapojení uživatelů

Nástroj Domů v Claroline funguje jako prostor aktivit se systémem karet, sekcí a widgetů pro spolupráci a školení. Prostřednictvím drag-and-drop rozhraní mohou uživatelé vkládat prvky kurzu, jako jsou kvízy, dotazníky, katalogy kurzů a další.

Žák první

Žák první je skvělá open-source LMS platforma s bohatými funkcemi, která studentům umožňuje vytvořit robustní platformu pro správu kurzů.

To, čím Pupilfirst vyniká, je schopnost rychle poskytovat studentům cílenou zpětnou vazbu.

Pupilfirst pomáhá studentům spolupracovat a řešit problémy vytvářením studentských skupin. Umožňuje také studentům spojit se a řešit obtížné kurzy jako tým.

Klíčové vlastnosti:

 • Drag and Drop editor
 • Kontrolujte a sledujte pokrok studentů
 • Kompatibilita mezi zařízeními

Platforma je přizpůsobitelná a umožňuje přidat do kurzů branding. Správci mohou přidávat loga, titulní obrázky a nastavovat motivy značky.

Závěrečné myšlenky

Tím je náš seznam nejlepších alternativ k Moodle dokončen. Existují určité nevýhody open-source LMS, ale při správném použití se mohou ukázat jako zlatý důl.

Každý z těchto open-source LMS, které jsme zmínili, splňuje předpisy a nabízí velkou flexibilitu. Záleží na vašich konkrétních potřebách a vaší cílové skupině. Tyto LMS se liší podle možností integrace, uživatelského rozhraní a pluginů.

Dále se podívejte na nejlepší systémy řízení výuky (LMS) pro malé a střední podniky.