8 nejlepších softwaru pro elektronický laboratorní notebook (ELN).

Postupem času se celý svět přizpůsobuje přechodu na digitální technologie a podobně je to i s laboratorními notebooky.

V dnešní době mají papírové laboratorní notebooky alternativu k elektronickým laboratorním notebookům (ELN), což je samozřejmě jejich digitální verze. To však také znamená lepší organizaci a méně komplikací a zmatků z dlouhodobého hlediska, protože věci můžete řídit z jednoho místa.

Jednoduše řečeno, elektronický laboratorní notebook je software, který vám pomáhá shromažďovat informace a zapisovat si poznámky digitálně. Je to určeno pro tento účel a odvádí skvělou práci při plnění tohoto účelu, protože výzkumníci mohou efektivně zaznamenávat svou práci a odkazovat na zkoumané informace, kdykoli nastane potřeba.

Můžete být v jakémkoli oboru, potravinářské technologii, chemii nebo biologii. Bude se vám hodit elektronický laboratorní notebook. O vývoji tohoto digitálního přechodu se nepřemýšlí, protože stále více profesionálů na něj přechází z tradičního papíru.

Rozdíl mezi ELN a běžnou aplikací pro ukládání poznámek

Mezi elektronickým laboratorním notebookem a běžnou aplikací pro ukládání poznámek, jako je Evernote a Google Keep, je poměrně mnoho rozdílů, ale tím hlavním rozhodně musí být fakt, že ELN je vytvořen na míru pro vědecký výzkum.

ELN vám umožní kreslit čísla, jako je chemická struktura nebo dokumentovat protokol biologického testu, s naprostou lehkostí ve srovnání s běžnou aplikací pro ukládání poznámek. V podstatě má všechny specifické nástroje v pohotovostním režimu, kdykoli je potřebujete, na rozdíl od toho, abyste museli hledat cestu ven ze situace, pokud budete používat běžnou aplikaci pro ukládání poznámek.

To neznamená, že aplikace pro ukládání poznámek jsou špatné, ale právě pro účely, jako je vědecký výzkum, je ELN ideální a má jasnou výhodu.

Vlastnosti ideálního ELN

Zatímco funkce se mohou software od softwaru lišit, zde jsou některé společné funkce, které by mělo mít každé řešení ELN:

 • Podpora elektronického podpisu 🖊️
 • Všimněte si zachování integrací aplikací 📝
 • Schopnost spravovat inventář laboratoře 🧪
 • Nástroje pro spolupráci s týmovou administrací pro přidělování rolí 👥
 • Uživatelsky přívětivé rozhraní 🖥️
 • Bezpečné a v souladu s pokyny ⚖️
 • Vytvářejte, importujte, ukládejte a získávejte důležitá data 💾
 • Responzivní design pro zobrazení na více platformách 📲
 • Omezení na úrovni uživatele, aby se určitá data ponechala nikým neupravovaná 👤
  Jak bezpečné jsou správci hesel?

Výše uvedené funkce jsou dobrými výchozími body, které je třeba si zapamatovat před výběrem softwaru pro elektronický laboratorní notebook.

Výhody použití ELN

Existuje mnoho výhod používání softwaru ELN, zejména kvůli flexibilitě a pohodlí, které poskytuje. Zde jsou některé z mnoha:

 • Vysoce přizpůsobitelné, aby vyhovovaly vašim potřebám
 • Přístupné mimo laboratoř a prakticky kdekoli
 • Nástroje, které udrží notebook organizovaný a funkční
 • Na rozdíl od papírového poznámkového bloku lze snadno sdílet s týmem

Odstraňuje také potíže se snahou zapamatovat si, kde jste uložili své papírové sešity, protože ke všemu lze přistupovat digitálně.

Když pomineme to všechno, pojďme se podívat na nejlepší software pro elektronické notebooky, ze kterého si můžete vybrat.

Labguru

Nejprve na seznamu Labguru podporuje lepší výsledky, inovace a statistiky, jakmile je začnete používat. Je výkonný a používají ho některá z největších jmen na trhu, jako je AstraZeneca a Moderna.

V zásadě poskytuje platformu vše v jednom, která obsahuje ELN, LIMS, automatizaci, správu zásob a informatiku, takže je to dokonalé řešení, na které se můžete spolehnout.

Jejich ELN je lahůdkou k použití s ​​funkcemi, jako je správa vzorků, integrovaný inventář, zabezpečený hosting dat a správa laboratorních dat. Pomáhá vám sledovat pokrok a sdílet každý jednotlivý výsledek s ostatními členy, pokud si to přejete.

Benchling

Spusťte svou laboratoř efektivně Benchling, řešení ELN, které dokáže mnohem více, než byste čekali. Je super uživatelsky přívětivý a používá ho více než 200 000 vědců z celého světa.

Mezi hlavní přednosti Benchlingu patří:

 • Lepší integrita dat
 • Integrace třetích stran
 • Spolupráce a oprávnění na základě rolí
 • Sběr a přenos dat
 • Správa nástrojů
 • Okamžitá historie všech záznamů v poznámkovém bloku
 • Reporting a statistika
 • Správa vzorků

Existují také některé nástroje produktivity, jako jsou seznamy úkolů, editor drag and drop a tabulky podobné excelu. V ELN můžete shromažďovat denní experimentální data a v podstatě je spojovat s relevantními položkami v registru.

  Jak vynutit „tmavý režim“ v jakékoli aplikaci pro iPhone pomocí Smart Invert

Nemluvě o tom, že je také přizpůsobitelný a přizpůsobitelný vašim potřebám. Můžete například přidat vlastní pole pro záznamy.

LabArchives

LabArchives dokáže zvládnout týmy jakékoli velikosti, takže tato ELN představuje dobré řešení pro spolupráci, když chcete, aby se členové spojili za účelem výzkumu. Důvěřují mu známé výzkumné týmy a instituce, takže si můžete být jisti, že se na toto řešení můžete spolehnout.

Pro pohodlí jej lze integrovat s mnoha oblíbenými řešeními pro koncové body. Můžete také použít šablony a různé typy záznamů a přizpůsobit je. Poskytuje bezproblémovou organizaci vašich výzkumných dat.

Navíc mají také ELN pro vzdělávání, pomocí kterého si můžete vytvořit svůj kurz a spravovat svou knihovnu obsahu.

SciNote

ELN, která hodně upřednostňuje váš čas, SciNote tlačí na funkce, které vám pomohou dokončit váš úkol rychleji, než byste obvykle dělali. Studie Liane Koberové dospěla k závěru, že úkoly jsou pomocí tohoto řešení dokončeny s 86% zkrácením času ve srovnání s úkoly bez použití tohoto řešení.

Nezapomínejte, že jejich snadné použití a spolehlivost vás nakonec přivedou k skvělé návratnosti investice plné pouze výhod.

eLabJournal

Plně přizpůsobitelné řešení ELN vše v jednom, eLabJournal umožňuje zlepšit vaši efektivitu v laboratoři a v podstatě skončit tím, že uděláte více výstupu za stejnou dobu. S požadovanými nástroji, které jsou s ním dodávány, byste také zvýšili svou produktivitu.

Některé z klíčových funkcí zahrnují:

 • Nastavte si důležitá upozornění
 • Spolupracujte se členy a přidělujte jim role
 • Vytvářejte podrobné experimenty z mnoha segmentů
 • Pro rozšíření funkčnosti využijte bezplatné doplňky

Svá data můžete exportovat do různých formátů, jako je PDF, HTML a XML.

Sapio

Jak tomu rádi říkají, Sapio „Seamless“ je to, co skutečně je. Je to bezproblémové a umožňuje vám okamžitě zaznamenat podrobnosti experimentu, a to i bez předchozích zkušeností s podobným softwarem. Pokud nechcete používat software, můžete jej spustit v libovolném internetovém prohlížeči a přistupovat k němu odkudkoli.

Společnost doslova zabrala desítky let tvrdé práce při vytváření různých řešení, jako jsou ELN, SDMS a LIMS, aby je spojila do jednoho důkladného produktu, což vám z dlouhodobého hlediska ušetří peníze a čas.

Funkce, jako je sledování každodenního pokroku a zpracování vzorků v laboratoři, jsou pro Sapio jen špičkou ledovce. Je toho mnohem víc k objevování, takže se určitě podívejte na tento.

  Okořeňte domovskou stránku svého prohlížeče těmito 10 generátory náhodných webových stránek

eLabFTW

Zcela zdarma a open source, eLabFTW usnadňuje sledování vašich experimentů a bezproblémové provádění projektů spolupráce. Ve skutečnosti lze toto řešení použít i pro jiné obory, jako jsou biotechnologie, univerzity a kutilové.

Vyznačuje se výkonnou a všestrannou databází a celý software je bezpečný, snadno se s ním vychází a co je nejdůležitější, je v souladu se zásadami.

Mezi další funkce patří:

 • Podpora napříč platformami
 • Responzivní design napříč zařízeními
 • Řízení zásob
 • Časová razítka pro lepší odkazování na data
 • Překlad dostupný v různých jazycích
 • Integrovaný plánovač pro plánování určitých věcí předem do budoucna

eLabFTW umí mnohem více, než byste očekávali od softwaru, který je dodáván bez nákladů.

Zápisník signálů

Elektronický laboratorní notebook, který je připraven na budoucnost s pokročilými funkcemi, Zápisník signálů může být skutečně řešením, do kterého byste chtěli investovat. Má spoustu výhod a funkcí, jako je automatizace laboratoře, bezproblémové pracovní postupy, vylepšená spolupráce a další.

Může být použit pro spoustu případů použití, ať už jde o biologii, analýzu, chemii atd. Má také API a rozhraní pro integraci pro rozšíření funkčnosti a zvýšení flexibility.

Tady jsem ani nepoškrábal povrch, takže bych doporučil pokračovat a dát to na bezplatnou zkušební verzi, abyste si to všechno vyzkoušeli sami.

Závěr

Software elektronického laboratorního zápisníku vám může rozhodně usnadnit život, zvláště pokud v současné době používáte papírový zápisník pro všechny vaše záznamy a formace. Výše uvedená řešení poskytují ty nejlepší funkce, které byste v ELN chtěli najít, takže si vyberte takové, které vám nejvíce vyhovuje.

x