8 nejlepších vyhledávačů AI, které lze použít jako alternativy Google

Vyhledávače poháněné umělou inteligencí se v poslední době dostaly do popředí zájmu. S tímto nárůstem přichází také potenciální příslib a nebezpečí, že příliš brzy přijdete o lidské výzkumné a zjišťovací schopnosti.

V minulosti jednotlivci prohledávali množství textu, aby získali odborné znalosti o určitém tématu. Nyní však může i laik používat nástroje umělé inteligence k vytvoření pozoruhodných uměleckých děl, která by zůstala nepovšimnuta, pokud by nebyla rozrušena softwarem pro detekci umělé inteligence.

S chytrými zařízeními, která se stávají hlavním pilířem, se vyhledávací dotazy a jejich výsledky stávají konverzačními. Výměnou za bezplatné výsledky vyhledávání se však vzdáváme svého soukromí a umožňujeme poskytovatelům vyhledávačů zpeněžit naše vyhledávání, preference a údaje o poloze.

Při analýze mezi vyhledáváním Google a vyhledáváním založeným na umělé inteligenci existuje klíčový rozdíl. Vyhledávání pomocí umělé inteligence přináší relevantnější výsledky tím, že bere v úvahu faktory, jako je historie procházení uživatele a záměr vyhledávání, aby se vytvořilo přesně to, co hledají.

A protože se systém umělé inteligence neustále učí z dat, která shromažďuje, pokračuje ve zpřesňování výsledků na pozadí, jak uživatel hledá, přičemž bere v úvahu minulé nákupy, pravopisné chyby a dokonce i záměr dotazu. To vše se děje automaticky bez ručního zásahu.

Výhody vyhledávání AI oproti Vyhledávání Google

Pokud jde o výběr vyhledávače s umělou inteligencí před běžným vyhledávačem, zde jsou dvě věci, které vám pomohou upevnit vaše rozhodnutí. Mezi výjimečné funkce vyhledávačů AI patří začlenění technologií, jako je zpracování přirozeného jazyka (NLP) a strojové učení (ML). To dává vyhledávačům AI výraznou výhodu oproti běžným vyhledávačům Google.

Navzdory širokému využití AI při zefektivňování různých průmyslových odvětví je to právě integrace technologií NLP a ML, co skutečně odlišuje vyhledávače založené na AI od ostatních. NLP umožňuje vyhledávačům AI lépe porozumět a interpretovat lidský jazyk, zatímco ML umožňuje zpracování obrovského množství dat pro vytváření vysoce přesných předpovědí.

V rámci oblasti AI lze NLP integrovat do vyhledávání AI a získat následující případy použití:

  • Rozpoznávání řeči, převod mluveného slova na text a naopak.
  • Segmentace dříve zachycené řeči na jednotlivá slova, věty a fráze.
  • Rozpoznávání různých tvarů slov a gramatické struktury ve větách.
  • Vyjímání významu frází, včetně frází adjektivních, předložkových a jmenných.
  • Pochopení souvislostí vět a vztahů mezi větami.
  • Provádění lingvistických textových analýz, analýz sentimentu a překladů pro posílení hlasových asistentů a chatbotů.
  10 nejlepších platforem pro rozhovory s vývojáři k nalezení nejlepších talentů na dálku [HackerRank Alternatives]

Vlastnosti strojového učení ve vyhledávačích založených na umělé inteligenci:

  • Učení pod dohledem: Systém je trénován pomocí datových souborů se širokou škálou možných proměnných spojených se známými pozitivními nebo negativními výsledky. Model je vytvořen tak, aby porozuměl tomu, jak rozpoznat a zvážit faktory založené na minulých datech, aby se dosáhlo pozitivního výsledku.
  • Systém odměn: Jakmile je systém kondicionován pomocí datových sad, jsou mu přiváděna nová data bez známého pozitivního nebo negativního výsledku. Když vybere správně, dostane odměnu a započítá se do jeho bodovacího systému pokaždé, když vybere správnou odpověď.
  • Integrace: Jakmile jsou metriky úspěchu dostatečně vysoké, aby překonaly stávající systémy nebo splnily prahové hodnoty, je systém strojového učení integrován do algoritmů.

Zde jsou nejnovější alternativy vyhledávání založené na umělé inteligenci k Vyhledávání Google.

Komo

Komo Search je vyhledávač s umělou inteligencí, který upřednostňuje rychlost, soukromí a procházení bez reklam.

Vyhledávač nabízí tři klíčové funkce: Chat, Prozkoumat a Hledat. Chat umožňuje uživatelům ponořit se do vytváření nápadů a účastnit se diskusí o tématech, zatímco funkce Explore uživatele informuje o trendech v komunitě. Funkce vyhledávání je pozoruhodná zejména pro své rychlé a efektivní odpovědi na dotazy, které nabízejí relevantní odkazy a zdroje.

Komo Search umožňuje uživatelům prozkoumat jejich zájmy a najít odpovědi poutavým, soukromým a efektivním způsobem.

Neeva

Neeva Search vám umožňuje bezpečně a soukromě vyhledávat pomocí rozšíření Chrome a také jako mobilní aplikace.

S Neeva můžete vyhledávat přímo z adresního řádku prohlížeče a přistupovat ke skutečným a nezaujatým výsledkům vyhledávání. Neeva uchovává vaši historii vyhledávání v soukromí, chrání vaše online aktivity před tisíci sledovačů používaných inzerenty a nabízí bezplatné základní a prémiové plány, takže si svůj vyhledávač můžete přizpůsobit tak, abyste dostávali ty nejrelevantnější výsledky.

S využitím Neeva můžete s jistotou procházet, protože zobrazuje autentické výsledky a chaty z vašich preferovaných fór a zároveň zabraňuje sledování třetích stran.

You.com

You.com je nový vyhledávač, který lidem poskytuje kontrolu nad jejich vyhledáváním, časem a soukromím.

You.com kombinuje preference uživatelů s umělou inteligencí a zpracováním přirozeného jazyka a umožňuje lidem převzít zpět kontrolu nad spotřebou informací, aniž by je ovlivňovaly velké společnosti zabývající se reklamními technologiemi. Je také flexibilní v tom, že vývojáři mohou vytvářet aplikace pro spuštění na stránkách s výsledky.

Mozky za You.com jsou Richard Socher, bývalý hlavní vědec v Salesforce a špičkový výzkumník v oblasti zpracování přirozeného jazyka, a Bryan McCann, který vedl týmy pro zpracování přirozeného jazyka v Salesforce. Společnost má podporu od fondu VC Radical Ventures zaměřeného na umělou inteligenci, stejně jako od Marca Benioffa a Jima Breyera, Day One Ventures a dalších investorů.

  Jak zabránit Cyberloafingu na pracovišti [+5 Tools]

Waldo

Waldo se inspiruje široce populární hrou „Where’s Waldo“ a používá vyhledávací indexy získané z vyhledávačů jako Google a Bing. Odlišuje se však tím, že poskytuje charakteristické rozhraní, které uživatelům umožňuje doladit vyhledávání pomocí pouhých několika kliknutí.

S Waldo můžete bez námahy vybrat požadovaný typ souboru, zvýraznit konkrétní číselné hodnoty pomocí znaků procenta a identifikovat uvozovky během pouhých sekund. Waldo byl zákazníky chválen za zkrácení doby vyhledávání na polovinu.

Waldo přináší revoluci na vstupní stránce vyhledávání tím, že ji mění v přizpůsobitelné rozhraní, které uživatelům umožňuje mít větší kontrolu nad výsledky vyhledávání, aniž by museli otevírat několik karet.

Waldo navíc obsahuje vestavěný poznámkový blok pro usnadnění psaní poznámek, které lze následně převést na kompletní prezentaci nebo exportovat do Dokumentů Google. Stručně řečeno, Waldo zvyšuje efektivitu a efektivitu vyhledávacích procesů, díky čemuž jsou pro uživatele plynulejší a efektivnější.

Zmatek

Perplexity AI je špičkový nástroj pro vyhledávače, který využívá sofistikované technologie umělé inteligence, včetně modelu GPT-3 OpenAI, k nabízení přímých odpovědí na dotazy ve formě shrnutí a citací jako výsledků vyhledávání.

Jedná se o významnou odchylku od tradičních vyhledávačů, které nabízejí jednoduchý seznam odkazů a umožňují uživatelům rychle a bez námahy přistupovat k informacím, aniž by museli probírat nepodstatné výsledky nebo procházet více stránkami. V tomto ohledu je Perplexity AI podobná algoritmu Google PageRank, který využívá citace k hodnocení kvality a relevance webové stránky.

Perplexity AI neobsahuje rušivé reklamy a nevyžaduje registraci ani přihlášení. Navíc je to bezpečný a soukromý způsob vyhledávání, protože neshromažďuje žádné osobní údaje.

Andi

Díky využití síly jazykových modelů může Andi lépe porozumět vyhledávacím dotazům uživatelů a předvídat nejrelevantnější zdroje informací, to vše v reálném čase. Tento přístup odlišuje Andi od tradičních vyhledávačů, které se spoléhají na statické indexy klíčových slov.

Andiho přístup k vyhledávání je podobný tomu, jak lidé myslí, s jazykovými modely doplněnými uvažováním a zdravým rozumem.

Uživatelské rozhraní Andi je osvěžující změnou oproti standardnímu rozložení vyhledávače. Motor shrnuje a vysvětluje komplexní informace shromážděné z nejlepších zdrojů a zobrazuje výsledky vyhledávání vedle každé odpovědi ve vizuálně přitažlivém zdroji.

  Vytvoření vyzváněcího tónu pro iPhone je s těmito 8 nástroji snadné

Funkce „Číst“, „Shrnout“ a „Vysvětlit“ společnosti Andi umožňují uživatelům prohlížet články v čistém formátu bez reklam, šetřit čas tím, že se dostanou k věci, a snadno porozumět složitým stránkám.

Ano

Ano, nejnovější vyhledávač, který odměňuje a kompenzuje tvůrce obsahu, je duchovním dítětem Dmytra Gerasymenka a jeho týmu v Ahrefs. Společnost Ahrefs, známá svou přední sadou nástrojů pro SEO, provozuje robota v měřítku internetu, který od roku 2010 prochází celý web, ukládá, indexuje a strukturuje petabajty informací.

Stránky s výsledky vyhledávání (SERP) společnosti Yep se mohou pochlubit minimalismem. Uživatelé si mohou vybrat mezi webovými nebo zpravodajskými výsledky. Kromě toho jsou na pravé straně některých SERP rámečky „znalosti“, které zobrazují obsah o vašem vyhledávání získaný z Wikipedie.

S Yep tým odměňuje a kompenzuje tvůrce obsahu pomocí obchodního modelu sdílení příjmů 90/10, kde 90 % příjmů z reklamy jde přímo těmto tvůrcům. Jinými slovy, pomocí Yep mohou uživatelé přímo vkládat peníze do kapes svých oblíbených tvůrců obsahu.

Microsoft Bing

Bing vyvinutý společností Microsoft se může pochlubit sadou funkcí založených na umělé inteligenci, které uživatelům umožňují klást složité otázky a získávat podrobné odpovědi. Aby toho dosáhl, Bing pročesává výsledky vyhledávání po celém webu a poskytuje komplexní odpovědi na dotazy uživatelů.

Chat Bing umožňuje uživatelům upřesňovat vyhledávání, dokud nedostanou úplnou odpověď, kterou hledají. Požadováním více podrobností, jasnosti a nápadů mohou uživatelé pracovat s vyhledávačem intuitivnějším a přirozenějším způsobem.

Nová verze Bingu funguje na novém modelu velkého jazyka OpenAI, speciálně upraveném pro vyhledávání. Tento nový model je výkonnější než ChatGPT a umožňuje uživatelům rychleji a snadněji najít informace, které potřebují.

Závěr

Když zakončujeme tento článek o nejlepších alternativách vyhledávání AI ke Googlu, zde je několik věcí, které stojí za to vzít na vědomí.

V uplynulých dvou dekádách nedošlo ve vyhledávačích k mnoha revolučním průlomům nebo významným inovacím. I když se algoritmy zlepšily, zkušenost zůstala relativně stagnující.

Někdo může namítnout, že se to ještě zhoršilo bombardováním reklamami. Prostředí vyhledávání není optimální, poskytuje spíše odkazy než přímé odpovědi, což se postupem času stává neefektivním pro případy použití mimo nakupování.

Startupy čelí nelehké výzvě, ale doba technologické metamorfózy často přináší významné změny v čele odvětví. Viděli jsme to znovu a znovu u Altavista, Ask.com, Yahoo a dalších vyhledávačů před vznikem Google. Jak jsme svědky vlivu umělé inteligence napříč všemi sektory, bude i vyhledávací trh svědkem velkého posunu v tom, jak nahlížíme na vyhledávání.

Můžete také prozkoumat, jak používat ChatGPT-4 v umění, vědě, financích atd.