Linux

8 úžasných bezplatných her pro Linux, které byste měli vyzkoušet

Kdysi dávno bylo hraní na Linuxu pouhým snem. Sotva někdo v herním prostoru tomu věnoval pozornost a fanoušci Linuxu se museli uchýlit k používání nástrojů, jako je Wine, aby spouštěli hry pro Windows na Linuxu. V současné době existuje více než 4 000 nativních videoher na Linuxu prostřednictvím obchodu Steam společnosti Valve. Kromě toho se několik vývojářů her s otevřeným zdrojovým kódem rozhodlo vytvořit bezplatné hry pro Linux, které mohou uživatelé hrát.

Tyto videohry jsou postaveny na open source knihovnách a technologiích a běží na platformě zcela nativní. Jsou to vynikající projekty a uživatelé Linuxu s nimi mají na výběr vynikající knihovnu her. V tomto seznamu projdeme některé z nejlepších (a nejzábavnějších) bezplatných her pro Linux s otevřeným zdrojovým kódem. Každá z těchto her je zcela zdarma a je snadno dostupná k instalaci na jakoukoli distribuci Linuxu!

1. Xonotické

První hrou na našem seznamu není nikdo jiný než Xonotic. Je to rychlá střílečka z pohledu první osoby, která se hodně inspiruje arénovými střílečkami jako Unreal Tournament a Quake.

  3 způsoby, jak zabezpečit server SSH v systému Linux

Xonotic si klade za cíl být typickou bezplatnou, open source multiplayerovou FPS na trhu. To určitě je; grafická kvalita a celkový design hry je na špičkové úrovni. Hra podporuje multiplayer přes LAN a internetové servery, má podporu pro roboty a několik různých typů her (CTF, Team Death Match atd.).

Pokud máte rádi dobrou střílečku pro více hráčů, vyzkoušejte tuto. Nebudeš to moci položit. Xonotic je multiplatformní a dostupný pro Mac, Windows a Linux. Stáhněte si jej zde.

2. FreeCiv

FreeCiv je bezplatný, open source klon oblíbené tahové strategické hry „Civilization“. Stejně jako původní série Civilizace, i FreeCiv umožňuje hráčům založit civilizaci a rozvíjet ji od úsvitu doby kamenné do budoucnosti a dále!

3. Bitva o Wesnoth

Bitva o Wesnoth je vysoce fantasy tahová strategická hra, která se zaměřuje na boj pro jednoho hráče i na boj pro více hráčů.

Spravujte svou armádu a braňte své království prostřednictvím 16 kampaní pro jednoho hráče v krásném, ručně animovaném, pixelovém uměleckém světě.

4. Super Tux Kart

Fanoušci Mario Kart si tohle zamilují: je to hektický motokárový závodník s maskotem Linuxu, Tuxem! Konceptem hry je závodit na tratích proti ostatním závodníkům. Stejně jako Mario Kart od Nintenda si hráči mohou vyzkoušet různá bláznivá hřiště a útočit na ostatní předměty, které nasbírají na trati.

  Jak nainstalovat desktopové prostředí UKUI na Linux

Super Tux Kart podporuje více lidských hráčů na jednom PC prostřednictvím rozdělené obrazovky. Více o hře se dozvíte zde!

5. OpenMW

Otevřete Morrowind není hra. Místo toho se jedná o zcela open source reimplementaci populární počítačové hry „The Elder Scrolls III: Morrowind“.

Použití tohoto enginu umožňuje uživatelům spouštět Morrowind nativně na Linuxu s přidanými funkcemi, jako je: podpora modů, podpora širokoúhlého rozlišení, vylepšené úpravy textur, lepší výkon, osvětlení atd.

Poznámka: uživatelé jsou povinni dodat svou vlastní kopii Morrowindu, aby mohli hrát.

6. TeeWorlds

Pokud hledáte dobrou zábavu z kreslených filmů, podívejte se Teeworlds. Je to dvourozměrná videohra pro více hráčů, která intenzivně využívá klasické 2D herní mechanismy.

Vše je založeno na skřítcích a dělá se jako boční rolovací plošinovka se zápletkou: souboj hlava-nehlava. Hráči mohou mezi sebou bojovat buď v lokální síti přes LAN, nebo hrát na multiplayerových serverech.

Mezi typy her pro více hráčů patří zápas smrti, týmový zápas smrti a režim zachycení vlajky.

7. Otevřete Arénu

Otevřená aréna byla open source odvozená střílečka z pohledu první osoby silně založená na technologiích a mechanikách Quake III: Arena od Id Tech.

Fanoušci série Quake se s touto hrou budou cítit jako doma, protože mechanika a hratelnost jsou prakticky totožné. Navzdory skutečnosti, že Open Arena používá engine Quake 3, nejsou k jejímu hraní potřeba žádné soubory z původní hry Q3. Hra již není ve vývoji, ale přesto je stále dostupná pro instalaci na všechny hlavní distribuce Linuxu.

  Jak generovat dvoufaktorové ověřovací kódy v systému Linux pomocí aplikace Authenticator

Herní typy zahrnují Free For All, CTF, Domination, Overload a Harvester.

8. Minetest

Chcete hrát Minecraft, ale nemáte zájem platit 25 $? Vyzkoušet Minetest namísto! Je to hra na budování sanboxu s otevřeným světem.

Jedním z hlavních prodejních bodů hry Minetest je to, že neběží s Javou a místo toho používá něco mnohem nativního. Kromě toho je vývoj hry otevřený a kdokoli může přispívat funkcemi a režimy!

Podobně jako ve stejnojmenném Minecraftu mohou uživatelé prozkoumávat procedurálně generovaný svět plný různých typů terénu, získávat zdroje a také přežívat, stavět a bojovat s monstry.

Závěr

Hraní na Linuxu urazilo dlouhou cestu díky desítkám open source vývojářů, kteří se rozhodli vytvářet hry vlastní. Bez tohoto druhu vášně, kdo ví, jestli by vývojáři mainstreamových her své hry přenesli?

Jaká je vaše oblíbená bezplatná a open source hra na Linuxu? Řekněte nám to v sekci komentářů níže!

x