8K TV dorazila. Zde je to, co potřebujete vědět

Sotva jsme zahájili přechod na 4K, a nyní jsou již na trhu 8K televizory. stojí za to? Mělo by tě to zajímat? Zde je vše, co potřebujete vědět.

Aktualizace: Na CES 2020 jsou představeny další 8K televizory. Například Společnost LG oznámila osm 8K televizorů, zatímco Vizio předvedl koncept 8K, ale nebude jej prodávat. Jsme nadšeni, že se technologie zlepšuje a těšíme se na dostupnější 8K televizory spolu s větším obsahem 8K, ačkoli upscaling stávajícího obsahu 4K nebo 1080p by měl být také skvělý na 8K televizoru. Zatím si však stále myslíme, že byste měli být zaměření na 4K místo 8K. Chcete špičkový televizor? Kupte si špičkovou 4K televizi.

Co je 8K? Jak je to ve srovnání s 4K a HD?

Možná si myslíte, že 8K TV je dvojnásobné rozlišení než 4K TV, ale kvůli komplikované metodě měření rozlišení to není pravda. Termín 8K označuje horizontální rozlišení televizoru – to znamená, kolik pixelů prochází přes displej zleva doprava. Televizory s rozlišením 8K mají dvakrát více horizontálních pixelů, ale mají čtyřikrát více pixelů než 4K – a 16krát více než 1080p – když se podíváte na celou plochu. Je to hodně pixelů.

Různé termíny mohou být matoucí:

Televizor s rozlišením 720p (nebo HD) se měří na šířku 1280 pixelů a výšku 720 pixelů.
Televizor s rozlišením 1080p (aka Full HD nebo FHD) má rozlišení 1920 × 1080 pixelů.
4K TV (alias Ultra HD nebo UHD) má rozlišení 3840 × 2160 pixelů.
Rozlišení 8K televizoru je 7680 × 4320 pixelů.

Jedna věc, kterou lze s těmito rozlišeními snadno rozpoznat, je to, že po 720p s každým novým standardem se horizontální i vertikální pixely zdvojnásobí. Právě toto zdvojnásobení v obou směrech vede k tak obrovskému skoku v celkovém počtu pixelů. 8K televizory jsou plné pixelů.

Mám si koupit 8K TV?

Krátká odpověď: Ne.

4K televizory se konečně začínají prosazovat dostupné ceny. HDR je možná stále ve válce standardů, ale stále více televizorů nabízí obě možnosti. A HDR zůstává odděleným faktorem od rozlišení, takže bude stále na výrobci, aby je implementoval. Pokud si budete kupovat novou televizi, mělo by to být být 4K HDR TV; nemusíte čekat na 8K z několika důvodů.

Pojďme je rozebrat.

Neexistuje žádný obsah 8K, pokud nejste v Japonsku

Stejně jako u televizorů s rozlišením 4K, když byly poprvé vydány (a do jisté míry dodnes), je na vytváření obsahu v rozlišení 8K vykonáno velmi málo práce. Zatímco několik filmů bylo natočeno v 8K, Netflix a Amazon se stále soustředí na pokračující úsilí o zavedení obsahu 4K. A v současné době není dohodnut žádný standard pro poskytování 8K obsahu do televizorů.

Japonsko zavedlo vysílací kanál věnovaný obsahu 8K, což nám dává skvělý raný pohled na komplikované požadavky. Abyste si mohli užít jakékoli z 8K médií, budete potřebovat 8K TV, vyhrazený satelit pro příjem vysílání a v některých případech náhradu za boostery a rozdělovače. To vše je pro běžného člověka velká investice. Japonsko je průkopníkem této technologie s plány vysílat olympijské hry v roce 2020 v 8K.

Upscaling pomáhá, ale nestačí

Stojí za zmínku, že nejlepší 8K televizory budou schopny upscalovat obsah s nižším rozlišením, což bude znamenat obrovský rozdíl. Mnoho 4K televizorů to již dělá, takže obsah 1080p vypadá lépe, než si zaslouží. Upscaling nahrazuje nedostatek obsahu 4K a dělá jej, takže nemusíte sledovat filmy v rozlišení 1080p s obrovským černým okrajem, který je obklopuje.

Nejlepší způsob, jak to popsat, je představit si to jako obrazovky smartphonů. Když začaly vycházet telefony s velkou obrazovkou a vysokým rozlišením, bylo to téměř šokující, jak dobře může obrazovka vypadat. Aplikace, které byly na menším telefonu nevýrazné, najednou vypadaly nádherně. Dokonce i webové stránky měly pocit, jako by byly přeměněny, když se webové stránky samotné nezměnily. Pokud jste zvyklí na iPhone 6 a dnes držíte iPhone XS, budete z toho rozdílu unešeni.

A to 8K televizory nabídnou, pokud přijdou se slušným upscalingovým algoritmem. Zejména Samsung pracuje na 8K upscalingu a první recenze jsou mimořádně slibné. Ale to je funkce, která se již vyskytuje u špičkových 4K televizorů, takže to není jediný důvod, proč si koupit 8K televizor.

Streamování 8K bude problematické

Streamování ve 4K už je náročné. Obvykle chcete mít připojení alespoň 20 Mb/s pro streamování ve 4K a ve velké části USA to stále není možné nebo je to neúměrně drahé. Vzhledem k tomu, že 8K je čtyřnásobek pixelů, bude požadavek ještě vyšší.

První testy ukázaly, že jeden 8K stream bude vyžadovat připojení minimálně 50 Mb/s, což je rychlost, kterou mnoho lidí ve Spojených státech nemá. Pokud začnete uvažovat o více simultánních streamech, i gigabitové připojení by mělo otestovány své limity.

I když máte to štěstí, že máte gigabitové připojení, možná se budete muset obávat omezení dat. Hodina 8K streamování spálí 75,2 GB dat (zhruba v závislosti na kompresi a dalších faktorech). Pokud je váš limit pouhý 1 TB, můžete to snadno prorazit za týden, ne-li za prodloužený víkend.

Vzhledem k tomu, že Netflix, Amazon a další poskytovatelé streamování mají před sebou ještě dlouhou cestu, aby nabídli obsah ve 4K, zdá se koncept nabízení streamů v rozlišení 8K velmi vzdálený. Ale když přijdou, představí své vlastní překážky, od technologie nezbytné pro streamování až po limity postavení ISP na nás. Současné japonské řešení ani nefunguje přes pozemní nastavení, ale vyžaduje komplikovanou satelitní infrastrukturu.

8K televizory budou začínat velmi drahé

V příběhu starém jako čas začíná nová televizní technologie vždy velmi draze a cena v průběhu času klesá. Když se 4K televizory poprvé dostaly na trh, byly obvykle v rozmezí 20 000 $. Mírně dobrou zprávou je, že 8K televizory tentokrát debutují za nižší cenu. Špatnou zprávou je, že se stále pohybují v rozmezí 15 000 $. Pokud máte na televizi 15 000 dolarů, můžete být stále vhodnější pro nákup mnohem levnějšího 4K televizoru (nebo dvou) a pěkného zvukového systému.

Obří výdaje jsou nutností. Všechny nové technologie je zpočátku těžké vyrábět ve velkém měřítku a postupem času se výroba zlepší a náklady klesnou. V blízké budoucnosti se televizory budou podobat chytrým telefonům v tom, že absolutně nejlepší technologie obrazovky je to, co budete chtít na zdi a v kapse. Ale u obou jsme stále u toho, že druhá nejlepší technologie vám bude sloužit naprosto v pořádku, zvláště pokud máte omezený rozpočet.

Má tedy 8K TV vůbec nějakou výhodu?

Je ironií, že lidé, kteří těží z 8K televizoru nejvíce, pravděpodobně nejsou tím nejzřetelnějším prvním odhadem. To by byli lidé žijící v bytech nebo starších domech s užším obývacím pokojem. Výhodou vyššího rozlišení je, že vám umožní sedět blíže k obrazovce, zvláště když velikost obrazovky roste.

Velmi velká obrazovka s rozlišením 1080p (řekněme 70 palců) bude vypadat hrozně, pokud se k ní přiblížíte. Budete muset sedět dost daleko, abyste si nevšimli pixelů. Televizor 4K to zlepšuje, ale pokud máte 70palcový televizor, měli byste stále sedět asi deset stop daleko, abyste získali ten nejlepší zážitek.

Pokud jste ve starším domě s tradičním obývacím pokojem nebo v menším bytě, může to být problém, ale 70palcová 8K TV vám umožní sedět mnohem blíže k televizi a stále vidět bohaté detaily. Tato těsná blízkost se propůjčí k pohlcujícímu zážitku jako v kině. A pokud máte malý nebo úzký obývací pokoj, nebudete se muset bát dostat pohovku dostatečně daleko od televize, abyste z ní měli maximum.

Ale šance jsou i v tomto scénáři, měli byste si místo toho koupit menší 4K HDR TV. Bude to stát mnohem méně a mnohem dříve uvidíte výhody. Pokud můžete utrácet navíc, najděte si televizi, která podporuje oba HDR standardy a má velmi dobré zpracování upscalingu. Zvažte OLED pro nejlepší tmavé barvy. Pokud dnes hledáte nový televizor, není dost pádných důvodů, proč čekat na televizory s rozlišením 8K.

8K televizory také nabídnou to nejlepší z technologie obrazovky. Sony v současné době předvádí 8K televizor, který dokáže dosáhnout neuvěřitelných 10 000 nitů. Nits jsou měřítkem jasu a pro rychlé srovnání, nejjasnější komerčně dostupné televizory dosahují až 4 000 nitů. Zároveň je tento televizor OLED, takže i když dokáže dosáhnout nejjasnějších jasů, dokáže zasáhnout i ty nejtmavší z tmavých. Tato široká škála se přelije do barev a poskytne mnohem živější a živější zážitek.

Samsung nabízí podobné výhody ve svých 8K televizorech a zároveň implementuje nové techniky upscalingu zmíněné dříve. Bude obsahovat další funkce, jako je režim Ambient, který přizpůsobí obrazovku místnímu osvětlení místnosti nebo ji nechá splynout se stěnou, když se nepoužívá. To je podobné funkci nalezené v Google Home Hub ale zvětšeno až na 85 palců.

Každý televizor s rozlišením 8K je krokem vpřed ve funkcích, schopnostech a dokonce i v komponentách z jakéhokoli televizoru s rozlišením 4K, který je dnes na trhu. V téměř doslovném smyslu nebude žádný jiný televizor schopen držet svíčku nad těmito televizory nové generace.

Přes všechny své obrovské náklady přinášejí 8K televizory ten nejlepší obraz, i když nesledujete 8K video. Ale pro průměrného spotřebitele výhody pravděpodobně nebudou vidět v domácnosti ještě několik let.

Kredit obrázku: S. Gvozd/Shutterstock, Grzegorz Czapski/Shutterstock, Cagkan Sayin/Shutterstock