9 aplikací pro výuku znakového jazyka pro začátečníky

Výuka znakového jazyka může být skvělým doplňkem vašich dovedností a pomůže vám snadno komunikovat s lidmi s různým postižením.

Znakový jazyk je skvělá technika pro neslyšící a němé jedince, jak sdělit své myšlenky. Ačkoli si to uvědomuje jen málo lidí, znakový jazyk není univerzální, protože jeho znakovým jazykem mluví různí lidé z různých zemí.

Díky tomu jsou znaky a gesta organizovány jazykově. Znakový jazyk je ve své podstatě kombinací následujících složek:

 • Gesta rukou
 • Výrazy obličeje
 • Kouzlo prstu
 • Dotek
 • Načasování a
 • Řeč těla.

Jak již bylo řečeno, aplikace pro výuku znakového jazyka na dnešním trhu mohou lidem pomoci naučit se znakový jazyk snadno. Používají několik kreativních metod, aby naučili uživatele gestům a řeči těla, která je pro znakovou řeč klíčová.

Dnešní článek prozkoumá některé z těchto aplikací pro výuku znakového jazyka a nakolik jsou užitečné.

Pojďme tedy začít!

Proč se potřebujete učit znakovou řeč?

Používání znakového jazyka je v dnešní době poměrně běžné. Zde je několik důvodů, proč by se každý měl učit znakový jazyk:

Komunikovat s miliony různě postižených jedinců.

Je to jeden z hlavních důvodů, proč se učit znakový jazyk. Na celém světě je více než 466 milionů (to je téměř 5 % světové populace) neslyšících a němých lidí. Je šokující, že existuje vážný nedostatek zdrojů, které by takovým jednotlivcům umožnily efektivně komunikovat s ostatními.

A očekává se, že toto číslo v příštích dvou dekádách poroste, přičemž se odhaduje, že ztrátou sluchu bude postiženo více než 900 milionů lidí.

V době, kdy lidé s různými schopnostmi chtějí efektivněji sdělovat své myšlenky, může být učení znakové řeči životně důležité.

Pomáhá rozvíjet „rozšířenou vizi“.

Kromě výhod bilingvismu dává znakový jazyk lidem také výhody bimodální. Pomocí těchto bimodálních dovedností můžete rozšířit své vizuálně-percepční znalosti. Dále pomáhá při rozvoji následujících dovedností:

 • Schopnosti mentální rotace
 • Vizuální citlivost
 • Povědomí o vesmíru

Používání znakového jazyka může také zlepšit motorické dovednosti a komunikaci, kromě toho, že vám pomůže lépe používat gesta rukou.

Když člověk používá k vnímání a zpracování informací více než jeden ze svých smyslů, automaticky to zvyšuje povědomí o svém okolí.

Pomáhá dětem stát se chytrými a empatickými

Znakový jazyk je také skvělý pro komunikaci s dětmi před verbálními projevy a pomáhá vašemu dítěti stát se chytřejším.

Výrazně zlepšuje slovní zásobu a duševní růst dítěte a zároveň posiluje vztah rodič-dítě. Kromě toho se děti také stávají bilingvními a lépe rozumí.

Je to krásný jazyk k učení.

Na rozdíl od toho, co si většina lidí myslí, znakový jazyk není jedním univerzálním jazykem. Je to ve skutečnosti kombinace více než 300 různých jazyků. Kromě toho existuje několik místních a regionálních variant stejného jazyka, z nichž mnohé jsou stále neznámé.

Je to jeden z největších důvodů, proč jsou lidé fascinováni učením znakového jazyka.

Nyní, když jsme si vědomi důvodů, proč se učit znakový jazyk online, pojďme prozkoumat některé oblíbené varianty znakového jazyka.

Jaké jsou různé typy znakových jazyků?

Jak již bylo zmíněno v předchozí části, existuje několik variant znakového jazyka. Téměř každá země má svou lokalizovanou verzi originálu.

  Jak přidat hudbu do Prezentací Google

To znamená, že zde je několik variant znakového jazyka:

Britský znakový jazyk (BSL), Nový Zéland, znakový jazyk Auslan

Více než 1 50 000 lidí ve Spojeném království používá britský znakový jazyk (BSL). Jazyk se vyvíjel v průběhu let ve školách Thomase Braidwooda pro neslyšící na počátku 18. a 19. století.

Jazyk se pak rozšířil dále do Austrálie a na Nový Zéland. Zajímavé je, že australská a novozélandská verze jsou podobné, používají stejnou gramatiku a slovní zásobu.

americký znakový jazyk (ASL)

Celkem 2 50 000 až 5 00 000 hluchých a němých Američanů tvrdí, že používají ASL jako svůj primární jazyk. Jazyk je poměrně populární a používá se napříč kontinenty.

Kanada, jihovýchodní Asie a západní Afrika jsou oblíbené regiony využívající ASL. Je založen na kombinaci francouzštiny a dalších místních znakových jazyků.

Na tuto variantu je také ovlivněn znakový jazyk Marthy Vineyard, kde používáme jednoruční abecedy.

čínský znakový jazyk (CSL/ZGS)

Obrovská populace neslyšících Číňanů (obvykle celkem 20 milionů lidí) používá ke komunikaci čínský znakový jazyk. Není však možné sledovat dopad, protože čínský vzdělávací systém stigmatizuje používání tohoto jazyka.

Indo-pákistánský znakový jazyk

Tento typ znakové řeči pochází z jižní Asie a mluví se jím v zemích jako Indie, Pákistán a některé další sousední země. Postrádá však oficiální podporu a není součástí školních osnov. Některé nevládní organizace však nabízejí odborné kurzy indicko-pákistánského znakového jazyka.

V Indii je pouze 250 certifikovaných lektorů znakového jazyka, díky čemuž je poptávka po aplikacích pro výuku znakového jazyka ještě převládající.

Nyní, když jste si vědomi různých typů znakových jazyků na celém světě, zde je několik doporučení oblíbených aplikací a webových stránek znakového jazyka, které byste měli vyzkoušet.

Znakový jazyk ASL Pocket Sign

Tato oblíbená aplikace znakového jazyka od MobiReactor pomáhá při výuce americké varianty znakového jazyka pomocí interaktivních lekcí využívajících komunitní prvek, který pomáhá vašemu růstu. S více než 0,5 milionu stažení je plný různých slov, která se můžete naučit. K dispozici je až 80 lekcí, denně jsou k dispozici bezplatné lekce.

Profesionálové:

 • Lidé mohou využít interaktivní lekce ke zvýšení svých znalostí znakového jazyka.
 • Obrovská databáze slov, vět a videí týkajících se znakového jazyka.
 • Existují různá cvičení, která pomohou uživateli efektivně porozumět pojmům.

Nevýhody:

 • Uživatelé v této aplikaci nenajdou informace o struktuře vět.
 • Nemůžete zamíchat kartičky a studovat různé kategorie v aplikaci.
 • Uživatelé nemohou mluvit s ostatními uživateli aplikace ani se od nich učit.

Pokud jste ochotni věnovat minimálně 2-3 minuty denně, pak můžete snadno získat velkou hodnotu z této aplikace. Kromě toho vývojáři také poskytli vyhledávací panel, který pomůže najít konkrétní slova.

Znaková řeč: ASL Kids

Tato aplikace pro výuku znakového jazyka ASL Kids se 3,4 hvězdičkami v Obchodě Google Play nabízí komplexní slovník pro děti, začátečníky a kojence. Můžete snadno sledovat videa jiných dětí, které ke komunikaci používají znakovou řeč, obvykle ve věku od 1 do 12 let.

Profesionálové:

 • Aplikace má pěkné uspořádání spolu s užitečnou kvízovou sekcí.
 • Obsahuje databázi 108 znaků, které můžete děti naučit.
 • Dospělí mohou také používat aplikaci k učení se o znakovém jazyce.

Nevýhody:

 • Obrázky a text nejsou zarovnány, což uživatelům ztěžuje správné čtení.
 • Aplikace nebyla dlouho aktualizována, takže velká část obsahu je zastaralá.
 • Uživatelé budou muset zaplatit za slova navíc.

Můžete se také naučit běžné znaky ze slovníku, kromě znalosti o pravopisu prstem a znakové řeči dítěte. K dispozici je také tlačítko zvuku a obrazu, které může stimulovat řeč a sluch.

Ace ASL: Naučte se Fingerspelling

Se 4,5 hvězdičkami v obchodě Google Play je aplikace Ace ASL: Learn Fingerspelling pro výuku znakového jazyka uživatelsky oblíbená. Kromě toho, že se podrobně naučíte pravopis, můžete k jeho procvičování použít technologii rozpoznávání znaků.

  Jak zavřít nereagující aplikace Chromebooku

Kromě toho můžete sledovat, jak rodilý signatář používá pravopis různou rychlostí k uhádnutí slov a k výzvě.

Profesionálové:

 • Různé interaktivní výzvy a praktické testy znalostí.
 • Studenti mohou také absolvovat kvízy, aby si prohloubili své znalosti.

Nevýhody:

 • Kartičky pro pravopis prstem nejsou příliš intuitivní.
 • Aplikace někdy při přihlašování do fotoaparátu uživatele nerozpozná. Uživatelé mají přístup pouze k abecednímu slovníku a za více funkcí musí platit.

Díky obsahu rozloženému na 50 úrovních aktivit se studenti mohou snadno naučit, jak psát abecedy a čísla zábavným a interaktivním způsobem. Aplikace je založena na umělé inteligenci a je skvělým nástrojem pro zvýšení jejich vyjadřovacích a vnímavých schopností na fotoaparátu telefonu.

Americký jazyk ASL

Aplikace ASL American Sign Language je ideální pro lidi, kteří se chtějí naučit znakový jazyk zábavným a interaktivním způsobem. Pomocí interaktivních videolekcí, piktogramů a slovníku ASL se můžete naučit používat čísla, abecedy a další fráze.

Profesionálové:

 • Užitečné pro osvojení základů znakového jazyka.
 • Kartičky jsou poskytovány jako názorná pomůcka pro studenty.
 • Nabízí také komunitní vzdělávací složku.

Nevýhody:

 • Rozložení aplikace není intuitivní.
 • Existují určité problémy s přehráváním a kvalitou videa.
 • Obsah je primární, a proto se nevyplatí upgradovat na prémiový plán.

Můžete si také přečíst příběhy týkající se různě postižených jedinců.

Znakový jazyk pro začátečníky

Tato aplikace znakový jazyk pro začátečníky, speciálně kurátorská pro začátečníky, je ideální pro výuku britského i amerického znakového jazyka.

Aplikace byla aktualizována před dvěma lety a měla obrovskou pokladnici gest pro abecedy a čísla. A co víc, naučíte se také pár každodenních slovíček.

Profesionálové:

 • Aplikace má obrovskou databázi abeced, čísel a gest.
 • Uživatelé se také seznámí s různými frázemi a pozdravy ve znakovém jazyce.

Nevýhody:

 • Není jasné, které slovo je součástí BSL nebo ASL.
 • Aplikace není intuitivní z hlediska použití.

Aplikace je slušná a nabízí komplexního průvodce pro každodenní použití. Kromě toho můžete také uložit kartičky offline pro pozdější použití.

Kapesní znakový jazyk ASL

Aplikace ASL Sign Language Pocket Sign nabízí obrovskou knihovnu videolekcí, které vám pomohou naučit se znakovou řeč online. Tyto lekce a interaktivní banky otázek můžete využít k oprášení svých znalostí, kromě toho, že se naučíte překládat znakový jazyk.

Profesionálové:

 • Stovky interaktivních lekcí založených na videu
 • Obrovská banka otázek pro praxi.
 • Uživatelé si mohou oprášit své znalosti pomocí slovníku znakového jazyka.

Nevýhody:

 • Kartičky nefungují dostatečně dobře
 • Uživatelé mohou absolvovat pouze jednu lekci denně. Pro více než jednu lekci je vyžadován placený plán.
 • Některé lekce obsahují chyby, jak upozornilo několik uživatelů.

Kromě toho můžete také používat kartičky a akční předměty, aby bylo učení zábavnější a zvídavější. Můžete se také naučit dětský znakový jazyk a základní fráze ASL.

Lingvano: Znakový jazyk – BSL

Aplikace pro výuku znakového jazyka Lingvano-BSL nabízí uživatelům zábavný a interaktivní způsob, jak se naučit znakový jazyk. Můžete se nejen naučit nová slova a gesta, ale také pochopíte, jak je používat v každodenním životě.

Profesionálové:

 • Aplikace byla navržena dobře a snadno se používá.
 • Uživatelé mohou použít vše, co se naučili, aby se stali více zdatnými. Uživatelé také získají řízené interaktivní lekce a výukové cesty.

Nevýhody:

 • Pokud uživatel vynechá některý den nebo vynechá lekci, může dojít ke ztrátě bodů.
 • Existují určité problémy s načítáním a přehráváním videí.
 • Student možná bude muset začít znovu, pokud se jeho pokrok neuloží.

A hádejte, co je na tom nejlepší? Na těchto lekcích nemusíte strávit více než 5 až 10 minut denně. Můžete sledovat videa, abyste si procvičili realistické dialogy a odměňovali se pruhy.

Aplikace ASL

Aplikace ASL patří mezi nejlepší online zdroje pro výuku znakového jazyka. Vyrobeno výhradně členy komunity neslyšících, pomáhá vám naučit se znakový jazyk zábavným a konverzačním způsobem. Kromě toho se také můžete dozvědět o různých frázích a gestech používaných v daném jazyce.

Přetažením jejich prstů po videu můžete ovládat rychlost přehrávání, kromě použití vyhledávacího pole pro identifikaci konkrétních slov a frází. Kromě toho můžete také použít některé personalizované tipy pro urychlení učení.

  Jak spustit jakoukoli aplikaci v režimu Obrázek v obrázku v okně 10

Profesionálové:

 • Aplikace má také prvek sociálního sdílení, který uživatele motivuje k tomu, aby se dozvěděli více.
 • Uživatelé mohou ovládat rychlost přehrávání při sledování videí.

Nevýhody:

 • Aplikace není dobře organizovaná.
 • Uživatelé mohou za přístup k pokročilým funkcím a výukovým balíčkům platit.

Aplikace umožňuje sociální učení znakového jazyka a umožňuje vám sdílet vaše učení na Facebooku a Twitteru.

Lingvano: Znakový jazyk – ASL

Aplikace Lingvano je zaměřena na výuku amerického znakového jazyka (ASL). Díky svým interaktivním lekcím a slovníku ASL je aplikace ideální pro výuku znakového jazyka online a získání jistoty pro jeho používání v reálných situacích.

Za méně než 10 minut denně pochopíte základy těchto gest a slov pomocí trenéra slovní zásoby, abyste si je zapamatovali.

Profesionálové:

 • Aplikace je interaktivní a má pěkné uspořádání, takže učení je snadné a zábavné.
 • Funkce dialogu pomáhají uživatelům pochopit, jak se znakový jazyk používá v každodenních konverzacích. Uživatelé se také mohou naučit, jak strukturovat věty a fráze ve znakovém jazyce.

Nevýhody:

 • Uživatelé musí mít přístup k placeným plánům, aby mohli používat pokročilé funkce.
 • Předplatné je trochu drahé.
 • Některá tlačítka v aplikaci nebudou fungovat správně.

Zajímavé je, že všichni trenéři v této aplikaci jsou hluší a němí, takže se budete učit přímo od zdroje.

Tipy a triky, jak se naučit znakový jazyk jako začátečník

Jakmile si stáhnete tyto aplikace znakové řeči, bude docela snadné se je naučit. Jak již bylo řečeno, diverzifikace zdrojů je vždy dobrý nápad pro urychlení učení.

Zde je několik užitečných tipů, jak se naučit znakový jazyk online jako začátečník:

 • Začněte se základy; začněte tím, že se naučíte různé typy znakových jazyků a poté se zaměříte na abecedu. Jakmile plynule ovládáte abecedu, můžete přejít k učení technik pravopisu prstem.
 • Učit se od někoho, kdo už znakový jazyk ovládá, je vždy dobrý nápad. Několik aplikací pro výuku znakového jazyka vám umožní sledovat videa rodilých mluvčích znakového jazyka nebo vás s nimi dokonce spárovat a získat tak komplexní zážitek z učení.
 • Praxe je klíčem k seznámení se znakovým jazykem. Můžete sledovat videa, číst knihy a hrát hry, které učí gesta, ale skutečné znalosti se dostaví pouze s přísnou praxí. Můžete také mluvit s ostatními lidmi a naučit se, jak tato gesta dobře používají.
 • Bylo by dobré poznamenat si důležitá znamení; můžete buď nakreslit obrázek gesta, nebo si napsat pokyny na později. Tyto poznámky můžete procházet později, kdykoli se budete cítit zaseknutí.

Závěr

Aplikace znakového jazyka jsou vynikajícím zdrojem, který vám může pomoci začít. Jakmile se zorientujete, můžete se obrátit na pokročilé školicí zdroje, které vám pomohou zlepšit dovednosti znakového jazyka.

V tomto článku jsme diskutovali o aktuální situaci týkající se užitečnosti učení znakového jazyka a o tom, jak může přinést pozitivní změnu v životech milionů lidí.

Probrali jsme také některé prominentní aplikace, které vám mohou pomoci zlepšit vaše znalosti znakového jazyka. Většina z těchto aplikací nabízí lekce a cvičení založená na videu, které jsou pro váš rozvoj zásadní. Doufáme, že tato doporučení aplikací jsou pro naše čtenáře užitečná.
Můžete také prozkoumat několik dobrých zdrojů, jak se naučit anglický znakový jazyk.

x