Bezpečnostní hrozby elektronického obchodu a jak chránit svůj obchod

Kybernetický útok může vašemu internetovému obchodu způsobit nenapravitelné škody. Můžete přijít o peníze, důležitá data a pověst. A co hůř, úspěšný kybernetický útok může oslabit celkovou životaschopnost podnikání. Musíte tedy zlepšit zabezpečení svého internetového obchodu, abyste zmírnili bezpečnostní hrozby elektronického obchodu.

Jakým hlavním bezpečnostním hrozbám dnes čelí majitelé online podniků a co můžete udělat pro ochranu svého internetového obchodu před těmito kybernetickými hrozbami? Čtěte dál a dozvíte se to.

Proč byste se měli zaměřit na zabezpečení elektronického obchodování?

Nejzásadnějším důvodem, proč hackeři provádějí kybernetické útoky, jsou peníze a průmysl elektronického obchodu jich má spoustu. Není tedy žádným překvapením, že webové stránky elektronického obchodu jsou svědky přívalu kybernetických útoků po celém světě.

The Sophos Ransomware Report 2023 uvádí, že 66 % podniků mělo v loňském roce útok ransomwaru. A průměrné náklady na obnovu ransomwaru (bez platby výkupného) jsou 1,82 milionu dolarů.

E-commerce společnosti spravují velké objemy dat. Takže i malý incident narušení dat vás může finančně ohrozit. Průměrné celosvětové náklady na únik dat jsou 4,45 milionu dolarů.

Všichni uživatelé zadávají své platební údaje (bankovní údaje nebo údaje o kreditní kartě), aby dokončili své transakce na webových stránkách elektronického obchodu. V důsledku toho jsou podvody s platbami online v tomto odvětví běžné.

Ve skutečnosti odvětví elektronického obchodování ztratilo více než 40 miliard USD v roce 2022 kvůli podvodným platbám na internetu.

To znamená, že byste měli posílit svou obranu, abyste ochránili své online podnikání před různými bezpečnostními hrozbami a problémy elektronického obchodování.

Kritické bezpečnostní hrozby elektronického obchodu, o kterých byste měli vědět

Následují běžné bezpečnostní hrozby. E-commerce podniky čelí v těchto dnech.

#1. Finanční podvod

Odvětví elektronického obchodování je sužováno různými typy finančních podvodů. Podvody s kreditními kartami jsou však jednou z hlavních bezpečnostních hrozeb elektronického obchodování. Při takovéto podvodné činnosti využívají kyberzločinci informace o odcizených kreditních kartách k provádění neoprávněných transakcí v internetových obchodech.

Další známou taktickou hrozbou, kterou aktéři používají k páchání finančních podvodů, je převzetí účtu. Jde o typ útoku krádeže identity, při kterém kyberzločinci nelegálně získávají přístup k účtům uživatelů v internetových obchodech a bankovním údajům uloženým na těchto účtech. Úspěšný útok na převzetí účtu může vést k podvodným nákupům z napadených účtů obětí.

Zpětná zúčtování jsou pro webové stránky elektronického obchodu velkou výzvou a poškozují jejich příjmy. Ke zpětnému zúčtování elektronického obchodu dochází, když zákazník zpochybní poplatek z online obchodu na výpisu z kreditní karty.

Požádají svou banku o stornování poplatku, a pokud banka souhlasí, prodejce přijde jak o peníze, tak o prodaný produkt. A prodejce může také zaplatit poplatek za zpětné zúčtování.

Proč zákazník požaduje zpětné zúčtování?

Nejčastějším důvodem je, že hrozba získala přístup k údajům o jejich kreditní kartě a provedla neoprávněné online transakce v internetovém obchodě.

  10 nejlepších hostingových platforem pro aplikaci Python

Zákazník však může proces zpětného zúčtování zneužít také kvůli své nespokojenosti s produktem nebo nepřátelskému procesu vrácení. Ať už je důvod jakýkoli, e-shop pravděpodobně přijde o peníze.

#2. Falešné vrácení a vrácení peněz

K falešným vrácením a refundacím dochází, když někdo tvrdí, že vrátí produkt, ale pošle zpět jinou, poškozenou/použitou položku nebo nic.

E-shop může vrátit peníze nebo poslat jiný produkt a přijít o peníze a zásoby podvodem. Tento podvod může také způsobit dodatečné náklady, jako je doprava a opětovné naskladnění.

#3. Phishing a pretexting

Zlomyslní aktéři využívají techniky phishingu a záminkové útoky, aby přiměli uživatele ke sdílení citlivých dat, jako jsou přihlašovací údaje pro internetové obchody, údaje o kreditních kartách nebo jiná finanční data.

Jakmile kyberzločinci získají potřebné údaje o uživatelích, provádějí neoprávněné nákupy na webových stránkách elektronického obchodu.

#4. Spam

Spam je irelevantní zpráva obsahující škodlivý odkaz. Cílem rozesílání spamu je přimět uživatele, aby klikli na odkazy, což je způsobí, že se neúmyslně dostanou na spamové webové stránky nebo nainstalují malware do svých počítačových systémů.

Webové stránky elektronického obchodu mají masivní provoz, takže na ně hackeři cílí spamovými zprávami, aby oslovili široké publikum. Kyberzločinci obvykle zanechávají spamové zprávy v komentářích na blogu a v komentářích na sociálních sítích a doufají, že uživatelé na tyto odkazy kliknou.

Spam ovlivňuje rychlost, bezpečnost a uživatelskou zkušenost vašeho webu elektronického obchodu.

#5. DDoS útoky

Cílem DDoS útoků je narušit webovou stránku elektronického obchodu a ovlivnit její prodej.

Při distribuovaném útoku odmítnutí služby (DDoS) aktéři hrozeb zaplaví váš internetový obchod provozem z více zdrojů natolik, že se stane nepřístupným pro legitimní uživatele.

A pokud zákazníci nemají přístup k vašemu webu elektronického obchodu, ztratíte tržby.

#6. Clickjacking

Při útoku typu clickjacking mohou útočníci oklamat vaše nakupující, aby klikli na prvek webové stránky maskovaný jako jiný prvek. V důsledku toho mohou uživatelé nevědomky stahovat malware, navštěvovat škodlivé webové stránky, sdílet citlivé informace, měnit nastavení účtu nebo převádět prostředky.

Škodlivý hráč může například skrýt malware pod tlačítkem „Stáhnout slevový kupón“ poté, co kompromituje váš web elektronického obchodu. Nic netušící zákazníci, kteří na něj kliknou, si mohou nevědomky stáhnout malware do svých zařízení a ohrozit tak jejich bezpečnost.

Jak váš obchod přenáší malware do zařízení obětí, vytvoří to negativní PR pro vaši značku.

#7. Malware

Malware je jednou z největších hrozeb elektronického obchodování, kterým dnes společnosti čelí.

Zde jsou kritické hrozby malwaru, o kterých byste měli vědět:

E-skimming

Při tomto útoku kyberzločinec implantuje skimovací kód na vaši webovou stránku pro zpracování platebních karet elektronického obchodu, aby se zmocnil kreditních karet a osobních údajů. Poté aktér hrozby přenese odcizená data do domény, kterou spravují.

Ransomware

Ransomware je typ škodlivého softwaru, který dokáže zašifrovat soubory nebo data na vašem webu elektronického obchodu a znepřístupnit je.

Poté útočník požádá o výkupné výměnou za dešifrovací klíč.

Útok ransomwaru může narušit provoz vašeho internetového obchodu, způsobit finanční ztráty a poškodit pověst vašeho obchodu, pokud dojde ke kompromitaci zákaznických dat.

Takže musíte přijmout proaktivní opatření, abyste zabránili ransomwaru.

Trojský kůň

Trojské koně jsou klamavé softwarové programy, které se zdají být legitimní, ale obsahují škodlivý kód.

Útočník může distribuovat trojského koně maskovaného jako legitimní aplikace nebo soubory. Po instalaci do vašeho zařízení může ukrást citlivé informace o vašem internetovém obchodě, jako jsou přihlašovací údaje do administrátorské konzole.

  Ansible pro začátečníky – základy Ansible a jak to funguje

Trojský kůň tedy může ohrozit celkovou bezpečnost vašeho webu elektronického obchodu.

Keylogger

Keylogger může špehovat každý úhoz na vašem počítači nebo zařízení, včetně přihlašovacích údajů a citlivých informací.

Pokud je útočník schopen nainstalovat keylogger na váš firemní počítač, může získat přihlašovací údaje správce. A pak mohou získat neoprávněný přístup k backendu vašeho webu elektronického obchodu.

#8. Únik dat

Únik dat je významnou hrozbou elektronického obchodu. Je to proto, že i malé narušení dat má vážné důsledky, včetně finanční ztráty, poškození pověsti a právních a regulačních důsledků.

Některé běžné důvody narušení dat jsou, ale nejsou omezeny na:

  • Zastaralý software
  • Špatné postupy hesel
  • Phishingové útoky
  • Lidská chyba
  • Malware

Měli byste tedy implementovat nejlepší řešení zabezpečení dat k ochraně vašich dat.

#9. Injekce škodlivého kódu: SQL a XSS

Injekce škodlivého kódu, jako jsou útoky SQL a XSS, mohou představovat vážné ohrožení vašeho elektronického obchodu.

K útoku SQL injection dojde, když kyberzločinec zneužije zranitelnosti ve vstupních polích vašeho webu elektronického obchodu k vložení škodlivých SQL dotazů. Tyto dotazy mohou manipulovat nebo krást data z databáze, potenciálně ohrozit informace o zákaznících nebo převzít kontrolu nad obchodem.

Při útoku XSS (cross-site scripting) aktér hrozby vkládá na webové stránky vašeho obchodu škodlivé skripty, které jsou pak spuštěny prohlížeči uživatelů. To může vést k neoprávněnému přístupu, krádeži dat nebo šíření malwaru.

Můžeš spusťte test záhlaví CSP (Content-Security-Policy). abyste věděli, zda váš e-shop používá hlavičky CSP k obraně proti XSS, vkládání škodlivého kódu a clickjackingu.

#10. roboti

Hackeři mohou vytvořit roboty, které dokážou prohledat celý váš internetový obchod a shromáždit důležité informace, jako jsou zásoby, ceny, nejprodávanější produkty atd. Poté mohou hackeři prodat důležitá data vašim konkurentům.

Vaši konkurenti, kteří jsou vybaveni takovými zásadními informacemi, mohou strategicky ocenit své produkty, aby přilákali zákazníky. Koneckonců, kdo by rád nekupoval produkt za co nejnižší cenu?

Proto musíte ve vaší společnosti implementovat jedno z nejlepších řešení pro detekci a zmírnění bot.

#11. Hrubou silou

Útok hrubou silou je hackerská technika, která využívá pokusů a omylů k prolomení hesla administrátorské konzole vašeho internetového obchodu. Při tomto typu útoku se aktér hrozby nejprve spojí s vaším webem. Poté spustí automatické programy k uhádnutí vašeho hesla.

Musíte tedy přestat používat běžná hesla a vytvořit silná hesla pomocí nástroje pro hesla.

#12. MITM

Při útoku typu man-in-the-middle (MITM) aktér hrozby odposlouchává komunikaci mezi vaším internetovým obchodem a legitimním uživatelem. V důsledku toho mohou shromažďovat citlivá zákaznická data, jako jsou přihlašovací údaje, informace o kreditních kartách atd.

Poté mohou shromážděné informace použít ke změně nastavení účtu oběti nebo k neoprávněným nákupům z napadeného účtu oběti ve vašem internetovém obchodě.

Jak zabránit bezpečnostním hrozbám elektronického obchodu

Následující strategie vám mohou pomoci posílit vaši obranu proti hrozbám elektronického obchodování.

#1. Bezpečné platební metody a platební brána

I když nabízí pohodlí, umožnit zákazníkům uložit si údaje o své kreditní kartě je riskantní záležitost. Proto byste se měli vyhnout ukládání informací o kreditní kartě na vašem webovém serveru.

Implementací platebního procesoru třetí strany, jako je PayPal nebo Stripe, odeberete zpracování plateb ze svého webu. To zajišťuje lepší zabezpečení citlivých dat zákazníků.

Můžete zkontrolovat tato oblíbená řešení pro zpracování plateb, abyste našli to, co nejlépe vyhovuje vašemu podnikání.

#2. SSL certifikát

Certifikát SSL prokazuje pravost vašeho webu a informuje vaše zákazníky, že spojení mezi serverem vašeho webu a uživateli je šifrované. To znamená, že nikdo nemůže zachytit, co zákazníci dělají na vašem webu, a vyloučit tak možnost útoků MITM.

  Jak vysílat zprávy na reproduktorech a displejích Google Assistant

Součástí shody s PCI DSS je také certifikát SSL. A mnoho prohlížečů neotevře váš internetový obchod, pokud váš web elektronického obchodu nemá certifikát SSL.

Musíte tedy získat certifikát SSL na svém webu elektronického obchodu.

#3. Ověření adresy zákazníka

Zpracovatelé kreditních karet a banky obvykle poskytují službu ověřování adresy, která okamžitě označí pochybné transakce.

Tato služba porovnává fakturační adresu, kterou zákazník uvede, s adresou, kterou má banka v záznamech. Pokud během zpracování platby dojde k nesouladu, systém může prodej odmítnout nebo označit k další kontrole.

#4. Neodmítnutí

Neodmítnutí zajišťuje, že obě strany, váš internetový obchod i zákazníci, nemohou odmítnout transakci, kterou dokončili.

Implementace opatření proti neodmítnutí, jako jsou digitální podpisy, proto může zákazníkům zabránit v odmítání nákupů a snížit zpětné zúčtování elektronického obchodu.

#5. Silné prosazování hesla

Aktéři hrozeb provádějí různé útoky heslem, aby uhádli přihlašovací údaje vaší administrátorské konzole. Měli byste tedy vytvářet silná, těžko uhodnutelná hesla.

Použití správce hesel ve vaší společnosti může usnadnit správu hesel. Pomůže každému vytvořit silná a složitá hesla a bude vás informovat, pokud se nějaká objeví při nedávném úniku dat.

Můžete zkontrolovat tyto správce hesel s otevřeným zdrojovým kódem a vybrat si nejlepší nástroj pro správu hesel.

A pokud nejste fanouškem cloudové správy hesel, můžete se podívat na tohoto místního správce hesel.

#6. MF ověřování

Vícefaktorové ověřování (MFA) přidává do vašeho elektronického obchodu další vrstvu zabezpečení. Je-li povoleno, MFA potvrzuje vaši identitu dvěma nebo více faktory, jako je kód, PIN, biometrie atd.

Pokud se hrozba náhodou dostane k vašim heslům, nebude mít přístup k vaší administrátorské konzoli, protože nezná další faktory.

#7. Anti-malware a antivirové nástroje

Nástroje kybernetické bezpečnosti, jako jsou antimalware a antivirová řešení, mohou pomoci ochránit váš web elektronického obchodu před škodlivými útoky.

Malware je všeobecné označení pro různé škodlivé programy, jako je ransomware, keylogger, trojan pro vzdálený přístup atd. Instalace výkonného antimalwarového programu vás může ochránit před různými hrozbami.

Také se ujistěte, že jste u těchto nástrojů povolili automatické aktualizace.

Přečtěte si více: Jak odstranit malware z počítače

#8. Administrátorský panel a zabezpečení serveru

Měli byste vytvořit složitá hesla pro administrátorský panel vašeho webu elektronického obchodu.

K vytvoření složitých hesel použijte kombinaci velkých, malých písmen, čísel a speciálních znaků. A čas od času měňte svá hesla správce.

Měli byste implementovat zásadu nejmenšího oprávnění, která zajišťuje, že uživatelé budou mít minimální přístup k panelu správce, který je nutný k provádění jejich úloh.

Měli byste se také ujistit, že panel správce vás upozorní, když se k němu pokusí získat přístup neznámá adresa IP.

#9. Firewall webových aplikací

Firewall webových aplikací (WAF) je bezpečnostní nástroj, který monitoruje, filtruje a blokuje příchozí a odchozí datové pakety z aplikace nebo webové stránky.

Implementací webového aplikačního firewallu můžete regulovat webový provoz, který vstupuje a opouští váš internetový obchod. A můžete blokovat škodlivé pokusy, jako jsou injekce SQL, útoky XSS a útoky DDoS. T

Tyto brány firewall webových aplikací s otevřeným zdrojovým kódem můžete prozkoumat a vybrat si nejlepší řešení pro svůj obchod.

#10. Zálohování dat

Aktuální zálohování zajišťuje, že i když dojde ke kompromitaci nebo ztrátě důležitých dat, můžete je rychle obnovit a pokračovat v poskytování služeb zákazníkům bez dlouhodobých výpadků, finančních ztrát nebo poškození pověsti.

Při zálohování dat z vašeho internetového obchodu se řiďte pravidlem 3-2-1. Uvádí, že byste měli vytvořit tři kopie dat a uložit data na dvě různá zařízení/platformy, z nichž jedno musí být úložiště mimo pracoviště.

K automatizaci procesu zálohování dat můžete použít jakékoli řešení zálohování podnikových dat.

Přečtěte si více: Doporučené postupy zálohování dat, které by měl každý dodržovat

Závěr

S bezprecedentním růstem odvětví elektronického obchodování se také znásobují hrozby elektronického obchodu. Nyní se zlomyslní aktéři zaměřují na internetové obchody více než kdy jindy. I malé narušení dat může ohrozit životaschopnost vašeho obchodu.

Měli byste tedy upřednostnit zabezpečení svého obchodu a vybrat nejlepší řešení zabezpečení elektronického obchodu ke zmírnění hrozeb.