Budou vaše oblíbené aplikace pro iPhone fungovat na iPadu?

Každý má své oblíbené aplikace. Ačkoli mnoho z nich bude fungovat na iPhonech a iPadech, ne všechny využívají výhod větší obrazovky iPadu. Vysvětlíme vám, jak zjistit, které aplikace by měly dobře fungovat, než si je stáhnete.

Různé typy aplikací

App Store je domovem milionů aplikací, ale ne všechny jsou si rovny. Chcete-li zjistit, zda bude aplikace pro iPhone fungovat na vašem iPadu, musíte vědět, jak fungují aplikace a App Store.

Existují čtyři typy aplikací, které může vývojář vytvořit:

Pouze pro iPhone: Tyto aplikace jsou vytvořeny pro iPhone a na iPadu nemohou vůbec fungovat. Počet aplikací, které spadají do této kategorie, je malý a jsou to obvykle ty, které vyžadují hardware, který v iPadu není.
Specifické pro iPhone: Tyto aplikace jsou navrženy tak, aby fungovaly na iPhone. Jsou vyrobeny s ohledem na obrazovku iPhone s odpovídajícím přizpůsobením rozhraní. Při instalaci na iPad však budou fungovat v režimu kompatibility s iPhone. Při spuštění v režimu kompatibility s iPhone se aplikace zobrazují na obrazovce iPadu stejně jako na iPhonu. Uživatelé si mohou vybrat, zda budou mít stejnou velikost jako displej smartphonu nebo zda budou zvětšeny a roztaženy tak, aby vyplnily větší obrazovku tabletu.
Pouze iPad: Tyto aplikace fungují pouze na iPadu. Málokteré jsou obvykle hry nebo aplikace pro kreslení, které nejsou vhodné pro menší obrazovku.
Univerzální: Tyto aplikace jsou navrženy tak, aby fungovaly stejně dobře na iPhone a iPad. Po instalaci do iPhonu aplikace zobrazí rozhraní specifické pro smartphone. Po instalaci do iPadu se rozhraní aplikace změní na rozhraní, které je vhodnější pro větší displej a potenciálně funguje s příslušenstvím, jako je Apple Pencil. Toto jsou druhy aplikací, které Apple nutí vývojáře vytvářet.

Nejlepší aplikace pro majitele iPadu

Bude tedy vaše oblíbená aplikace pro iPhone fungovat na vašem iPadu? Pokud je univerzální nebo specifický pro iPhone, odpověď je ano. V ideálním případě budete chtít univerzální aplikaci, zvláště pokud používáte také iPhone. Získáte dvě aplikace v jedné a obě budou co nejlépe využívat zařízení, na kterých jsou nainstalovány. Pokud však nepoužíváte iPhone, určitě postačí aplikace pouze pro iPad.

Poslední možností je použít aplikaci specifickou pro iPhone. Poběží na vašem iPadu v režimu kompatibility s iPhone; nebude to lehké pro oči, ale je to lepší než nic, pokud jste v nouzi. Doporučujeme oslovit vývojáře a zeptat se, zda se pracuje na univerzální aplikaci.

Aplikace pouze pro iPhone nelze na iPady vůbec nainstalovat, takže se nemusíte bát, že byste si nějakou náhodou stáhli. Jednoduše se neobjeví v App Store na iPadu.

Jak identifikovat univerzální aplikace na iPadu

Nejjednodušší způsob, jak identifikovat univerzální aplikaci z vašeho iPadu, je podívat se na snímky obrazovky v App Store. Pokud vidíte snímky obrazovky iPadu, jste v pořádku – aplikace je buď univerzální, nebo pouze pro iPad. V žádném případě nezůstanete s nafouknutým rozhraním iPhone.

Pod snímky obrazovky také uvidíte seznam oficiálně podporovaných zařízení. Univerzální aplikace zobrazí kompatibilitu s iPhone, když je záznam zobrazen na iPadu.

Jak identifikovat univerzální aplikace na iPhone

Stejná poznámka je viditelná v App Store na iPhonu. Pokud je pro vás verze pro iPad důležitá, před stažením zkontrolujte, zda je aplikace univerzální – pokud ano, nabízí aplikaci pro iPad.

Aplikace uvedené jako „Kompatibilní s iPhone“ v části Informace (v dolní části položky App Store) jsou pouze pro iPhone. Ty, které říkají „Kompatibilní s iPhone, iPad a iPod Touch“, jsou specifické pro iPhone, pokud není pod snímky obrazovky uvedena verze pro iPad.

Pokud je aplikace specifická pro iPhone nebo pouze pro iPhone, zvažte hledání alternativy.

Většina vysoce kvalitních aplikací – s výjimkou Instagramu – je pravděpodobně univerzální a měla by na vašem iPadu fungovat stejně dobře jako na vašem iPhonu. Vývojáři se v posledních letech posunuli směrem k vytváření univerzálních aplikací a je jich mnohem více, než bývalo.