Budoucnost softwaru ve Windows: Co je soubor MSIX?

Soubor s příponou .msix je instalační program aplikace Windows. Microsoft nedávno představil MSIX jako alternativa k balíčkům EXE, MSI a dokonce i AppX. Buďte opatrní a před spuštěním souboru MSIX se ujistěte, že důvěřujete jeho zdroji.

Windows má příliš mnoho různých typů instalačních programů

V současné době má Windows tři běžné formáty instalačního programu – MSI, EXE a AppX. Každý má jiné silné a slabé stránky.

Instalační programy MSI jsou nejlepší pro jednoduché, možná bezobslužné instalace. Používají základní instalační grafické uživatelské rozhraní (GUI), které nainstaluje nebo odinstaluje program bez doplňků nebo možností. V samém jádru je tento instalační program komprimovanou sadou instalačních souborů obsahujících všechna potřebná data pro software. Proces instalace nezjistí, zda software již existuje nebo zda chybí nějaké součásti. Může přepsat jakékoli soubory v instalační cestě. Tato jednoduchost znamená, že tichá, všechna výchozí instalace je pro administrátory hračkou.

  Jak povolit zbývající výdrž baterie ve Windows 10

Instalační programy EXE jsou všestrannější než instalační programy MSI, ale s přidanou schopností přicházejí komplikace. Tento instalační program může obsahovat možnosti pro jazyky, doplňky, zjišťování předchozích instalací a další. Instalační programy EXE umožňují vlastní instalační cesty a výběr komponent k instalaci. Vývojáři mohou do grafického uživatelského rozhraní přidat svou vlastní značku a začlenit smluvní podmínky specifické pro daný jazyk nebo odkazovat na webovou stránku s uvítací zprávou. To však zase činí tichou bezobslužnou instalaci mnohem obtížnější, a tedy méně užitečnou v podnikové situaci.

Instalační programy AppX se používají pro univerzální aplikace pro Windows a sdílejí některé výhody instalačních programů MSI. Jsou to jednoduché, přímočaré instalátory s několika možnostmi, které má koncový uživatel. Navíc umožňují snadnější upgrade ze starších verzí softwaru na novější verze a umožňují čistší odinstalaci. Instalační programy AppX také spoléhají na technologii kontejnerů, takže jsou kvůli bezpečnosti izolovány od zbytku operačního systému. Bohužel program napsaný pro MSI nebo EXE instalační program musel být přepsán nebo převeden, možná s pomocí nástrojů, pro balíček AppX. A balíčky AppX lze používat pouze s Windows 10, takže starší verze Windows mají smůlu.

  Jak zakázat „rezervované úložiště“ v systému Windows 10

MSIX kombinuje nejlepší vlastnosti MSI a AppX

Soubor MSIX má výhody AppX a přitom je podobný souboru MSI. Jedná se o přímočarý instalační program, který mohou správci systému dokonce naskriptovat pro automatickou „bezobslužnou“ instalaci. Navíc se spoléhá na technologii kontejnerů, která umožňuje plynulé odinstalování a upgrady.

Z pohledu uživatele se MSIX nainstaluje jako soubor MSI, ale v zákulisí se nainstaluje jako soubor AppX. Navíc je možná distribuce MSIX mimo Microsoft Store. A s tímto novým procesem je snazší přenést starší programy a přebalit je pro MSIX.

MSIX bude fungovat i na Windows 7, Linuxu a dalších!

Snad nejzajímavější funkcí MSIX je Microsoft vydala SDK zlepšit kompatibilitu napříč platformami. Jak je vidět na jejich stránce GitHub, podpora je možná pro iOS, MacOS, Android, Linux a dokonce i starší verze Windows. Vývojáři umisťují do souborů MSIX speciální pokyny, aby bylo možné identifikovat operační systém a jaké kroky podniknout.

Programy se odinstalují čistěji

Když nainstalujete program pomocí MSI a EXE, může tento program provádět změny registru a vytvářet soubory a složky v celém systému. Když program odinstalujete, tyto soubory a klíče registru často zůstanou a zanechají ve vašem systému nepořádek.

  Jak opravit chybu „Nepodařilo se nainstalovat“ pro aktualizaci KB3194496 v systému Windows 10

S MSIX se programy instalují do kontejneru a všechny jejich potřebné soubory buď zůstávají v tomto kontejneru, nebo se řídí přesnými, předvídatelnými pravidly o tom, kde mohou tyto soubory sídlit (například ve složce AppData). Když odinstalujete, všechna data jdou s programem – nezůstane po vás žádný nepořádek. To znamená, že váš systém bude čistší.

Je to stále instalátor, takže buďte opatrní!

Pokud se díváte na soubor MSIX a přemýšlíte, zda je bezpečný, měli byste si položit první otázku, kde jste získali instalační program. Stejně jako jakýkoli jiný instalační program, pokud nedůvěřujete zdroji, neměli byste jej otevírat.

Ještě před stažením souboru byste měli podniknout kroky k zajištění jeho bezpečnosti. Nakonec se jedná o instalační program, což znamená, že může potenciálně nainstalovat fantastický program, nevyžádaný program nebo něco horšího.

Kdy začnu vidět soubory MSIX?

Může chvíli trvat, než uvidíte soubor MSIX. Microsoft stále dolaďuje některé slibované schopnosti a až donedávna mohla vytvořit balíček MSIX pouze sestavení Insider Windows 10.

I po jemném vyladění budou muset vývojáři a poskytovatelé instalačních technologií, na které spoléhají, přijmout nový balíček, naučit se ho a nasadit ho. Tedy pokud se pro to vůbec rozhodnou; vývojáři mohou pokračovat ve vytváření EXE a MSI instalačních programů, pokud chtějí. Přijetí nového formátu je spojeno s riziky a náklady, takže vývojáři to musí porovnat s výhodami.