Celý víkend jsem používal chytrý reproduktor Cortana. Zde je důvod, proč to selhalo

Strávil jsem dny používáním Cortany místo Alexy nebo Google Assistant a díky této zkušenosti jsem se cítil stejně drsně jako Cortana. Bohužel Microsoft zaostal natolik, že jediné rozumné řešení je vzdát se.

Satya říká Goodbye to Cortana Speakers

Nedávno Satya Nadella, generální ředitel společnosti Microsoft, řekl, že už Cortanu nevidí jako konkurenta Alexa nebo Google Assistant. Podle MSPoweruser, uvedl:

„Měli byste to být schopni používat na Google Assistant, měli byste to mít možnost používat na Alexa, stejně jako používáte naše aplikace na Androidu a iOS, takže alespoň takto chceme přemýšlet o tom, kam to půjde.“

Ale je Cortana tak daleko? Je čas vydat se novým směrem a vzdát se Cortany jako vaší oddané digitální domácí asistentky? Strávil jsem několik dní tím, že jsem se to snažil určit, a zjistil jsem: Ano, toto je správné rozhodnutí.

Nastavení bylo složité

Když jsem začal s tímto experimentem, okamžitě jsem narazil na problém. Mám zařízení Alexa a zařízení Google roztroušená po mém domě. Ale nemám zařízení Cortana tak pohodlně umístěná. Vlastním Surface Pro 3, počítač s Windows 10 a do telefonu jsem si dal Cortanu. Můj počítač ale nemá mikrofon, můj Surface v dnešní době tráví většinu času vypnutý a můj telefon nemá dostatečně slušný mikrofon pro rychlé hlasové příkazy.

Pořídil jsem si tedy Harmon Kardon Invoke pro svou kancelář (kde trávím hodně času) a používal jsem svůj telefon na jiných místech v domě. Není to dokonalý scénář jeden k jednomu, ale dost dobrý. Bohužel neexistuje ekvivalent Google Home Mini nebo Echo dot, pouze Invoke. Takže levné umístění reproduktorů Cortana po domě nepřipadá v úvahu. Cena Invoke klesla na 50 dolarů, což je velmi málo na tak skvěle znějící reproduktor, ale můžete získat Echo Dots a Google Mini za méně peněz. Pokud budete dávat pozor, není neobvyklé je vidět pouhých 30 dolarů.

Cortana dělá polovinu základů dostatečně dobře

Moje primární použití pro moje zařízení Google a Alexa jsou ovládání chytré domácnosti, hudba, časovače a rutiny, které automatizují věci. Když přišla řeč na integraci Smart Home, myslel jsem si, že to dělám dobře. Cortana má integraci Wink, Smartthings a Philips Hue. V současné době používám rozbočovač Wink pro mnoho svých chytrých domácích zařízení a žárovky Philips a ovládání těchto zařízení fungovalo bez problémů. Zkušenosti s většinou mých chytrých domácích zařízení byly na stejné úrovni jako Alexa nebo Google Assistant.

  Jak se vlastně vyrábějí CPU?

Cortana pokračovala dobře se snadno nastavitelnými časovači a budíky a přidání Spotify byl jednoduchý proces, který vypadal, že funguje dobře. Alespoň do té doby, než jsem chtěl zastavit hudbu. Zhruba v polovině času nefungovalo vyslovení „Stop“ nebo „stop hudby“. Cortana by mi řekla, že to teď nemůže udělat. Kdybych to zkusil ještě několikrát, nakonec by to fungovalo. Stejně problematické bylo vyvolávání playlistů. Navzdory špatnému názvu, vyslovení „play the blind forest on Spotify“ správně vytáhlo můj playlist Ori and the Blind Forest, ale vyslovení „play Ori and the Blind Forest“ Cortanu pokaždé zmátlo. Zjistil jsem, že je jednodušší ovládat hudbu z aplikace Spotify než pomocí hlasových interakcí.

A naopak, pokud mám správný název skladby nebo osoby, zřídkakdy, pokud vůbec, vidím tyto problémy s Asistentem Google a Alexa se Spotify.

Chybí více funkcí, než je k dispozici

Problémy začaly v mém obývacím pokoji. Světla v mém obývacím pokoji jsou zařízení Magic Home a Cortana pro ně nemá žádnou integraci. Pak jsem si uvědomil, že moje chytré zásuvky jsou buď zařízení iClever nebo GE, a zatímco zařízení GE mají integraci Wink, zařízení iClever ne. Nemohu tedy rozsvítit světla v mém obývacím pokoji ani nemohu ovládat většinu svých chytrých zásuvek pomocí Cortany. Musel jsem se kvůli tomu vrátit k Alexovi nebo Googlu.

Někdy hudba, která se mi líbí, není na Spotify, v takovém případě se obrátím na jiný zdroj. Bohužel výběr hudebních služeb pro Cortanu je minimální. Navzdory tomu například neexistuje žádná Pandora jejich slib že to přijde před více než rokem. Pandora neaktualizovala svůj zpravodajský blog žádnou další zmínkou o Cortaně, ani když naposledy aktualizovala aplikace pro Xbox. I se Spotify nemá Cortana vůbec zvuk pro více místností, což je funkce, kterou používám pravidelně. A pokud jsem chtěl interkom, bylo to zpět na Alexu nebo Google. Problém není jen v tom, že nemám reproduktory Cortana v celém domě, tyto funkce neexistují.

Mám svůj e-mail a kalendář integrovaný přes Outlook.com, takže to mělo být hračkou. A i když můj e-mail fungoval dobře, můj kalendář zanechal mnoho přání. „Cortana, co mám v kalendáři“ a „jaká je moje další schůzka“ vedlo k odpovědím, že dnes v kalendáři nic není. Ale hledal jsem zítřek. Tak jsem zkusil „co je zítra v mém kalendáři“ a po dvou pokusech to nakonec vyšlo. Bohužel informace, které jsem obdržel, nebyly užitečné kvůli balíčkům.

Kdykoli dostanu e-mail o zásilce na cestě, společnost Microsoft ji užitečně přidá do mého kalendáře v očekávaný den příjezdu. Frustrující je, že dotaz Cortany „kdy dorazí můj balíček“ nepřináší žádné výsledky. Můj kalendář uvádí pět balíků, které dorazí zítra, a Cortana si přečte pouze první čtyři položky na seznamu. Což znamená, že moje skutečná schůzka (šestá položka) na zítra nebyla uvedena.

  Jak odstranit „Pokračovat ve sledování“ na Netflixu

Schůzky v kalendáři také odhalily, že Cortana nefunguje konzistentně napříč zařízeními. U události na zítra je nastaveno připomenutí na dnešek. Když se toto připomenutí stalo, zasáhlo můj telefon Android, telefon s Windows, můj počítač a můj Surface. Ale na Invoke se nic nestalo. Kdyby jiná zařízení nebyla ve stejné místnosti, možná bych to připomenutí úplně přehlédl.

Aplikace Cortana moc nepomáhá

Nepřidávám hromadu pravidel hlasem

K automatizaci domova hojně využívám rutiny. Uvažoval jsem o jejich přechodu na Cortanu, abych měl kompletní zážitek, ale na začátku procesu pro Cortanu prostě neexistovala možnost rutin. V polovině došlo k aktualizaci a Microsoft představil funkce velmi podobné rutinám nazvaným Scenes and Rules. Scény mohou kombinovat akce – pokud se světla v kuchyni vypnou, stáhněte termostat na 70 stupňů. Pravidla umožňují konání akcí v určitou dobu — ve 21:00 zapněte světlo na verandě.

Myslel jsem, že jsem našel svou cestu k automatizaci, ale opět jsem rychle zjistil, že Microsoft tuto funkci implementoval jen napůl. Scény a pravidla můžete nastavit pouze hlasem. Pokud se ponoříte do nastavení aplikace Cortana (kam Microsoft přesunul poznámkové bloky), můžete zobrazit a odstranit existující scény a pravidla, ale nemůžete je přidávat. V tu chvíli jsem rozhodila rukama a vzdala to. Mám příliš mnoho rutin, abych je mohl přidat hlasem.

Alarmy a časovače jsou stejně problémem. Nemůžete je pojmenovat, ať už používáte aplikaci nebo hlas, a pokud nějaký vytvoříte z reproduktoru Cortana, musíte ho pomocí reproduktoru odebrat. Protože to nedokážete pojmenovat, znamená to říct něco jako: „odstraň můj budík 16:30“ a doufat, že ti Cortana rozumí. Pokud jsem si jeden nastavil v telefonu, šlo to do aplikace hodin. I když, když jsem to udělal, nenastal správný čas, přestože jsem používal možnost psaní.

Prostým faktem je, že Google a Amazon zde odvedly mnohem lepší práci s integrací aplikací. Mohu ovládat připomenutí, budíky a časovače pro kterékoli ze svých zařízení z příslušné aplikace. A mohu nastavit rutiny klepnutím na obrazovku svého telefonu, aniž bych s těmito zařízeními mluvil jednoduchým způsobem, který se snadno používá.

Existuje jen velmi málo dovedností a jejich zapnutí je matoucí

Když Microsoft oznámil Invoke, chlubil se, že na Cortaně již existuje 46 dovedností. Od té doby se tento počet zvýšil na více než sto. Ale to je nekonečně malé ve srovnání s Alexinými 50 000 dovednostmi. A i když ne každá dovednost Alexa je působivá, mnoho z nich se alespoň snaží udělat něco jedinečného, ​​jako je číst příběh nebo usnadnit deskovou hru. Cortana sotva pokrývá základy jako Domino, Dark Sky a Wink.

Ale nejhorší na tom je zkusit přidat dovednost. Dovednosti, které jste si již nainstalovali, najdete v aplikaci Cortana. Kliknutím na možnost „Discover More Skills“ se však dostanete do Webová stránka dovedností Cortana, kde můžete kliknutím na dovednost získat popis. Neexistuje však žádné tlačítko pro přidání, možnost instalace ani nic jiného, ​​co by navrhovalo, jak to povolit. Microsoft očekává, že se pokusíte tuto dovednost využít tím, že si promluvíte s Cortanou, v tu chvíli budete vyzváni, abyste ji přidali.

  Jak importovat soubor PKPASS do Apple Wallet

Ale musíte vědět, že dovednost existuje na prvním místě, což znamená, že nevyhnutelně skončíte na této webové stránce – tak proč nám ji nedovolit zapnout odtamtud?

Nejúčinnější věc, kterou můžete s Cortanou udělat, je proměnit ji v Alexu

Pokaždé, když jsem narazil na problém s používáním Cortany, odpověď byla docela jednoduchá: Zavolejte Alexovi. V souladu se svým příslibem „používejte pouze zařízení Cortana“ jsem nezvolil snadný způsob. Místo toho jsem zavolal Alexu přes Cortanu pomocí jejich nové integrace. S potěšením mohu říci, že to fungovalo skvěle. Většinu času během dvou sekund jsem slyšel Alexu zvonit, aby mi dala vědět, že převzala řízení, a pak jsem mohl vyslovit příkaz, který jsem potřeboval. Poté, co můj požadavek prošel, Alexa se zeptala, jestli je ještě něco. Když jsem skončil, mohl jsem buď říct „přestaň poslouchat“, nebo neřekl vůbec nic. Nakonec jí vypršel časový limit.

Ale jakkoli je tato integrace těsná, je to stále mírně zpožděný krok, kdy byste mohli použít pouze reproduktor Alexa. Pokud jsou reproduktory hlasového asistenta o pohodlí, pak má smysl jít přímo do huby virtuálního koně a přeskočit zpoždění.

Cortana uvízla v čase

Téměř každý problém, se kterým jsem se setkal s Cortanou, byl kdysi problémem s Alexou a Google Assistant.

Ne vždy počítaly s více reproduktory, ani neměly zvuk ve více místnostech. Ve svých aplikacích jim chybělo vylepšení a na začátku nebyly přítomny rutiny. Ale Amazon a Google pracovaly na vylepšení svých nabídek, a upřímně řečeno, Microsoft ne. Alespoň ne způsobem zaměřeným na spotřebitele. Možná předvedli ukázky futuristických kancelářských pracovišť, ale tobě ani mně to doma nedělá dobře.

Mohl by to Microsoft dohnat? Asi ano, ale za jakou cenu? Microsoft je velká korporace se spoustou želízek v ohni a pokaždé, když se zde zaměří na nějaký zdroj, ztratí pozornost někde jinde.

Pravdou je, že i kdyby Microsoft přidal všechny funkce, které Cortaně v současnosti chybí, nevyřešilo by to problém, kterému Microsoft, jak se zdá, čelí až příliš často. Nízká míra přijetí znamená, že chybí podpora třetích stran, ale chybějící podpora třetích stran znamená nízké přijetí. Microsoft čelí stejnému problému s kuřecím masem a vejci, který viděl u Windows Phone, a proto je tak málo dovedností Cortany. Nikdo nemá zájem je rozvíjet.

V určitém okamžiku je nejlepší změnit kurz a položit novou otázku. Co jiného by Cortana mohla být? A právě na to Satya Nadella svými nedávnými prohlášeními narážel.

Mezitím se vrátím k Alexovi a Googlu. Ponechám si reproduktor Cortana pro integraci Spotify, ale pravděpodobně nic jiného. I když se hlasová odezva nezlepší, mohu si jej ponechat vedle počítače a ovládat jej z aplikace Spotify nebo jej používat pouze jako reproduktor Bluetooth. A abych byl spravedlivý, je to docela dobře znějící Bluetooth reproduktor za 50 dolarů.