Co je bezdrátová nabíječka s certifikací „Qi“?

Pokud jste si udělali čas koupit bezdrátovou nabíječku, pak jste pravděpodobně narazili na termín „certifikováno Qi“. Ale co to sakra je Qi a proč byste měli používat bezdrátovou nabíječku s certifikací Qi?

Qi je pouze standard bezdrátového nabíjení

Qi (vyslovujte „chee“) je standard pro bezdrátový přenos energie. Je to formát, který udržuje Wireless Power Consortium (WPC)a jejím cílem je standardizovat bezdrátové nabíjení napříč všemi zařízeními stejným způsobem, jakým standardy USB nebo Bluetooth standardizovaly přenos dat napříč všemi zařízeními.

Proč je ale potřeba standardizovat bezdrátové nabíjení?

Bez standardu, jako je Qi, by bylo bezdrátové nabíjení pořádnou bolestí v zadku. Představte si, že by každý smartphone používal svůj vlastní jedinečný kabel namísto Micro-USB, USB-C nebo Lightning. Bez standardu Qi je to nesmysl, se kterým byste se museli vypořádat.

Říkáme „v zásadě“, protože technicky vzato je možné, aby nestandardizované bezdrátové nabíječky fungovaly s nestandardizovanými telefony. Ale prolínání energetických standardů s nepodporovanými zařízeními je neúčinné a nebezpečné.

Díky standardu Qi jsou věci bezpečné a snadné

Bezdrátové nabíječky se při přenosu energie spoléhají na magnetickou indukci nebo magnetickou rezonanci (Qi využívá obojí). Je to něco jako magnetické pole, které obklopuje Zemi. Váš telefon obsahuje cívku, která přeměňuje tuto magnetickou energii na elektrickou energii, která následně nabíjí baterii. Jednoduché, že?

Proto je technicky možné, aby nestandardizované bezdrátové nabíječky fungovaly s nestandardizovanými přijímači v telefonech. Představme si ale svět bez standardů bezdrátového nabíjení. Narazili byste na tři velké problémy:

Přetížení telefonů: Smartphony mají vestavěné omezovače napětí, které zabraňují kabelovému přebíjení. Ale bezdrátové nabíjení se spoléhá na cívku, jako cívka na elektrické varné desce. Bez standardu bezdrátového nabíjení by bezdrátová nabíječka s vysokým výkonem (řekněme 25 wattů) mohla poškodit cívku bezdrátového telefonu s nízkým výkonem (která může mít omezený dosah 0–5 wattů) spolu s jeho baterií a dalšími vnitřními prvky.
Přehřívání: To je již častým problémem pro vysokonapěťové (nebo levné) bezdrátové nabíječky. Bez správného řízení spotřeby nebo ventilace se bude hromadit teplo a poškodí váš telefon. Dostatek tepla může způsobit poškození baterie, což může také vést k požáru.
Přenos tepla na blízké předměty: Bez vestavěné detekce cizích předmětů (FOD) může být bezdrátová nabíječka nakloněna vytlačit magnetickou energii na věci, které nejsou telefony, jako jsou kusy kovu nebo blízké předměty. To může způsobit přehřátí, požáry nebo popáleniny.

Standard bezdrátového nabíjení Qi účinně zajišťuje, že se s těmito problémy nikdy nesetkáme. Pokud má telefon nebo nabíječka certifikaci Qi, je testována organizací Wireless Power Consortium z hlediska bezpečnosti, účinnosti a kompatibility. Zařízení s certifikací Qi musí pracovat od 0 do 30 wattů (standard Qi může dosáhnout až 1 kilowatt, ale ne pro telefony), musí projít teplotními testy a splňovat standardy Qi FOD. Musí být také kompatibilní se všemi ostatními zařízeními s certifikací Qi (telefony nebo nabíječky), stejně jako všechny Micro-SD karty fungují se všemi Micro-SD porty.

Jiné standardy bezdrátového nabíjení existují a jsou mrtvé

Powermat z roku 2009. Pracuje na nabíjecím standardu PMA, nikoli Qi.

Mluvíme o Qi, jako by to byl jediný standard pro bezdrátové nabíjení. Je to proto, že i když existují jiné standardy bezdrátového nabíjení, již nejsou skutečně relevantní.

Upřímně, jsme s tím v pohodě. Různé standardy bezdrátového nabíjení spolu nehrají dobře, takže je lepší (na spotřebitelské úrovni), aby všechny telefony a bezdrátové nabíječky podporovaly jeden formát. Ale v zájmu znalostí a technické historie, jaké jsou některé další standardy bezdrátového nabíjení?

No, je tu Powermat (PMA), který využívá k nabíjení zařízení magnetickou indukci. Pamatujte na ty funky nabíjecí podložky z roku 2008 nebo 2009? Byly to bezdrátové nabíječky PMA. Telefony Samsung Galaxy (S8, S9 a S10) stále podporují standard PMA (vedle Qi), ale lidé si stěžují že S10 nefunguje se všemi nabíječkami PMA.

Další pozoruhodný standard bezdrátového nabíjení je tzv AirFuel (dříve Rezence), která se při nabíjení zařízení spoléhá na magnetickou rezonanci. Je podporována a hrstka zastaralých zařízení že ne