Co je Intel Core Ultra? Vysvětlení nového schématu pojmenování společnosti Intel

Klíčové věci

  • Intel vyměnil svou ikonickou značku „i“ za „Core Ultra“, počínaje procesory Meteor Lake 14. generace.
  • Procesory Core Ultra mají NPU Intel pro podporu umělé inteligence a mají nový design čipů.
  • Mezi klíčové upgrady Intel Core Ultra patří zvýšení výkonu, integrace AI, podpora DDR-5 RAM a lépe integrovaná grafika.

Pokud jste si někdy koupili procesor Intel, budete znát ikonické značky „i“ a „Core“ společnosti. Byly hlavními pilíři PC hardwaru po celá desetiletí, ale s uvedením procesorů Intel 14. generace Meteor Lake se to vše změnilo.

Váš CPU již nebude zdobit „i“, které tak dlouho tvořilo základní část identity Intelu. Místo toho Intel upustil od „i“ ve prospěch nového schématu značky: Core Ultra.

Co je tedy Core Ultra a skutečně má vliv na to, co pohání váš počítač?

Co je Intel Core Ultra?

Core Ultra je nové schéma pojmenování společnosti Intel pro své prémiové procesory, počínaje čipy 14. generace Meteor Lake pro notebooky. Značka Intel Core Ultra dorazí na stolní procesory s procesory Arrow Lake 15. generace, jejichž uvedení na trh se předpokládá koncem roku 2024.

  Který monitor je pro vás nejlepší?

Nyní zpět ke značce Core Ultra. Intel upustil od svého ikonického „i“ ze svých konvencí pojmenování, což znamená, že až si příště vezmete nový notebook, váš procesor nebude Intel Core i3, i5, i7 nebo i9. Místo toho bude váš nový notebook (nebo v budoucnu stolní počítač) obsahovat Intel Core 5, Core 7 nebo Core 9 nebo Intel Core Ultra 5, Core Ultra 7 nebo Core Ultra 9.

Intel Core Ultra však obsahuje více, než se na první pohled zdá, zejména pod kapotou CPU – což je také jeden z hlavních rozdílů mezi Intel Core Ultra a běžným Intel Core CPU.

Jaký je rozdíl mezi Intel Core Ultra a Intel Core?

Liší se nejen jmény. Intel Core Ultra a Intel Core znamenají rozdíl mezi CPU s nebo bez Intel NPU (neurální procesorová jednotka), které jsou navrženy tak, aby „uvolnily výkon AI, vytvořily pohlcující grafické zážitky a umožnily vysoce výkonné zpracování s nízkou spotřebou“. Digitální trendy počítá s tím, že „značka jádra je vyhrazena pro ‚starší‘ architektury“, i když jasnější informace o tom budeme mít, až budou uvedeny procesory Intel 15. generace.

Intel

Čipy Intel Core Ultra budou dodávány s integrovaným AI Boost enginem, který je navržen tak, aby pomohl zbavit se zátěže z pracovních postupů založených na AI a teoreticky uvolnit CPU pro jiné činnosti a obecný výkon systému. Ultra Core CPU využívají nový design čipů Intel, integrující CPU, integrovaný Intel Arc GPU a NPU do jediného designu SoC. Není to první návrh čipu od Intelu, ale je prvním, který využívá výrobní proces Intel 4 (což je ve skutečnosti 7nm proces, spíše než 4nm, jak byste mohli očekávat). Tato kombinace poskytne uživatelům notebooků Intel Ultra Core výrazné zvýšení výkonu.

  Co je škálovatelnost v blockchainu? Jednoduché vysvětlení

Intel se nespokojí s vypuštěním písmene „i“, ale také provádí více vylepšení. Seznam specifikací pro čip Intel Ultra Core je přinejmenším podrobný, nyní obsahuje konkrétní položky pro frekvence P-jádra a E-jádra, jádra LPE (jádra s nízkou energetickou účinností – pro mobilní čipy), neurální výpočetní motory, grafická frekvence, jádra Xe, prováděcí jednotky a další. Další informace jsou vždy vítány, ale zjišťování, jaký čip Intel Core Ultra koupit, může být trochu matoucí. Intel však myslel i na to a také vypouští generaci CPU ze své konvence pojmenování. Jen pro jistotu, že je to extra vágní, když se rozhodujete mezi různým hardwarem.

Intel

Namísto toho, aby každý procesor obsahoval generaci v názvu, jako je 14. generace Intel Core i7-14700K, procesory Intel Core Ultra opouštějí generaci. Opět se v současné době zaměřujeme na mobilní procesory, ale nyní budete mít na výběr Intel Core Ultra 7 165H nebo Intel Core Ultra 7U (s H a U označující spotřebu procesoru, přičemž čipy U-Series jsou ultra výkonné. efektivní – to se nezměnilo!). Není však vše ztraceno. Intel v podstatě jen restartuje svůj generační branding. První generace čipů Intel Core Ultra je známá jako Series 1 a další generace – například Intel Core Ultra 7 265H – bude Series 2 a první číslice bude i nadále stoupat.

  Jak sdílet linuxový terminál online pomocí telekonzole

Není také známo, zda druhé dvě číslice znamenají něco konkrétního, kromě toho, že znamenají relativní výkon procesoru mezi jeho generacemi.

Vyplatí se upgradovat na Intel Core Ultra?

Mimo nové a poněkud matoucí názvosloví procesorů je na trhu již mnoho notebooků Intel Ultra Core. Intel oficiálně uvedl Core Ultra na CES 2024, kde byla také představena hromada nových notebooků, což znamená, že můžete plně využít jeho novou technologii procesorů s umělou inteligencí.

Upgrade na Intel Core Ultra se však vyplatí z mnoha důvodů. Za prvé, výše uvedené integrace AI spolu s novým designem čipu. Dostanete zvýšení výkonu přímo tam, nemluvě o zvýšení z výrobního procesu Intel 4. Pak je tu podpora DDR-5 RAM, PCIe 5.0 a mnohem lépe integrované grafiky (Intel Ultra Core používá stejná jádra Xe jako Arc GPU Intel) a je jasné, že notebooky využívající Intel Core Ultra poskytují slušnou možnost upgradu – pokud jsou na trhu pro upgrade.