Co je kompozice ve fotografii?

Fotografování není jen technická zábava; je to umění. I když je důležité rozumět tomu, jak ovládat fotoaparát, mělo by to být proto, abyste mohli pořizovat takový druh fotografií, jaký chcete, spíše než abyste mohli pořizovat nudné, i když technicky správné fotografie.

Tady je technicky dokonalá, příšerná fotka. Je to dobře exponované, jsou tam dobré detaily stínů a světel, barvy jsou přesné a je to důkladně a úplně nudné.

A tady je jedna z mých nejoblíbenějších fotek, které jsem letos pořídil. Bylo to natočeno starou filmovou kamerou, takže kvalita není dokonalá. Je tam pár vývojových artefaktů a je to trochu měkké. Ale je to mnohem zajímavější obrázek než fotka mého vypínače.

Toto je extrémní příklad, ale je to bod, který platí ve všech oblastech fotografie. Ve fotografii je něco víc než jen technická dokonalost. Je to víc než jen focení hezkých míst nebo lidí a právě to odděluje umění od momentek a dobré fotky od špatných. Slovo pro to něco víc je kompozice.

Složení je to, jak umístíte věci

Kompozice, ve své nejzákladnější podobě, je způsob, jakým umístíte předmět (a vše ostatní) do obrazu. I když je vzácné, že budete moci fyzicky umístit budovy a stromy tam, kde je chcete mít, vaše volba ohniskové vzdálenosti, clony a místa, kde stojíte, drasticky změní to, jak se různé věci objeví v záběru.

  Své AirPods za 160 $ ​​budete muset vyměnit každých pár let

Kompozice je jazykem fotografie. To, jak vaše objekty vypadají vůči sobě navzájem, jakékoli další objekty a pozadí sdělují divákovi hodně. Na fotografii níže můžete vidět, jak jsem strávil nějaký čas hraním si s různými kompozicemi zahrnujícími malé formování kamenů.

Nakonec jsem se rozhodl pro tuto jako nejsilnější kompozici, protože se mi líbilo, jak balancuje mezi skalami, mořem a oblohou. Všechny ostatní skladby kladly příliš velký důraz na jednu věc oproti ostatním dvěma.

Na této fotografii, protože model je jediným skutečným objektem, jsem nechtěl, aby lidé v pozadí rozptylovali pozornost. Abych se ujistil, že nejsou, použil jsem širokou clonu, abych získal malou hloubku ostrosti, abych je rozmazal.

Na druhou stranu, v tomto záběru, který je o vztahu mezi třemi zaměstnanci restaurace o přestávce, jsem použil malou hloubku ostrosti, abych se ujistil, že jsou všichni zaostření.

Jak můžete vidět, kam umístíte různé části svého obrázku a jak se vzájemně zobrazují, je způsob, jakým předáváte své sdělení divákovi. Teď neříkám, že každá fotka potřebuje nějaké velké poselství, které změní svět. Ale v nejlepším případě každá fotografie vypráví příběh – i když je to malý příběh. Nejběžnější témata, která probíhají mými fotografiemi, jsou:

Lidé jsou docela v pohodě.
Příroda je vážně nádherná.

  Jak pořídit fotografii na Chromebooku

Pokud se podíváte na většinu fotografií v mých návodech zde na How-To Geek, spadají do jednoho z těchto dvou velkých kbelíků. Ale to, že je poselství jednoduché, neznamená, že nevěnuji úsilí jeho předání. Tady je můj záběr, který kombinuje obojí.

Vidíte, jak jsem udělal z Willa, lyžaře, malého vzhledem k přírodě kolem něj a využil strmosti svahu, spreje z jeho lyží a prostoru, do kterého se musí přesunout, aby ukázal svou rychlost? To je to, co mám na mysli, když říkám, že kompozice je jazykem fotografie. Právě taková rozhodnutí dávají vašim fotografiím smysl.

Složení se řídí „pravidly“

Dobrou zprávou je, že i když zvládnutí kompozice trvá roky, má tendenci dodržovat některá základní „pravidla“ – tedy skutečně pokyny.

Pravděpodobně jste už slyšeli o pravidle třetin, a i když je to trochu příliš zjednodušující, než aby to bylo opravdu užitečné, existují i ​​​​jiné, silnější nápady, se kterými si můžete pohrát. Mnohé z nich prozkoumáme mnohem hlouběji zde na How-To Geek, ale zde je několik, abyste mohli začít.

Na velikosti v rámu záleží. Čím je něco větší, tím důležitější to bude, zvláště když je to v kontrastu s něčím, co se zdá relativně malé. Pořiďte tento snímek: tím, že se v záběru zmenším, získáte měřítko jak pro mě, tak pro hory.

Lidé nejprve uvidí, na co je zaostřeno. I když jsou stébla trávy velká a před modelkou, naše oči k ní přitahují, protože je jediná zaostřená.

  Jak vytvořit předlohu snímků v aplikaci Microsoft PowerPoint

Čáry, ať už přirozené nebo umělé, jsou skvělým způsobem, jak navést divákovy oči přesně tam, kam chcete. Jen se podívejte, jak všechny přední čáry – označil jsem je růžově – přitahují vaše oči přímo k modelu.

Dobrá fotografie by měla působit vyváženě. Můžete toho dosáhnout buď symetrií, nebo vyvážením různých prvků proti sobě. Na této fotce, přestože jsou v záběru drasticky odlišné velikosti, se měsíc a skála navzájem pěkně vyrovnaly.

Nepoužívejte pouze popředí. Použijte také střed a pozadí. To dává vašim snímkům mnohem větší pocit hloubky.

Barva je neuvěřitelně důležitá. Nejjasnější a nejsytější barvy budou vždy přitahovat naše oči. Různé barvy také vyjadřují různé nálady a emoce. Bledě modré jsou mírumilovné, zatímco jasně červené mohou být naštvané nebo energické. Chtěl jsem na této fotce cítit klid, a tak jsem zdůraznil téměř pastelově modrou a zlatou barvu.

A to je jen malá ukázka některých způsobů, jak můžete použít kompozici k vyjádření různých významů. Jakmile o tom začnete přemýšlet při fotografování, jste na dobré cestě k tomu, abyste si vytvořili skvělé oko pro fotografování.

Kompozice je jazyk, kterým můžete vy, fotograf, komunikovat s divákem. To, jak vzájemně umístíte různé součásti obrázku, dává vašim fotografiím smysl.