Co je mini-LED TV a proč byste ji chtěli?

Mini-LED displeje se právě dostávají na trh a jsou cenově dostupné. Tato nová technologie nabízí více zón lokálního stmívání pro hlubší černou a lepší kontrast. Probereme žargon.

Co je Mini-LED?

Mini-LED je nová zobrazovací technologie, která slibuje vylepšené kontrastní poměry a hlubší černou v porovnání s LCD panely, které jsou osvětleny běžnými LED (light-emitting diodes). Jak název napovídá, mini-LED jsou mnohem menší než běžné LED.

Diody, které jsou menší než 0,2 mm, jsou obecně klasifikovány jako mini-LED. Ty se používají k osvětlení běžného LCD panelu, stejně jako tradiční televizor s LED podsvícením. Klíčovým rozdílem je, že ve srovnání se staršími televizory je přítomno mnohem více mini-LED.

Zatímco technologie mini-LED se nemůže zcela rovnat kvalitě obrazu OLED nebo micro-LED displeje, modely mini-LED jsou mnohem levnější na výrobu. Čím větší panel, tím větší úspory. Výroba velkých OLED televizorů je stále ošemetná a drahá.

Jak se Mini-LED zlepšuje na tradičních LED televizorech?

Většina moderních modelů LCD používá k podsvícení LED. Když svítíte LED diodou přes LCD panel, který zobrazuje černou nebo tmavou scénu, černá se vybledne. LCD panel může udělat jen tolik práce, aby „zablokoval“ světlo LED prosvítající zezadu.

Aby tomu zabránili, obrátili se výrobci televizorů na místní stmívání. Ztlumením specifických LED diod za LCD panelem se černá jeví hlubší, protože méně světla ruší obraz.

Problém je v tom, že vzhledem k velikosti tradičních LED se jich za panel vejde jen tolik. Standardní 65palcový od společnosti Vizio s LED podsvícením PX65-G1 Quantum X LED TV má 384 zón lokálního stmívání, což jsou v podstatě jednotlivé LED diody.

  Jak přesunout Google Authenticator do nového telefonu (nebo více telefonů)

Pro srovnání, TCL je srovnatelně velké mini-LED 65Q825 Řada 8 má přibližně 1 000 zón místního stmívání a desítky tisíc mikro-LED. Výsledkem je hlubší černá a méně vybledlé tmavé scény, protože stmívatelné oblasti jsou mnohem menší a poskytují mnohem podrobnější kontrolu nad obrazem.

Díky tomu je technologie mini-LED skvělou mezerou mezi tradičními displeji s podsvícením LED a displeji OLED nebo micro-LED za konkurenceschopnou cenu.

Mini-LED vs. Micro-LED: Jaký je rozdíl?

Micro-LED jsou ještě menší než mini-LED, přičemž každá mikro-LED je umístěna v pixelu. Samsung, který se vyhnul mini-LED ve prospěch mikro-LED, používá ve svých současných micro-LED displejích tři malé LED diody na pixel. To znamená, že každý pixel lze zapnout nebo vypnout samostatně a zobrazit jinou barvu než pixel vedle něj.

V konečném důsledku to poskytuje zlatý standard, pokud jde o kontrastní poměr a kontrolu barev. Nevýhodou je, že mikro-LED displeje jsou stále velmi drahé na výrobu. 4K micro-LED TV vyžaduje 25 milionů micro-LED a výrobní proces není snadný. To znamená, že tato technologie ještě není životaschopná kvůli nákladům spojeným s výrobou.

To se může brzy změnit: Firma pro průzkum trhu IHS Markit předpovídá dramatický pokles nákladů na výrobu mikro-LED panelů, který by měl vést k tomu, že do roku 2026 bude ročně prodáno přibližně 15,5 milionu displejů (ve srovnání s pouhým 1 000 v roce 2019). Toto číslo nezahrnuje pouze televizory, ale smartphony, nositelná zařízení a další zařízení.

OLED (organic light-emitting diode) je podobná zobrazovací technologie jako micro-LED v tom, že umožňuje každému pixelu vyzařovat vlastní světlo. To je důvod, proč OLED displeje v současnosti nabízejí nejhlubší černou a nejostřejší barevný kontrast na spotřebitelském trhu. I ty jsou drahé, ale výrobní cena od jejich zavedení značně klesla.

Můžete si dnes koupit mini-LED televizory?

Společnost TCL byla prvním výrobcem, který v říjnu 2019 uvedl na trh mini-LED televizory se svými modely řady 8. menší 65″ displej (65Q825) debutoval na $ 1,999, zatímco větší 75″ model (75Q825) začíná na 2 999 $. Oba jsou k dispozici výhradně prostřednictvím Nejlepší nákup se slevou. Na CES 2020 společnost TCL oznámila, že mini-LED se dostane i do svých modelů řady 6.

  Jak hrát Galactic Civilizations III na Linuxu

Ačkoli menší 65″ nenabízí velké úspory ve srovnání se srovnatelně velkými OLED displeji od LG, 75″ model představuje vynikající hodnotu vzhledem k tomu, jak drahé jsou velké OLED displeje. Aktuální nejlevnější srovnatelný OLED displej Best Buy stojí neuvěřitelných 4 300 $ (v prodeji) za 77″ LG B9.

Zdá se, že TCL je jedinou společností, která zatím uvedla na trh displeje využívající tuto technologii. Mini-LED je novinkou, takže je nyní těžké koupit konkrétně mini-LED TV. To je zřejmé ze skutečnosti, že mini-LED televizory jsou v současné době při nakupování online spojeny s běžnými štítky LED nebo QLED.

Pokud chcete mini-LED TV, budete muset jít s TCL nebo sledovat jiné společnosti, které se zavázaly k této technologii. Je možné, že mini-LED zůstane trochu obskurní volbou, protože společnosti jako Samsung pokračují v přijímání micro-LED a potenciálně ustupují technologii úplně (stejně jako OLED).

Měli byste si koupit Mini-LED, OLED nebo QLED?

Která zobrazovací technologie si vyberete, závisí na několika primárních faktorech, jako je cena, velikost panelu, jas a celková kvalita obrazu.

Pokud peníze nejsou předmětem zájmu, mikro-LED displeje jsou nejlepší volbou. Nabízejí všechny výhody OLED s jasnějším displejem a bez náchylnosti k vypalování obrazovky. Bohužel, žádné micro-LED displeje nejsou v současné době v prodeji pro spotřebitele a může to být ještě rok nebo tak.

OLED je další logickou volbou. Každý pixel na OLED displeji může generovat své vlastní světlo, což znamená hlubokou černou, ostrý kontrast a žádný „halo“ efekt, jak je vidět u tradičních stmívatelných LED televizorů. Je to také drahé, ale ceny stále klesají. OLED panely jsou k dispozici ve velikostech 55″, 65″, 77″ a 88″.

  Jak se odhlásit z automatických textových zpráv

LG 88

Mini-LED nabízí konkurenční alternativu k OLED, přináší některé výhody bez nákladů spojených s velkými panely. Vzhledem k tomu, že každý pixel nevytváří své světlo, hluboká černá a ostrý kontrast nejsou úplně na stejné úrovni jako OLED, ale jsou mnohem vylepšené oproti tradičním LED. U větších panelů můžete ušetřit doslova tisíce dolarů tím, že půjdete cestou mini-LED. To by se mělo dále zlepšit, až se na trh dostane více modelů.

A pak je tu QLED, kde Q znamená Quantum Dots. V podstatě se jedná o film s malými nanočásticemi vyzařujícími světlo, který se také pokouší napodobit technologii OLED. To nedosahuje toho, co je možné s mini-LED a OLED, ale QLED je schopen produkovat jasnější obraz než OLED. Jsou také mnohem levnější než displeje OLED, zejména u velkých panelů, protože jejich výroba je mnohem jednodušší.

Konečně jsou tu rovnou vanilkové LCD podsvícené LED panely, které patří mezi nejlevnější displeje na trhu. Můžete si všimnout nerovnoměrného tlumení podsvícení, ale LCD panely mohou být stále jasné a živé, pokud jste připraveni utratit o něco více. Naše rada (se všemi displeji) je, abyste si je před nákupem osobně prohlédli, abyste mohli porovnat balení a dojít k vlastním závěrům.

Budoucnost je jasná (a velmi temná)

Mini-LED je jen jednou z mnoha zobrazovacích technologií, které nacházejí své pevné místo na trhu. Společnost TCL poskočila vpřed se svou řadou 8, která poskytuje skutečnou alternativu k OLED displejům za mnohem přívětivější cenu pro spotřebitele.

Nakonec existují několik věcí, na které byste se měli zaměřit při nákupu televizoru, ale neztrácejte přehled o důležitých věcech: váš rozpočet a požadovaná velikost panelu. A pamatujte: Pokud jste kupovat televizi primárně pro hraní her, vaše priority budou trochu jiné.

x