Co je Motion Smoothing v televizi a proč to lidé nenávidí?

Pokud jste si právě zakoupili nový televizor, možná se divíte, proč vše, co sledujete, je děsivě zrychlené a plynulé, jako byste neustále sledovali živé vysílání. Nic si nevymýšlíte: Váš televizor možná trpí funkcí Motion Smoothing.

Co je vyhlazování pohybu a jak funguje?

Každý výrobce televizorů nazývá svou konkrétní technologii jiným jménem, ​​samozřejmě z marketingových důvodů. Action Smoothing, TruMotion, Motionflow – to vše jsou názvy pro stejnou funkci: aby byl obraz vašeho televizoru plynulejší. A to je vyhlazování pohybu. Je také známý jako „efekt mýdlové opery“, protože nízkorozpočtové mýdlové opery mívaly levné videokamery, které produkovaly vyšší snímkovou frekvenci a hladší video.

Většina televizních pořadů, filmů a vysílání se natáčí rychlostí 24 nebo 30 snímků za sekundu (fps, také nazývané „hertz“ nebo „Hz“), což je dostatečně rychlé, aby je oko vnímalo jako plynulé video a nikoli trhanou prezentaci. Nicméně standard, který většina televizorů a monitorů umí, je 60 Hz a některé dražší displeje taktují na 120 Hz a dokonce 240 Hz.

Filmy a televizní pořady však mají stále 30 snímků za sekundu, což představuje problém: k čemu je 60 Hz zobrazení, když se obsah, který sledujete, aktualizuje jen poloviční? Obnovovací frekvence filmu se v nejbližší době nezmění, takže zde přichází na řadu „Motion Smoothing“. Vyhlazování pohybu se snaží tento problém vyřešit tím, že odhadne 30 snímků chybějících každou sekundu, obvykle porovnáním před a po střílel a snažil se najít střed mezi nimi dvěma.

Proč je to takový problém?

Většina lidí má problémy s vyhlazováním pohybu. Koneckonců, roky jsme trénovali naše mozky, abychom si užili filmy a televizní pořady natočené rychlostí 24 nebo 30 snímků za sekundu, a náš mozek si to uvědomil tak, jak by měl film nebo televizní pořad vypadat.

Výrobci televizorů se na druhou stranu jen snaží inzerovat spotřebitelům větší čísla. 240 Hz musí být lepší než 120 Hz a mnohem lepší než 60 Hz, že? Někdy ano, ano – zvláště když je pro to obsah navržen.

Většina spotřebitelů si ale vyšší snímkovou frekvenci u většiny sledovaného obsahu neužije. Sledování obsahu natočeného rychlostí 24 nebo 30 snímků za sekundu vypadá obzvláště divně na televizorech, které běží na frekvenci 120 Hz a vyšší. Šíleně plynulý pohyb způsobuje, že video téměř vypadá jako skutečné, což zcela narušuje ponoření do kina. Upřímně řečeno, často to vypadá, jako byste sledovali dokument ze zákulisí filmu než film samotný.

U některých věcí má vyhlazování pohybu smysl. Živé akční sporty a videohry mají například rychle se pohybující obsah, který by mohl vyžadovat trochu větší přehlednosti. Bohužel dva další problémy spojené s vyhlazováním pohybu narušují i ​​tyto dva případy použití.

Ve sportu se věci někdy pohybují tak rychle, že vyhlazovací algoritmus neví, co má dělat, a nakonec vytvoří podivný, často rozmazaný obraz namísto jasného snímku „mezi“. Tato vada, která má za následek nesprávné nebo chybné obrázky, se nazývá artefakty.
U videoher dodatečné vstupní zpoždění potřebné k přidání vyhlazování pohybu zcela zruinuje schopnost hrát hru efektivně. Ovládací prvky jsou pomalé a nereagují, a proto většina televizorů nabízí „herní režim“, který deaktivuje vyhlazování pohybu a další pokročilé efekty obrazu.

A další druhy obsahu, jako jsou kabelové zprávy nebo reality TV, mohou stále vypadat neuvěřitelně, i když nejsou „kinem“.

Mám to? Jak se toho zbavím?

Pravděpodobně byste si všimli, kdyby to vaše televize měla povoleno. Pokud máte novější televizor značky, může být vyhlazování pohybu ve výchozím nastavení povoleno. Většinou je možnost vypnutí skrytá v nastavení obrazu v menu, ale pokud ji nenajdete, můžete si přečíst naše návody, jak efekt zakázat pro Samsung, LG, Sony, Vizio, a televizory Roku.

V opačném případě nahlédněte do návodu k TV a na stránce podpory.