Co je slack a proč ho lidé milují?

Slack je aplikace pro chat na pracovišti, která je tak populární, že společnost, která ji vlastní, byla oceněna na více než 20 miliard dolarů. Pravděpodobně jste to viděli zmíněno ve zprávách. Pokud jste jej ještě nepoužili, zde je to, co potřebujete vědět.

Co je Slack?

Slack je komunikační nástroj na pracovišti, „jedno místo pro zprávy, nástroje a soubory.“ To znamená, že Slack je systém pro rychlé zasílání zpráv se spoustou doplňků pro další nástroje na pracovišti. Doplňky však nejsou pro používání Slacku nutné, protože hlavní funkcí je mluvit s ostatními lidmi. Ve Slacku existují dva způsoby chatu: kanály (skupinový chat) a přímá zpráva nebo DM (chat mezi lidmi). Pojďme se v rychlosti podívat na uživatelské rozhraní.

Ve Slacku je třeba věnovat pozornost čtyřem hlavním věcem:

Název instance Slack.
Seznam kanálů, kterých jste členem.
Seznam lidí, kterým jste přímo poslali zprávu.
Okno chatu.

Když chce zákazník začít používat Slack, zvolí název pro svou instanci Slack. To se pak stane součástí jedinečné adresy URL. Pokud tedy chce Wile E. Coyote vytvořit instanci Slacku pro ACME Slingshots, jeho instance Slack by byla https://acmeslingshot.slack.com/. Wile E. pak může pozvat kohokoli, koho chce, aby se stal členem jeho instance Slack.

Kanály ve Slacku mohou být veřejné, což znamená, že každý člen může kanál vidět a připojit se k němu, nebo soukromé, což znamená, že jej mohou vidět pouze členové daného kanálu nebo pozvat ostatní, aby se připojili. DM jsou vždy soukromé, i když mohou zahrnovat až 8 lidí.

Okno chatu je místem, kde probíhá veškerá skutečná komunikace. Můžete si přečíst libovolnou odpověď na zprávy, používat reakce emotikonů, přidávat gify, zobrazovat kanály RSS, nastavovat připomenutí, dostávat upozornění na doplňky a různé další zvonky a píšťalky. Ale především zde mluvíte s lidmi.

Co je na Slacku tak skvělého?

Když přišel Slack, na trhu nebyli žádní skuteční konkurenti. To neznamená, že neexistovaly jiné chatovací aplikace, ale Slack kombinoval intuitivní uživatelské rozhraní se skupinovými i mezilidskými zprávami. Umožňuje také společnostem mít určitou kontrolu nad tím, kdo jej může používat prostřednictvím systému pozvánek. Jiné nástroje by mohly dělat totéž, ale bez stejné použitelnosti (Táborák, nyní BaseCamp, byl zřejmý). Žádný z tradičních prodejců (Microsoft, Apple, IBM, Sun a tak dále) neměl nic srovnatelného se Slackem.

Tento nedostatek velikosti společnosti byl také přínosem. Slack byl dostatečně malý, aby byl pohotový a rychlý, pokud šlo o přidávání nových funkcí, jako jsou reakce emotikonů (skvělé pro uživatele) a dvoufaktorové ověřování (skvělé pro administrátory). Pro některé uživatele byla skutečnost, že Slack nebyl vlastněn velkým tradičním dodavatelem, dostatečným přínosem, ale to nevysvětluje, proč je Slack tak populární.

Slack dělá dvě věci opravdu dobře: design a porozumění potřebám svých uživatelů. Tyto dva pilíře jsou základem většiny dobrých produktů, ale je překvapivě obtížné je dobře dělat, jak prokáže mnoho neúspěšných aplikací. Hrubý počáteční návrh vytvořil zakladatel Slacku, Stewart Butterfield (stejný člověk, který spoluzaložil Flickr na začátku roku 2000) a jeho tým, a poté byl předán třetí straně s názvem MetaLab leštit. Andrew Wilkinson z MetaLab vysvětlil:

„Abychom upoutali pozornost na přeplněném trhu, museli jsme najít způsob, jak upoutat pozornost lidí. Většina podnikového softwaru vypadá jako levný plesový oblek ze 70. let – všude tlumená modrá a šedá – takže počínaje logem jsme Slack vytvořili, jako by vybuchlo dělo na konfety. Všude elektrická modrá, žlutá, fialová a zelená. Dali jsme tomu barevné schéma videohry, nikoli produktu pro podnikovou spolupráci… zářivé barvy, křivky bezpatkové písmo, přátelské ikony a všude se usmívající obličeje a emotikony.“

Ve stejném článku Wilkinson hovoří o tom, jak dobře se cítíte, když ho používáte Slack – což také dělá – a jak je obsah, jako je načítání zpráv, neformální a často docela vtipný, a uzavírá: „Je to stejný podnikový chatovací klient pod , ale je to hravé, zábavné a všechno, co se spojuje, aby to vypadalo jako postava ve vašem životě.“

Když se podíváte na prvky, které tvoří Slack, vynikne snadnost použití a spolehlivost. Je to snadné netechnickí uživatelé k vyzvednutí, zejména ve srovnání s jinými nástroji pro skupinový chat, jako je Basecamp nebo Microsoft Teams. Také si můžete zdarma roztočit svou vlastní instanci Slack, a to i pro osobní použití. A pokud se vám nelíbí vzhled „konfetového děla“, je snadné změnit barvy.

Ale dobrý design není k ničemu, pokud funkce chybí. Chat je relativně snadný, a proto má většina chatovacích aplikací stejný základní formát: okno pro zobrazení konverzace a místo pro psaní, buď pod nebo na straně. Zde vstupuje do hry pozornost, kterou Slack věnuje požadavkům svých uživatelů. Spíše než znovu vynalézat chatovací kolo se zaměřili na to, co lidé od chatovací aplikace chtějí, a to nad rámec základního požadavku vzájemného posílání zpráv.

Jedním z nejvýznamnějších prodejních bodů Slacku bylo, že soukromé kanály a DM nemohli číst správci Slacku bez otevřeného souhlasu členů nebo bez odeslání zprávy všem uživatelům, že došlo k exportu zpráv. To uživatelům poskytlo pocit soukromí a bezpečí, který jiné produkty (zejména e-mail) neměly.

Především díky tomu Legislativa GDPR který vstoupil v platnost v Evropě v roce 2018, to se však změnilo – administrátoři na dražších úrovních mohou provádět úplný export, aniž by informovali své uživatele. To ukazuje, jak silný počet uživatelů hodnotili původní nastavení soukromí, dobrá ukázka toho, jak – když to není omezeno legislativou – Slack rozumí tomu, co jeho uživatelé chtějí.

Toto porozumění získávají především tím každodenní používání produktu:

“[W]ve zdech centrály Slack v San Franciscu může designérský tým testovat různé uživatelské scénáře se svými vlastními odděleními. Každé oddělení funguje jako mikrokosmos větší zákaznické základny. Návrháři se například mohou dozvědět více o tom, jak zlepšit Slack pro finanční týmy, pozorováním a získáváním zpětné vazby od vlastního finančního oddělení.“

Jak říká jeden z jejich produktových designérů ve stejném článku: „Zpětná vazba od uživatelů také pravidelně proniká zvenčí společnosti a každý poskytuje týdenní směny podpory, aby se lépe vcítil do zákazníků.“

Kolik znáte společností, kde každý musí pravidelně pracovat na podpoře, aby se ujistil, že rozumí problémům zákazníků?

Slack se také brzy rozhodl prosadit ekosystém integrací aplikací. Uživatelé mohou integrovat téměř jakoukoli aplikaci, kterou chtějí, od vývojářských nástrojů, jako jsou GitHub, Jenkins a StackOverflow, až po obchodní nástroje, jako je Google Analytics, ServiceNow, MailChimp nebo SalesForce. Existují více než 1500 aplikací Slack se může integrovat, takže pokud nemůže udělat něco, co potřebujete, pravděpodobně existuje aplikace, která to dokáže. To promění Slack ve výkonnou hubovou aplikaci, kterou mohou mít uživatelé otevřenou na jedné obrazovce, zatímco pracují na jiné. V podstatě se Slack stal jediným kontaktním místem pro mnoho uživatelů.

Díky dvěma pilířům designu a porozumění potřebám uživatelů je Slack populární. Tento průzkum poskytuje dobrý přehled toho, co si uživatelé myslí o Slacku, a zjištění jsou téměř všeobecně pozitivní.

Slack je tak populární, že Atlassian – miliardový australský gigant stojící za nesmírně úspěšnými aplikacemi pro zvýšení produktivity, jako jsou Jira a Confluence – přiznal v roce 2018 porážku prodal své dva pokusy v chatovací aplikaci, HipChat a Stride, na Slack – uživatelskou základnu a vše ostatní.

V době psaní tohoto článku existuje průzkum, který tvrdí, že Microsoft Teams je populárnější než Slack. Tento průzkum provedl partner společnosti Microsoft a je založen na počtu společností, které jednotlivé nástroje používají, nikoli na preferencích uživatelů. Office 365 je zdaleka nejpoužívanější software v obchodním světě a je součástí Teams. Více společností proto používá Teams jednoduše proto, že je pro ně k dispozici jako součást jejich podnikového předplatného.

Kolik stojí Slack?

Můžete spustit Slack pro volný, uvolnit, ale tento plán vám umožní přístup pouze k 10 000 nejnovějších zpráv. Má další omezení, včetně pouze deseti integrací, žádných jednokanálových nebo vícekanálových hostů a omezených funkcí pro správu.

Jakmile jste na palubě, Slack je pěkně drahý, pokud chcete edici Plus. Tato vrstva vám poskytuje věci, jako je jednotné přihlášení a exporty shody, které jsou nezbytné pro jakýkoli podnik slušné velikosti. Jak drahé? Přibližně 12 USD za uživatele měsíčně, pokud platíte ročně, nebo 15 USD za uživatele měsíčně, pokud platíte měsíčně. Pokud máte 1 000 uživatelů a platíte ročně, je to 144 000 $. Neříkáme, že to nestojí za to, ale je to pořádný kus změny.

S předplatným získáte mnoho věcí, ale jednu věc, kterou nezískáte, je možnost hostovat svá vlastní data. Všechna data jsou uložena na serverech Slack, které jsou ve skutečnosti servery Amazonu, protože Slack běží na AWS. To je částečně důvod Microsoft zařadil Slack na svůj interní seznam „nedoporučovaných“ aplikací.; Slack není jen jedním z Microsoftu oficiální soutěžící (a naopak), ale Microsoft Azure jde přímo naproti Amazon Web Services pro trh cloudových služeb v hodnotě mnoha miliard dolarů. Je nepravděpodobné, že by to byl konkrétní problém pro vaši společnost, ale v závislosti na vaší právní jurisdikci, požadavcích na dodržování předpisů nebo zásadách nakládání s daty, mít vaše data na AWS použití nástroje třetí strany nemusí být přijatelné.

Co se vám nelíbí?

Pokud vaše společnost dokáže spolknout náklady a nevadí jí, že nemá kontrolu nad svými daty, stále existuje několik problémů se samotnou aplikací. Například decentralizace Slacku dává uživatelům kontrolu nad tím, které kanály jsou vytvářeny, což je skvělé, dokud si neuvědomíte, že musíte kontrolovat dva tucty kanálů denně – částečně kvůli zmírnění FOMO a částečně proto, že potřebujete vědět, co se děje. To má negativní vliv na někteří uživatelé, a je snadné pochopit, proč lidé stále více zjišťují, že Slack je spíše vysavačem času než produktivním nástrojem. Pokud jste to vy, můžete Slack na chvíli vypnout.

Závažnějším problémem je však Slack nemá funkci ztlumení nebo blokování:

„Abstraktně to dává smysl: Slack se považuje za organizační nástroj a tento nástroj se používá na pracovištích. Politika pracoviště a způsob, jakým toto pracoviště řeší obtěžování, je tedy způsob, jakým by se mělo zacházet s obtěžováním na Slacku.“

Pokud se vám na první pohled zdá tento požadavek divný a máte pocit, že Slackova pozice dává naprostý smysl, pravděpodobně jste nikdy netrpěli nechtěnou pozorností někoho, kdo vás jen tak nenechá na pokoji. Ze stejného článku:

„Moje kamarádka měla nepříjemné interakce s kolegyní přes Slack – platformu, kterou musí používat mnoho hodin denně, aby mohla dělat svou práci. Nemohla to proto ignorovat pokaždé, když jí to pinglo se zprávami, i když byly často od jejího obtěžovatele. Protože nemůže ztlumit jednotlivce, byla by nucena vidět jeho nevhodné zprávy pokaždé, když se objeví to malé červené upozornění.

Bez ohledu na vaše pocity ohledně toho, jak by se společnost měla vypořádat se zaměstnanci, kteří obtěžují ostatní zaměstnance, není v pořádku, že se lidé při používání Slacku cítí nepříjemně, protože postrádá tuto základní funkci.

Doporučujeme Slack?

Tady na How-To Geek se nám Slack hodně líbí – sami ho používáme! Není dokonalý a jsou věci, které bychom změnili, ale obecně je dobře navržený a uživatelsky přívětivý. Také – pokud se nestaráte o uchovávání všech svých zpráv nebo o nějaké podnikové hračky – je to zdarma!

Doporučujeme vám vytvořit pracovní prostor a experimentujte se Slackem, abyste zjistili, zda vyhovuje vašim potřebám.