Co je to „efekt dvířek obrazovky“ ve VR?

Při používání moderních náhlavních souprav pro virtuální realitu se často objevuje „efekt obrazovkových dveří“. Vypadá to, že se na svět díváte přes síťovinu, a je to výsledek černých prázdných mezer mezi pixely při pohledu zblízka.

Jak vypadá efekt screenových dveří?

Síťové dveře mají síťované zástěny a při pohledu skrz ně to vypadá, jako byste se na svět dívali skrz mřížku. Přesně tak může vypadat efekt dvířek obrazovky v headsetu pro virtuální realitu.

Efekt obrazovky dveří nevypadá vždy stejně. Vizuální efekt závisí na konkrétní náhlavní soupravě, kterou nosíte, a obsahu, který si prohlížíte. Oči a mozky různých lidí mohou také vnímat efekt clonových dveří odlišně. A i když dva lidé vidí stejný vizuální efekt, může to některé lidi obtěžovat více než jiné.

sakra, jedna osoba na Redditu dokonce tvrdí, že efekt dvířek obrazovky je méně patrný při použití VR headsetu v opilosti – možná kvůli mírně rozmazanějšímu vidění než normálnímu vidění.

Co způsobuje efekt Screen Door?

Efekt dvířek obrazovky (SDE) je vizuální artefakt způsobený displejem uvnitř náhlavní soupravy. Moderní ploché displeje používají pixely, což jsou drobné jednotlivé prvky rozložené na panelu. Mezi každým pixelem je kousek místa. Tento prostor není osvětlený a je černý a výsledkem je černá vizuální mřížka, kterou někdy vidíte. To je efekt obrazovky dveří.

  Co znamená „GLHF“ a jak jej používáte?

Tento efekt není u náhlavních souprav pro VR nový a může se objevit u jiných typů displejů. Na VR headsetech je to horší než na jiných moderních displejích, protože naše oči jsou tak blízko a dívají se na panel čočkami, které jej zvětšují. Jinými slovy, na displej se díváte opravdu zblízka, takže vidíte jednotlivé pixely a mezery mezi nimi.

Pokud však postavíte obličej přímo proti jinému displeji – za předpokladu, že displej má dostatečně nízké rozlišení – můžete na tomto displeji také vidět jednotlivé pixely a mřížku mezi nimi.

Jak lze opravit efekt obrazovky dveří?

Tento problém je méně patrný na displejích s vyšším rozlišením, které mají vyšší počet pixelů na čtvereční palec (PPI). To znamená, že pixely jsou k sobě těsněji a je mezi nimi méně místa. Jak se prostor mezi pixely zmenšuje, efekt dvířek obrazovky se stává méně patrným a lze jej prakticky eliminovat.

Jinými slovy, VR headsety potřebují panely s vyšším rozlišením a tento problém zmizí, jakmile se technologie zlepší. Budoucí VR headsety tento problém vyřeší.

Problém je horší u prvních spotřebitelských VR headsetů. Například první spotřebitel Oculus Rift a HTC Vive mají panely s rozlišením 2160×1200. Dražší HTC Vive Pro to zvyšuje na panel 2880×1600. Díky tomu jsou pixely mnohem hustší. Někteří recenzenti prohlásili, že Vive Pro eliminoval efekt dvířek obrazovky PCWorld říká, že jde o „pozoruhodné zlepšení“, díky kterému je účinek mnohem méně viditelný.

  Jak zkontrolovat, zda Apple stáhl váš MacBook (pro bezplatné opravy)

Sluchátka by mohla využít jiné triky. Samsung HMD Odyssey+ je náhlavní souprava Windows Mixed Reality za 500 USD s „anti-SDE AMOLED displejem“. Samsung říká, že „řeší SDE aplikací mřížky, která rozptyluje světlo vycházející z každého pixelu a replikuje obraz do oblastí kolem každého pixelu. Díky tomu jsou mezery mezi pixely téměř nemožné vidět.“

Další možná vylepšení by mohla zahrnovat efekty vizuálního filtru, díky kterým bude efekt dveří obrazovky méně patrný, a čočky náhlavní soupravy, které využívají menší zvětšení.

Jak snížit efekt obrazovky dveří ještě dnes

Efekt dvířek obrazovky je jen součástí použití náhlavní soupravy VR současné generace. Žádný trik to neodstraní, ale tady je pár rad:

Nesoustřeď se na to. Vážně, je to vizuální efekt a bude znatelnější, když mu budete věnovat pozornost a aktivně ho hledat. Věnujte pozornost hře, kterou hrajete, nebo zážitku, který zažíváte, a snažte se vytěsnit vizuální artefakty z mysli. Lidé, kteří VR zkoušejí poprvé, si tohoto problému nemusí ani všimnout, pokud na něj není upozorněno. Toto je nejdůležitější rada.

  Jak odebrat kontakty ze sdíleného listu na iPhonu nebo iPadu

Můžete také zkusit hrát hry s vyššími grafickými detaily. Efekt síťových dveří je nejvíce patrný, když zíráte na jednobarevnou stěnu, protože můžete vidět černou síťovinu, která rozbíjí plochou barvu. Naproti tomu detailní obraz s mnoha barvami, včetně černé, může mít méně patrný efekt dvířek obrazovky. Efekt obrazovky dveří bude v některých zážitcích znatelnější než v jiných. Pokud je to zvláště patrné v jedné hře, buďte si jisti, že to nebude tak patrné ve všech.

Pokud vás to nesmírně obtěžuje, vždy můžete svůj headset upgradovat na něco s panelem s vyšším rozlišením. To by mohlo znamenat obchodování 500 USD HTC Vive za 1400 dolarů HTC Vive Pro, například. Efekt screenových dveří vyřeší pouze vylepšený hardware. Budoucí sluchátka by měla přinést panely s vyšším rozlišením za nižší cenu a zlepšit zážitek pro každého.

I když to nevyřeší efekt dvířek obrazovky, vyplatí se také správně zkalibrovat náhlavní soupravu, abyste zajistili nejlepší možný obraz. To znamená pohybovat náhlavní soupravou nahoru a dolů na obličeji a upravovat rozteč čoček tak, aby odpovídala vašim očím. Obrázek alespoň nebude vypadat rozmazaně. Další informace naleznete v dokumentaci k náhlavní soupravě VR.

Ale opravdu vám doporučujeme, abyste efekt obrazovkových dveří a další vizuální nedokonalosti zapomněli. Ponořte se do zážitku VR a zaměřte se na to. Náhlavní soupravy VR jsou stále novým spotřebitelským produktem a vzhledem k použité technologii je úžasné, že fungují stejně dobře jako oni. Je působivé, že efekt screenových dveří nevypadá ještě hůř!