etechblog

Co je to fakturační podvod a jak můžete zůstat v bezpečí?

Všude, kde peníze na internetu tečou, nezůstávají podvodníci v získávání nezákonných finančních prostředků pozadu. Podvody s fakturami jsou jen jedním z mnoha způsobů, jak mohou zlomyslní agenti oklamat lidi o jejich těžce vydělané peníze.

Zde prozkoumáme různé způsoby podvodů s fakturami a jak se chránit.

Co je to fakturační podvod?

Podvod s fakturami je obecný pojem, který zahrnuje podvody, které se zaměřují na proces fakturace. Podvody s fakturami fungují oběma způsoby; mohou se vás týkat, pokud jste firma, která posílá klientovi fakturu, a mohou se vás týkat, pokud jste platícím klientem.

Bez ohledu na to, na které straně jste, výsledek je stejný. Podvodníci manipulují nebo podvádějí systém tak, že jsou to oni, kdo dostávají zaplaceno. Proto je důležité podchytit podvodné faktury dříve, než budou peníze vyplaceny do nesprávných rukou.

Různé druhy podvodů s fakturami

I když podvody s fakturami mohou ovlivnit klienty i majitele firem, je dobré se dozvědět, jak podvodníci ovlivňují obě strany mince, abyste byli online bezpečnější.

1. Odeslání falešné faktury

Možná vás překvapí, že někdy podvodník pošle zcela vymyšlenou fakturu a dostane za to zaplaceno. Může se to ale stát, pokud hacker pošle správnou fakturu ve správný čas.

  Jak udělat dokonalé posuny perspektivy ve Photoshopu pro obrázky a loga

Někdy může být společnost tak zaplavena fakturami, že osoba, která je platí, řádně nezkontroluje, zda jsou přicházející faktury legitimní. Pokud je komunikace mezi prováděnou prací a fakturačním procesem slabá, nemusí existovat správný způsob, jak znovu zkontrolovat, zda fakturant provedl práci, o které tvrdil, že ji poskytl.

Někteří obzvláště záludní podvodníci používají oficiální faktury PayPal, aby vás podvedli. Takový je případ podvodu PayPal s bitcoinovými fakturami, kdy se vás podvodníci snaží přesvědčit, abyste zaplatili za položku, kterou jste si ve skutečnosti nikdy nekoupili, a podvodník nikdy nehodlá dodat.

2. Odeslání duplicitní faktury

Někdy podvodník provedl úkol pro klienta, ale stále najde způsoby, jak za stejnou práci vymáčknout více peněz. Někdo může například „omylem“ poslat stejnou fakturu podruhé v naději, že klient zaplatí za stejnou službu dvakrát.

3. Odeslání nafouknuté faktury

Někdy se faktura, kterou podvodník odešle klientovi, zakládá na skutečně poskytnuté službě, ale není zcela legitimní. Pokud podnik generuje klientovi fakturu, může se rozhodnout provést několik úprav dohodnuté mzdy, aby klient nakonec zaplatil více.

To může zahrnovat úpravu některých poskytovaných služeb, takže klient platí o něco více, než na čem se dohodli. Podvodník jim také může účtovat poplatky za službu, kterou nikdy nepoužili, v naději, že si toho klient mezi ostatními poplatky nevšimne.

4. Vydávání se za firmu a žádost o změnu bankovního spojení

Pokud má podvodník oporu v účtech firmy, může mít přístup k jejich e-mailům. Nebo, pokud jsou obzvláště zruční, mohou vytvořit velmi oficiálně vypadající e-mail, který vypadá, jako by byl od osoby nebo společnosti, která práci pro klienta provádí.

  Obnovte iPhone jako profesionál bez jakékoli datové katastrofy

Odtud se může podvodník vydávat za osobu provádějící práci a informovat klienta, že změnil banku, a místo toho přesměrovat jeho platby na poskytnuté bankovní údaje. Podvodník pak jako náhradu pošle své bankovní údaje.

Když je čas zaplatit obchodu, klient skončí převodem finančních prostředků na „aktualizované“ bankovní údaje. A ve chvíli, kdy klient dostane od firmy naštvaný e-mail s dotazem, kde jsou jeho peníze, podvodník už s penězi utekl.

5. Přesměrování a přepis faktur s údaji o účtu podvodníka

Pokud podvodník získá přístup k faktuře, může si pole na ní upravit sám, aby z toho měl prospěch. Mohou to provést buď změnou faktury v počítači firmy, nebo jejím vylepšením, když dorazí do schránky klienta, a to tak dlouho, dokud k ní mají přístup před jejím zpracováním.

Obvykle se jedná o změnu jakýchkoli platebních údajů na faktuře tak, aby klient platil na bankovní účet podvodníka místo do firmy. A pokud se to udělá dobře, obchod ani klient nebudou vědět, že bankovní údaje byly během fakturačního procesu upraveny.

Jak se chránit před podvody s fakturami

Jak vidíte, podvody s fakturami mohou ovlivnit jak osobu, která fakturu zasílá, tak osobu, která ji platí. Vaše obranné metody tedy závisí na tom, na kterém konci transakce se nacházíte.

Jak se chránit před podvody s fakturami jako firma

Pokud faktury posíláte vy, ujistěte se, že na fakturách, které odesíláte, jsou napsány správné údaje. Před odesláním faktury zákazníkovi se ujistěte, že někdo nevyladil, kam má platba jít.

  6 nejlepších nástrojů pro monitorování portů přepínačů

Nezapomeňte také chránit své online účty nezapomenutelným, neprolomitelným heslem a povolit dvoufaktorové ověřování, pokud je k dispozici. Pokud se hacker dostane do vašich účtů, může se za vás vydávat osobě, která vám platí, a požádat ji o přesměrování prostředků.

Nakonec se chcete vyhnout chybám, které by mohly způsobit, že budete svému klientovi připadat jako podvodník. Nikdy neposílejte stejnou fakturu dvakrát a znovu zkontrolujte, zda jsou služby, které jste provedli, uvedeny správně. Pokud tak neučiníte, může váš klient uvěřit, že se ho snažíte podvést.

Jak se jako klient chránit před podvody s fakturami

Pokud platíte vy, zkontrolujte každou fakturu, kterou obdržíte. Ujistěte se, že platíte za služby, které jste si objednali, že za ně platíte správnou cenu a že jste dříve nezaplatili přesně tuto fakturu.

Pokud k některému z výše uvedených případů dojde, je důležité si uvědomit, že lidé, kteří pro vás pracují, jsou lidské bytosti a mohou ve svých fakturách dělat chyby. Bez ohledu na to je dobré v budoucnu věnovat jejich fakturám velkou pozornost; bez ohledu na to, zda byla chyba úmyslná nebo ne, můžete se vyhnout placení příliš vysokými náklady tím, že budete postupovat s náležitou péčí.

Musíte také chránit své obchodní účty správnými hesly a bezpečnostními opatřeními, abyste zabránili hackerům způsobit chaos ve vašich systémech. Pokud vaše faktury zpracovává někdo jiný, zajistěte, aby svůj účet držel v bezpečí a znal základy fungování sociálního inženýrství, aby se nenechal zmást oficiálně vypadajícím e-mailem.

Zůstaňte v bezpečí před podvody s fakturami

Bez ohledu na to, zda jste živnostník nebo velký vlastník firmy, podvod s fakturami vás může potkat, když to nejméně čekáte. Buďte opatrní při generování a manipulaci s fakturami a zajistěte, aby podvodníci nakonec nedostali výplatu někoho jiného.

x