Co je to GIF? Jak (a kdy) jeden použít

Rychlé odkazy

Klíčové věci

  • GIF jsou soubory obrázků, které mohou hostit více statických obrázků a přehrávat je v sekvenci, čímž vytvářejí animaci.
  • GIFy jsou užitečné pro přidávání humoru, reakce na online obsah a demonstraci procesů krok za krokem.
  • GIFy můžete najít v online knihovnách, platformách sociálních médií a vytvořit si vlastní pomocí různých nástrojů.

Dnešní digitální komunikace se často točí kolem rychlých zpráv a vizuálních podnětů. Možná jste se setkali s pojmem GIF a viděli ho používat i ostatní. Ale co to vlastně GIF je a jak ho můžete používat jako všichni ostatní? Pojďme si říct o původu GIFů a kdy a jak je používat.

Co je to GIF a k čemu se používá?

GIF je zkratka pro Graphics Interchange Format. Je to obrázkový soubor, který podporuje statické obrázky, stejně jako jiné formáty jako JPG a PNG. Na rozdíl od těchto tradičních formátů však může GIF hostovat více statických obrázků. Každý z těchto obrázků je snímek, který se přehrává po druhém.

  Jak hrát Baldur's Gate 3 na Linuxu

Když zobrazíte obrázek GIF a všechny snímky se přehrají, vypadá to jako animace. Výsledkem je něco velmi podobného flipovým knihám, které jsme si užívali jako děti.

Formát GIF byl poprvé představen v roce 1987 společností CompuServe, jedním z prvních velkých poskytovatelů online služeb. CompuServe původně navrhl formát GIF pro efektivní zobrazování barevných obrázků na počítačových monitorech.

GIFy se staly populární díky své schopnosti zprostředkovat pohyb v malé velikosti souboru a dnes jsou stále široce používány pro online komunikaci.

Představte si GIF jako krátká videa bez zvuku. Jsou pohodlnější volbou pro použití na internetu než videa, protože jsou lehčí a nevyžadují žádné vložení nebo přehrávače, aby fungovaly. Můžete jednoduše přidat GIF na stránku a začne se přehrávat.

Díky své všestrannosti a malé velikosti se GIF staly oblíbenou metodou pro přidání humoru, osobnosti a vizuálního zájmu do online interakcí. Jsou také užitečné při vizuální demonstraci postupných procesů nebo výukových programů. Do dokumentu Dokumentů Google můžete například přidat animované obrázky GIF, aby bylo téma srozumitelnější.

Kde a jak najít GIFy

S rozlehlostí internetu se hledání dokonalého GIFu k vyjádření může zdát jako hledání jehly v kupce sena. Naštěstí existuje spousta zdrojů, které hostují knihovny GIFů na prakticky jakékoli téma nebo emoce.

  Porozumění testování databáze, výhodám a technikám [+4 Tools]

1. Online knihovny GIF

Online knihovny GIF jsou digitální úložiště plná animovaných snímků, které nabízejí sbírku GIFů k vyjádření emocí a reakcí. Giphy je možná nejznámější knihovna GIFů na internetu. Díky jednoduchému vyhledávacímu panelu a rozsáhlé sbírce kategorizovaných GIFů Giphy usnadňuje nalezení dokonalého GIFu pro každou příležitost.

Další oblíbenou platformou je Tenor, která nabízí pestrou škálu animovaných obrázků. Stejně jako Giphy vám Tenor umožňuje vyhledávat GIFy podle klíčových slov nebo procházet kategorie a kolekce. Po nalezení požadovaného GIF na kterékoli z těchto platforem jej můžete sdílet přímo na sociálních sítích, vložit do svého blogu nebo uložit pro pozdější použití.

Navíc, pokud dáváte přednost hledání všeho pomocí Google, můžete také hledat GIF v Chrome s rozšířením.

2. Platformy sociálních médií

S rostoucí popularitou GIFů se téměř všechny online platformy pokusily začlenit je do svých systémů. Platformy sociálních médií jako Facebook a X (dříve Twitter) mají vlastní vestavěnou funkci vyhledávání GIF, kde můžete GIFy najít a sdílet. Kromě toho můžete také uložit GIF, které zveřejňují ostatní uživatelé, abyste je mohli sami použít.

Aplikace pro zasílání zpráv, jako je WhatsApp, Telegram a Instagram, také nabízejí vestavěnou funkci vyhledávání GIF, která vám umožní najít a sdílet GIF přímo ve vašem chatu. K vyhledávání GIF se dostanete tak, že přejdete na panel emoji a klepnete na tlačítko GIF.

  Pochopení přesměrování 301 pro začátečníky

Reddit je dalším zdrojem, kde můžete najít GIFy. Reddit jako jedna z největších online komunit hostí subreddity, které se věnují sdílení GIFů, jako jsou r/gif a r/HighQualityGifs. Tyto GIFy si můžete stáhnout a sdílet, kdekoli uznáte za vhodné.

3. Rozšíření klávesnice

Mnoho klávesnic pro chytré telefony, jako je Gboard pro Android a výchozí klávesnice pro iOS, má vestavěnou funkci vyhledávání GIF. Vše, co musíte udělat, je otevřít klávesnici při psaní, klepnout na tlačítko GIF a hledat GIF pomocí klíčových slov nebo procházet populární kategorie.

Pokud na svém zařízení Android používáte klávesnice třetích stran, pravděpodobně mají spolu s dalšími funkcemi funkci vyhledávání GIF.

4. Vytvořte si svůj vlastní GIF

Pokud nemůžete najít perfektní GIF pro své potřeby, proč si nevytvořit svůj vlastní? Existují různé nástroje pro vytváření vlastních GIFů z videí a fotografií. Ve většině případů pro něj ani nemusíte instalovat aplikaci, protože můžete použít webové stránky, které vaše fotky promění na GIFy.

Pokud chcete využít aplikace, které již máte, můžete k vytvoření GIFů použít PowerPoint. A pokud vám PowerPoint nestačí, můžete použít Photoshop k vytvoření profesionálních GIFů. Webové stránky jako Giphy’s GIF Maker a EZGif navíc poskytují intuitivní rozhraní pro přeměnu vašich videí na animované GIFy.

GIFy jsou všestranným a zábavným způsobem, jak přidat vizuální zájem do vašich online interakcí. Takže až budete příště hledat způsob, jak se vyjádřit, zvažte použití obrázku GIF!