Co je to „proces nečinnosti systému“ a proč využívá tolik CPU?

Otevřeli jste někdy Správce úloh a všimli jste si, že proces nečinnosti systému využívá 90 % nebo více vašeho CPU? Na rozdíl od toho, co si možná myslíte, to není špatná věc. Zde je to, co tento proces ve skutečnosti dělá.

Tento článek je součástí naší pokračující série vysvětlující různé procesy nalezené ve Správci úloh, jako je Runtime Broker, svchost.exe, dwm.exe, ctfmon.exe, rundll32.exe, Adobe_Updater.exe a mnoho dalších. Nevíte co to je za služby? Začněte raději číst!

Co je proces nečinnosti systému?

Pokud jste se někdy prohrabali ve Správci úloh – uživatelé Windows 10 se musí podívat na kartu „Podrobnosti“ – uvidíte, že proces nečinnosti systému využívá většinu, ne-li celý, vašeho CPU. Ale proces nečinnosti systému je právě to; nečinný proces vytvořený operačním systémem. Bez toho, aby tento proces neustále zaměstnával váš procesor něčím, co dělat, by váš systém mohl potenciálně zamrznout.

Jinými slovy, prostředky CPU používané procesem nečinnosti systému jsou pouze prostředky CPU, které se nepoužívají. Pokud programy využívají 5 % vašeho CPU, bude proces nečinnosti systému využívat 95 % vašeho CPU. Můžete si to představit jako jednoduchý zástupný symbol. To je důvod, proč Správce úloh popisuje tento proces jako „procento doby nečinnosti procesoru“. Má PID (identifikátor procesu) 0.

Systém Windows skryje informace o nečinném procesu systému na normální kartě Procesy ve Správci úloh systému Windows 10, aby věci zůstaly jednoduché, ale stále se zobrazují na kartě Podrobnosti.

Proč systém Windows potřebuje proces nečinnosti systému?

Bez toho, aby tento proces neustále zaměstnával váš procesor něčím, co dělat, by váš systém mohl potenciálně zamrznout. Systém Windows spouští tento proces jako součást uživatelského účtu SYSTEM, takže je vždy aktivní na pozadí, když je systém Windows spuštěn.

Systémové nečinné procesy jsou původní v operačních systémech Windows NT, pocházejí z roku 1993 – objevují se také v operačních systémech podobných Unixu, jako je Linux, ale fungují trochu jinak. Proces nečinnosti systému je normální součástí vašeho operačního systému, na kterém běží jedno vlákno na každém jádru CPU pro víceprocesorový systém, zatímco systémy, které používají hyperthreading, mají jedno nečinné vlákno na logický procesor.

Jediným účelem procesu nečinnosti systému je udržet CPU zaneprázdněný něčím – doslova čímkoli – zatímco čeká na další výpočet nebo proces, který je do něj vložen. Důvod, proč to všechno funguje, je ten, že nečinná vlákna používají nulovou prioritu, která je nižší než běžná vlákna, což umožňuje jejich vytlačení z fronty, když má operační systém legitimní procesy ke spuštění. Poté, jakmile procesor dokončí tuto úlohu, je připraven znovu zvládnout proces nečinnosti systému. Mít nečinná vlákna vždy ve stavu Připraveno – pokud již neběží – udržuje CPU v chodu a čeká na cokoliv, co na něj OS hodí.

Proč využívá tolik CPU?

Jak již bylo zmíněno dříve, zdá se, že tento proces využívá hodně CPU, což je něco, co si všimnete, když otevřete Správce úloh a budete hledat procesy, které mají nedostatek zdrojů. To je normální, protože jde o speciální úlohu, kterou plánovač operačního systému spouští pouze v době, kdy je váš CPU nečinný, což – pokud neděláte něco, co vyžaduje hodně výpočetního výkonu – bude vypadat jako dost vysoké.

Abyste porozuměli číslu vedle procesu ve Správci úloh, musíte si myslet opak toho, co to obvykle znamená. Představuje procento CPU, které je k dispozici, ne kolik využívá. Pokud programy využívají 5 % CPU, pak SIP ukáže, že využívá 95 % CPU, nebo 95 % CPU je nevyužitých nebo nežádoucích jinými vlákny v systému.

Ale můj počítač je pomalý!

Pokud je váš počítač pomalý a zaznamenáte vysoké využití procesem nečinnosti systému – není to chyba procesu nečinnosti systému. Chování tohoto procesu je naprosto normální a naznačuje, že problém není způsoben vysokým vytížením procesoru. Může to být způsobeno nedostatkem paměti, pomalým úložištěm nebo něčím jiným, co spotřebovává zdroje vašeho počítače. Jako vždy je dobré spustit kontrolu pomocí antivirového programu, pokud máte problémy a nespouštíte nic, co by mohlo zpomalovat váš počítač.

Pokud to nic nepřinese a stále máte pomalejší výkon než obvykle, zkuste odinstalovat nepoužívané programy, zakázat programy, které se spouštějí při spouštění počítače, snižte animace systému, uvolněte místo na disku nebo defragmentujte pevný disk.

Proces nečinnosti systému je nedílnou součástí operačního systému Windows a i když se může zdát, že překračuje 90 %, ukazuje vám pouze dostupné zdroje a váš CPU v tuto chvíli nic nedělá.