etechblog

Co je Traceroute a k čemu ho používáte?

Když používáte internet, je opravdu snadné zapomenout, že existuje mnoho funkčních částí a serverů, které pomáhají udržovat World Wide Web při životě. Každý odeslaný paket, od chatové zprávy po fotografii kočky, musí projít výměnami a servery, aby dosáhl svého cíle.

Bohužel vám toto nastavení nepřipomene nic lépe, než když se již nemůžete připojit k webu. Příčina může být někde na vaší straně, na straně webu nebo někde mezi tím. A nejlepší způsob, jak zjistit, kde je problém, je pomocí Traceroute.

Co je Traceroute?

Traceroute je způsob, jak sledovat trasu vašich datových paketů při jejich cestě přes internet. Každý moderní operační systém dokáže vysledovat trasu.

Když spustíte Traceroute, řeknete mu, na který web nebo server chcete trasu sledovat. Obvykle se jedná o adresu URL webové stránky, na kterou se snažíte dostat, ale pokud chcete, můžete ji také zadat IP adresu.

Jakmile spustíte Traceroute, pošle pakety směrem k vašemu nastavenému cíli. Poté zaznamená cesty paketu a odešle informace zpět do vašeho počítače, který vám pak ukáže, kam jdou.

To je opravdu užitečné, pokud se snažíte najít chybu na síti. Pokud je server nebo burza mimo provoz, Traceroute narazí na problém a oznámí, že něco nefunguje správně. Tyto informace pak můžete použít k lepší diagnostice toho, co je špatně.

Jak Traceroute funguje?

Traceroute je praktický způsob diagnostiky síťových chyb. Nicméně vynález Traceroute je celý díky chytrému exploitu využívajícímu paketovou proměnnou „Time-to-Live“.

  Jaké je PSČ pro předplacenou kartu?

Co je to „Time-to-Live“ paketu?

V ideálním případě, když počítač odešle paket z jednoho místa na druhé, dostane se tam bez problémů. Jede tou nejrychlejší trasou z bodu A do bodu B a nezasekává se ani nezdržuje.

Bohužel, sítě mohou být vychytralé věci. Pokud technik při nastavování serveru udělá chybu, je možné, že pakety budou mezi servery odesílány v nekonečné smyčce. A pokud se to stává příliš často, může být síť plná paketů, které se neustále střídají.

Chytré mozky za datovým paketem přišly s řešením, jak to napravit, nazývané „time-to-live“ nebo „TTL“. Každému paketu je před odesláním do velkého neznáma přiděleno číslo větší než 0 pro jeho hodnotu TTL. Pokud tato hodnota někdy dosáhne 0, paket je považován za „mrtvý“ a je zničen.

Když je paket odeslán na svou cestu, provede několik zastávek na různých serverech. Pokaždé, když dorazí na server, odečte jednu z jeho hodnoty TTL. Obvykle je tato hodnota TTL nastavena na číslo, kde má paket více než dostatek času na to, aby dosáhl svého cíle, než dosáhne 0. Pokud však paket vstoupí do smyčky, TTL se bude nakonec snižovat, dokud paket nevyprší.

Když paket vyprší, server, se kterým končí, odešle zprávu „ICMP Time Exceeded“ zpět domů. Toto je v podstatě upozornění, že paket dosáhl svého předčasného zániku, a informuje uživatele, kde paket vypršel, aby pomohl s řešením problémů.

Jak doba trvání paketu umožnila fungování Traceroute

Tato zpráva ICMP Time Exceeded je klíčem k tomu, aby Traceroute fungoval. Pro začátek Traceroute odešle paket s TTL nastaveným na 1. To znamená, že opustí váš počítač, dorazí na první server, odečte jeden od svého TTL, všimne si, že má TTL 0 a vyprší.

  Úvod do všeho jako kód pro začátečníky

Server, který paket v daný okamžik zpracovává, pak odešle zprávu ICMP Time Exceeded zpět do vašeho PC spolu s jeho umístěním. Váš počítač poté zaznamená polohu serveru jako první krok k vašemu cíli.

Poté odešle paket s TTL nastaveným na 2, 3 atd., dokud paket nedorazí do vašeho cíle. Platnost každého paketu vyprší v dalším kroku průchodu a každý server na cestě oznámí prošlý paket a poskytne vašemu počítači informace, které potřebuje, aby zjistil, kam vaše pakety směřují.

K čemu se Traceroute používá?

Na základní úrovni vám Traceroute umožňuje nahlédnout, jak se pakety pohybují po síti. Ať už jste síťový inženýr, který kontroluje, zda vše běží tak, jak má, nebo vás jen zajímá, jak vaše pakety cestují, když navštívíte Google, Traceroute je správná cesta.

Je však také užitečné pro odhalování chyb v systému. Pokud se Traceroute pokusí kontaktovat nereagující server, všimne si, že paket, který odeslal, nějakou dobu nespustil odpověď. Jakmile uplyne dostatek času, Traceroute prohlásí, že „vypršel časový limit požadavku“, což znamená, že odpověď nepřišla ve stanoveném čase.

Požadavek na vypršení časového limitu samozřejmě vždy neznamená, že je server mimo provoz; někdy se serveru nelíbí požadavky Traceroute a blokuje je, když procházejí. Ale pokud jste si relativně jisti, že žádný server v řetězci by neměl blokovat Traceroute, je to dobrý způsob, jak diagnostikovat web nebo server, který nereaguje, když se k němu pokoušíte připojit.

Jaký je rozdíl mezi Traceroute a Pingem?

Technicky zdatní čtenáři si všimnou, že Traceroute zní velmi podobně jako další šikovný síťový nástroj, Ping. I když se tyto dvě funkce trochu překrývají, lidé je používají z různých důvodů.

  Jak používat skupiny LinkedIn k přechodu od nováčka k síťovému ninjovi

Jak jsme uvedli výše, Traceroute vám pomůže zjistit, kam se paket dostane, jakmile opustí váš počítač. Mezitím vám Ping řekne, zda se váš počítač může dostat na konkrétní server a jak dlouho trvá, než se tam dostanete.

Pokud tedy chcete vidět každou část síťového řetězce, Traceroute je tam, kde je. Mezitím, pokud chcete pouze zjistit, zda server odpovídá, můžete na něj pingnout. Je pravda, že to můžete udělat i s Traceroute, ale budete muset chvíli počkat, než se konečně dostane na váš server, než dostanete odpověď, kterou hledáte.

Jak provést Traceroute

Jak jsme řekli dříve, všechny hlavní operační systémy mohou provádět Traceroute. Je to stejně snadné jako otevření příkazového terminálu a zadání příkazu Traceroute.

V případě macOS stačí otevřít Terminál a zadat „traceroute“ a poté URL nebo IP adresu cíle. V Linuxu je to stejné, ale možná budete muset nejprve nainstalovat Traceroute, než jej budete moci spustit.

Spuštění příkazu traceroute v systému Linux.

V operačních systémech Windows to funguje stejně, až na to, že se funkce nazývá „tracert“. Tracert a další příkazy jsme probrali v naší příručce o příkazech pro správu bezdrátových sítí v systému Windows, takže si ji přečtěte, pokud se chcete dozvědět o nástrojích, které máte k dispozici.

Obrazový kredit: Michel Bakni/Wikimedia Commons

Sledování vašich paketů pomocí Traceroute

Pokud chcete vidět, kam vaše pakety jdou poté, co opustí váš počítač, Traceroute je způsob, jak jít. Ať už chcete diagnostikovat problém se sítí, nebo jste jen zvědaví, kam se vaše pakety odváží, je snadné jeden nastavit a sledovat, jak data odcházejí.

x