Co je Vendor Lock-in a jak se mu vyhnout

Přesuňte svou aplikaci do cloudu až po zkontrolování klauzule dodavatele cloudových služeb. Pokračujte ve čtení, pokud nevíte, co to je a jak se tomu vyhnout.

Model cloud computingu rychle roste. Protože tento model je docela lákavý pro IT firmy, jako jsou vývojáři mobilních aplikací, vývojáři webových aplikací, společnost Software as a Service atd. Nemusíte v rámci svého podnikání vytvářet robustní IT infrastrukturu.

Stačí se přihlásit k odběru infrastruktury vývoje aplikací v cloudu od poskytovatele spravovaných služeb (MSP). Vaším úkolem je rozvíjet produkt a trh a vydělávat. Problém však nastává, když stávající poskytovatel cloudu již není kompatibilní s vaší aplikací nebo obchodním modelem nebo uživatelským objemem.

Nyní se pokusíte přesunout své databáze a aplikace do jiného cloudu. Stávající poskytovatel však hraje na kartu vendor lock-in, aby z vás vymáčkl peníze. Tento základní model příjmů z cloud computingu může být vaší noční můrou. Ale teď se nebojte, protože následující tipy z vás udělají vítěze.

Co je Vendor Lock-In v Cloud Computingu?

Vendor lock-in, jak fráze napovídá, je situace, kdy nemůžete u určitých služeb přejít k jinému dodavateli, aniž byste dodavateli zaplatili poplatek za období uzamčení. Také když přepnete služby dodavatele k jinému poskytovateli, musíte nést náklady na nastavení služeb.

V běžných podnicích, jako je získávání surovin nebo hotových výrobků, to není velký problém. Protože není potřeba nic jiného nastavovat, než hledat cenově dostupného poskytovatele služeb třetí strany, který dokáže dodávat produkty v kvalitě a kvantitě.

V odvětví cloud computingu je to však obrovský problém. Když migrujete svůj software, web, mobilní aplikaci, analýzu dat, server nebo jiné IT projekty do cloudu, používáte infrastrukturu někoho jiného.

Zde konfigurujete své aplikace, aplikační programovací rozhraní (API), databáze, aplikace business intelligence (BI) a mnoho dalších technologicky vyspělých a složitých komponent. Nyní, z jakéhokoli důvodu, když musíte všechny tyto přesunout k jinému poskytovateli cloudových služeb, stávající prodejce to nemusí jen tak přijmout.

  Jak najít někoho na OnlyFans bez uživatelského jména

Požádají vás, abyste zaplatili poplatek za uzamčení prodejce. Jste ze zákona povinni tak učinit, protože jste podepsali smlouvu o uzamčení dodavatele při registraci ke cloudovým službám od tohoto poskytovatele. Je to běžná taktika dnešních cloudových poskytovatelů.

Uzamčení dodavatele je také možné při vývoji, testování a vydávání kontejnerových aplikací pomocí Kubernetes.

Proč musíte věnovat pozornost

Koncepce uzamčení dodavatele má dvě hlavní obavy. Pokud se plánujete odstěhovat před datem ukončení uzamčení dodavatele, zaplatíte obrovský poplatek, který by jinak mohl financovat vaše cloudové operace po dobu tří až pěti let. Druhý je nejnáročnější.

Při přechodu k novému poskytovateli cloudové infrastruktury musíte vše nastavit od nuly podle jejich virtualizovaných systémů. Tady se mluví o cloudové migraci, ale to není procházka růžovým sadem.

Před podepsáním smlouvy o používání cloudových služeb pro jakýkoli IT projekt si proto pečlivě přečtěte smluvní dokument, zejména doložku uzamčení dodavatele.

Typy Vendor Lock-In

V sektoru cloud computingu může být uzamčení dodavatele sto typů. Záleží na kreativitě dodavatele, kterému cloudové služby nabízíte, a na tom, jak moc jsou lační po výnosech. I když s tím nemůžete nic dělat, níže naleznete některé oblíbené typy uzamčení dodavatele:

#1. Uzamčení dodavatele na základě ceny

Poskytovatel cloudových služeb si může během prvních dnů nastavení účtovat nemalé poplatky za implementaci. Později, při změně dodavatele, si začnete myslet, že investice do implementačního poplatku je plýtváním, pokud přejdete k novému poskytovateli.

Někteří nestandardní a nenasytní poskytovatelé cloudu vám často přestanou účtovat poplatky na základě skutečného využití. Začnou vám účtovat měsíčně, abyste dosáhli maximálního zisku.

#2. Vendor Lock-In, který drží data jako rukojmí

Když zmeškáte datum platby, provedete pozdní obnovení nebo vyjádříte své plány na přechod k novému cloudovému dodavateli, stávající poskytovatel si může vaše aplikace a databáze ponechat jako rukojmí. Mohou vám zrušit přístup k údajům vaší společnosti a požádat vás o zaplacení nemalého výstupního poplatku.

#3. Vendor Lock-In pro doplňkové funkce

Při výběru dodavatele cloudového poskytovatele jste před pěti lety neplánovali dobře. Nyní vidíte, že jiní dodavatelé nabízejí vestavěné funkce umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML). Zeptáte se na to svého poskytovatele cloudu a oni říkají, že za získání služeb AI a ML musíte zaplatit další poplatky.

#4. Cloud-Based Vendor Lock-In

Někteří nestandardní a malí cloudoví dodavatelé vás mohou nutit používat nativní služby. Nesmí se integrovat s AWS, Google Cloud nebo Microsoft Azure. Pokud vaše nová aplikace vyžaduje tyto cloudové cíle, máte vážné potíže.

#5. Uzamčení dodavatele prostřednictvím digitálních smluv

Mnoho klamavých cloudových dodavatelů používá odkaz na webovou stránku jako smlouvu o cloudové službě. Mohou tajně změnit tuto webovou stránku, když jí nevěnujete pozornost. Původní smlouva se tedy změní na něco jiného, ​​co jste nepřijali.

  Jak se připojit k bezdrátovému routeru nebo modemu Frontier

#6. Obnovení jako Vendor Lock-In

Obnova je jedním z nejsmrtelnějších uzamčení prodejců. Po dlouhém zvažování jste se rozhodli zůstat u stávajícího poskytovatele cloudu. Poskytovatel však není připraven vyjednávat o ceně obnovení několik měsíců před vypršením smlouvy.

Několik dní před vypršením platnosti vám zašlou cenu za obnovení. Nyní nemáte možnost přepnout své cloudové operace k jinému poskytovateli služeb.

Někteří notoricky známí poskytovatelé cloudu mohou pro servery, aplikace a databáze uložit různá data obnovení. Tím se dostáváte do začarovaného kruhu různých dat obnovení a nemáte šanci změnit dodavatele cloudu po mnoho let.

Důvody pro Vendor Lock-In

Hlavním důvodem uzamčení dodavatele je stálý zdroj příjmů pro poskytovatele cloudových služeb. Většina MSP pro cloud vám neúčtuje přesně to, jak inzerují. Předpokládejme, že získáte dobrou slevu a zpočátku nastavíte za atraktivní cenu. Neočekávejte stejné ceny, když se obrátíte na dodavatele cloudu a obnovíte svůj účet.

Během obnovy MSP obvykle zvýší ceny služeb, které nabízí. Od tohoto okamžiku MSP profitují z vašeho cloudového předplatitelského účtu. Nyní, když jste vyvinuli mnoho aplikací a hostili ty z platformy MSP, mohou vás snadno dostat do situace výkupného.

Pokud nebudete souhlasit s nadměrně vyššími cenami během obnovy účtu, riskujete ztrátu let práce na vývoji aplikací a správě databází.

Další hlavní motivy pro uzamčení dodavatele jsou:

 • Malí a nestandardní dodavatelé cloudu vytvářejí velkou zákaznickou základnu pomocí uzamčení dodavatele a prodávají svůj podíl větším cloudovým firmám, aby v krátké době získali obrovskou návratnost investic (ROI).
 • Jako předplatitel cloudu jste před registrací nezkoumali možnosti dodavatele.

Nevýhody Vendor Lock-In

Níže naleznete výzvy a nevýhody uzamčení dodavatele:

#1. Bariéra přijetí cloudu

Přestože podnikání v oblasti cloud computingu roste, mnoho začínajících a malých a středních podniků stáhlo své aplikace a databáze z cloudu. Stalo se tak kvůli hořkým zkušenostem s blokovacími klauzulemi dodavatele cloudu.

Když se spřátelíte s IT firmami, uvidíte, že cloud computing je jen další frontou pro IT technologické giganty, jak z nich vysávat peníze; mnozí odmítnou cloud nad IT infrastrukturou na místě.

#2. Problémy s aplikací nebo databází

Pokud dodavatel cloudu nemůže dodávat zdroje a technologie podle nejnovějších pokroků v tomto sektoru, vaše aplikace a databáze nebudou moci fungovat tak, jak chcete.

#3. Žádná stabilita nákladů na cloud

Na základě smlouvy o uzamčení dodavatele má cloud MSP plné právo měnit nabídky produktů, cenové plány, poplatky za externí přenosy dat, upgrady, implementaci AI/ML, služby BI a další.

Nemáte tedy jistotu, ve kterém měsíci vám bude účtováno za služby cloudové IT infrastruktury. Zabrání vám zásadní finanční plánování ve vašem podnikání.

Jak se vyhnout Vendor Lock-In

Nejlepší tipy a nápady, jak se vyhnout situaci uzamčení dodavatele:

Přihlaste se k odběru různých poskytovatelů cloudu

Pokud vaše IT podnikání vyžaduje různá digitální aktiva, jako jsou mobilní aplikace, webové aplikace, e-maily, servery ERP, streamovací servery atd., nehostujte je všechny v jednom cloudovém řešení. Použijte různé poskytovatele cloudu ke snížení závislostí na jednom MSP.

  Práce s daty Použití date-fns v JavaScriptu

Vyvíjejte přenosné aplikace a databáze

Pro vývoj aplikace nebo databáze vždy používejte standardní a vzájemně kompatibilní rozhraní API, konfigurace, sady SDK, databáze atd. Své aplikace a databáze tak můžete snadno přesouvat z jednoho cloudu do druhého.

Pečlivě si přečtěte smluvní dokumenty

Důkladně si přečtěte smluvní dokument nebo najměte expertního cloudového vývojáře a manažera, který lépe rozumí smluvním podmínkám. Pokud jste s dokumentem v pořádku, požádejte dodavatele o fyzicky podepsanou smlouvu. Vyhněte se také smlouvám, které říkají, že dodavatel může kdykoli změnit podmínky fakturace a poskytování služeb.

Zajistěte si lepší smlouvu

Při projednávání potřeb vaší cloudové IT infrastruktury s dodavatelem klaďte důraz na následující:

 • Projekce obnovovacích poplatků
 • Zásady obnovy
 • Poplatky za doplňkové služby
 • Upgrady cloudu s tím, jak se odvětví mění
 • Pokuta za nemožnost poskytovat cloudové zdroje při škálování
 • Bezplatná strategie odchodu, když MSP není schopno uspokojit vaše potřeby

Diskutujte o nákladech na přenos dat

Většina cloudových služeb nabízí meziplatformní přenosy dat zdarma. Budou vám ale účtovat prémiový poplatek, pokud přenesete data na jiné cloudové platformy. MSP o tom neradi diskutují. Chtějí to udržet schované pod stovkami stran smluvní literatury.

Dokončete pevnou rychlost přenosu dat na delší dobu, pokud vám MSP nabídne možnost vyjednávat. Pokud plánujete velké, MSP vám určitě nabídnou řešení na míru.

Zálohovat interně

Nespoléhejte se jen na všechny tyto poskytovatele cloudu. Nastavte sekundární záložní server na místě, abyste se nedostali do situace výkupného.

Příklady Vendor Lock-In

Níže naleznete několik oblíbených případů uzamčení dodavatele v cloud computingu:

#1. Ztracená příležitost ke spoření

VM Google Cloud (c2-standard-4) v USA stojí přibližně 0,25 USD za hodinu za 4jádrové procesory a 8 GB paměti. Jeho konkurent, AWS, nabízí téměř podobné funkce v c6g.xlarge za téměř 0,20 $ za hodinu. Pokud máte se službou Google Cloud uzavřenou smlouvu o uzamčení dodavatele, nemůžete využít úspor, které nabízí AWS.

#2. Dodavatel nemůže poskytovat služby

Požár datového centra v OVHcloud zničil několik evropských webových stránek 10. března 2021. Tento incident zasáhl několik kritických webových stránek a aplikací vládních agentur, bank, zpravodajských serverů a eCommerce. Pokud jste v uzamčení dodavatele a nemáte žádnou zálohu, máte vážné potíže.

#3. Poplatky za přenos dat

Většina poskytovatelů cloudových služeb účtuje extrémně vysoké poplatky za přenos dat na platformu třetí strany nebo na vaše vlastní místní servery. Tajný interní dokument od AWS v roce 2019, analyzovaný The Information, naznačuje, že AWS účtovala svým zákazníkům následující poplatky za přenos dat:

 • Apple: 50 milionů dolarů
 • Pinterest: přibližně 30 milionů dolarů
 • Netflix: 20 milionů dolarů

Závěrečná slova

Dosud jste prošli podrobnou diskusí o konceptu uzamčení dodavatele v odvětví cloud computingu. Poskytovatelé spravovaných služeb cloudové infrastruktury lobují za uzamčení dodavatele, aby zajistili stabilní tok příjmů. Ať už vám platforma funguje nebo ne, musíte zaplatit horní dolary.

Pokud máte příliš mnoho finančních prostředků, hodně štěstí s modelem uzamčení dodavatele. Pokud však podnikáte v oblasti IT a potřebujete své investice opatrně využít na režijní náklady, jako je infrastruktura IT v cloudu, držte se dál od uzamčení dodavatele.

Použijte výše uvedené tipy k vytvoření plánovaného přístupu k předplatnému cloud computingu. Vytvořte rovnováhu mezi veřejnými a soukromými instancemi cloud computingu pro různé aplikace a databáze. A co je nejdůležitější, nedávejte všechny aplikace a databáze pod jeden cloudový deštník.

Zde najdete další výzvy a rizika v cloud computingu.