Co je zaostření na tlačítko Zpět?

Zaostření tlačítkem Zpět je přesně to, co zní. Namísto namáčknutí spouště k aktivaci automatického ostření podržíte vyhrazené tlačítko na zadní straně fotoaparátu. Když pustíte, ostření zůstane zablokováno. Zde je důvod, proč jej možná budete chtít použít.

Výhody zaostření na tlačítko Zpět

Velkou výhodou zpětného ostření je, že odděluje akt ostření od focení. Výchozí nastavení fotoaparátu, kde tlačítko spouště ovládá obě akce, způsobuje, že některé věci jsou nepříjemné, jako je pokus zaostřit na část scény, která nespadá pod bod automatického ostření. Může také zpomalit režim sériového snímání fotoaparátu, zatímco autofokus loví, a znemožnit vám tak fotografování.

S automatickým zaostřováním pomocí tlačítka Zpět můžete snadno zaostřit na jakýkoli objekt, který chcete na scéně, a poté změnit kompozici snímku, aniž byste se museli starat o použití jakéhokoli typu AF-lock. A protože vaše ostření zůstane zablokováno, dokud jej nezměníte, můžete pokračovat ve fotografování, aniž byste se museli obávat, že se autofokus pokusí přeostřit na něco jiného. To je super praktické, když se váš objekt příliš nepohybuje.

  Jak vzdáleně ovládat jakékoli IR zařízení pomocí HTC One

Další příjemnou funkcí je, že nemusíte volit mezi manuálním ostřením nebo režimem jednorázového a průběžného automatického ostření. Pokud povolíte ostření tlačítkem Zpět a nastavíte fotoaparát na nepřetržité automatické ostření:

Chcete-li ostřit ručně, nemačkejte tlačítko ostření, ale ručně zaostřete pomocí kroužků na objektivu. Většina profesionálních a profesionálních objektivů vám umožní ostřit ručně, i když je objektiv nastaven na automatické ostření.
Chcete-li zaostřit na jediné ostření, podržte tlačítko ostření stisknuté, dokud se ostření nezablokuje. Pak ho pusťte a vystřelte pryč.
Chcete-li nepřetržitě ostřit, podržte stisknuté tlačítko ostření a pokračujte ve fotografování.

Jak si dokážete představit, jakmile se do věcí dostanete, mnohem rychleji budete reagovat na různé situace. A jak jsem znovu a znovu opakoval, není to o tom, že nepoužíváte automatické funkce fotoaparátu; jde o to je používat tak, abyste měli pod kontrolou, jak fungují. Jedním z těchto způsobů je automatické ostření pomocí tlačítka Zpět.

  5 nejlepších nástrojů a softwaru pro monitorování úložiště

Nastavení ostření tlačítka Zpět

Chcete-li nastavit ostření tlačítkem Zpět, budete se muset ponořit do nabídek fotoaparátu. Obvykle budete muset udělat dvě věci:

Odstraňte autofokus z tlačítka spouště.
Nastavením tlačítka AF-ON – nebo pokud váš fotoaparát žádné nemá, AE-L (* u fotoaparátů Canon) – aktivujte automatické ostření.

U fotoaparátů Canon se ponořte do nabídky, dokud nenajdete Uživatelské funkce. Na spotřebitelských fotoaparátech hledejte možnost, která nastavuje tlačítko spouště na AE Lock a tlačítko AE lock na AF. U pokročilejších fotoaparátů budete mít větší kontrolu nad tím, jaká tlačítka dělají a jaké funkce, takže si hrajte, dokud nenajdete nastavení, které se vám líbí.

U fotoaparátů Nikon najděte nabídku Custom Settings (je to ikona tužky) a přejděte do Controls. Vyberte tlačítko Assign AE-L/AF-L a vyberte AF-ON. Dále přejděte na možnost Autofocus a vyberte možnost AF Activation. Vyberte pouze AF-ON a můžete začít.

  Jak aktualizovat Mozilla Firefox

Pokud máte nějaké potíže nebo váš fotoaparát není od žádného z těchto výrobců, vyhledejte si na Googlu model vašeho fotoaparátu a „automatické zaostřování pomocí tlačítka zpět“. Někdo bude mít téměř jistě konkrétního průvodce.

Zaostření tlačítkem Zpět je mnohem flexibilnější. Jakmile začnete ovládat základní nastavení expozice, stojí za to si s tím pohrát a zjistit, jestli je to pro vás.