Co jsou rozdrcené stíny a foukané odlesky?

„Rozdrcené stíny“ a „přepálená světla“ jsou běžné problémy s expozicí při fotografování. Podívejme se, co to jsou, jak je identifikovat a co s nimi můžete dělat.

Rozdrcené stíny a přepálená světla jsou dvě strany téže mince. Když rozdrtíte své stíny, podexponujete svůj snímek natolik, že na něm budou velké plochy čistě černé, jako na tomto snímku.

Když vyfouknete svá světla, uděláte opak: přeexponujete snímek natolik, že se objeví velké plochy čistě bílé.

Problém s rozdrcenými stíny a přepálenými světly je v tom, že je nemůžete obnovit v postprodukci, i když fotíte snímky RAW. Tady je rozjasněný podexponovaný snímek, vidíte, jak jsou stíny stále černé? Jediné rozjasnění bylo přidání velkého množství digitálního šumu do tmavších oblastí.

  Web před webem: ohlédnutí za Gopherem

A tady je ten přeexponovaný záběr, ztmavený. Obloha právě zešedla. Prostě nejsou žádná obrazová data k obnovení.

Jak se vyhnout rozdrceným stínům a přepáleným světlům

Rozdrcené stíny nebo rozfoukané odlesky běžně poznáte podle oka. Stačí se podívat na fotografii na zadní straně fotoaparátu. Pokud jsou velké oblasti snímku temně černé, došlo k masivnímu podexponování; pokud jsou velké oblasti obrazu čistě bílé, došlo k masivnímu přeexponování.

Problém je v jemnějších záběrech, kde jsou oblasti snímku dobře exponované, ale nejste si jisti, zda jsou vaše extrémní stíny nebo světla v pořádku. To se často stává, když natáčíte scény s vysokým dynamickým rozsahem.

Nejlepším způsobem, jak zkontrolovat kvalitu expozice, je použít histogram vestavěný do fotoaparátu. Pokud je na obou koncích grafu velká špička nebo jsou všechna vaše data seskupená – nezapomeňte, že spodní bod je čistě černý a horní bod je čistě bílý – pak máte pravděpodobně problém. Podívejme se na histogram z podexponovaného snímku z dřívější doby.

  Jak znovu otevřít zavřenou kartu v prohlížeči Google Chrome

A ten přeexponovaný taky.

V podexponovaném histogramu jsou velkým hrotem úplně dole v grafu čistě černé pixely. V přeexponovaném histogramu jsou vrcholem čistě bílé pixely.

Hrot čistě bílé nebo čistě černé není vždy problém. Pokud snímáte velmi jasnou scénu, je normální, že máte malé množství čistě bílých „zrcadlových světel“ nebo je slunce na obloze jako bílá koule.

Ze stejného důvodu, pokud fotíte při slabém osvětlení, trocha čisté černé ve stínech není problém.

Ten poslední snímek má trochu čistě bílé na slunci a trochu čistě černé ve skalách a stínech, ale protože všechno ostatní vypadá správně, není to problém.

Vyhýbání se rozdrceným stínům a přepáleným světlům je spíše o tom, že neztratíte žádné důležité detaily, takže byste se měli soustředit na získání dobré expozice napříč celou plochou. Vaše oči mají větší dynamický rozsah než váš fotoaparát, takže musíte pracovat s limity vaší výbavy. Napsal jsem celý článek o získání expozice přímo na místě; hlavními způsoby, jak se vyhnout rozdrceným stínům nebo přepáleným světlům, je pořídit snímek RAW, zkontrolovat histogram a pořídit několik bezpečnostních snímků.

  Jak používat funkce AND a OR v Tabulkách Google

Pokud je dynamický rozsah scény příliš vysoký na to, aby ji váš fotoaparát zachytil v jednom snímku, můžete také zkusit HDR fotografii.