Co jsou to sluchátka Dolby Dimension?

Dolby je důvěryhodné jméno v oblasti zvuku, ale jeho nejnovější produkt je trochu jiný. “Sluchátka Dolby Dimension“ není zvukový standard, jako je 5.1 Surround nebo Dolby Atmos, ale nová bezdrátová sluchátka, která si můžete koupit.

Dolby nacpal Dimension Headphones plnou jejich audio technologií, a to jak licencovaných (technologie, která se prodává jiným výrobcům k použití v jejich produktech), tak exkluzivních pro toto vzácné vydání hardwaru. Věci mohou zůstat tak, nebo nemusí: za 600 dolarů za kus Dolby pravděpodobně neprodá tolik sluchátek Dimension Headphones, že nebude uvažovat o licencování některých z této nové technologie. V tomto případě stojí za to rozebrat, o co jde.

Bláznivě výkonný hardware

Sluchátka Dimension Headphones používají standardní bezdrátové připojení Bluetooth, ale uvnitř toho mají víc než snad jakýkoli jiný pár plechovek na trhu. Elektronika uvnitř obsahuje procesor Qualcomm Snapdragon – takový, jaký se obvykle vyskytuje v chytrých telefonech Android – pro spuštění veškerého zvukového kouzla nacpaného uvnitř. Sada podporuje profily Bluetooth 4.2 a Low Energy spolu se standardními hovory ze smartphonu prostřednictvím pěti mikrofonů, vysoce kvalitním zvukem APTX a operačním dosahem 100 stop.

  Jak nainstalovat MongoDB Compass na Ubuntu

Audiofilové budou rádi, když uslyší, že sada obsahuje mohutné 40mm měniče s frekvenčním rozsahem 20-20 000 Hz – což je v této luxusní části trhu celkem standard. Náhlavní soupravu můžete spárovat se třemi různými zdroji současně, jako je telefon, notebook a systém domácího kina – je zde dokonce tlačítko pro rychlé přepínání mezi nimi. Dotykové ovládání nabízí ovládání hlasitosti a sledování ve stylu telefonu.

Sadu můžete nabíjet běžným způsobem přes MicroUSB kabel, Dobly však v krabičce obsahuje i elegantní magnetickou nabíjecí kolébku.

Dolby LifeMix je pokročilé potlačení hluku

Dimension Headphones jsou vybavena aktivním potlačením hluku, elektronickým systémem, který využívá mikrofony a zpracování zvuku k potlačení přetrvávajících nízkofrekvenčních zvuků. To není nová funkce; aktivní potlačení hluku existuje již desítky let. Ale LifeMix je nový trik v Dimension Headphones a nový přístup k této funkci.

LifeMix vám umožňuje změnit úroveň potlačení hluku z úplného vypnutí na „boost“ na 11 (přesný opak starého vtipu Spinal Tap). Ale kromě blokování okolních zvuků může LifeMix místo toho zvýraznit vnější zvuky. Díky tomu se lidé mohou soustředit na hudbu nebo zvuk filmu a přitom stále poslouchat vnější zvuky, jako je chůvička nebo zvonek. Pokročilé zvukové algoritmy izolují frekvence lidských hlasů pro zvláštní čistotu.

Funkci LifeMix můžete ovládat pomocí touchpadu na sluchátkách nebo ji doladit pomocí spárované aplikace Dimension pro chytré telefony. Když už jsme u toho…

  Jak seřadit hodnoty v aplikaci Microsoft Excel

Párování více zařízení ovládané vaším telefonem

Tato sluchátka zvládnou tři současná připojení, ale každý, kdo je ochotný za ně utratit 600 dolarů, má pravděpodobně ještě více vychytávek, které by chtěl připojit. Aplikace pro chytré telefony Dimension zvládne dalších pět připojení a vymění je na jednodotykových fyzických ovládacích prvcích plechovky, aniž by bylo nutné zrušit párování a znovu spárovat samotná sluchátka. Je to užitečná funkce, za předpokladu, že máte Android nebo iPhone je jedním ze zařízení, ke kterému se chcete vždy připojit (a to se zdá být sázka na jistotu).

Sledování hlavy má vždy správný úhel

Sluchátka Dimension obsahují funkci sledování hlavy. Proč? Odpověď je trochu neortodoxní, alespoň mimo sféru VR. Systém využívá virtualizaci směrového zvuku – stejnou technologii, která pohání „virtuální“ prostorový zvuk pouze ze dvou ovladačů pro videohry – k simulaci zvuku přicházejícího z jediného směrového zdroje, jako je televizor.

V kombinaci s virtuálním prostorovým zvukem Dolby Atmos, který je povolen ve většině novějších verzí domácího videa Blu-ray a domácích stereo receiverech, vytváří komponent sledování hlavy konzistentní profil se zvukem filmu přicházejícím z televizoru, bez ohledu na to, jakým směrem hlava je ve skutečnosti špičatá. Pokud tedy náhle otočíte hlavu doprava, objevíte-li okolní hluk, který jste slyšeli přes LifeMix – řekněme chůvičku – zvuk určený pro středový prostorový kanál bude pocházet převážně z levého ovladače sluchátek, nikoli rovnoměrně z obou.

  Street Racing 2 je jednoduchá závodní hra bez nesmyslu [Review]

Je to úhledný trik, který by nebyl možný bez softwaru Dolby a docela sofistikovaného hardwaru běžícího na obou koncích. Ale může to být také trochu dezorientující, pokud očekáváte standardní zážitek z poslechu ve sluchátkách, takže je dobré, že je to volitelné.

Získají tyto funkce i ostatní sluchátka?

Je to nejasné. Dolby obvykle neprodává hardware přímo spotřebitelům, dává přednost licencování svého softwaru a služeb všemu, od výrobců elektroniky po stadiony a kina. S výjimkou radikálního posunu ve směřování společnosti se zdá nepravděpodobné, že by Dolby toužil konkurovat společnostem jako Sony, Bose a Sennheiser.

Pokud by tomu tak bylo, nepřekvapilo by nás, kdybychom viděli, že některé z proprietárních technologií v Dimensions Headphones pronikají k jiným výrobcům sluchátek, konkrétně do špičkových sad zaměřených více na domácí použití než na cestování nebo sport. Dolby možná používá svou značkovou sadu k testování některých z těchto funkcí, protože vyvíjí další standardy pro své partnery, které mohou zahrnout do budoucích produktů.

Nebo by společnost Dolby mohla překonat naše očekávání a vytvořit z Dimension vlastní řadu spotřebitelských audio produktů. Staly se podivnější věci. Pravděpodobně uvidíme koncem roku 2019 nebo začátkem roku 2020, kdy by se měla objevit náhradní sada sluchátek Dolby Dimensions, nebo se začnou objevovat podobné produkty od partnerů společnosti Dolby.