DisplayPort 2: Čím se liší a proč na tom záleží

The Video Electronics Standards Association (VESA) právě oznámil nejnovější iterace technologie DisplayPort: DisplayPort 2. Tento nový standard bude podporovat rozlišení až 16K a používat buď tradiční konektory DisplayPort nebo USB-C. Očekávejte, že se do vašich rukou dostanete koncem roku 2020.

Co je DisplayPort?

DisplayPort je standard pro přenos videa, o kterém většina lidí nikdy neslyšela. Na základní úrovni je téměř identický s HDMI. Aktuální iterace DisplayPortu dokáže přenášet 60Hz 8K video a zvuk do televizorů a monitorů (HDMI 2.1 podporuje 10K). Dodává se ve velkém a mini formátu (jako Mini HDMI). A stejně jako kabely HDMI jsou kabely DisplayPort opravdu levné.

Proč tedy lidé DisplayPort vůbec používají? Za prvé, je to užitečné pro nastavení více monitorů. Na rozdíl od HDMI má DisplayPort efektní funkci „daisy chain“. Jeden monitor můžete připojit k počítači přes DisplayPort a poté vést kabely DisplayPort z tohoto prvního monitoru k dalším obrazovkám v nastavení. Je čistý, intuitivní a počítačoví profesionálové a PC hráči ho milují.

Pokud ale nevlastníte špičkový monitor nebo počítač, je velká šance, že DisplayPort nemůžete používat vůbec. Vzhledem k tomu, že jej obvykle používají profesionálové a hráči, výrobci se neobtěžují instalovat DisplayPorty do levných počítačů, monitorů nebo televizorů. Měl by vás tedy DisplayPort 2 vůbec zajímat? Je to nějakým způsobem přelomové?

DisplayPort 2 je odolný vůči budoucnosti a je připraven pro VR

Nejnovější iterace DisplayPortu je v podstatě upgradem aktuálních specifikací DisplayPortu. Je pěkně nařezaný a suchý. DisplayPort 2 podporuje rozlišení videa 8K, 10K a 16K s obnovovací frekvencí 60 Hz (dvojnásobné rozlišení a šířka pásma oproti současným standardům DisplayPort). Data přenáší rychlostí 77,37 Gbps a bude mít podporu HDR10. Všechna zařízení DisplayPort 2 navíc budou vyžadovat podporu DSC, což je standard pro bezztrátovou kompresi obrazu, který někteří výrobci ignorují.

Tyto specifikace jsou působivé samy o sobě. Ale jsou působivější, když uvážíte, jak mohou ovlivnit hraní ve virtuální realitě. Doručení užitečného zatížení 77,37 Gb/s DisplayPort 2 je více než ideální pro hraní ve VR a VESA tvrdí, že vylepšený video standard může posílat 4K 60 Hz video až do dvou VR headsetů najednou (prostřednictvím funkce daisy chaining, která je zcela přirozeně součástí DisplayPort 2).

A naštěstí je DisplayPort 2 kompatibilní se starším hardwarem DisplayPort (tvar kabelu se nezměnil). U malých zařízení, jako jsou telefony a notebooky, by to neměl být problém – USB-C je také plně kompatibilní s DisplayPort 2 (více o tom za sekundu.)

Díky 16K videu a rychlostem přenosu dat příznivým pro VR se DisplayPort 2 jeví jako perspektivní. Je možné, že se upgradu na video standard dočkáme až za další desetiletí.

DisplayPort 2 Piggy-Backs na USB-C

Pokud jste si nikdy nekoupili kabel DisplayPort, možná si nikdy nekoupíte kabel DisplayPort 2. Nejedná se o klepání na formát – je to ve skutečnosti známka toho, že VESA ví, jak zajistit přežití DisplayPortu. Zatímco DisplayPort 1 vyžadoval konektor DisplayPort, DisplayPort 2 může fungovat také přes USB-C.

Čtete správně. VESA využívá standardní konektor USB-C.

USB-C má nahradit porty DisplayPort a HDMI na téměř veškeré spotřební elektronice (je to již standard na MacBookech). To je možné, protože kabely USB-C podporují takzvané alternativní režimy. To je trochu matoucí, ale každý kabel USB-C obsahuje čtyři pruhy pro přenos dat a každý pruh má šířku pásma 20 Gbps. V režimu alt lze změnit směr těchto pruhů, takže počítač může posílat data rychlostí 80 Gb/s řekněme na monitor.

Zní povědomě? Přenosová rychlost 77,37 Gbps DisplayPort 2 se pohodlně vejde do alt režimu USB-C. To neznamená, že k připojení kabelu USB-C k televizoru nebo monitoru budete potřebovat adaptér. Znamená to, že váš další televizor nebo monitor kompatibilní s DisplayPort 2 bude mít porty USB-C a budete moci přenášet video z jakéhokoli telefonu nebo počítače na tento displej přes USB-C. Je to tak jednoduché.

Kdy budou mít zařízení DisplayPort 2?

VESA plánuje, že DisplayPort 2 se dostane na spotřebitelský trh koncem roku 2020. Ale ve skutečnosti je tento přechod na výrobcích počítačů, telefonů, televizorů a displejů. Pokud zařízení není navrženo pro podporu DisplayPort 2, je to tak. Port USB-C to nepřeruší, vnitřky zařízení musí být upgradovány na nejnovější standard DisplayPort.

Jak již bylo řečeno, je pravděpodobné, že DisplayPort 2 přijde na špičková zařízení a displeje dříve, než přijde na notebooky a zlevněné televizory za 200 dolarů. HDMI 2.1 je schopno zpracovat 10K video, takže není příliš motivace pro výrobce, aby okamžitě opustili technologii pro levné produkty.

Zdroje: VESA