Internetové streamování: Co to je a jak to funguje?

Už dlouho streamujeme obsah z internetu a dospělo to do bodu, kdy je internet synonymem pro služby jako Netflix a Youtube. Ale co přesně je streamování a jak funguje?

Streamování probíhá kousek po kousku

Pokud chcete sledovat video nebo přehrát skladbu na počítači, musíte si ji nejprve stáhnout. To nejde obejít. Když to víte, můžete se podívat na Netflix nebo Spotify a zeptat se: „Jak jsme přišli na to, jak zajistit okamžité stahování videí a hudby? No, to je právě ta věc. Když streamujete média, nestahují se do vašeho počítače okamžitě; stahuje se kousek po kousku v reálném čase.

Slovo „streaming“ je samopopisné. Informace přicházejí do vašeho počítače v nepřetržitém, stálém proudu informací. Pokud je stahování filmů podobné nákupu balené vody, streamování filmů je jako použití kohoutku k naplnění prázdné láhve.

Streamování filmu můžete přirovnat ke sledování VHS kazety. Když přehráváte kazetu VHS, každá sekunda videa a zvuku je skenována kousek po kousku. To se děje, když sledujete v reálném čase, což znamená, že jakékoli přerušení náhle pozastaví nebo ukončí váš zážitek ze sledování filmu.

Když streamujete film nebo skladbu, váš počítač v reálném čase stáhne a dekóduje nepatrné kousky mediálního souboru. Máte-li neobvykle rychlé připojení k internetu, může se stát, že soubor bude plně stažen ještě před tím, než jej dokončíte sledováním nebo poslechem, a proto stream někdy chvíli pokračuje, i když se internet přeruší. Jak již bylo řečeno, nic, co streamujete, nejde do trvalého úložiště vašeho počítače (ačkoli některé služby, jako je Spotify, umístí do vašeho zařízení malé soubory mezipaměti, aby budoucí přehrávání bylo rychlejší).

  Aplikace pro psaní poznámek pomocí gest s textem, fotografií, hlasovou poznámkou a připomenutím

Firmy tvrdě pracují na rychlém streamování

Streamování videa a zvuku z internetu není nic nového; je to prostě nové, protože je to konečně pohodlné. Sledování videa nebo přehrávání písně z webu probíhalo kousek po kousku bývalo otravnou a zdlouhavou záležitostí. Stream by se neustále zastavoval a spouštěl a vy byste mohli strávit minuty čekáním, než se média načtou do vyrovnávací paměti (a někdy se nenačte vůbec).

Ale způsob, jakým streamování funguje, většinou zůstal stejný. Soubory se stahují kousek po kousku, když je sledujete nebo posloucháte. Je to infrastruktura, která se změnila, a firmy jako Youtube a Netflix tvrdě pracovaly (a utratily spoustu peněz) na budování této infrastruktury.

Youtube a Netflix používaly k hostování svého obsahu pouze jeden nebo dva servery a nefungovalo to. Uživatelé, kteří byli daleko od serverů, zaznamenali velké zpoždění a dny s vysokým provozem (například v sobotu v noci) zpomalily streamování serverů na procházení. Společnosti tento problém vyřešily vybudováním sítí pro doručování obsahu (CDN) pro ukládání a odesílání obsahu. CDN je hustá globální síť serverů, které všechny obsahují stejný obsah. To snižuje zpoždění a zabraňuje přetížení serverů v hustě obydlených oblastech.

Výkonný CDN je samozřejmě k ničemu, pokud mají všichni vaši uživatelé mizerné připojení k internetu. V některých ohledech se tento problém časem vyřeší sám. Poskytovatelé internetových služeb vždy soutěží o rychlejší a výkonnější připojení k internetu a pokroky jako po celém světě Google Fiber a 5G domácí připojení k internetu jsou těsně za obzorem.

Některé streamovací služby a poskytovatelé internetových služeb si však uvědomili, že navzdory rychlému domácímu internetovému připojení a hustým sítím CDN může vysoký globální internetový provoz způsobit zpoždění streamování. Nemluvě o tom, že služby jako Netflix využívají více než 15 % světové globální internetové šířky pásma. Když hodně lidí streamuje nejnovější řadu Stranger Things, celý internet se může zpomalit.

  Jak naplánovat schůzku Google Meet

V důsledku toho mají streamovací služby tendenci poskytovat poskytovatelům internetových služeb Open Connect Appliances (OCA). Tyto OCA jsou v podstatě pevné disky, které jsou plné oblíbených filmů, písní a dalšího streamovatelného obsahu, a snižují potřebu vašeho poskytovatele internetových služeb přesměrovat váš internetový provoz na server Netflix nebo Hulu. To nejen zrychluje streamování, ale také zabraňuje zpomalení celého internetu na milost a nemilost Netflixu.

Živé vysílání přináší nové problémy

Díky živému streamování videa na platformách jako Facebook Live nebo Twitch se informace, které přijímáte na vašem počítači, dějí v reálném čase (nebo co nejblíže tomu). Jak si tedy dokážete představit, živý streamer musí být schopen nahrávat obsah tak rychle, jak jej můžete stahovat.

Jak živý streamer nahrává své video, každá milisekunda tohoto videa (a jeho doprovodného zvuku) je rozdělena do malých malých souborů. Tyto malé soubory jsou komprimovány a organizovány kodérem, létají po internetu a váš počítač je stahuje kousek po kousku. Protože jsou soubory zakódované, váš počítač je dokáže poskládat do srozumitelného videa a mezi vámi a zdrojem streamování by neměla být velká prodleva.

Populární služby živého streamování jako Twitch a Youtube využívají globální síť serverů ke snížení zpoždění a ke zlepšení kvality streamování videa. Ale všechna živě vysílaná videa jsou vydána na milost a nemilost internetovému připojení livestreamera. Jak si dokážete představit, živí streameři nemohou používat OCA. Naštěstí vývoj rychlého domácího internetového připojení, jako je Google Fiber, umožnil živé vysílání a implementace domácího internetového připojení 5G posune kvalitu živých přenosů o něco dále.

  Zobrazení a porovnání verzí příloh ve vláknech Gmailu [Chrome]

Budoucností streamování jsou videohry

Myšlenka hraní videoher ve vašem prohlížeči není příliš nová. Velká část internetu je věnována malým hrám a spousta lidí chodí na Facebook speciálně pro Farmville a Candy Crush. Některé společnosti se však snaží posunout hraní v prohlížeči o krok dále tím, že vytvářejí streamovací služby pro konzolové hry náročné na zdroje.

Aby bylo jasno, nemluvíme o živém vysílání Farm Simulatoru na Twitchi, ale o vzdáleném hraní videoher, bez vyhrazené konzole nebo počítače za 1000 dolarů. Díky streamování her se server daleko od vašeho domova postará o to, aby bylo možné hrát hry s hladem po zdrojích. Služby jako Google Projektový proud a Nvidia GEFORCE NYNÍ slib, že tvůj mizerný notebook za 100 $ bude moci hrát i ty největší a nejkrásnější hry. To může lidem ušetřit spoustu peněz a odstraní to bariéru, kterou pro videohry nastavila hardwarová omezení.

Streamování videohry do něčího počítače je samozřejmě mnohem obtížnější než streamování filmu. Nestahujete postupně statický soubor; manipulujete a interagujete se souborem v reálném čase. Pokud dojde k nějaké prodlevě mezi vstupy ovladače a aktivitou na obrazovce, pak je hra nehratelná. Na služby jako Skype a Facetime se můžete dívat jako na předchůdce streamování her, protože vyžadují rychlé obousměrné připojení. Streamování her ale musí být mnohem bezproblémovější.

Služby streamování her náročných na zdroje zatím nejsou mainstreamové ani super spolehlivé, takže společnosti byly o svých obchodních tajemstvích mlčenlivé. Ale víme, že v podstatě jdou ve stopách Netflixu. Společnosti jako Nvidia staví CDN, které jsou plné supervýkonných grafických karet, a Google se snaží přijít na to, jak spárovat Open Connect Appliances, která jsou plná her, s vysokorychlostními domácími internetovými službami Google Fiber. V každém případě je streamování her dalším krokem v příběhu streamovaných médií.