Jak automaticky přejmenovat mediální soubory v Linuxu pomocí FileBot

Máte na svém linuxovém PC nebo linuxovém serveru rozsáhlou sbírku médií? Potřebujete uspořádat velké množství filmů a televizních pořadů, ale nejste si jisti, jak to udělat včas? Pokud ano, Filebot je aplikace pro Linux pro vás! Je to jednoduchý nástroj GUI (a další platformy), který dokáže skenovat a automaticky přejmenovávat mediální soubory v Linuxu. Funguje tak, že v souborech videa vyhledává klíčová slova a konzultuje s více databázemi, aby určil správná jména pro vaši sbírku médií.

Poznámka: Filebot je zdarma, ale bezplatná verze je omezená. Chcete-li získat maximum z Filebot na Linuxu, je vyžadována platba. Získání všech funkcí na jeden rok stojí asi 6 $ nebo 48 $ za celoživotní odemknutí.

Nainstalujte Filebot

Před prací s Filebotem si musíme projít, jak jej nainstalovat na Linux. Začít, přejděte na oficiální stránky a zakoupit licenci. K dokončení tohoto průvodce není nutné platit za Filebot. Důrazně však doporučujeme, abyste tak učinili, protože přejmenování mediálních souborů v systému Linux je mnohem jednodušší s odemčenou verzí.

Jakmile zaregistrujete svou kopii Filebota, stáhněte si soubor vydání do svého počítače. Poté postupujte podle pokynů a zjistěte, jak nainstalovat program do počítače.

  Jak obnovit staré ovládací prvky Free Transform ve Photoshopu

Ubuntu/Debian

Vývojáři Filebotu mají na webu ke stažení balíček DEB, který lze použít k instalaci na Ubuntu nebo Debian. Aby to fungovalo, otevřete terminál a postupujte podle níže uvedených pokynů krok za krokem.

Krok 1: Pomocí nástroje wget si stáhněte balíček Filebot DEB do počítače Ubuntu nebo Debian.

wget https://get.filebot.net/filebot/FileBot_4.8.2/FileBot_4.8.2_amd64.deb

Krok 2: Spusťte příkaz dpkg a načtěte balíček do počítače.

sudo dpkg -i FileBot_4.8.2_amd64.deb

Krok 3: Po instalaci balíčku FileBot DEB na váš počítač Debian/Ubuntu budete muset opravit všechny problémy se závislostmi, které se objeví.

sudo apt install -f

nebo

sudo apt-get install -f

Arch Linux

Vývojáři FileBot nepodporují Arch Linux, ale to je v pořádku; je k dispozici balíček AUR ke stažení. Chcete-li získat balíček AUR, otevřete terminál a postupujte podle pokynů krok za krokem.

Poznámka: Pokud máte problémy s instalací verze AUR FileBot na Arch Linux, zvažte instalaci verze Snap do počítače.

Krok 1: Nainstalujte Git i Base-devel do počítače Arch Linux, abyste mohli s AUR pracovat ručně.

sudo pacman -S git base-devel

Krok 2: Pomocí git si stáhněte nejnovější snímek FileBot AUR.

git clone https://aur.archlinux.org/filebot.git

Krok 3: Přesuňte okno terminálu z domovského adresáře (~/) do nově vytvořené složky „filebot“.

cd filebot

Krok 4: Vygenerujte a nainstalujte FileBot na Arch Linux pomocí příkazu makepkg.

makepkg -sri

Máte problémy s vytvářením FileBot z AUR? Přečtěte si komentáře na stránce. Ostatní uživatelé vám mohou pomoci vyřešit vaše problémy.

  Jak vždy spustit Mozilla Firefox v režimu soukromého prohlížení

Fedora/OpenSUSE

Používáte Fedoru nebo OpenSUSE a máte zájem používat FileBot? Nesnažte se stáhnout archiv TarGZ. Místo toho přeskočte na pokyny k balíčku Snap, protože je to nejrychlejší způsob, jak zprovoznit program v distribucích Linuxu založených na RedHat.

Zachyťte pokyny

FileBot je v úložišti snap. Než jej však budete moci nainstalovat, musíte mít na svém počítači se systémem Linux nakonfigurované běhové prostředí Snap. Nejste si jisti, jak nastavit Snap na vašem počítači se systémem Linux? Přejděte na našeho průvodce zde. Poté, jakmile zprovozníte běhové prostředí, otevřete terminál a zadáním příkazu níže nainstalujte FileBot.

sudo snap install filebot

Přejmenování filmových souborů v systému Linux

Chcete-li přejmenovat filmový soubor v FileBot, začněte spuštěním programu. Poté, jakmile je aplikace otevřena, podívejte se na podokno „Původní soubory“ vlevo.

V dolní části „Původní soubory“ najděte tlačítko „Načíst“ a kliknutím na něj otevřete okno s otevřeným souborem.

V okně otevřeného souboru vyhledejte filmové soubory, které chcete použít s FileBotem.

Poté, co FileBot dokončí analýzu vašich souborů, objeví se v podokně „Původní soubory“. Odtud klikněte na zelenou ikonu „Match“ uprostřed.

V nabídce Match najděte „Movie Mode“ a vyberte možnost „TheMovieDB“.

Nechte FileBot skenovat vaše filmové soubory proti databázi. Když najde shodu, zobrazí se v podokně „Nová jména“.

  Jak organizovat fotografie na Linuxu pomocí Digikam

Chcete-li přejmenovat filmové soubory, klikněte na „Přejmenovat“.

Přejmenujte soubory televizních pořadů v systému Linux

Spolu s přejmenováním filmových souborů může FileBot přejmenovat soubory televizních pořadů. Ještě lepší je, že je možné přejmenovat celou sérii najednou, spíše než jeden soubor najednou.

Chcete-li to provést, klikněte na „Načíst“ v podokně „Původní soubory“ vlevo. Vyhledejte kořenovou složku televizního pořadu, kterou chcete přejmenovat (hlavní složka, která obsahuje všechny složky řady).

Když je televizní seriál načten do podokna „Original Files“ v FileBotu, klikněte na zelené tlačítko „Match“.

V nabídce „Match“ najděte režim „Episode“, poté vyberte možnost „TheTVDB“ a povolte FileBotu přejmenovat všechny televizní epizody.

Když FileBot dokončí shodu s televizními epizodami, zobrazí se v podokně „Nová jména“ vpravo.

Chcete-li použít nové názvy souborů na soubory TV, klikněte na modré tlačítko „Přejmenovat“.

x