Jak brzy nainstalovat Gnome 40 na Linux

Další generace desktopu Gnome Shell je tady a jmenuje se Gnome 40 (AKA Gnome 4.0). Dodává se s kompletně přepracovaným desktopem, který si linuxoví nadšenci jistě zamilují. V tomto průvodci vám ukážeme, jak jej vyzkoušet brzy, než bude vypuštěn do volné přírody.

Metoda 1 – Nainstalujte Fedora 34 Beta

Nejjednodušší způsob, jak vstát a jít s novým desktopovým prostředím Gnome 40, je nainstalovat Fedora 34 Beta. Beta má předkonfigurovanou plochu Gnome Shell 40 a uživatelé ji nemusí nijak zvlášť nastavovat.

Chcete-li začít s Fedora 34 Beta, zamiřte za úředníkem Webové stránky Fedory. Jakmile jste na webu, najděte tlačítko „Stáhnout nyní“ v části webu „Fedora Workstation“ a klikněte na něj.

Po výběru tlačítka „Stáhnout nyní“ pomocí myši budete přesměrováni na stránku stahování Fedora Workstation. Vyhledejte tlačítko „Stáhnout“ vedle „Fedora 34: x86_64 DVD ISO“ a jeho výběrem zahajte stahování.

Jakmile je stahování souboru ISO DVD Fedora 34: x86_64 dokončeno, budete muset vytvořit zaváděcí instalační USB. Chcete-li to provést, postupujte podle našeho průvodce, jak vytvořit instalační USB pro Linux.

Když vytvoříte instalační USB Fedory 34 Beta, zapojte jej do počítače, na kterém plánujete používat Fedora 34 Beta, a restartujte jej do BIOSu. Odtud jej nakonfigurujte tak, aby se spouštěl z Fedora 34 Beta USB.

  Jak nainstalovat Xonotic na Linux

Jakmile váš počítač nabootuje Fedora 34 Beta USB, postupujte podle níže uvedených pokynů krok za krokem, aby Gnome 40 fungoval!

Krok 1: Najděte tlačítko „Instalovat“ na pevný disk a kliknutím na něj myší spusťte proces instalace Fedory 34 Beta.

Krok 2: Po kliknutí na tlačítko instalace se objeví instalační program Fedora Anaconda. Pomocí myši vyberte v nabídce jazyk, kterým mluvíte. Poté klikněte na „Pokračovat“.

Krok 3: Najděte tlačítko „Installation Destination“ a klikněte na něj myší. Poté vyberte pevný disk, na který chcete nainstalovat Fedoru 34, a klikněte na „Automaticky“.

Pouze vyberte „Vlastní“ nebo „Pokročilé“, pokud jste veterán Fedory a víte, co děláte! Až budete hotovi, klikněte na tlačítko „Hotovo“.

Krok 4: Po kliknutí na „Hotovo“ instalační program zobrazí okno s názvem „Možnosti instalace“. Chcete-li odstranit všechny existující oddíly na pevném disku, na který instalujete Fedora 34 Beta, vyberte tlačítko „Obnovit“ prostor a poté vyberte „Odstranit vše“.

Až budete hotovi, klikněte na „Reclaim space“.

Krok 5: Najděte „Zahájit instalaci“ a kliknutím na něj nainstalujte Fedora 34 Beta na pevný disk. Mějte na paměti, že dokončení této instalace může chvíli trvat.

  Jak vytvořit zástupce nabídky aplikací v systému Linux

Po dokončení instalace Fedory 34 Beta restartujte počítač. Po restartu bude váš nový systém Fedora 34 Beta spuštěn a spuštěn pomocí nejnovějšího desktopového prostředí Gnome 40!

Metoda 2 – Arch Linux

Pokud používáte Arch Linux, budete moci vyzkoušet Gnome Shell 40 právě teď. Vše, co je potřeba, je povolit softwarové úložiště „gnome unstable“. Chcete-li začít, otevřete okno terminálu.

Jakmile se na ploše Arch Linuxu otevře okno terminálu, spusťte soubor /etc/pacman.conf v textovém editoru Nano.

Poznámka: V této příručce používáme textový editor Nano, protože se používá nejsnáze. Pokud se tak rozhodnete, můžete použít jiný editor.

sudo nano -w /etc/pacman.conf

V textovém editoru Nano přejděte do [multilib] oddíl souboru. Až tam budete, najděte Include = /etc/pacman.d/mirrorlist přímo níže [multilib] a stisknutím klávesy Enter vytvořte nový řádek.

Na nový řádek přímo pod Include = /etc/pacman.d/mirrorlist napište následující kód.

[gnome-unstable]
Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

Po zapsání nového kódu do souboru /etc/pacman.conf stiskněte Ctrl + O pro uložení úprav v Nano. Poté stisknutím kláves Ctrl + X zavřete editor úplně.

Jakmile je editor zavřený, musíte Pacman znovu synchronizovat. Chcete-li znovu synchronizovat, zadejte následující příkaz.

sudo pacman -Syy

Nyní, když je Pacman znovu synchronizován, může začít instalace Gnome 40 na Arch Linux. Chcete-li začít, nainstalujte skupinu balíčků „gnome“.

sudo pacman -S gnome-unstable/gnome

Dále nainstalujte balíček gdm, který se používá pro přihlášení do Gnome 40. Nainstalujte jej pomocí příkazu Pacman níže.

sudo pacman -S gnome-unstable/gdm

Po balíčku gdm budete muset nainstalovat skupinu balíčků „gnome-extra“. Chcete-li to provést, zadejte níže uvedený příkaz.

sudo pacman -S gnome-unstable/gnome-extra

Jakmile jsou všechny balíčky nainstalovány, znovu otevřete textový editor Nano pomocí příkazu níže.

sudo nano -w /etc/pacman.conf

Uvnitř Nano najděte IgnorePkg=” a odstraňte “#” před ním. Poté vložte kód níže za IgnorePkg = .

  Jak najít texty písní v systému Linux pomocí vyhledávače textů

evoluce evolution-data-server gdm gnome-calendar gnome-clocks gnome-contacts gnome-control-center gnome-session gnome-settings-daemon gnome-shell gnome-shell-extensions gnome-todo gnome-weather mutter

Uložte úpravy stisknutím Ctrl + O a ukončete Nano pomocí Ctrl + X. Chcete-li aktualizaci znovu povolit, umístěte před IgnorePkg= v /etc/pacman.conf symbol # a uložte.

x