Jak deaktivovat UFW firewall v Linuxu

Pokud nejste spokojeni s UFW firewallem na vašem Linuxovém PC a chcete jej odinstalovat, ale nevíte, kde začít, je to pochopitelné. Bez ohledu na to, jak dobrý je tento firewall, žádný mainstreamový operační systém Linux neřeší, jak jej používat.

V této příručce se podíváme na to, jak můžete vypnout a dokonce odinstalovat firewall UFW. Chcete-li začít, ujistěte se, že máte k počítači se systémem Linux přístup na úrovni systému, protože vypnutí brány firewall vyžaduje přístup root. Pak postupujte podle níže!

Vypněte UFW – terminál

Pokud potřebujete vypnout UFW firewall na vašem Linux PC, nejlepší způsob, jak to udělat, je pomocí příkazového řádku. Důvod? UFW je aplikace příkazového řádku, a zatímco mnoho operačních systémů Linux používá GUFW, GUI pro aplikaci příkazového řádku, je mnohem efektivnější přes terminál.

Chcete-li začít, otevřete okno terminálu na ploše Linuxu. Chcete-li to provést, stiskněte Ctrl + Alt + T na klávesnici nebo vyhledejte „Terminál“ v nabídce aplikace a spusťte ji tímto způsobem.

  Jak přepínat Outlook mezi režimem dotyku a myši

Jakmile je okno terminálu otevřené a připravené k použití, spusťte příkaz ufw –help. Tento příkaz vám ukáže všechny argumenty příkazů dostupné pro UFW firewall a pomůže vám jej zapnout a vypnout podle libosti.

ufw --help

Na stránce nápovědy vyhledejte část „zakázat“ a přečtěte si, co dělá. Nezapomeňte si také přečíst část „povolit“ a vše, co by vám mohlo pomoci. Po dokončení čtení spusťte níže uvedený příkaz a vypněte firewall.

sudo ufw disable

Po zadání výše uvedeného příkazu systém požádá o heslo. Pomocí klávesnice zadejte heslo svého uživatelského účtu a stiskněte klávesu Enter. UFW firewall by měl být okamžitě vypnut.

Pomocí příkazu ufw status můžete zkontrolovat stav UFW firewallu a zjistit, zda je skutečně vypnutý. Pokud UFW říká „neaktivní“, příkaz fungoval. V opačném případě spusťte příkaz znovu.

sudo ufw status

Chcete znovu zapnout UFW firewall? Spusťte níže uvedený příkaz ufw enable a bránu firewall okamžitě zapněte.

sudo ufw enable

Vypněte UFW – GUI

Pokud spravujete svůj firewall UFW pomocí aplikace UFW UI (GUFW) a potřebujete jej vypnout, proveďte následující. Nejprve spusťte GUFW následujícím způsobem. Nejprve vyhledejte v nabídce aplikace „Firewall configuration“ nebo „GUFW“ a spusťte ji.

  Jak používat RustDesk na Linuxu

Jakmile je aplikace otevřena a připravena k použití, vyhledejte v uživatelském rozhraní posuvník „Stav“. Pokud je aktivní UFW firewall, bude tento posuvník „Stav“ zapnutý. Chcete-li jej vypnout, klikněte na posuvník.

Pokud chcete firewall znovu zapnout, klikněte na posuvník.

Odinstalujte UFW/GUFW

Pokud jste s firewallem UFW skončili nebo jej chcete nahradit jiným firewallem a dočasné vypnutí nestačí, Květen je potřeba jej odinstalovat. Chcete-li jej odinstalovat, začněte spuštěním okna terminálu.

Chcete-li otevřít okno terminálu na ploše Linuxu, stiskněte Ctrl + Alt + T na klávesnici. Nebo v nabídce aplikace vyhledejte „Terminál“. Jakmile je okno terminálu otevřené a připravené k použití, postupujte podle příkazů pro odinstalaci, které odpovídají operačnímu systému Linux, který používáte.

Ubuntu

Chcete-li UFW firewall z Ubuntu úplně odstranit, spusťte příkaz apt remove vedle přepínače příkazového řádku –purge. Přepínač –purge odstraní všechny konfigurační soubory a vše ze systému.

sudo apt remove ufw --purge

Chcete-li odinstalovat bránu GUI Firewall, spusťte příkaz výše, ale na balíčku „gufw“.

sudo apt remove gufw --purge

Debian

Pokud potřebujete odinstalovat UFW firewall z Debianu, použijte příkaz apt-get remove spolu s přepínačem příkazového řádku –purge. Stejně jako na Ubuntu tento přepínač odstraní všechny konfigurační soubory a vše ze systému.

sudo apt-get remove ufw --purge

Chcete-li se zbavit aplikace brány firewall GUI, spusťte příkaz výše, ale s balíčkem „gufw“.

  Jak převést PDF do dokumentu Word (PLNÝ PRŮVODCE)

Arch Linux

Pokud byste chtěli odinstalovat UFW z Arch Linuxu, budete muset použít Pacman s přepínačem příkazů -Rsc. Tento příkazový přepínač nejen odinstaluje UFW, ale také odstraní všechny závislosti nainstalované vedle něj. Chcete-li odebrat UFW ze systému Arch Linux, zadejte příkaz níže v okně terminálu.

sudo pacman -Rsc ufw

Pokud byste chtěli z Arch Linuxu odebrat GUI firewall aplikaci, proveďte výše uvedený příkaz, ale s balíčkem „gufw“.

sudo pacman -Rsc gufw

Fedora

Pokud používáte Fedora Linux, můžete se zbavit UFW firewallu ze svého systému pomocí příkazu dnf remove. Tento příkaz odinstaluje program a zbaví se ho, takže jej již nebudete mít nastaven na vašem počítači Fedora.

sudo dnf remove ufw

Chcete-li odstranit bránu firewall GUI, spusťte příkaz výše, ale s balíčkem „gufw“.

sudo dnf remove gufw

OpenSUSE

Pokud se potřebujete zbavit UFW ze systému OpenSUSE, můžete použít příkaz zypper remove. Tento příkaz odstraní balíček ze systému OpenSUSE, takže jej již nebudete moci používat.

sudo zypper remove ufw

Chcete-li se zbavit GUI firewallu z OpenSUSE, spusťte stejný příkaz, ale s balíčkem „gufw“.

sudo zypper remove gufw