Jak deaktivovat vyhlazování pohybu na Roku TV

Televizory Roku někdy používají technologii, kterou nazývají „Action Smoothing“, k umělému zrychlení snímkové frekvence videa, ale často to nakonec vypadá falešně a zničí filmový vzhled filmů.

Co je to „vyhlazování akce“?

Action Smoothing je implementace vyhlazování pohybu od Roku, což je běžná funkce u špičkových televizorů. Vyhlazení pohybu funguje tak, že zvyšuje snímkovou frekvenci videa na televizoru. Více snímků umožňuje plynulejší pohyb, ale je tu problém: protože neexistuje způsob, jak z ničeho nic vytvořit nové snímky, je třeba vzít dva snímky a pokusit se zjistit, co je to „mezi snímky“. To vede k mnoha snímkům rozmazaným pohybem a značnému počtu artefaktů.

Roku říká, že „Action Smoothing“ snižuje „rozmazání pohybu“, což je pravda, pokud to jde. Může vám pomoci snáze vidět rychle se pohybující objekty, ale přidává trochu rozmazání pohybu mezi snímky, aby byly plynulejší. To může být dobré pro rychlé akční živé akce, jako je sport, ale filmy a televizní pořady mohou vypadat divně

Tato funkce není součástí všech televizorů Roku. Nenašli jsme jej na žádném z našich televizorů TCL Roku, ale někteří výrobci jej zahrnují.

Jak vypnout vyhlazování akcí

Naštěstí můžete tuto funkci na televizoru Roku zakázat. Roku skrývá možnost pod „Advanced Picture Settings“ v nabídce, kterou můžete otevřít stisknutím tlačítka „*“ pod směrovým panelem na dálkovém ovládání. Všimněte si, že způsob, jakým toto stisknutí tlačítka funguje, se mění v závislosti na tom, co je na vaší obrazovce. Nefunguje to na domovské stránce Roku ani na domovských stránkách aplikací pro streamování videa, které všechny používají tlačítko „*“ pro jiné věci. Pro přístup k nabídce musíte přehrávat video ve streamovací aplikaci. Do nabídky se také dostanete jednoduchým stisknutím „*“, když jste na televizoru vybrali konkrétní vstup HDMI nebo jiný vstup – není třeba, aby se přehrávalo video.

Pokud má váš Roku vyhlazování pohybu, uvidíte možnosti „Action Smoothing“ v části Advanced Picture Settings. Existují čtyři různé úrovně vyhlazování akce, které si můžete vybrat: Vysoká, Střední, Nízká a Vypnuto. Pokud se chcete pouze zbavit efektu vyhlazování pohybu, vyberte „Vypnuto“. Ostatní úrovně budou používat méně vyhlazování pohybu, ale stále budou interpolovat obsah. (Pokud nevidíte možnosti Action Smoothing, váš Roku TV nemá vyhlazování pohybu.)

Váš Roku TV uloží vaše nastavení, ale má různá nastavení pro různé typy obsahu. Zde je to, co říká Roku:

Nastavení Action Smoothing jsou jedinečné a trvalé pro každý vstup a pro každý typ obsahu (např. 1080p, 4K, 4K HDR). Pokud máte například 4K Blu-ray™ přehrávač připojený k HDMI 1, můžete přiřadit jiné nastavení Action Smoothing pro filmy 1080p, filmy 4K a filmy 4K HDR. Pokaždé, když se vrátíte do HDMI 1, abyste mohli sledovat film, nastavení Action Smoothing se automaticky vrátí na přiřazenou hodnotu v závislosti na typu sledovaného obsahu.

Pokud máte nějaké další problémy, měli byste se poradit s Návod k TV Roku pro další pomoc.