Jak digitalizovat své staré filmové fotografie

Jsem velkým fanouškem filmové fotografie, ale jeden problém je, že fyzické fotografie je těžké sdílet. Každý teď používá Instagram nebo Facebook. Naštěstí je poměrně jednoduché – i když ne nutně levné – digitalizovat filmové fotografie. Takže, ať už jste ve sklepě svých rodičů našli krabici se starými fotkami, kterou chcete dát online, nebo jste minulý týden natočili roli 35mm filmu, zde je to, co dělat.

Filmové fotografie přicházejí ve dvou podobách: vyvolané fotografie a originální diapozitivy nebo negativy. Fotografické výtisky se snáze a levněji digitalizují, ale lepších výsledků dosáhnete s negativy. Pokud máte obojí, je na vás, se kterým půjdete.

Pokud máte fotky

Pokud máte fotografie, pak jsou věci opravdu jednoduché. Pokud chcete, můžete telefonem pořídit fotografii – ale podívejme se na lepší možnosti.

Použijte svůj skener

Většina moderních skenerů je více než schopná skenovat fotografie. Dobrý bude mít pravděpodobně vyhrazený režim skenování fotografií. Možná budete muset provést nějaké malé úpravy barev nebo oříznout okraj, ale je to snadné a spolehlivé, ne-li nutně rychlé.

  Kdy mohou sluchátka a špunty poškodit váš sluch?

Pokud používáte skener, nejlepší věc, kterou můžete udělat, je přidat všechny fotografie do katalogové aplikace, jako je Apple Photos nebo Adobe Lightroom. Budou je udržovat všechny roztříděné a můžete je také použít k provedení jakýchkoli potřebných barevných oprav.

Použijte Google Photoscan

Aplikace Google Photoscan, dostupná pro iOS a Android, patří mezi jejich méně známé projekty. Používá fotoaparát vašeho smartphonu ke skenování a digitalizaci fotografií tak, že pořídí sérii snímků, aby se odstranily odlesky, a poté je zkombinuje. Tady je fotka, kterou jsem s tím dnes naskenoval.

Photoscan je chytrá aplikace, která dobře odstraňuje odlesky a velmi rychle se používá. Bohužel jsem zjistil, že to vymazalo mé obrázky – zejména odstíny pleti – až příliš. Myslím, že je navržený pro použití se staršími, vybledlými obrázky, spíše než pro zcela nové výtisky, se kterými jsem pracoval.

  Jak změnit adresu a nastavení serveru DNS pro váš počítač

Pokud chcete naskenovat jen hrst fotek a nahrát je na sociální média, je to způsob, jak to udělat.

Zavolejte profesionálům

Skenování a barevné korekce velké krabice fotografií mohou být časově velmi náročné. Pokud potřebujete naskenovat velké množství obrázků a chcete se ujistit, že jsou provedeny správně, je nejlepší obrátit se na profesionální servis. Existují spousta dostupných onlinea ceny se běžně pohybují mezi 0,20 a 0,40 dolary za fotografii v závislosti na počtu obrázků, které chcete naskenovat, na kvalitě, kterou potřebujete, a na tom, zda je chcete nebo nechcete upravit barevně.

Před připojením k internetu bych však doporučil zkontrolovat, zda váš místní obchod s fotoaparáty nenabízí skenování fotografií. Fotografie je jednou z věcí, kde má stále smysl jít na místní úrovni; v prodejnách pracují odborníci, kteří jsou téměř vždy ochotni pomoci a poradit. Budou schopni doporučit přesně to, co vaše fotografie potřebují, i když to bude stát trochu víc.

Pokud máte zápory nebo snímky

S filmovými negativy nebo diapozitivy nejsou věci tak jednoduché, jako je projet skenerem dokumentů. Výhodou je, že pokud je zdigitalizujete, výsledné obrázky budou s největší pravděpodobností kvalitnější, než kdybyste naskenovali originální fotografie.

  Alexa, Siri a Google nerozumí ani slovu, které říkáte

Pořiďte si negativní skener

Máte-li ke skenování velké množství diapozitivů nebo negativů, může být cenově nejvýhodnějším řešením koupit skener negativů. I když barva nemusí být nejlepší, skener filmů a diapozitivů Jumbl 22MP stojí pouhých 80 dolarů. Pokud je získání fotografií online důležitější než jejich dokonalý vzhled, je to skvělá volba. Můžete také zvážit použití vysoce kvalitního skeneru dokumentů a fotografií, který dokáže skenovat také negativy a diapozitivy, jako je tento Epson Perfection V600 (190 $).

Jděte s profesionály

Stejně jako u skenování fotografických tisků je nejlepší možností, pokud máte obrovskou sbírku, kterou chcete digitalizovat, pravděpodobně jít s profesionály. Očekávejte, že zaplatíte přibližně 0,30 až 1,50 $ za obrázek v závislosti na formátu fotografií, kvalitě, kterou potřebujete, a počtu, který máte. K množstevním slevám není k zahození.

Jako vždy doporučuji předem se podívat do místní prodejny fotoaparátů používání online služby. Tamní personál vám bude schopen poradit nejlepší postup.

Fotky se časem jen zhoršují. Pokud máte velkou sbírku starých fotografií, čím dříve je digitalizujete – a zálohujete – tím menší je pravděpodobnost, že se časem nebo špatným zacházením zničí.