Jak funguje tmavý režim iOS 13 na vašem iPhonu a iPadu

S iOS 13 a iPadOS 13 Apple konečně přináší celosystémový tmavý režim pro iPhone a iPad. Tato funkce bude automaticky fungovat is weby a podporovanými aplikacemi. Zde je vše, co potřebujete vědět.

Jak funguje tmavý režim

Tmavý režim funguje pomocí přepínače v Ovládacím centru. Můžete jej kdykoli zapnout nebo vypnout. Všechny aplikace společnosti Apple a systémové uživatelské rozhraní podporují tmavé téma.

Apple přešel se skutečným tmavým režimem. To znamená, že pozadí je na většině míst v uživatelském rozhraní temně černé. Na iPhonech s OLED obrazovkami – to je iPhone X, XS a XS Max – to má dvojí účinek.

Za prvé, bílý text vypadá na černočerné obrazovce ostře. Za druhé, protože černé pozadí nerozsvěcuje pixely, ušetříte trochu výdrže baterie. iPhony a iPady s LCD displejem – to jsou všechny ostatní iPhony kromě X, XS a XS Max, včetně iPhonu XR a iPhonu X – žádný rozdíl ve výdrži baterie. Ale protože se většina používání webu točí kolem webů s bílým pozadím a barevnými fotografiemi, většina z nich nezaznamená velké úspory baterie.

Apple také přidal novou sadu dynamických tapet, které se automaticky mění v závislosti na tmavém a světlém režimu. Najdete je v části „Fotografie“ na obrazovce výběru tapety v aplikaci Nastavení.

Jak povolit tmavý režim

Když nastavujete svůj iPhone nebo iPad po upgradu na iOS 13 nebo iPadOS 13, zobrazí se nová obrazovka Vzhled. Zde si můžete vybrat téma „Dark“ a povolit tmavý režim hned na začátku.

Ale můžete také kdykoli přepínat mezi tmavým a světlým režimem z Ovládacího centra nebo z aplikace Nastavení. Chcete-li přepnout pomocí Ovládacího centra, klepněte a podržte nebo 3D Touch/Haptic Touch na posuvníku „Jas“.

Odtud klepněte na tlačítko „Vzhled“.

Chcete-li povolit tmavý režim prostřednictvím aplikace Nastavení, přejděte do části „Displej a jas“. Zde uvidíte možnost Vzhled v horní části nabídky.

Níže naleznete přepínač „Automaticky“. Po aktivaci můžete nastavit, aby se tmavý režim automaticky zapínal při západu slunce nebo během vlastního časového rámce. Klepnutím na tlačítko „Možnosti“ přizpůsobíte rozvrh.

Jak tmavý režim funguje s webovými stránkami a aplikacemi

Stejně jako v macOS Mojave je tmavý režim v iOS 13 a iPadOS 13 univerzální. Pokud web podporuje tmavý režim CSS, Safari za vás automaticky načte verzi tmavého motivu (jak můžete vidět na snímcích níže).

Tato funkce je ve výchozím nastavení povolena. Pokud ji chcete deaktivovat, můžete přejít do Nastavení > Safari > Pokročilé > Experimentální funkce a deaktivovat funkci „Podpora CSS v tmavém režimu“.

Totéž platí pro aplikace, které byly aktualizovány pro iOS 13 a iPadOS 13. Když přepnete přepínač, aplikace se automaticky přepnou do tmavého režimu. Jakmile na podzim 2019 vyjde iOS 13, budeme mít další podrobnosti o tom, jak to přesně funguje, a jestli je možné tuto systémovou funkci přepsat a vynutit si, aby se konkrétní aplikace vždy otevírala v lehkém režimu.

Rozhraní tmavého režimu v iOS 13 a iPadOS 13

Apple změnil několik klíčových prvků rozhraní, aby fungovaly s tmavým režimem. I když to není úplně skeuomorfní, Apple přinesl zpět několik prvků stínů a textur ze starého iOS 6 dní.

Když například otevřete panel v aplikaci, jako je App Store nebo Hudba, přesune se na horní část aktuální obrazovky. Stále můžete vidět spodní vrstvu, kde není zakrytá.

Když v Safari otevřete nový panel Sdílení, Apple webovou stránku vybledne. Pokud jde o karty, Apple nyní ukazuje rozdíl mezi vybranými a nevybranými kartami pomocí hloubky. A aby se věci lépe četly, Apple používá skutečnou černou barvu pouze pro pozadí.

Celkově má ​​většina interaktivních prvků rozhraní ve skutečnosti odstín šedé. Je to tento odstín šedé, který najdete v systémovém uživatelském rozhraní, včetně pozadí oznámení, widgetů a ovládacího centra.

Tmavý režim v Apple Stock Apps

Akciové aplikace společnosti Apple slouží jako inspirace a rámec pro vývojáře třetích stran. Pokud se podíváme na to, jak Apple implementoval tmavý režim ve svých vlastních aplikacích, budeme mít tušení, jak se aplikace třetích stran přizpůsobí tmavému režimu v budoucnu.

Aplikace Zprávy je skvělým příkladem toho, jak dobře může vypadat tmavý režim, když je dobře implementován. Skutečně černé pozadí spárované s modrou barvou zvýraznění ve Zprávách funguje velmi dobře.

Vítej na temné straně

Tmavý režim pro iOS 13 a iPadOS 13 je kumulací designových změn a vylepšení, jejichž dokonalosti trvalo roky. To, co začalo aplikací Watch, se nyní rozšířilo do celého operačního systému.

Nyní, když bude tmavý režim brzy k dispozici na všech hlavních operačních systémech Apple, bude zajímavé sledovat, jak Apple do budoucna vylepší a změní design.

Apple iOS 13 a iPadOS 13 jsou aktuálně dostupné ve formě beta a budou dostupné jako stabilní aktualizace operačního systému někdy na podzim 2019.