Jak fungují laserové a lampové projektory a co je pro vás to pravé?

Při nákupu prvního projektoru je třeba zvážit několik věcí. Důležité jsou cenové rozpětí a prostor, který máte, ale měli byste zvážit i technologii lampy. To ovlivní jak cenu, tak kvalitu obrazu projektoru.

Většina projektorů, které uvidíte na trhu, budou lampové. Lampy obvykle vydrží tisíce hodin, což znamená, že můžete využít roky, než si budete muset koupit novou lampu. A protože lampu můžete vyměnit sami, můžete ze svého projektoru získat ještě více času, když utratíte méně než 100 USD za novou lampu.

Laserové projektory jsou tak trochu jiná bestie. Jsou dražší, ale jsou jasnější a vydrží mnohem déle: obvykle přes 20 000 hodin. To znamená, že pokud jeden používáte čtyři hodiny denně, laser vašeho projektoru vydrží více než 13 let.

Jak fungují lampové projektory?

Projektory lamp jsou zdaleka nejběžnější, které uvidíte, když hledáte své domácí kino. V tuto chvíli jsou zavedenou technologií a jsou dostatečně levné na výrobu, že se právě staly výchozí.

Lampy uvnitř projektoru fungují stejně jako ostatní světelné zdroje: elektrický signál prochází polovodičovými materiály. Tento signál aktivuje elektrony v polovodičových materiálech za vzniku fotonů, což jsou částice světla viditelné pro lidské oko.

  Jak změnit zásady spouštění prostředí PowerShell

Pokud jde o projektory, televizory a další displeje, uvnitř displeje jsou červené, modré a zelené pixely. Ty se spojí do všech barev, které vidíte na obrazovce. Uvnitř projektorů uvidíte jednu ze dvou věcí. Projektory s čipem Digital Light Processing (DLP) budou odrážet světlo od řady malých zrcadel, zatímco ty s vrstvami displeje z tekutých krystalů (LCD) propouštějí světlo těmito vrstvami LCD stejně jako televizor.

Jaké jsou výhody a nevýhody lampových projektorů?

Jak již bylo zmíněno výše, lampové projektory existují již nějakou dobu. LED diody jsou nyní dostatečně levné, aby je bylo možné použít projektory, které jsou asi 100 dolarůa ve speciálních projektorech jako noční světla, která jsou ještě levnější. Lampa ve většině projektorů domácího kina je vyměnitelná a obvykle vydrží několik tisíc hodin přehrávání. Mám ViewSonic PX800HD, který má jmenovitou životnost lampy 3000 hodin v normálním režimu. Pokud budete projektor používat čtyři hodiny denně, žárovka vydrží 750 dní – nebo něco málo přes dva roky. A na konci těch dvou let se mi to podaří náhradní žárovku aby projektor vydržel ještě déle.

  Použijte příkaz Ok Google, aby byla všechna vaše oznámení přečtena nahlas

Jedinou skutečnou nevýhodou lampových projektorů je, že zahřátí na plný jas trvá několik minut. To není velký problém: když jste doma, počkejte chvíli déle, než začnete filmový večer. Pokud používáte projektor na místě, zapněte jej pět deset minut před tím, než jej budete chtít použít.

Jak fungují laserové projektory?

Laserové projektory jsou relativně nové. První modely byly dodány v roce 2008 a byly super drahé: dokonce i v roce 2014 Epson LS10000 prodával za cca 8000 dolarů. Laserové projektory právě klesají na rozumné ceny pro většinu spotřebitelů Laserový projektor Xiaomi Mi maloobchod za 2000 $. Lasery uvnitř projektorů fungují stejně jako lasery v jakékoli jiné aplikaci: elektrický proud excituje elektrony uvnitř atomů konkrétních plynů, skel nebo krystalů. Vybuzené elektrony se pak pohybují z nízké dráhy na vysokou dráhu kolem jádra atomu. Jakmile se elektrony vrátí zpět do svého normálního stavu, vydávají světelné fotony, které naše oči vidí.

Stejně jako u lampových projektorů procházejí laserová světla sadou zrcadel a DLP čipů, dokud se nedostanou ke konečné projekční čočce. Tato čočka určuje, kolik prostoru potřebujete mezi projektorem a jeho plátnem a jak drahý bude konečný projektor.

Jaké jsou výhody a nevýhody laserových projektorů?

Hlavní výhodou laserových projektorů je, že vydrží mnohem, mnohem déle než lampové projektory. Xiaomi Mi Laser Projector má jmenovitou životnost 25 000 hodin. Pokud budete projektor používat čtyři hodiny denně, budete jej moci používat déle než 17 let, než si budete muset koupit další projektor.

  Jak používat Custom Design Kiosk v 'Animal Crossing: New Horizons'

Budete však muset vyměnit celý projektor: laser uvnitř nemůžete jen tak vyměnit jako lampu. To pravděpodobně není velký problém, protože během let, kdy projektor vlastníte, jistě dojde k dalším technologickým vylepšením, takže nový upgrade stojí za to.

Výroba laserů je dražší než lampy, i když jsou o něco levnější: tento projektor Xiaomi přijde na 2 000 dolarů, jen o několik stovek více než srovnatelné projektory s ultrakrátkou projekční vzdáleností využívající lampy.

Poslední výhodou laserových projektorů je, že se zapnou na plný jas, jakmile stisknete tlačítko napájení, protože se nepotřebují několik minut zahřívat jako lampové projektory. Ať už projektor používáte doma nebo na cestách, určitě bude příjemné ho mít.

který je pro vás nejlepší?

Ani jedno z toho není samo o sobě špatnou volbou, ale pokud máte ve svém rozpočtu místo navíc, budete pravděpodobně šťastnější s laserovým projektorem. Mnohem delší životnost znamená, že vaše peníze jdou dále a nemusíte čekat, až se projektor zahřeje, je příjemné.

Ale také není nic špatného na tom, ušetřit peníze a pořídit si lampový projektor. V době, kdy se vaše první žárovka opotřebuje, budou laserové projektory pravděpodobně levnější než nyní.