Jak IoT transformuje maloobchodní průmysl

Naučte se roli internetu věcí (IoT) při udržování, modernizaci a růstu maloobchodního odvětví napříč produkty, geografickými oblastmi a skupinami zákazníků.

Maloobchodní průmysl je vysoce závislý na stávajících a vznikajících technologiích. Už teď vidíme, že se toto odvětví hodně změnilo, od místních drogerií a velkých obchodů s potravinami až po online tržiště.

Nyní si můžete objednat denní potraviny, potraviny a spotřební zboží online a dostat je domů. Kromě toho prodejci elektronického obchodu experimentují s autonomními vozidly a drony pro doručování objednávek.

To je jen pohled zákazníka. Rozvíjející se technologie také pomáhají maloobchodu řídit dodavatelský řetězec, sklady, online objednávky, zabezpečené platební brány a mnoho dalších. IoT je další nově vznikající technologie, která posune maloobchod na další úroveň.

Pokračujte ve čtení a zjistěte, jak internet věcí přispívá k transformační cestě maloobchodního odvětví.

Co je IoT?

Internet věcí (IoT) je síť chytrých zařízení, senzorů okolního prostředí a softwaru, která nabízí pohodlí v domácím nebo kancelářském životě.

IoT zahrnuje chytré gadgety jako Google Home, Amazon Echo, chytrá světla, chytré termostaty, chytré domácí spotřebiče atd. Připojují se k domácí Wi-Fi a mluví spolu, aby snížily plýtvání energií a manuální lidské úsilí při všedních úkonech.

A ano, IoT přichází v kvalitě a kvantitě pro průmyslové aplikace, jako je výroba, správa skladů a maloobchod. Toto je známé jako průmyslový internet věcí (IIoT).

IoT v maloobchodě zahrnuje IoT (domácí) i IIoT. Přidává hodnotu maloobchodnímu řetězci od výroby až po domovy spotřebitelů a vše mezi tím.

Role IoT v maloobchodním průmyslu

Zde je návod, jak můžete používat IoT nebo IIoT v maloobchodě:

  • Inteligentní sledovací zařízení GPS, RFID skenery, pohybové senzory a cloud computing mohou pomoci velkým maloobchodním řetězcům a distribučním agenturám bezpečně přesunout produkty z bodu A do bodu B.
  • IoT může maloobchodním prodejnám a webům elektronického obchodu pomoci nabízet personalizované propagační nabídky jejich cílovému publiku doma nebo v kamenném obchodě.
  • IoT a IIoT v maloobchodě mohou shromažďovat četné datové body o zákaznících, zaměstnancích, prodejcích a všech zainteresovaných stranách, aby byl dodavatelský řetězec maloobchodu bezpečnější.

To jsou jen některé ze základních oblastí IoT v maloobchodu. IoT můžete využívat kreativními způsoby ve své prodejně nebo na webu eCommerce. Cílem je získat náskok před konkurencí tím, že zákazníkům nabídnete bezproblémovou cestu od objevení produktu k prodeji.

  8 způsobů, jak opravit chybu špatného připojení v klubovně

Jak IoT v maloobchodě transformuje průmysl?

IoT v maloobchodě pomáhá firmám pochopit, jak zákazníci nakupují v online a offline obchodech. Kam míří většina zákazníků? Jak si hosté restaurace objednávají? Jaké jsou preference pro hotelový check-in pro hosty? Tyto důležité marketingové otázky lze snadno zodpovědět pomocí analytických dat IoT.

Jako vlastník maloobchodní firmy se již nemusíte spoléhat na agentury třetích stran, pokud jde o zprávy o trendech trhu, které se nemusí vztahovat na vaši firmu. Kromě zákaznické zkušenosti a marketingu může IoT také transformovat celý maloobchodní backend, jako je řízení zaměstnanců, zásoby, objednávání, vztahy s dodavateli, zásoby a obchodní zabezpečení.

Níže naleznete několik příkladů, které vysvětlují, jak IoT přetváří fungování maloobchodních firem v digitálním věku:

#1. IoT nositelná zařízení

Obchodní řetězce, hotely, restaurace atd. mohou svým věrným a prémiovým zákazníkům nabízet chytrá nositelná zařízení. Pomocí dat shromážděných z takových nositelných zařízení se maloobchodní podniky mohou předem připravit na příchod VIP a prémiových zákazníků. Nositelná zařízení pak mohou zákazníky navést na správné regály s produkty, aby si mohli shromáždit, co potřebují, digitálně zkontrolovat a ušetřit čas při nakupování.

Nositelná zařízení mohou také pomoci maloobchodníkům nabízet personalizované věrnostní body a slevy věrným a vracejícím se zákazníkům. Nemusí tak již v prodejně zobrazovat složité akční nabídky.

#2. Upozornění na čekací dobu v obchodě

Různá chytrá zařízení v obchodě, jako jsou chytré kamery, pohybové senzory a RFID skenery, budou neustále shromažďovat data z obchodu o návštěvnosti obchodu a průměrné době odhlášení zákazníka.

V souladu s tím systém buď zobrazí odhadovanou dobu čekání mimo obchod na distální obrazovce, nebo pošle personalizovaná upozornění přímo registrovaným spotřebitelům.

#3. Pokyny a propagace digitálních produktů

Maloobchodní podniky mohou snadno vytvořit profil pro každého zákazníka a provést jej pravidelnými nákupními seznamy. Zákazníci již nemusí obcházet celý obchod s potravinami, aby našli to, co potřebují.

K tomu mohou maloobchodní prodejny používat zařízení a senzory Bluetooth Low Energy. Pomocí takových chytrých zařízení mohou podniky do chytrých telefonů nakupujících předávat pokyny v obchodech, propagační nabídky atd.

#4. Oznámení o doručení produktu v reálném čase

Prodejci elektronického obchodu a fyzické maloobchodní řetězce, které nabízejí doručování domů, začali používat různá zařízení IoT k odesílání přesných zpráv o dodávkách produktů v reálném čase.

Chytré RFID skenery odesílají produktová data do cloudového softwaru, když položka opustí sklad. Poté cloudová aplikace pomocí GPS sledování doručovacího vozidla vytvoří odhadovaný čas doručení. Zohledňuje také rychlost přepravy, dopravní podmínky, zastávky atd.

#5. Výběr dodavatelského řetězce a logistiky

Velké maloobchodní podniky si musí chytře vybrat dodavatele na straně logistiky a dodávek, aby ušetřily náklady dodavatelského řetězce.

Mohou používat zařízení internetu věcí, jako je GPS, RFID skenery, pohybové senzory a chytré kamery, k testování prodejců, než se zaregistrují u poskytovatele vysoce kvalitních služeb za dostupnou cenu.

#6. Inovativní digitální obchody

Jedním z předních příkladů inovativních maloobchodních prodejen založených na internetu věcí jsou obchody Amazon Go. V Amazon Go si zákazníci mohou vyzvednout, co potřebují, a začít se svým běžným podnikáním. Není třeba stát ve frontě a platit za zboží, které si koupí. Aplikace Amazon automaticky účtuje zákazníkům poplatky při odchodu z obchodu.

  12 tržišť Tezos NFT k nákupu a prodeji

Pro takovou pohodlnou a automatizovanou cestu nákupu zákazníků používá amazon technologie nové generace, jako je fúze senzorů, počítačové vidění, zařízení IoT, chytré kamery, umělá inteligence a strojové učení (ML).

Výhody IoT v maloobchodě

Níže naleznete výhody, které si užíváte tím, že svou fyzickou a online prodejnu přenesete do dosahu sítě IoT:

#1. Posilte personál v prodejně

Různá IoT zařízení a senzory mohou neustále sledovat zákazníky v obchodech. Pokud zákazníci nemohou najít to, co potřebují, chytré kamery a reproduktory dokážou problém porozumět a předat jej personálu v prodejně.

Zaměstnanec prodejny může oslovit zákazníky a navést je k produktům, které hledají.

#2. Redukovat odpad

Zařízení IoT mohou majitelům maloobchodních řetězců pomoci efektivně řídit spotřebu elektřiny a plynu. Chytré termostaty, chladničky, osvětlovací systémy atd. dokážou automaticky snížit spotřebu energie, když je v konkrétní prodejně menší návštěvnost.

#3. Zabezpečení obchodu

Zařízení IoT založená na technologii Bluetooth s nízkou spotřebou energie, sledování GPS, RFID skenery atd. mohou majitelům obchodů pomoci vytvořit virtuální bariéru kolem jejich maloobchodních prodejen. Chytré bezpečnostní kamery mohou neustále sledovat produkty na stojanech. Kombinací všech těchto chytrých zařízení IoT mohou maloobchodní prodejny prakticky eliminovat riziko krádeže v obchodech.

#4. Umístění produktu

Maloobchodní prodejny mohou používat pohybové senzory a chytré kamery k identifikaci oblastí prodejen, které jsou nejvíce navštěvované nebo jsou považovány za prémiové. Poté může vedoucí prodejny umístit propagované produkty na tato prémiová místa, aby získal lepší umístění produktu a provizi z prodeje od výrobců.

#5. Správa a sledování maloobchodních prodejen

Pokud vaše maloobchodní prodejna zažívá těžké kroky, je obtížné doplnit police. Navíc, pokud nevíte, který produkt na polici dochází sklad, mohlo by to být trapné.

K vytvoření chytrých polic můžete využít pomoc zařízení IoT, jako jsou RFID skenery, chytré kamery, software pro rozpoznávání objektů, senzory hmotnosti atd. Jakmile dojde k prudkému nárůstu prodeje u několika produktů, tým back-endu obchodu nebo doplňování zásob dostane upozornění, aby doplnil zásoby prodaných produktů.

#6. Omnichannel zkušenost

Uvnitř obchodu můžete vytvořit robustní síť IoT a integrovat ji se svými platformami elektronického obchodu. Zákazníci, kteří již zažili nakupování online ve vašich online obchodech, tak mohou zažít stejné pohodlí, když projdou jakýkoli váš kamenný obchod. Můžete snadno synchronizovat akce a slevy online a v obchodech.

Nevýhody IoT v maloobchodě

Stejně jako výhody IoT v maloobchodním průmyslu existují určité výzvy a problémy, na které se musíte připravit, pokud se vydáte cestou transformace internetu věcí pro své online nebo fyzické maloobchodní prodejny. Tyto výzvy jsou popsány níže:

#1. Bezpečnostní

Nejviditelnější výzvou pro IoT v maloobchodě je kybernetická bezpečnost. Pokud celá IoT architektura maloobchodu není end-to-end šifrována, pak existuje obrovské riziko průniků a ransomwarových útoků.

  GeoGuessr Tipy: Jak vyhrávat konzistentně

Podniky také musí pravidelně kontrolovat zařízení internetu věcí a softwarové komunikační sítě, aby se zabránilo mezerám a digitálním zranitelnostem.

#2. Hardware a software IoT

Existuje jen několik výrobců hardwaru a softwaru IoT, jako jsou Intel, Google, Cisco, Bosch, Siemens a další. To by mohlo vytvořit tržní monopol pro chytré senzory, zařízení, čipové sady, firmware a software.

V důsledku toho budou tito výrobci kontrolovat tržní ceny, a pokud cenu nesníží na rozumnou úroveň, bude pro malé maloobchodníky těžké tyto produkty koupit.

#3. Školení zaměstnanců

Vzhledem k tomu, že zařízení IoT a řídicí software jsou docela nové technologie, majitelé maloobchodních řetězců by museli investovat čas a peníze do školení své stávající pracovní síly. Maloobchodní podniky budou také muset najmout odborníky na analýzu dat IoT, aby získali poznatky o zákaznících z jejich maloobchodní sítě IoT.

#4. Rizika bezpečnosti práce

IoT je jiný název pro automatizaci. Vzhledem k tomu, že podniky budou potřebovat méně lidských pracovníků ve svých maloobchodních prodejnách, dojde ke zvýšení nezaměstnanosti. Vlády a společnosti musí plánovat rehabilitaci pracovní síly.

Budoucnost IoT v maloobchodě

Internet věcí je každým dnem levnější. Městští zákazníci přijímají chytrá zařízení rychleji, než odborníci očekávali v době, kdy byl IoT na počátku vývoje. Je to zřejmé z různých současných tržních trendů a statistik, jak je uvedeno níže:

  • Společnost Grand View Research odhaduje, že IoT v maloobchodě se do roku 2028 stane odvětvím s přibližně 161 miliardami USD z příjmů 31,99 miliardy USD v roce 2020.
  • Segment hardwaru IoT vydělá maximální výnosy z IoT v maloobchodě, neuvěřitelných 60 %, jak se očekávalo ve výše uvedené zprávě o maloobchodní zprávě IoT.
  • Softwarová část pro IoT v maloobchodní transformaci také rychle poroste a do roku 2029 dosáhne hrubých tržních příjmů 3,38 miliardy dolarů, na základě zprávy Maximize Market Research.
  • Odborníci naznačují, že potenciál výnosů ze správy zařízení IoT také vzroste na přibližně 15,66 miliardy dolarů z 1,88 miliardy dolarů v roce 2022.

Výše uvedené statistiky jasně ukazují velký obchodní a kariérní prostor pro IoT v maloobchodě v budoucnu. Pro ty, kteří se zabývají vývojem softwaru, výrobou hardwaru, správou a údržbou zařízení IoT, je to bezpečný trh pro dlouhodobé investice a zisk.

IoT v maloobchodě a rozšířená realita se stanou další iterací transformace maloobchodního odvětví. V závislosti na aktivitách zákazníků napříč online a offline platformami mohou maloobchodní podniky nabízet přesné návrhy produktů zákazníkům, kteří oceňují kvalitu a čas nad cenou.

Poznámka autora

Stejně jako nákupní aplikace na chytrých telefonech, bezkontaktní platby, RFID skenery a GPS lokalizace je IoT v maloobchodě další trendovou technologií. Všechny globální zprávy naznačují, že sektor v budoucnu zaznamená obrovské investice.

Pokud jste vlastníkem firmy, hledejte příležitosti transformace IoT, aby byla vaše firma relevantní v dnešním digitálním ekosystému. Jste čerstvý absolvent? Hledejte výukové zdroje IoT, abyste mohli získat zajímavé pracovní pozice v sektoru vývoje a údržby IoT.

A konečně, pokud jste prodejcem internetu věcí, začněte zkoumat nové klienty v maloobchodním sektoru, abyste mohli dodávat hardware a software maloobchodním gigantům, jako je Walmart, Tesco, Costco Wholesale a tak dále.

Nyní víte, jak IoT v maloobchodě může změnit maloobchodní odvětví od nákupu surovin, vyhledávání prodejců, zabezpečení obchodu a zákaznické zkušenosti. Abyste mohli využívat výhod prvního tahu, musíte IoT zavést hned teď, a to ještě předtím, než na scénu vstoupí vaši konkurenční maloobchodníci.

Dále se podívejte na open-source platformy a nástroje internetu věcí (IoT).

x