Jak komprimovat obrázky na Linuxu pomocí Curtail

Pokud máte na svém počítači se systémem Linux velké soubory obrázků a potřebujete je zkomprimovat, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je pomocí Curtail. Co je to Curtail? Je to super uživatelsky přívětivá a snadno použitelná aplikace, kterou mohou uživatelé Linuxu používat ke kompresi obrazových souborů. Zde je návod, jak to funguje.

  komprimovat obrázky Linux Curtail

Instalace Curtail na Linux

Aplikace pro kompresi obrázků Curtail je dostupná všem uživatelům Linuxu prostřednictvím Flatpak. Uživatelé Ubuntu jej navíc mohou nainstalovat do svého systému pomocí PPA a je k dispozici v Arch Linux AUR, který si uživatelé mohou sestavit ve svém vlastním čase.

Než se podíváme na to, jak používat Curtail v Linuxu ke kompresi obrázků na ploše, musíme si projít, jak aplikaci nainstalovat. V této příručce si projdeme všechny způsoby instalace Curtailu. To znamená, že důrazně doporučujeme instalaci přes Flatpak.

Chcete-li zahájit instalaci, otevřete okno terminálu na ploše Linuxu. Na ploše Linuxu můžete otevřít okno terminálu stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici. Případně spusťte okno terminálu tak, že jej vyhledáte v nabídce aplikace.

Jakmile se otevře okno terminálu, postupujte podle pokynů k instalaci, které odpovídají operačnímu systému Linux, který právě používáte.

Návod k instalaci Flatpak

Nejlepší způsob, jak spustit Curtail na Linuxu, je přes Flatpak. Proč? Pro začátek se vývojáři zaměřují nejprve na Flatpak, protože jim umožňuje dostat jejich aplikaci všem uživatelům Linuxu s minimálním nebo žádným úsilím. Za druhé, Flatpak je v sandboxu, takže je bezpečný.

Chcete-li zahájit instalaci Curtailu, budete muset na svém systému Linux nastavit běhové prostředí Flatpak. Chcete-li nastavit běhové prostředí Flatpak na vašem počítači, nainstalujte balíček „flatpak“.

Pokud máte problémy s nastavením běhového prostředí Flatpak na vašem počítači se systémem Linux, nebojte se! Můžeme pomoct! Postupujte podle našeho podrobného průvodce, jak nastavit Flatpak, aby fungoval.

Jakmile je běhové prostředí Flatpak spuštěno a spuštěno, použijte příkaz flatpak remote-add k přidání obchodu s aplikacemi Flathub do systému. Poté pomocí příkazu flatpak install nainstalujte aplikaci Curtail.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

flatpak install flathub com.github.huluti.Curtail

Pokyny k instalaci Ubuntu

Aplikace Curtail je k dispozici uživatelům Ubuntu Linux prostřednictvím PPA. Přidejte nový PPA do svého systému pomocí příkazu níže v okně terminálu a spusťte instalaci.

sudo add-apt-repository ppa:apandada1/curtail

Po nastavení nového PPA ve vašem systému musíte aktualizovat zdroje softwaru Ubuntu. Chcete-li aktualizovat zdroje softwaru Ubuntu, použijte následující příkaz aktualizace.

sudo apt update

Nakonec nainstalujte aplikaci Curtail do svého systému Ubuntu Linux pomocí příkazu apt install.

sudo apt install curtail

Pokyny k instalaci Arch Linuxu

Chcete-li nainstalovat Curtail na Arch Linux, budete muset nainstalovat pomocníka Trizen AUR. Chcete-li to nainstalovat, začněte instalací balíčků „git“ a „base-devel“ pomocí příkazu pacman níže.

sudo pacman -S git base-devel

S nainstalovanými dvěma balíčky budete muset nainstalovat pomocný program Trizen AUR z AUR. Trizen umožňuje nastavování balíčků AUR automaticky, místo aby to bylo nutné dělat ručně.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

cd trizen

makepkg -sri

S nainstalovaným Trizenem lze aplikaci Curtail nainstalovat na váš počítač pomocí příkazu trizen -S níže.

trizen -S curtail-git

Použití Zkrátit ke kompresi obrázků

Chcete-li komprimovat obrázky na počítači se systémem Linux pomocí funkce Curtail, začněte otevřením aplikace na ploše. Curtail můžete otevřít tak, že jej vyhledáte v nabídce aplikace. Jakmile je aplikace otevřena, postupujte podle níže uvedených pokynů krok za krokem.

Poznámka: Zkrácení funguje pouze s kompresí obrazu. V současné době není možné komprimovat video soubory pomocí tohoto softwaru. Pokud chcete překódovat video soubory, budete muset použít jinou aplikaci.

Krok 1: Najděte tlačítko „Procházet soubory“ a klikněte na něj myší. Po kliknutí na toto tlačítko se zobrazí prohlížeč souborů. Použijte jej k procházení obrázků, které chcete komprimovat pomocí aplikace.

Krok 2: Podívejte se na posuvník „Bezztrátový“ a „Ztrátový“ a rozhodněte se, zda chcete, aby byly vaše obrázky bezztrátové nebo ztrátové. Obecně řečeno, ztrátový šetří mnohem více místa než bezztrátový, takže doporučujeme použít tuto možnost v Curtailu.

Krok 3: Po dokončení komprese se zobrazí tabulka s názvem vašeho souboru obrázku, „Stará velikost“ a „Nová velikost“ a poté procento úspory. Podívejte se na své úspory.

Až budete hotovi, vyhledejte nově komprimované obrázky pomocí správce souborů Linux. Nově komprimované obrázky mají upravený název souboru a místo původního názvu souboru mají příponu „-min“.