Jak může tmavý režim prodloužit výdrž baterie na telefonech OLED

Věděli jste, že váš telefon může vydržet déle, pokud používáte aplikace s tmavším rozhraním? To je pravda! No, někdy – je to složité. Záleží na technologii na vaší obrazovce a na tom, zda ji software vašeho telefonu využívá.

Je to všechno o OLED

Je zřejmé, že jasnější obrazovky spotřebují více elektřiny a ruční snížení jasu je dobrý způsob, jak prodloužit výdrž baterie jakéhokoli mobilního zařízení. Ale to je jen část rovnice. Obrazovky telefonů většinou používají pro své panely dva různé druhy technologie: LCD (displej z tekutých krystalů) a OLED (organická dioda vyzařující světlo).

LCD obrazovky existují již dlouhou dobu a jsou primární technologií pro elektronické displeje všeho druhu od doby, kdy se koncem 90. let a začátkem 21. století přešlo z velkých krabicovitých CRT monitorů a televizorů. Dnešní LCD obrazovky používají světlo emitující diodu (malé, elektricky napájené světlo) k vyzařování světla přes barevnou mřížku pixelů, z nichž každý obsahuje červené, zelené a modré buňky. Tato kombinace technologie se nazývá LED-LCD, nebo někdy zkráceně „LED obrazovka“. To dělá další trochu matoucí.

Organická LED (OLED) využívá stavební proces, který kombinuje jak mřížku pixelů, tak podsvícení do jediného prvku: každý pixel vyzařuje své vlastní světlo. To má mnoho výhod, včetně vynikajících kontrastních poměrů, živější sytosti barev a lepší účinnosti. Ale pro naše účely je velkým lákadlem to, že pokud pixel na obrazovce OLED zobrazuje zcela černou barvu, je ve skutečnosti vypnutý – tato část obrazovky vůbec nečerpá elektřinu. To je obrovské zlepšení oproti staromódním LCD (a LED-LCD), které potřebují napájet celou obrazovku bez ohledu na to, jaký obraz zobrazuje.

Detail matice RGB na obrazovce OLED.

Výrobci telefonů to vědí a začali toho využívat. Motorola začala tento trend se svým Moto X již v roce 2012. Telefon používal režim zobrazení „vždy zapnutý“, aby zobrazoval oznámení, hodiny a měřič baterie s malým bílým textem na jinak černé obrazovce. Vždy zapnutá obrazovka spotřebovala v tomto režimu malé množství elektřiny, méně než 1 % za hodinu, díky výhodám napájení tmavých rozhraní na panelu OLED. Podobné nástroje pro oznamování vždy zapnutého displeje jsou nyní běžné na telefonech Android.

  Jak přizpůsobit svou adresu Gmail za běhu

Kolik výdrže baterie může tmavá rozhraní ušetřit?

Téměř celá černá obrazovka může ušetřit spoustu výdrže baterie. Ale samozřejmě, použití konvenční aplikace znamená, že velká část obrazovky zobrazuje text nebo obrázky, a OLED nemají výrazné úspory energie, pokud pixel, který zobrazují, není úplně černý. Kolik energie tedy můžete ušetřit?

Víc, než si možná myslíte. Google tuto otázku prozkoumal, když vyvíjel tmavší vzhled pro Android obecně a zejména pro své vlastní aplikace. Podle prezentace společnosti Google pro vývojáře na své konferenci může nový tmavý režim na YouTube ušetřit 15 % až 60 % výdrže baterie oproti typickému uživatelskému rozhraní s bílým pozadím, v závislosti na celkovém nastavení jasu obrazovky.

To je dramatické zlepšení – stačí, že Google nyní zahrnuje tmavý režim v samotném Androidu a přidává jej také do dalších aplikací. Není od věci tvrdit, že pokud aplikace, které nejčastěji používáte, zhasnou, stejně jako vaše obecné uživatelské rozhraní, můžete zaznamenat prodloužení výdrže baterie o třicet minut až hodinu oproti běžnému dennímu používání. To je rozdíl mezi tím, když si na konci večera přivezete Uber, nebo si vystačíte s taxíkem, který zrovna projíždí kolem. To vše samozřejmě závisí na tom, zda váš telefon místo LCD použije OLED obrazovku.

Používá můj telefon OLED obrazovku?

Většina dražších mobilních telefonů na trhu v roce 2018 používá obrazovky OLED, a to z různých důvodů. Samsung je velkým zastáncem jejich používání a už několik let je vkládá do téměř každého telefonu značky Galaxy (a dokonce i některých tabletů). Řada telefonů Pixel od Googlu používá OLED panely, stejně jako vlajkové lodě od LG, Motorola, Sony a OnePlus. iPhone X, XS a XS Max používají OLED panely, ale starší iPhony a levnější iPhone XR ne.

Vlajkové telefony od společností Apple, Google a Samsung používají obrazovky OLED.

  Přeskočit oprávnění a umožnit přehrávačům videa na libovolném webu přejít na celou obrazovku [Chrome]

Pokud si nejste jisti, zda váš telefon používá LCD nebo OLED, proveďte rychlé vyhledávání Google. Vyhledejte svůj konkrétní model a „specifikace“, které by vám měly poskytnout úplný seznam technických specifikací u prvního nebo druhého výsledku. Pokud je označena jako „OLED“, pak je to technologie, kterou vaše obrazovka používá, a díky tmavším aplikacím může šetřit baterii. Pokud je na něm uvedeno „LED“ (bez O) nebo „LCD“, pak tmavší uživatelské rozhraní příliš neprospěje.

Jo a někteří výrobci používají ještě složitější zkratku, AMOLED (organická světelná dioda s aktivní matricí). Pro účely tohoto článku jsou AMOLED a OLED stejné.

Používání tmavších aplikací a rozhraní

Vzhledem k tomu, že úspory baterie u těchto tmavších aplikací se stále studují a kvantifikují, výběr aplikací, které tuto funkci nabízejí, stále není velký. Existuje mnoho aplikací pro Android, které svým uživatelům nabízejí různá témata, mnohé s možností „černé“, „noční“ nebo dokonce „OLED“, ale to chybí v mnoha hlavních mobilních aplikacích, jako je Facebook nebo WhatsApp.

Jak již bylo zmíněno dříve, zdá se, že Google vede mezi hlavními vývojáři mobilního softwaru. V jednotlivých aplikacích Google pro Android a iOS vyhledejte v hlavní nabídce nastavení aplikace „Tmavý motiv“ a povolte přepínač. Mezi aktuální aplikace Google s tmavým režimem patří Telefon, Kontakty, YouTube, Zprávy a Zprávy a další by měly být přidány brzy.

První mobilní aplikace Twitteru nabízí možnost tmavého režimu. Chcete-li jej aktivovat, klepněte na ikonu svého profilu. V systému Android klepněte na „Noční režim“. V systému iOS klepněte na ikonu měsíce ve spodní části ikony srpku měsíce.

Oficiální mobilní aplikace Reddit má noční režim, konkrétně označený jako výhodný pro obrazovky AMOLED, přístupný z hlavní nabídky nastavení. Stejně tak webový prohlížeč první strany společnosti Samsung, aplikace pro zasílání zpráv Telegram a mnoho menších aplikací.

Samotný OS Android nabízí téma zařízení „Dark“ od verze 9.0 (koláč): je přístupné z nabídky Motiv zařízení v Nastavení zobrazení. Všimněte si, že se jedná o skladovou verzi Androidu společnosti Google, kterou lze vidět na telefonech Pixel a několika dalších: i když bude váš telefon upgradován na Android 9.0, nemusí to nutně znamenat, že bude mít tuto možnost povolenou. Je také omezeno pouze na několik částí rozhraní, i když v budoucí aktualizaci může přijít rozsáhlejší téma. Méně intuitivní alternativou je povolit možnost Inverted Colors, ke které by měla mít přístup většina nových telefonů – i když to jednoduše přepne barvu na celém zařízení a není to tak užitečné jako vyhrazené téma.

  USB4: Čím se liší a proč na tom záleží

Telefony Samsung mají základní podporu motivů, ale v době psaní nemají tmavý režim nebo noční režim. Nicméně, nadcházející přepracování rozhraní „One“., který bude brzy vydán v aktualizacích softwaru pro nejnovější telefony a očekává se, že bude dodáván jako výchozí na Galaxy S10, by měl mít od vydání možnost nočního/tmavého režimu.

A co iPhone? Možnosti motivů společnosti Apple jsou omezené a aplikacím třetích stran neumožňuje provádět změny rozhraní mimo jejich vlastní okna. Ale protože společnost udělala velký pokrok ve svém tmavém tématu pro macOS na ploše, zdá se, že tmavší varianta je pravděpodobným zahrnutím do budoucí aktualizace. Mezitím může iPhone invertovat barvy stejně jako Android.

Chcete ještě více šetřit baterii? Pozadí domovské obrazovky telefonu můžete přepnout na černou, abyste získali výhodu i při procházení aplikací nebo widgetů. Zde je odkaz na plochý černý JPG (0,0,0 na stupnici RGB), pokud ve svém launcheru nemáte možnost plné černé.

Co když nemám OLED telefon?

Pokud váš telefon používá LCD obrazovku, neuvidíte tak dramatickou úsporu energie, jakou byste zaznamenali s OLED panelem. Ale stále můžete těžit z této nové plodiny tmavých režimů – koneckonců vám nic nebrání v jejich aktivaci.

Mírná úspora celkového jasu může mít zanedbatelný vliv na výdrž baterie vašeho telefonu, a to i v případě LCD obrazovky, ale má i další výhody. Pokud jste na telefonu hodiny denně (jako mnozí, nesoudíme), použití celkově tmavšího rozhraní vám může pomoci snížit únavu očí nebo rychleji usnout, když jste konečně připraveni jej položit. Aplikace pro filtrování modrého světla a nástroje OS mohou mít podobný účinek.

Vzhledem k tomu, co bylo řečeno, možná budete chtít zkontrolovat svůj další nákup telefonu, abyste se ujistili, že má obrazovku OLED. Jak pro výdrž baterie (se správným nastavením), tak pro obecné použití je to velké zlepšení kvality života.

Kredit obrázku: FCG/Shutterstock